ADVIESRAAD VERTELT LARIEKOEK Schouwburgdirecteur Hans van Dam: mmr Noodsituatie bij Politiekorps in Zoeterwoude Bibliotheek Zoeter woude heropend mwm Toneel toren voldoet aan minimale eisen Jeugd van Lisse bejubelde Sint bij zijn intocht Wat u moet weten PAGINA 5 MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT IlilIIDM LEIDEN „Wat de Adviesraad voor de Binnenstad naar voren gebracht heeft, is lariekoek. Ze hebben zich (vorige week) in een commentaar op de restau ratie en verbouwing van de Leidse schouwburg tegen de to neeltoren gekeerd. Het gaat om een hoogteverschil tussen het huidige en de nieuwe (gerestau reerde) schouwburg van twee meter. Daarover gillen is dwaasheid. Waar bemoeien deze mensen zich in hemelsnaam mee? Ze houden zich bezig, nota bene, met de vraag van horizontaal en verticaal change ment. Er zijn er bij die zelden in de schouwburg kwamen en zeker nog nooit op het toneel achter de coulissen zijn ge- Schouwburgdirecteur Hans van Dam is ziedend. Hij zit in zijn stoel met de agressie van „hou me vast, anders bega ik een on geluk". Waarschijnlijk van avond nog zal de Leidse ge meenteraad over de sChouvv- burgplannen beslissende dingen zeggen. Van Darru vreest het ergste, ook al heeft „de ge meente" hem verzekerd, „dat de Adviesraad weinig kwaads kan doen". In onze editie van vrijdag schre ven we nog over het commen taar van deze Adviesraad voor de Binnenstad als over „mos terd na de maaltijd", omdat de zaak al rond is. De Adviesraad heeft in elk geval zijn visie ge paard laten gaan met wrevel: B en w heeft deze raad te laat be trokken bij het inwinnen van op- een aanmerkingen. „Dat is inderdaad zo", aldus Van Dam, „maar dat komt omdat de res tauratieplannen opeens in een stroomversnelling terecht zijn gekomen nadat het ministerie van Sociale Zaken tien miljoen gulden (waarvan ongeveer ze§, miljoen alleen voor de schouw burg) ter beschikking had ge steld voor de Leidse aanvullen de werkgelegenheid. Nu moest alles vóór 15 december in kan nen en kruiken zijn; in februari moet een start kunnen worden gemaakt. Bij de normale proce dure had de Adviesraad rustig betrokken kunnen worden bij de opzet. Nu de zaak urgent is ge worden had die raad ook iets kunnen inbrengen, maar dan met zinnige argumentatie. Wat men thans naar voren brengt is onzinnig." Zijn verontwaardiging enigszins wegslikkend, gaat Hans van Dam verder: „De bouwcommis sie heeft de hele kwestie gere geld. Daarbij zijn formeel fou ten gemaakt. Na een zeer diep gaande doorlichting van de aan nemers die zich gemeld hebben, is uitgezocht wie de beste aan nemer voor deze. karwei zou zijn. Dat werd Jurriëns uit Utrecht. Natuurlijk wringt ook hier de schoen. Oké. Maar die toren blijft een heet hangijzer. Architect Greiner heeft drie we ken geleden in een bijzonder prettig gesprek waar ik bij was met de Adviesraad de plannen uiteengezet. Er werd geen wanklank gehoord, men had het idee: we staan voor een fait accompli. Er is een maxi male openheid geweest. Maar nu is de „toren" een dwarslig ger in de Adviesraad, opgejut door afkeurend commentaar in een persverslag. Greiner werd op een gegeven moment in zijn uiteenzetting onderbroken. Hij zei toen: „Wacht u een ogen blik". In dat verslag heette hef later: de Adviesraad 'werd de mond gesnoerd. „De hele schouwburgzaak is door gesproken met de rijksadvies- commissie voor de schouwburg- bouw. Men was er zeer enthou siast over. Natuurlijk. De bouw commissie en de architect zijn uitgegaan van de meest mini male eisen. Met minder kunnen we absoluut niet. Er is geen sprake van een joekel van een toneeltoren, maar het toneel zal er nu eenmaal zijn attributen in