fiöidae (2oti/ta/n£ Ingrijpen in lonen en prijzen noodzakelijk" fblijmaker Visserij slaat brandstofalarm 'Niet nerveus Storm vernielt V eronica-antenne TWEE DODEN BIJ DRAMA IN VOORBURG DATSUN Oud-minister B. Roolvink: STIJGENDE OLIEPRIJS: verdien 'n echte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent 65e JAARGANG No. 19660 DINSDAG IS NOVEMBER 197S DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zecshow; 20.20 uur Onedin-lijn; 21.10 uur Zoen van de juffrouw; 21.55 uur Achter het nieuws. Ned. II: 19.05 uur Cineac; 20.20 uur Arbeiders verdedigen fa briek. Lip-doc.; 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.55 uur Waar ge beurd. AFNEMENDE WIND. Wisselend bewolkt met plaatse lijk een regen- of hagelbui. \ot krachtig of matig en aan de kust tot hard afnemende wind tussen West en Noordwest. Mi nimumtemperaturen ongeveer 6, maxima morgen rond 9 gra- PRINSES ANNE: Van onze correspondent LONDEN Prinses Anne, die morgen me vrouw Mark Phillips wordt, zei gisteren in een interview voor de Britse televisie, dat wanneer ze woensdag trouwt de vele miljoe nen televisiekijkers haar niet nerveus zullen maken. „In zulke omstandigheden denk je er gewoon niet aan, dat zoveel mensen je kun nen zien". Ook tijdens het vraaggesprek scheen Anne volkomen op haar gemak, dn te genstelling tot de duidelijk nerveuse Mark. De verloofde van de prinses praat binnens monds en stottert vaak, maar de Britse hoge stand houdt van mannen die zo spreken. In dergelijke kringen is dergelijk gestotter een typisch en vaak voorkomend verschijnsel. Ofschoon Mark Phillips een verlegen jonge man is, verklaarde hij dat het voor hem geen verschil maakte dat Anne prinses was. „Ik hoop dat hij me nooit als prinses be schouwd heeft", kwam Anne er gauw tussen. „Kan u koken?" vroeg de interviewer. „Een beetje". Kan u naaien, bijvoorbeeld een knoop aan een uniform?" De prinses trok een bedenkelijk gezicht, maar antwoordde kordaiat: „Ik ben niet zo onhandig als de mensen denken". Mark Phillips gaf schuchter toe thuis de baas te zullen zijn, terwijl hij en Anne moes ten erkennen zelden of nooit naar theater of bioscoop te gaan en niet graag te lezen. Een opleiding aan de universiteit zei hun niets. „Ik wist dat ik in het leger veel zou kunnen paardrijden", aldus Mark. 'n een natuurreservaat voor vogels in de Canadese staat Manitoba, schittert de zon in een unieke vijver aange legd in de vorm van een eend. Niet ver daar vandaan is een dergelijke vijver aangelegd, maar dan in de vorm van een gans. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de storm vannacht is de antenne van het zendschlp Veronica stuk gewaaid, hetgeen tot gevolg had dat de uit zendingen vanmorgen niet op het gebruikelij ke uur zes uur konden beginnen. Het heeft tot tegen half tien geduurd voordat de antenne hersteld was en de trouwe luiste raars hun favoriete zender weer konden ont vangen. De storm speelde gisteravond ook de zender Lopik tijdelijk parten, waardoor t.v.-kijkend Nederland het enkele malen zonder geluid moest doen. De storm hield vandaag nog aan, waarbij het vooral in het Waddengebied soms spook te, waar de tijdelijk zware storm windstoten van om en nabij 90 km. per uur haalde. Er was een tijdelijke dijkbewaking ingesteld. Aan de kust van Holland en Zeeland was de storm minder hard; daar werden windstoten van 55 tot 70 km. gemeten. Het is overigens vandaag precies een jaar geleden dat Nederland werd getroffen door een uitzonderlijk zware storm, met windsto ten tot over de 100 km. per uur. In enkele uren tijds werd voor vele tientallen miljoe nen schade aangericht aan huizen, gebou wen, en in de tuinbouw. Om nog maar niet te spreken van de onherstelbare schade aan de Nederlandse bossen: 750.000 kubieke me ter hout werd geveld. Het was toen na 2 april de tweede zeer zware storm vorig jaar. (Van een onzer verslaggeefsters VOORBURG be 30-jarige elec- tromonteur Albert E. heeft gis ternacht zijn 29-jarige echtgeno te L. M. E.