JONGEREN EISEN BETER WONINGBELE ID GEMEENTE Muzikale interpretatie concert uit Bach cyclus Valse hoop stad en streeknieuws Karna val sloeg gat in nacht KLM-toestel geboycot CZu Het probleem van de werkende jongeren is helemaal geen pro bleem. Dit bleek zaterdagmiddag wel op de meeting, die de bezetters van de Pelikaanflat organiseerden in het Laktheater. Het is dóódsimpel volgens Nora Salomons (Tweede kamerlid v. d. P.v.d.A.). De werkende jongeren moeten gewoon in groten getale naar Den Haag komen, daar is nog wel ergens een potje van een miljoentje of wat dat gebruikt kan worden voor de huisvesting van de Leidse jongeren. Zij doelde hiermee op de 80% regeling die het rijk geeft voor het opknappen van slooppanden. Bij nadere informatie bleek echter dat Leiden al tot op de bo dem gebruik heeft gemaakt van deze regeling. Voor Amster dam heeft staatssecretaris Schaefer wel een gemakkelijke regeling kunnen krijgen, maar die geldt alleen voor de hoofd stad. Dit vergat mevrouw Salomons er bij te zeggen. Ze maakte zich er via wat vage toezeggingen met een .Noortje" van Amster- jongeren met een kluitje in het riet gestuurd, dam" van af. Voor de zoveelste maal werden de werkende E.V. zoen. In d« Gouden Leeuw kwamen ongeveer honderd leutzoe- kers bijeen. Hoogtepunt van het prinsebal vormde de aangepaste toespraak van het wereldlijke hoofd van Voorschoten, die alvast de sleutel van het dorp overhandigde. Burgemeester Van det Haar was daarmede ongetwijfeld de eerste burgemeester in het land, die zoveel spoed zette achter de sleuteloverdracht, in het Zuiden gebeurt dit eerst drie dagen voor Aswoensdag. Hoewel burgemeester Van der Haar blij was dat de nieuwe prins de oer-Hollandse naam van Jan I gekozen had. gaf hij hem eni ge slapende titels, waardoor hij zich zou kunnen meten met an dere carnavalsprinsen in het land. De burgemeester noemde hem: Prins Jan I, Grootvorst van de Krim, Groothertog van „Onder de Linden", Markies van Adegeest, Baron van de Voor straat. Opperzwijn van de Parel aan de Vliet. Als aanspreektitel verkoos dr. Van der Haar „dorstluchtige hoogheid". Het was een dorstige, vrolijke avond van de katers en poezen van ,,De Forse Caters". Zondag de elfde van de elfde des morgens om elf over elf koos de Veense jeugd (V.J.R.) in het dorpshuis De Alkeburcht een prins carnaval en raad van elf. Voorzitter Akerboom stelde 5 jongens aan de in groten getale aanwezige jeugd voor die er in hadden toegestemd om de rol van prins carnaval te willen vervullen. Door niet minder dan 125 jongeren werd hierna een stem uitge bracht, waarna bleek dat Gerard van Klink (Ket) met 75 stem men als prins carnaval was gekozen. De kersverse prins van de Veen kreeg de naam van „Prins Roelof de eerste" en werd hier na gesierd met cape, muts met veren, medaille en scepter. On der veel gejuich en gejoel werd hij als prins carnaval geïnstal leerd. Met medewerking van de boerenkapel „de sprocbuiken" en een discjockey werd deze verkiezing met veel gezang en vol op pret en leut gevierd. Voorzitter Akerboom besloot dit feest met de wens dat de jeugd het resultaat van deze verkiezing over al rond bazuint opdat de gehele bevolking weet dat er nu ook in de Veen een prins Carnaval en een raad van elf is. Want wil men er op de duur iets moois van maken dan moet de bevolking er geheel achter staan. Zaterdagavond was het voor de Voorhoutse Carnavalsvereniging „de Bokken" een zeer belangrijke avond. Tijdens de enorme feestvreugde werden een nieuwe prins en prinses geïntroduceerd. Het waren Prins Willem de le en Prinses Annemieke. Al deze carnavaleske toestanden vonden plaats in café-restaurant „Boer- haave". De belangstelling was bijzonder goed te noemen. Voor „De Bokken" b. eekt er nu weer een drukke tijd aan. o.a. het or ganiseren van feesten voor de bejaarden, kinderen enz. Prins Benno II en prins Hans II zijn de carnavalsvorsten, die sinds zaterdagavond „regeren" over het Hazerswoudse carna valsrijk. Prins