Basisgroep kan 'gat van kerkelijk Nederland vullen' Kritiek Gold a Meir op mede-socialisten Êtzidó© Sou/tont BEZUINIGINGSTIP C en A-MÜNCHEN BUIT 400.000 DM halfzuuors is altijd in. MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Joost Renten voor „Open Kerk" Staar ontstemd over optreden bisdom Roermond bij concertreis MAASTRICHT (ANP) - Een groot aantal leden en bestuursleden van de Maastrichter Staar, de zer dagen teruggekeerd van een concertreis naar Rome, zegt ontstemd te zijn over het optre den van het bisdom Roermond, dat de reis zou hebben aange grepen om er propaganda uit te slaan voor bisschop Gijsen. Deze was niet alleen aanwezig toen de Staar in audiëntie werd ontvangen bij de ppus, maar ook tot veler verbazing bij het leggen van een krans bij het monument van de onbekende soldaat in Rome. Bij het eerste concert van de Maastrichter Staar in Rome, kwam bisschop Gijsen samen met zijn confrater Simonis van Rotterdam in vo! ornaat de concertzaal binnen en moesten in allerijl ereplaatsen worden vrijgemaakt. Bisschop Gijsen was vergezeld van zijn vicaris-generaal mgr. A. Caster mans en zijn perschef J. Span jaard. Onze reis is gebruikt, aldus een woordvoerder van het koor, om bisschop Gijsen een betere ima ge te bezorgen. Het gaat er niet om of wij voor of tegen deze bisschop zijn. Wij willen enkel zingen en wensen niet betrokken te worden in kerkpolitieke te genstellingen. (ADVERTENTIE) (Var. een onzer verslaggevers) DELFT „Kerk buiten de mu ien", was het motto, dat de haagse afdeling van Open Kerk rich had gedacht voor de bezin ningsdag, die zij zaterdag In Delft had georganiseerd voor sympathisanten van de beweging in het bisdom Rotterdam. Een motto, waarbij het volgens voorzitter dr. P. Cornelissen met ging om een nieuwe of an dere kerk, maar om een nieuwe wijze van kerk zijn. De voornaamste inleider van de dag, Joost Reuten, geloofde echter niet in het motto. Hij had voor zijn inleiding de titel „Het gat van kerkelijk Neder land' bedacht. Door het weg vallen van veel creativiteit In vtle parochies, die onder de drang van de omstandigheden kleurloos en voorzichtig gewor den zijn. is er een gat gevallen in de Nederlandse kerk. dat als maar groter wordt en waarin zeer vele mensen ronddwalen. Tienduizenden katholieken, aldus Joost Reuten, vinden geen paro chies meer waarin zij zich thuis voelen, maar velen begin nen toch te beseffen, dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is, om op je eentje christen te zijn. Er is een behoefte te constate ren aan groepen, waarin men zijn eigen identiteit en mogelijk heden kan ontdekken. Er Is ruimte voor dergelijke groepen die ook door de bisschoppen nog in 19fi8 van belang werden geacht Dergelijke basisgemeenschappen zijn in het buitenland talrijker dan hier. De ervaring daar leert dat deze groepen heel dui delijk op een „natuurlijke" ba sis moeten worden gesticht. Ze moeter klein zijn, zodat ieder een elkaar kan kennen; ze moe ten homogeen zijn samenge steld, de leden moeten voor el kaar instaan, de bijbel moet een centrale plaats innemen, bepa lend zijn voor hun leven en voor hs.eeer hen daarin concreet te De voor„aamste deelnemers doen staat. Die oriëntatie kan zeer verschil lend zijn, maar zij zullen één ding gemeen moeten hebben: Christus moet hun norm zijn. Al die groepen zullen moeten leren inclusief te denken. Zij moeten elkaar ergens ontmoeten, bin ding hebben en aldus samen piuriforme kerk illen zijn. Op deze wijze, aldus Joost Reu ten, wordt het gat van kerkelijk Nederland gevuld met een nieuw stuk kerk dat vele wonin gen telt en haar invloed zal heb ber. op de institutionele kerk. Vooral op de communicatie leg de hij de nadruk. De zwakte van vooruitstrevende groepen is, zo zei hij, dat zij.hun krach ten niet weten te verzamelen, maar elkaar uitsluiten. Eenzelfde conclusie had eerder op de dag ook ds. N. Rouhuys, stu dentenpastor te Leiden getrok ken. toen hij constateerde, dat degenen, die verandering willen er maar moeilijk toe komen om zich te organiseren. Deze groep heeft geen woordvoerders en weet niet hoe het aan te pak ken. Is men daarvoor te intel lectualistisch of te individualis tisch?, zo vroeg hij zich af. ,,U solicariseert veel te weinig. U mag zich niet laten ontmoedi gen. maar moet zoeken naar een