-S. op bed gewurgd en vervolgens zichzelf van het leven beroofd door zich te elec- trocuteren. Al enige tijd waren er huwelijks moeilijkheden tussen de beide echtelieden. De vrouw was zelfs al enige tijd uit huis geweest maar keerde vorige week woensdag terug. Het vermoeden bestaat, dat de electrotechnicus zijn plan tevo ren beraamd heeft. De hals van de vrouw vertoonde wel wurg- sporen maar er waren geen aanwijzingen van een worste ling, zodat zij waarschijnlijk in haar slaap verrast is. Het drama werd gisteravond pas ontdekt door de pleegvader van de vrouw. Omdat zij hem niet gebeld had en hij ook geen ge hoor kreeg, ging hij eens kijken en deed de afschuwelijke vondst. PSSTO Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-201 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 Een lector aan de Leidse universi. teit vond dat er voor.tiener-huwe lijken Dit naar aanleiding van het rap port van de commissie Wiarda, dat de leeftijdsgrens op 18 jaar wil stellen. Noordierse extremisten buiten de wet Londen - Twee extremistische pro testantse organisaties van Noord-Ierland, de strijders voor de vrijheid van Ulster en de commando's van de rode hand, zijn door mimister William Whi- telaw buiten de wet gesteld. Whitelauw nam deze maatregel gisteren na overleg met de Brit se militaire bevelhebber in Ul ster. Ondertussen heeft zich in N-Ier- lard het laatste etmaal een groot aantal ontploffingen voor gedaan. De -leeste van deze ex plosies weraen veroorzaakt door autobommen. De doelwitten waren katholieke café's en het gewezen hoofd kwartier van de katholieke so ciaaldemocratische Labourpartij in BelfaSi.. Dertien personen werden licht gewond. Niemand twijfelt eraan, dat deze bom men, die meestal in lege meta len biervaten staken, gemaakt waren door protestanten. 55 Terwijl onderhandelaars onderweg zijn naar kilometerpaal 101 bij de stad Suez, voor de ondertekening van het bestand, praat een Egyp tische officier met een militair van de VN-vredesmacht. Veelbelo vend is het V-teken, dat hij maakt. Bij zondagsrijverbod In Rotterdam hoogst aantal overtredingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 4 november, de eerste autoloze zondag zijn volgens minister van Agt van Justitie 286 processen-verbaal opgemaakt tegen overtreders van dit rijverbod. Het arrondis sement Rotterdam stond met 37 bekeruingen het hoogst geno teerd. De verdeling over de arrondisse menten was op 4 november als volgt: Alkmaar 10, Almelo 30.Amster dam 30, Arnhem 11, Assen 9. Breda 13, Dordrecht 1 Ï.Gronin gen 11. Den Haag 16, Haarlem 10, Den Bosch -8, Leeuwarden 7. Maastricht 22, Middelburg 15. Roermond 8, Rotterdam 37. Utrecht 11, Zwolle 2e n Zutphen i (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel er van verschillende kanten op aan- j gedrongen wordt verwacht politiek Den Haag nog geen in grijpen op dit moment van de regering op de lonen. Mi nister Boersma van Sociale Zaken zou vandaag bij de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer nader ingaan op het regeringsstandpunt, nu het totstandkomen I van een centraal akkoord mislukt is. De voorzitter van het N.V.V. de heer W. Kok heeft de regering en daarbij ook de werkgevers nadrukkelijk gewaarschuwd te gen een eenzijdige beslissing in de lonen. „Het is onjuist en voor ons onaanvaardbaar, wan neer eenzijdig in de sfeer van de lonen ingegrepen wordt. De vakbeweging kan niet aanvaar den dat prijsverhogingen en eenzijdige bevriezing van de lo nen worden doorgevoerd onder het mom van de oliecrisis. Ook vrije beroepen en dividendhou ders bijvoorbeeld zullen bij de matiging betrokken moeten wor den". aldus de voorzitter van het N.V.V. Onverantwoord Het Tweede Kamerlid B. Roolvink (oud-minister van Soc'ale Za ken) heeft gisteren nadrukkelijk gesteld, dat de regering moet ingrijpen in de lonen en prijzen. „Zij heeft er alle reden toe", al dus het