Benno II. alias Bert Huybregts, maakte zaterdag avond zijn „blijde incomste" in Pleyn 68. waar de enige onver valste carnavalsvereniging De Blauwkousen de „tiende van de elfde" vierde. Prins Benno II maakte zijn entree met de raad van elf en het complete muziekkorps Kunst na Arbeid uit Koude kerk. Prins Hans II (Hans Ehling) werd als zodanig gekozen door de leden van de Hazerswoudse Tennis Club. Hans II reikte onderscheidingen uit aan zijn voorganger. Hans I (Hans Arent- sen), en aan Jan Schreider, lid van de ontspanningscommissie. Prins Hans II is momenteel op zoek naar een huisorkest, dat ge rekruteerd moet worden uit de leden van HTC, en naar een ei gen carnavalslied. Leutbewind overal ingezet PAGINA 3MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN In een wat uitgelaten stemming hebben de bezetters van de Pelikaanstraatflat zaterdagmiddag in het Lak hun eisen kenbaar gemaakt. De belangrijkste „een betaalbare huur voor iedereen". Zowel werkende jongeren als studenten stelden zich achter dit stand punt. Namens de bezetters drong Ton van der Velden bij de gemeente aan op een beter woningbeleid voor wat be treft de werkende jongeren. Als belangrijkste hierbij zag hij een beslissingsbevoegdheid voor de huuradvies commissie en snellere sanctie voor wantoestanden in de particuliere sector. Het blijkt nog maar al te vaak dat er door de huiseigena ren misbruik wordt gemaakt van de kamernood. Voor hokjes van 2x3 moeten de bewoners 150 neertellen. De sanitaire voorzieningen zijn vaak allerbelabberdst. Een kamerbewoonster: „Ik had samen met een vriendin een kamer met een keuken. Het riool van de bovenbu ren kwam uit in onze gootsteen, zodat we constant met de uitwerpselen van de buren te maken kregen." Een ander: „Ik woonde in een souterrain, waar ik het grootste deel vafi de tijd met mijn enkels in het water stond." Het Amsterdamse PSP-raadslid Huib Riethof deed de suggestie aan de vakbewegingen zich meer voor de werkende jongeren in te zetten. Een vakbondslid in de zaal antwoordde hierop: dat „De jongeren dan maar eens lid moeten worden". Dit had weer als reactie uit de zaal. „Dan moeten jullie eer»t maar eens wat laten zien." „Van Dam zal zeker wel geïnteresseerd zijn voor jullie zaak" was zowat het enige dat het Tweede Kamerlid Salomons (PvdA) kon zeggen. Een duidelijke toezeg ging dat zij daadwerkelijk zich voor de werkende jon geren zou inzetten deed zij niet. Ook over de vraag uit de zaal of zij kamervragen zou stellen bleef zij erg vaag. Maar met de mededeling dat er enkele miljoenen te verdelen waren voor de huisvesting van werkende jongeren kreeg ze toch velen enthousiast. Zó zelfs dat het wethouder Ham haast onmogelijk werd te antwoor den namens de gemeente Leiden Ook de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren kwam nog even ter sprake. PSP-er Kees Walle stipte aan dat de gemeente geen enkel risico loopt bij het garanderen van de leningen van de stichting. „De huren worden berekend naar de exploitatiekosten én 10%". Over het algemeen was daarom ook de klacht dat de huren te hoog zijn. Wat een beetje uit het oog werd verloren *vas dat de ge meente cn de stichting niet zozeer moeten streven naar het oprichten van „woonbunkers". „Maar moet uitkij ken naar het creëren van andere woonvormen, waar door het mogelijk wordt aat gezinnen, en alleenstaan den bij elkaar kunnen wonen en zodoende kunnen op schuiven wanneer het nodig blijkt," aldus Huib Riethof. LEIDEN/BOLLEN- EN RIJNSTREEK Karnaval is losgebar sten. Niet slechts in het zuiden (dat het alleenrecht verloren heeft). Ook in onze omgeving begon het rijk van Prins Karnaval met zijn plezierig en nat bewind onder veel alaafs en gezang. Voor enkele geroutineerde leutgezelschappen, zoals De Kanine- faaten in Noordwijkerhout en de Gascarvieten te Alphen a.d. Rijn, (waar prins Cascar IX vanwege de autoloze zondag te paard naar zijn residentei reed, was het weer het opnemen van een be kende draad. Maar