weg, samen met anderen, die niet weten waar ze het moe ten zoeken" aldus ds. Bouhuys. Voortbestaan met variaties D'66 BLIJFT de meest, in opspraak zijnde politieke partij van Nederland, maar de kans dat eind november het partijcongres zich zelf de woestijn zal insturen, is niet meer groot. Partijtop en fractieleiding hebben de handen ineen geslagen en de tanden op elkaar gezet; zij zullen zich sterk maken voor het behoud van D'66 als zelfstandige partij waarbij dan de bloedarmoede be streden zal moeten worden met het wondermiddel van de eigen identiteit. Onder welke pressie van buiten op dit moment binnen D'66 voor het behoud van de eigen partij geijverd wordt, laat zich gemakkelijk verstaan. Kamerleden zien niet graag de poten onder hun stoel weggezaagd, zelfs niet wanneer ze zelf hun opgang naar het Binnen hof aan de ontploffingstheorie te danken hebben, vanuit het kabi net-Den Uyl zal ook niet nagelaten zijn erop te wijzen dat de onder gang van D'66 vermoedelijk tot een regeringscrisis zou kunnen lel- LONDEN (AP/Rtr) - Premier Gnlda Meir van Israël heeft gis teren felle kritiek geleverd op enkele medeleden van de socia listische internationale, die Is- iaël geen politieke steun ver leenden nadat de Joodse staat door Egypte en Syrië was aan gevallen. Een meerderheid van de deelnemers verklaarde het met mevrouw Meir eens te zijn, dot dc standpunten moeten wor den herzien nu het tot onderhan delingen tussen Arabieren en Is raëli's komt. Verscheidene deelnemers aan de conferentie onder wie premier Der Uyl er Bondskanselier Brandt, probeerden mevrouw Meir ervan to overtuigen dat hun landen geen voorstander zijn van een onvoorwaardelijke terugtrekking van Israël uit alle gebieden die hot land in 1967 - heeft bezet. Premier Meir, die vandaag een persconferentie zou geven, liet1 het gisteren aan de Britse oppo sitieleider Wilson over een sa menvatting van de besprekingen te geven. Hij verklaarde dat voornamelijk was gesproken r.ver de recente Verklaring van de negen EEG-'anden. die door Israël bitter is hetiteld als een kr.ieval voor de Arabieren onder druk van Frankrijk en Enge land. Wilson zei dat alle afge vaardigden de bekendmaking van het bestand gunstig ontvin gen. Wilson zei ook dat de be sprekingen „buitengewoon eer lijk" waren geweest en dat me vrouw Meir sterk is aangemoe digd door het begrip en de har telijkheid die ze heeft ondervon den. Er was niet gesproken over een regeling ter verdeling v&n de olie onder de Europese landen. Toen mevrouw Meir later in de lobby van het hotel verscheen, waar de besprekingen waren gehouden, begonnen juichende aanhangers spontaan de hora ïondom haar te dansen. BELGEN BEPERKEN SNELHEID BRUSSEL (ANP) De Belgen houden zich over het algemeen goed aan de snelheidsbeperkin gen die, sinds zaterdagochtend, voor het autoverkeer gelden. Op de autowegen mag men in Bel gië (dat geldt ook voor niet-Bel- gen) maximaal 100 km per uur rijden en op de andere wegen 80 km per uur. Uit controles van de Belgische rijkswacht blijkt, dat op de autowegen het percen tage overtreders op één ligt. Peiger weer in moeilijkheden EMMEN (ANP) - Het electrotech- nisch bedrijf Peiger verkeert in ernstige financiële moeilijkhe den. Als er in de komende week geen oplossing wordt gevonden, dreigt ontslag voor de ruim 100 wernemers. .Aldus is uit vak bondskringen vernomen. Volgens de direkteur van het be drijf, de heer L. Bood, zijn de problemen er al een jaar. Vorig jaar werd in het bedrijf 51/] maand gestaakt en deze slag is het bedrijf nog niet te boven ge komen. Peiger heeft 4 miljoen schuld en de bank verstrekt gten kredieten meer. Vandaag zal een gesprek plaatshebben met de bonden en andere be trokkenen. Silianoek terug naar Cambodja PEKING (Reuter) De in Peking verblijvende Cambodjaanse lei der prins Norodom Sihanoek heeft laten weten dat zijn in Pe king gevestigde regering naar Cambodja wordt overgeplaatst. Met een toost beëindigen Kissinger en premier Tsjou En-lai het staatsbanket, dat zaterdag in de Grote Hal van Peking werd ge houden. Kissinger spreekt met Tsjoe En-lai PEKING (Reuter) De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, dr. Henry Kissinger, heeft gistermiddag vier uur lang besprekingen gevoerd met de Chinese premier, Tsjoe En- lai, in de grote volkszaal