kwijt moeten kunnen. Is dit ont- siering?" vraagt Van Dam, met de armen gespreid omhoog; „op de Oude Singel, aan de over kant, zie je dat topbouwsel niet eens. De vorm wordt verzacht in rode baksteenties, het wordt geen beton. De „toren" (voor 16 meter is dat al een gekke naam, maar zo heet-ie nu eenmaal) neemt de lichtval voor de huisjes van de Groene- veldstichting wat weg. Maar die krijgen grotere ramen, die door de gemeente worden betaald. Maar het blijft onbegrijpelijk, dat men valt over een hoogte verschil van twee meter." Directeur Van Dam belooft een theater, „dat uniek ter wereld is; het meest goede op dit ge bied dat je je kunt voorstellen. Als de Adviesraad nu beweert, dat „met minder" genoeg ruim te wordt geboden aan Marceau (een pantomimespeler), Ionesco (toneelschrijver) en cabaret (maar dat is geen toneel), dan ben ik met stomheid geslagen. Met deze hoogte (16 meter) kun je werken. Mei minder kèn het niet als je volwaardig toneel wilt brengen. Ik weet het niet, maar ik ben bang dat het ad vies van de Adviesraad prettig zal werken bij amateurs die in de gemeenteraad zitten. Als je het zó beschouwt, is de kans groot, dat de raad zo'n advies nog vreet ook." Het ligt dus aan de luimen van de gemeenteraad of Hans van Dam met een ge rust hart kan gaan slapen, of wellicht springt hij, uit machte loze woede, in het water van de Oude Vest. Ton Pieters LEIMUIDEN Met het plan ten van een Prunus Japo- nica hebben de Plattelands vrouwen zaterdag de boom, die zij dit voorjaar symbo lisch hadden aangeboden ter gelegenheid van de ope ning van „Het Spant", tot werkelijkheid gebracht. De dames hebben zich geweldig ingespannen de levenskan sen van de boom optimaal te doen zijn, want ze hadden extra toegediend: vitamine druppels A-D tegen krom groeien, een ei voor extra bouwstoffen, vitamine C tegen kou vatten en wodka ter bevordering van de vreedzame co-existentie met de andere planten en strui ken. Om dit alles te besten digen werden flessen „cog nac" en „jenever" over de kroon uitgegoten met de beste wensen voor een lang en gelukkig leven. Na af loop van de plechtigheid onthaalde het Spantbestuur de dames op een drankje, waarbij getoast werd op de goede samenwerking met Het Spant. HHfeiSflflülBUfll Hifi ■'"mist Alphen aan den Rijn Op de Bur gemeester Bruins Slotsingel in Ridderveld had gisteren de jeugd weer vrij spel. Ondanks de vele waarschuwingen van vorige week, tijdens de autoloze zonda gen geen onvoorzichtig gebruik te maken van de (lege) rijwe gen, namen jongens en meisjes de singel als rolschaatsbaan in gebruik. Lisse - De Bollenstreek kan gerust zijn: de goede Sint is zaterdagmid dag in Lisse aangekomen per boot aan de Ringvaart, begroet door vele honderden jeugdigen en ouderen. De Sint met zijn gevolg werd het eerst begroet door de jeugd vi Lisserbroek. Later werd de boot bij het gebouw Openbare Werken gemeerd waar het plaatselijk Comité van ontvangst bij monde van de voorzitter van „Alverha", de heer L. Tibboel, hem en al zijn Zwarte Pieten een hartelijk welkom toeriep. Het werd een zegetocht door de straten van Lisse en bij het gemeen tehuis aangekomen stond het gemeentebestuur al op het bordes. Burgemeester Berends toonde zich in het bijzonder dankbaar voor het feit, dat St. Nicolaas alle weersomstandigheden trotseert. Na het gemeentehuis was de Poelpolder aan de beurt, ook daar een groot gejuich, doch in De Engel was de jeugd helemaal uitbundig, omdat de Sint De Engel beslist niet vergeten wilde, hetgeen hem wel een paar uurtjes extra kostte. Raadslid Engelkes uit bezorgdheid in algemene beschouwing Marktberichten ROBLOFARENDSVEEN. 