ook de nieuwelingen in het pretvak kwamen vaak verrassend uit de zorgeloze hoek. Dat zagen we o.a. in Lei den, waar De Hutspiotten de eerste de beste keer het pleit al ge wonnen schijnen te hebben. In Roelofarendsveen trad men „ter rein verkennend" op. Daar was het de jeugd, die in het volle dag licht het karnavalspad voor de oudere garde aan het effenen Heel veel carnavalisten hebben zaterdagavond in Leeuwenhorst de nieuwe Prins Carnaval „Prins Blauwbaard de Eerste" (alias Piet Broekhof) toegejuicht. Onder zijn leiding zal de Karnavals- vereniging „De Kaninfaaten" in Noordwijkerhout en verre om streken het nieuwe karnavalsjaar ingaan. Rond zijn eerste proclamatie om 11.11 uur 's avonds precies, was een bijzonder feestelijk programma opgebouwd. Behalve de eigen boerenblaaskapel „De Koetillers" met boer Bon waren in «Je ruime aula van Leeuwenhorst vele artiesten van naam. Zij namen de leiding in handen, nadat Martin Kanters, de voorzitter van de karnavalsvereniging, iedereen verwelkomd had en Prins Dave I was uitgeluid. Paul Rodman leidde Ben Kra mer in en later op de avond kwamen Jeanet van Zutfen, Los Rancheros en de eigen dansmariekes ten tonele. Tot in de kleine uurtjes werd de installatie van Prins Blauwbaard in de verschil lende feestelijk voorziene bars en feestzalen van Leeuwenhorst gevierd. Het eerste karnavalsfeest van de Leidse karnavalsver eniging „De Hutspotten" s»t erop. Zondagnacht, vlak vóór de au- talaze periode, maakten de laatste vierders zich met weemoed los van en avond stampvol zang, dans, polonaises, alaafs en bier. Meer dan 5 uur leut en plezier in het Antoniusclubhuis, dat als het zo met De Hutspotten doo.gaat het volgend jaar niet meer kan worden gebruikt, omdat deze vereniging met forse schreden het Leidse carnavalsterrein aan het veroveren is. Het ledental beweegt zich nu al rond de 450. Een belangstelling die gebaseerd is op zeer goede ervaringen, want de wijze waarop het Hutspottenbestuur dit feest van zotternij heeft gepresenteerd, verdient alle lof. Een beste organisatie zorgde voor een beste start van dit eerste Leidse karnavalsseizoen. Alles liep op wieletjes. Oók de enorme hutspot, die om precies el! minuten voor tien (omgekeerd evenredig volgens karnavalslo gica aan de tiende van de elfde) de zaal binnenreed en in het midden met ve*l geknetter aan een ceremonie werd onderwor pen om de prins met peen en uien, peper en zout klaar te stoven voor zijn installatie. In die hutspot zat uiteraard de gloednieuwe Leidse vorst: Prins Henny (Rietbergen uit Zegveld) de Eerste, die onmiddellijk het heft in handen nam en kwistig onderscheidin gen begon uit te reiken aan de Raad va Elf, geassisteerd door zijn dansmariekes. Een groot aandeel in de vreugde hadden The Fel lows een uitstekend combo en de onvolprezen Bierkouwers uit Warmond die als boerenhofkapel fungeerden. Kledingzaak in Leimuiden leeg geplunderd LEIMUIDEN Het herenmode magazijn P. van Veen is het slachtoffer geworden van een zeer brutale inbraak. De daders hebben zich toegang tot de win kel verschaft door de glaslatten en het glas uit de voordeur te halen en vervolgens hebben zij de winkel, de etalage en zelfs het atelier leéggeplunderd. Een klein gedeelte aan leren jas jes en kostuums is teruggevon den op de weg naar Nieuwveen en bij het zwembad te Papen veer (gem. Ter Aar). Er wordt voor ongeveer 13.000 aan goe deren vermist, hoewel dit slechts een voorlopige schatting is. De heer van Veen is verze kerd. De Voorschotense carnavalsvereniging „De Forse Caters" heeft Prins Jan I uitgeroepen tot regerend vost van het nieuwe sei- Leiderdorp - Nee, Johann Sebas tian Bach was geen houterik. Dat zijn wij helemaal eens met Rien de Reede, die zondagmid dag in Leiderdorp onder het Dorpskerkelijk K. en O.