in Pe king: Wat er gisteren ter tafel is geko men is niet bekendgemaakt. Vermoed wordt dat he* aangaan van diplomatieke betrekkmgen tussen de V.S. en China een van de onderwerpen is geweest. De Amerikaanse verbindingsman David Bruce, die in Peking zijn kantoor heeft, was bij de be sprekingen met Tsjoe En-lai aanwezig. Protest tegen Brasil-Export BRUSSEL (ANP) Tienduizend voornamelijk jonge mensen heb ben zaterdag in Brussel gede monstreerd tegen de expositie „Brasil-export 73" die in Brussel wordt gehouden. Twee van hen belandden in het ziekenhuis nadat zij verwondin gen hadden opgelopen bij een treffen tussen de rijkswacht en de betogers nabij het Brusselse beursgebouw. Het was een kort maar hevig gevecht; de beto gers werden door de rijkswacht snel uiteen gedreven. DS'70 POLITIEKE VORMING VRIJ VAN INDOCTRI NATIE ARNHEM (ANP) De politieke voorlichting op scholen moet veelzijdig zijn en niet uitgaan van indoctrinatie. Tot deze con clusie kwam het congres van DS'70 zaterdag in Arnhem bij de vaststelling van het raam- programma voor de gemeente raadsverkiezingen. Het onderwerp van de politieke voorlichting op scholen leidde tot een verschil van mening tus sen hoofdbestuur en de meeste afgevaardigden. Het bestuur voelde er niets voor uit te spre- kendat indoctrinatie bij politie ke vorming taboe moet zijn, omdat dit vanzelf hoort te spre ken. De meeste afgevaardigden vonden echter dat het uit moet zijn met „het links extreme ge dram op scholen", zoa's een af- gevaardigdë het formuleerde. DS'70 is ook voorstander van het ciaal bestuur. Alle politieke par tijen in de gemeenteraad of pro vinciale staten moeten zoveel mogelijk en evenredig in de col leges van burgemeester en wet houders, respectievelijk g.s. vertegenwoordigd zijn. Priesters bezetten nuntiatuur MADRID (Reuter UPI) Een groep van 150 priesters nonnen en leken heeft zaterdagavond het gebouw van de pauselijke nun tiatuur In Madrid bezet om hun solidariteit te betuigen met de zes Spaanse pr..3ters die sinds dinsdag in de gevangenis van Zomora In hongerstaking zijn. INTUSSEN BLIJKT WEL dat voor D'66 het voortbestaan een thema met allerlei variaties zal worden; althans wat betreft de presentatie van de partij in plaatselijke en regionale besturen. In Rotterdam, waar voor de zelfontploffing de lont in het kruitvat gestoken werd, hebben de socialisten D'66 politiek onderdak aangeboden en het ziet ernaar uit, dat dit aanbod aanvaard zal worden. Zonder lid vam de P.v.d.A. te worden, kunnen leden van D'66 onder de paraplu van socialistische groepen zitting nemen in adviescolle ges en werkgroepen- worden ze lid van de P.v.d.A., dan zal het ook mogelijk gemaakt worden om D'66-ers een plaats te geven op socia listische kandidatenlijsten bij de verkiezingen; zelfs een wethouders- zetel zal desgewenst in petto worden gehouden. Bij dit alles moet men wel bedenken dat in Rotterdam al eerder het dubbele lidmaatschap van P.v.d.A. en D'66 als reële mogelijkheid gepropageerd en benut is. HET AANBOD VAN DE Rotterdamse socialisten zal overigens min der door sympathie voor D'66 ingegeven zijn dan door de wens om aan een linkse meerderheid in de Raad te komen welke zonder afhankelijkheid van de communisten een links programcollego mogelijk maken zal. In de Maasstad is de P.v.d.A. gre^g met beloften dat onder het socia listische dak D'66 eigen indentiteit zal kunnen tonen. Vreemd dat de laatste jaren, zowel in de Rijnmondraad als de Rotterdamse ge meenteraad, de 2 partijen daarover een paar keer flink ruzie heb ben gehad. O.i. denkt de P.v.d.A. nu meer aan vader Cats' verhaal over de kat, de smeer en de kandeleer. Weeroverzicht -fr xrriQ S mist 19 temperaturen mo luchtdruk m miüibaren opklarnoen ■0). hagel ■w-w warmtefront H hoge-dnJtgebied ^•bewoking •«m sneeuw tt kou-front L lage-driAgebied Inregen Tjc onweer windrichting verptaatsngsnchtng Bommen op hospitaal van Vietkong SAIGON (Rtr) De Vietkong heelt gisteren meegedeeld dat tientallen mensen zijn gedood bli aanvallen van de Zuidvietna- mev luchtmacht op de stad Lo Go bij de Cambodjaanse grens. Volgens de woordvoerder van de Vietkong in Saigon, zei dat bij de doden ook Vietkon-strijders zijn die na de Parijse vredeso vereenkomst door de Zuidviet- r.amese regering waren vrijge laten en die in het