10 nov. bloe. men: Anjers Rose. Wit. Keeter. Ar thur. Esperence. Tangerine, Anne Marle. Tommy. Telstar. Alice 31— ■19. Rood, Lc Réve. Nora. Caranval, Lena 35—56, Charmeur 50—69, Ro zen Garnette. Carol. Zorina. Anna- belle. Prominent. Roswllha. Ever- gold. Spanish Sun 16—31. Esther Ofarim. Motrea. Precllla 21-39. Be linda. Super Star 33—46, Sonia 37— 61. Ilona 61—S9. Lelies 31—39. Al- stroemerla 27—33, Gerbera 4046. Nerlne 20—73. Slrelltzla 1.S5-3.40, Geplozen chrysanten 20—34 pst Troschrysanten 90—2,20. Trosanjers 2,10-2,80, Snljgroen 55—1,20, Irissen 2.75—3,70, Freesla's 1,00—3,65 p.b. VEILING KATWIJK A/D Rijn 10 nov. Groente: Waspeen p. kist: A extra 5.30—6.70, A I 1.90—7.40. A II 2 60- 6.10. B extra S.10—8.40. B I 4.80- 7.80, B II 2.90. Cl 3.90—1 10. C II 1.40—3.80 Bloemkolen: 6 I 05—1.42. 6 I II 35—40. 8 I 76—1.26. 8 II 33—56 i Boerenkool 36—43. Bospecn 78-82, Gele Kool 36. Groene kool 30—43, knolsel. 35-36. Prei 44—76. Breek- i peen/kist 1.80—5.30. Aanvoer wga. peen 272.000 kg. bloemkolen 6600 sF ZOETERWOUDE - Vooruitlopend op 't gezamenlijk optrekken bij de raadsverkiezingen van volgend jaar trad de heer A. G. Engelkes vrijdagavond op als woordvoerder van de K.V.P. en P.C.C. bij de algemene begrotingsbeschouwingen. Hij merk te op, dat de uitbreiding van het ambtelijke ap paraat een aanleiding zou kunnen zijn voor een taak- en funktieonderzoek. Over de gewest- vorming; „De gemeentebesturen zijn niet altijd uitgerust om vormen van grenzen-overschrijden- de ontwikkelingen aan te pakken. Wij willen het Gewestelijke Leidse Schip niet laten zinken, maar men moet wel bedenken dat het komende jaar beslissend zal zijn. Wij hopen dat het gewest een eigen financiële struktuur zal krijgen." De heer Engelkes eiste met klem maatregelen om verbetering te brengen in het sterk onderbezette politiekorps en de daaraan verbonden problemen van de huisvesting. De organieke sterkte van 7 man is tot het absolute minimum van 2 gedaald waardoor men niet meer in staat is adequaat op te treden tegen de voorkomende problemen. Be treffende uitgaven van bouwrijpe grond van het Industrieschap De Grote Polder zijn er grote vor deringen gemaakt. Het is alleen spijtig, dat er zich hoofdzakelijk niet-arbeidsintensieve bedrijven gaan vestigen hetgeen niet overeenkomt met de doelstellingen van het schap. De fracties stellen het college in het gelijk wan neer het zegt dat de bijdrage van de provincie en de onderhoudskosten van de secundaire, tertiaire- en quartaire wegen in geen verhouding staat tot de uitgaven. Zij zijn 't echter niet met b. en w. eens om het onderhoud van de wegen in te krim pen. De geraamde onderhoudskosten zijn minimaal en kunnen geen inkrimping verdragen omdat de be rijdbaarheid en de veiligheid van de betrokken wegvakken in gevaar komt. Men is content met de verbetering van de Zuidbuurtseweg in 1974 en geadviseerd wordt om de Schenkelweg van een gesloten asfaltverharding te voorzien waardoor minder onderhoudskosten en minder lawaai De uitbreiding van het raadhuis en bijbehorend parkeerterrein welke zeker noodzakelijk is, komt de fracties met een kostenraming van 'n half miljoen echter zeer hoog voor. Mogelijk kan de afdeling gemeentewerken en/of depolitiepost over worden geplaatst naar een ander pand dat eigen dom is van de gemeente. De dan vrijkomende ruimte lijkt voldoende om het probleem te kunnen oplossen. Het moest van he' hart dat het nog steeds niet duidelijk is wat met het Vierde Eend je gaat gebeuren. In het investeringsprogramma wordt een bedrag van 400.000,-- genoemd voor een overdekte sportaccommodatie aan de Hoge Rijndijk terwijl ook nog eens 60.000,- is uitge trokken voor het Vierde