A.R. Tweede Kemerlid, „anders wordt 1974 een vol strekt verloren jaar "oor de in- flatiebestrijding". Hij vindt het onverantwoord, wanneer minis ter Boersma geen maatregelen bekend zou maken. „Het lijkt me onwaarschijnlijk, dat de re gering niet zal ingrijpen", aldus de heer Roolvink. DEN HAAG De Nederlandse visserijwereld heeft gisteren in Sche- veningen alarm geslagen in verband met de steeds verder stijgende olieprijs. Vertegenwoordigers van veel organisaties op het gebied van de, visserij menen dat het voortbestaan van de visserij in ge vaar komt en dat er ontslagen zullen vallen als er niets gebeurt. Zij hebben een onderhoud gevraagd met de minister van Landbouw en Visserij. Belgisch vrachtvervoer dreigt met versperringen BRUSSEL - Een 4000 meest kleine re Belgische ondernemers In het vrachtvervoer op de weg zijn dermate ontevreden dat zij ge dreigd hebben wegversperringen op te werpen en tankwagens te kapen. Ze komen met velerlei klachten, dat de zogeheten grote petroleumbonzen helemaal geen of niet genoeg dieselolie meer leveren. Zulks in afwachting van een aanstaande prijsverho ging met 57 centimes (3,5 cent) per liter. Ruim de helft van de kleinere transportbedrijven zou op de rand van het faillissement staan. Deze zaak sleept reeds langer. De grote petroieumproducenten worden ervan beschuldigd de prijzen meedogenloos op te drij- Voor 10 mille aan kleding ontvreemd Uit een modezaak in de Passage in Den Haag ishet afgelopen weekend voor 10.000 gulden aan dames en herenkleding gestolen. Men kwam binnen door een ruit aan de zijkant van de zaak te forceren. „Binnen een jaar tijd is de prijs van de olie voor vissersschepen gestegen van 7 tot 18 ct per li ter. Dit komt neer op een kos tenstijging van 160.000 gulden voor een middelgrote trawler," aldus rederijkringen in Scheve- ningen. Het Visserijschap wil de brandstofvoorziening voor de visserij gewaarborgd zien. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft toegezegd in decem ber te komen met een nota over de eventuele gewolgen van de o'ïeboycot voor het Waterwegge bied. Als gevolg van de oliecrisis is in heel West-Europa het weekertd- v.egvervoer in discussie. In Bel gië, waar zondag al twee mil joen liter benzine bespaard is door snelheidsbeperking tot 80 of 100 kilometer, is voor zondag 18 november een algeheel rij verbod ingesteld. Men verwacht van de autovrije zondag een be sparing van meer dan 10 mil joen liter, ongeveer 10 procent vsn de maandelijkse consump tie. Het verbod gaat om 3 uur 's-ochte-rads in en duurt tot maandagmorgen 3 uur. In Duitsland sluiten de automati sche pompen in de nachtelijke uren. In Denemarken is de snel heid beperkt tot 80 (snelwegen) of 50 (andere wegen) km per zo Jong en nu al .OPGesLöTEN y> Ook bepleitte de lector de afschaf fing van het criterium meerder- Dertig jaar auto bestuurd, zonder rijbewijs EDE (ANP) Een 46-jarige Rotterdammer, die al dertig jaar dagelijks in een auto reed, maar nog nooit een rijbewijs had gehaald, is het afgelopen weekeinde in Ede tegen de lamp ge lopen. De politie hield hem zaterdag tijdens een routinecontrole aan, gaf hem een proces-verbaal en nam de wagen, die vele ge breken vertoonde, in beslag. De auto bleek zo slecht te zijn, dat hij ter plaatse voor twintig gulden aan een sloper werd verkocht. De Amerikaanse supertanker Brooklyn, gaat ender de Brooklyn Brug door, met op de ach tergrond de kustlijn van de stad Brooklyn. Het schip is op weg naar zee voor de eerste proefvaarten. Het ging trouwens met moeite onder de brug door: slechts 1.40 meter speling. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door hel aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.i vRflll als nieuw kwartaal-abonnee: DUII Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres-antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpolnt naar: COURANT Woonplaats: j

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1