hospitaal van Lo Go werden verpleegd. Mil t&uen van het regeringsleger hebben vanmorgen een aanval cp hun posities langs de zoge naamde rijst-route. die van Sai gon door de noordelijke Mekong delta loopt, alfgeslagen, zo heeft het Zuidvietnamese militaire op- perbevel bekend gemaakt. Bij de gevechten zouden 28 commu nistische militairen om het le ven zijn gekomen. (van onze correspondent) BONN - Een koelbloedige gang ster heeft zaterdag het MUn- chense filiaal van C en A. van 400.00( mark beroofd. De ban diet is waarschijnlijk de eerste die op geraffineerde wijze de energiecrisis uitbuitte voor de lisr. waarmee hij zich in het be zit van het vermogen wist te stellen. Hei MUnchense filiaal had een te lefoontje gekregen, dat zoge naamd afkomstig was van ge meentewerken en waarmee het bezoek werd aangekondigd van een ambtenaar, die C en A. ad vies wilde verlenen ovar het j sparen van energie. Na zijn komst nam de filiaalchef1 de „ambtenaar' mee naar zijn directiekamer, waar dn man plotseling een revolver trok en een soort handgranaat te voor schijn haalde. Onder het dreigr ment dat hij hierm e m V.stei 20 mensen de lucht in zou j gen, dwong hij d° f»T "nid hem naar de kanm n sr te brengen. Een opgeroepen kassiè.s k.r opdracht de 400 000 m." de kluis in een zwarte k "*r pakken. Teen zij hiermee kl?ar v r (ADVERTENTIE) de rover haar en de filiaalchef asn de centrale verwarming vast. Sindsdien ontbreekt van de ongeveer 45-jarige man elk spoor. Geboortedaling zet door UTRECHT Een aanzienlijke daling van het aantal geboorten ligt in de lijn der verwachtin gen. Er is ook een duidelijk an der patroon in de vruchtbaar heid gekomen. Waren het eerst de sociaal zwakkere groepen die de meeste kinderen hadden, dat is nu aan het verschuiven naar de hogere sociale lagen. Dat zei vanmiddag dr. H. J. Heeren in jn rede bij de aanvaarding an het ambt van lector in de ociologie van Bevolkingsvraag- tukken aan de rijksuniversiteit jn Utrecht. H?eren, die zijn rede de titel od meegegeven: „Het einde /a" ten tijdperk" zag echter op de lange duur tzrvend volk. Hij i et niet onwaar- zo zijn dat. als een- te hogere sociale lagen otér kindertal hebben, dit it"ssymbool gezien zou door de lagere sociale "•gen. Dan zou dit gestreefd en overge- i een nieuwe omslag in e gei.; te zou dan het gevolg icn z.jn. zou dan een nieuw tijdperk zijn aangebroken. Het is echter niet waarschijnlijk, dat een dergelijk verschijnsel binnen de komende tien jaar een melkbaar demografisch ef-1 fect zal hebben. e zes priesters, die wegens poli tieke activiteit langdurige ge vangenisstraffen uitzitten eisen dat de gevangenis van Zamora die als detentiecentrum voor ka tholieke geeste'ijken fungeert, wordt gesloten dat zij wor den overgebraent naar gewone strafgevangenissen. De actie duurde tot gistermiddag. De be togers willen met ïun actie pro testeren tegen „gem.mpuleer" bij de recente besprekingen tus sen het Vaticaan en de Spaanse regering over een nieuw concor daat. DE BILT Nadat een rug van hoge luchtdruk met flinke op klaringen in de nacht van giste ren op vandaag ons land gepas seerd was. trok de hemel van morgen van het westen uit snel dicht. Oorzaak was de rappe na dering van een frontensysteem behorende bi; een teer actieve stormdepressie in het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De fronten trekken in de loop van vandaag met storm en regen over ons land. De levendige de- pressie-aktlviteit die zich op het ogenblik boven de Atlantische Oceaan manifesteert, zal het weerbeeld in ons land de ko mende dagen een koud en on stuimig karakter verlenen. Vooruitzichten voor woensdag, op gesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: Perioden met regen en vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 gr. bo ven normaal van 4-7 gr., max. temv.: omstreeks 9 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur. 60 procent, kans op een geheel droog et maal: 30 procent. WEERRAPPORTEN nu». temp. dag 10 07 Den Holder Luchth. Rtd. Twente Vllidngen Bordeaux Frankfort Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorc* MUnchen NI ca Oslo Parijs S"1 h. bew. I bew I bew. onbew Spilt Groepjes bezetters verlaten het gebouw van de pauselijke nuntiatuur in Madrid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7