Eendje. Geadviseerd wordt één gebouw te stichten waarin alle aktivi- teiten aan de H.R. kunnen plaatsvinden. Verho ging van de rioolbelasting wordt noodzakelijk geacht om tot een optimaal milieubeheer te kun nen komen. Over.het overlegorgaan voor midden standszaken wordt opgemerkt dat helaas nog niet met een duidelijk advies kon worden gekomen in zake het winkelcentrum. Misschien moet een deel hiervan worden ingericht als dienstencentrum. Er zal zo snel mogelijk iets moeten gebeuren want de jaarlijkse lasten van het grondbedrijf beginnen de grenzen te overschrijden. Uit het feit dat het trainingsveld van Haasbroek in korte tijd alweer onbespeelbaar is, blijkt dat er behoefte is aan een halfverhard trainingsveld. Er is een sterke toename van de belangstelling voor de tennisbanen. Uitbreiding hiervan staat op het pro gramma voor 1977 maar zal vroeger wenselijk blijken. De uitkeringen van het Gemeentefonds worden voor volgend jaar 300.000,- hoger geraamd, maai de post salarissen stijgt door salarisverhoging en uitbreiding van het personeel met hetzelfde be drag. Dat desondanks de begroting bijna sluitend is, is het gevolg van de aanpassing van de gemeentelijke belastingen met 700.000,-. ZOETERWOUDE De bibliotheek heeft eindelijk een volwaardige behuizing gekregen. Initatiefne- mer pater Benschop o.s.c. bracht de eerste boe ken onder in de wachtkamer van dokter W. Korr- mann waarna verhuisd werd naar de openbare school aan de Dorpsstraat en vervolgens naar het koetshuis van Huize Veldzicht en later naar de garage van de B.B. aan de Noordbuurtseweg. Lang was hier de huisvesting weinig riant maar een fikse gemeente-subsidie bracht hierin veran dering. De heer R Spaas bracht dat alles in herinnering bij de officiële heropening .velke werd verricht door mevr. A. Oosterlee-Vlasveld welke, heel toe passelijk, een gedeelte uit een boek voorlas. Burgemeester Detmers sprak een felicitatie uit na mens het gemeentebestuur. In de gemoedelijke drukte merkte één van-de aanwezigen op; „Dit wordt een sociale contactplaaW'. Voor 7 uur stonden de eerste kinderen reeds voor de deur en er was volop belangstelling voor de drie wedstrij den waaraan zij konden deelnemen. Zij zochten in boeken naar de figuren die aan een hoepel hingen, namen boeken om er omslagen voor te maken en deden een greep in de grabbalton naar de gratis boeken. Het aantal jitgeleende boeken bedroeg op de ope ningsavond reeds het dubbele van voorheen. Ook zaterdag zette de drukte zich voort en er werden zelfs al werkstukken ingeleverd welke reeds in de bibliotheek te zien zijn. Zaterdag moet alles ingeleverd zijn want volgende week zullen de le zers die komen lenen als jury fungeren. De ope ningstijden voor deze week zijn; dinsdag 15 16.30 vrijdag 1920 uur en zaterdag van 1112 uur. Extra tijden voor de jeugd; ma. di. do. vr. van 16.15—17. lfcuir. JÊÊÊtr Sassenheim Een aardig beeld, maar eigenlijk toch wel triest; voetballende koks op de verlaten parkeerplaats van het motel Sassenheim. Je kunl toch niet de hele dag wachten op klanten die niet komen opdagen omdat er 's zondags niet met de auto gereden mag worden. De directie over weegt dan ook. komende zondag het personeel op halve kracht „te draaien", een maatregel die V te denken geeft. Voorhout - De Vrouwenbewe- iging Voorhout heeft weer een reuze gezellige avond ge had. De belangstelling voor deze avond was buitenge woon goed. Tussen de spelen door is er door het bestuur van de beweging een ,.zie- kenpot" opgericht, met het doel zieken of langdurig zie ke leden op feestdagen e.d. met een aardigheidje wat op te monteren. De Sint Nico- laasviering werd vastgesteld op 7 december en de Kerst viering op 17 december. Lisse - De A.R, Partij te Lisse komt dinsdagavond 13 Nov. bijeen in zaal van de Paulus- kerk aan de Ruishornlaan, aanvang 8 uur. Op de agen da staat o.a. de voorberei ding voor de verkiezingen van Gemeenteraad en Prov. Staten, waarbij de samen werking met de CHU belang rijk gesprekspunt zal zijn. Sassenheim - Bij de vaardig- heidsproeven van N.K.G.B. gisteren in sporthal te Wassenaar, voor verenigingen van district West III, was ook Teylin- gen-gymnastiek met vier groepen present t.w. groep meisjes t.m. 12 jaar, twee groepen meisjes t.n jaar en één groep dames. De groep meisjes t.m. 12 jaar behaalde een derde prijs, bij de groep meisjes t.m jaar kwam Teylingen met een eerste en een derde plaats, terwijl de groep da mes een tweede plaats wis ten te behalen. Noordwijkerhout - Vrijdag avond a.s. zal de Toneelver eniging O.D.I. in Zaal Geest haar eerste uitvoering van dit seizoen brengen. Het is ditmaal een karakterstuk van Ton Deckers: „Wilde Vaart", een zeemansstuk dat speelt in een havencafé. Het heeft drie bedrijven, waar van elk twee taferelen. Het belooft wet. een goede avond te worden. Aanvang 8 u. Deuren open 7 u. Bal na. Noordwijkerhout - Ter voorbe reiding van de gemeente raadsvergadering op 27 no vember a.s. is er woensdag avond 14 november, half 8, in het raadhuis een openbare vergadering van de commis sie voor financiën. Op de agenda staan o.a. nieuwe ganisatie van de vuilnisop haaldienst, de rechten voor het storten -van bedrijfsvuil op de uitgebreide belt en een aantal comptabillteitsbe- sluiten bespreken. Wassenaar - De VVV Wasse naar houdt maandagavond 12 november te 20 uur de alge mene ledenvergadering in de Schaapskooi op Duinrell. De jaarverslagen zullen worden uitgebracht. Bij de bestuurs verkiezing is mr. J. van der Drift herkiesbaar. De heer Chr. Theil ziet zich door drukke werkzaamheden ge noodzaakt uit het bestuur te treden. In zijn plaats wordt voorgesteld mevrouw H. M. Zonneveld-Vosse. RIJNSBURG - De gemeente raad zal zich donderdag a.s. in de begrotingsproblematiek storten. De uanvang is 16.00 uur. Van 18.15 uur tot 19.30 uur wordt er onderbro ken voor een gezamenlijke maaltijd op het gemeente huis. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een krediet va inrichting van een derde lo kaal van de gemeentelijke kleuterschool .Hummeloord" komt dinsdag aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering. Verder staan o. op de agenda: krediet voor bouwrijpmaken van Dorp oost 3; grondverkoop voor politiepost en grondverkoop aan woningbouwvereniging „Goed Wonen". De vergade ring begint om 20.00 uui ALPHEN Een bromfietser raakte in de nacht van vrij dag op zaterdag licht ge wond. toen hij op het fiets pad langs de Steekterweg op een hek botste, dat daar was neergezet. De bromfiets werd zwaar beschadigd. ZOETERWOUDE De eollee te voor het orgelfonds van de Meerburgkerk heeft het weekend 2500 opge bracht. De jeugd had al met de platenverkoop 2700 bij een gekregen, ^on het geld wordt het half-elektronische orgel, dat het kerkbestuur Millingen kocht, opgeknapt en uitgebreid met boxen, versterkers en microfoons. LEIDERDORP Leerlingen van de Detailhandelschool gaan de goedheiligman hel pen het St. Nicolaasfeest voor alleenwonende Leider- dorpse bejaarden die in de vorige eeuw geboren zijn, onvergetelijk te maken. Op school is een actie op touw gezet. De Leiderdorpse be drijven en winkeliers wordt verzocht om medewerking. Wil men bijdragen klan het welslagen van de actie? Neem dan contact op met mevrouw L. Coret, te berei ken onder telefoonnummer 31738. "ttiv-n T

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5