-kaars licht een korte inleiding, of lie ver: een verklaring aflegde over de mens. de kunstenaar Bach en zijn interpretatoren, in casu Rien de Reede, Peter Do- beritz en Bob van Asperen. overmaat aan gevoel ten koste van bijvoorbeeld een vloeiende ritmiek. Deze keer blijven in dit opzicht alle verwijten onzerzijds achter wege, want het drietal heeft su bliem gemusiceerd. Dit was boeiend, geconcentreerd en sprankelend spel. Rien de Ree de ontwikkelde «*en prachtige toon in de Sonate in C gr.t. voor fluit en b.c. Zijn interpretatie Maar voor het wat nadrukkelijker „aanblazen" van bepaalde to nen, waneer de melodiewelving dit al verklaarbaar maakte, had de spreker beslist geen boekdeel ten bewijze nodig gehad. Dit is namelijk een muzikale vanzelf sprekendheid. Zou hij dit niel hebben gedaan, dan zou ieder een op zijn vestje geklommen zijn om hem te vertellen, dat Bach geen houterik was. Maar er is een groot verschil tussen een strikt muzikale en een „ro mantische" benadering. En met dit laatste bedoelen wij een TER AAR De attente kran telezer Willem Vermeulen uit Ter Aar is winnaar gewor den van de fiets, die de hoofdprijs vormde yan de gratis loterij op de goederen veiling jl. t.b.v. „Arti" in Langeraar. Dit heuglijke feit kwam hem bijzonder goed van pas, omdat op de avond toen hij de oproep aan de was overtuigend. Vooral echter ook een extra vermelding voor het samenspel in de Sonate in D. gr.t. voor viola da gamba en obligaat cembalo, van Peter Do- beritz en Bob van Asperen. De razend moeilijke, beweeglijke fi guratie liet geen enkele ruimte over voor ook maar de minste hapering; hun «xacte samenspel was een prestatie van de eerste orde. prijswinnaars las,juist zijn twee jaar oude fiets gestolen werd. TER AAR Zondagmiddag is bij gelegenheid van de „aü- toloze zondag" een fietstocht door „de Meije" verreden. De meer dan 200 deelne mers, die behalve uit Ter Aar uit Alpben, Rijnsater- Dit geldt ook voor de solo van Bob van A^peran, da Toccata nr. 1 in d kl.t. voor cembalo. Knap, hoe hij op dit instrument de fuga's doorzichtig opbouwde. Meer nog dan bij h*t eerste con cert, waren de drie executanten hier muzikaal overtuigend en boeiend. De Dorpskerk was vrij wel geheel uitverkocht. B. Rijnders woude. Leimuiden en zelfs één uit Lisse waren geko men, beleefden aan dit fiets- genoegen een ervaring, die velen onder hen nog ruet eer der hadden meegettfclAIrt. De organisatoren, die voor deze gelegenheid een speciale me daille hebben laten slaan, zullen dit soort evenementen zeker continueren. Volgens de politie schijnt er rela- tie te bestaan tussen deze en de grote inbraak enige tijd terug .jjillJ'tll bij Mentink-Mode te Roelof- Klijn 65 j. getrouwd SASSENHEIM Het echtpaar P. tsterbeek-Klijn, Parklaan 51, is 65 jaar getrouwd. Zaterdag morgen was er in het Jeugdhuis gelegenheid om het bruidspaar geluk te wensen, waarvan door ®tei velen gebruik werd ge maakt, o.a. door wethouder Ma- zee en gemeentesecretaris Berntzen. De heer en mevrouw Westerbeek zijn beiden geziene figuren in Sassenheim, resp. als handelaar in bloembollen en als één der oprichters van de plaat selijke afdeling van de Christen Vrouwenbond, waarvan me vrouw Westerbeek ruim 30 jaar presidente was. Bij haar af scheid van het bestuur werden htar activiteiten gewaardeerd met de benoeming tot ere-presi- dentc. Het echtpaar heeft 5 kin deren (onder wie wethouder V/esterbeek), 18 kleinkinderen en 16 achterkleinkinderen. On danks de hoge leeftijd resp. 90 en 88 jaar, zijn beiden goed ge zond, al is mevrouw Westerbeek niet meer zo goed ter been. UI DAMASCUS (Reuter) Grond personeel op het vliegveld van Damascus heeft gisteravond ge weigerd een vliegtuig van de KLM te behandelen wegens de pro-Israëlische houding van Ne derland. Het vliegtuig was uit Beiroet gekomen en keerde 40 minuten na de landing in Da mascus naar de Libanese hoofd stad terug. Het grondpersoneel zei in een ver klaring dat hun boycot in over eenstemming was met de reso luties van de Syriscne algemene arbeidersfederatie en van een Pan-Arabische federatie-confe rentie die begin deze maand in Libië was gehouden. Deze reso luties houden de boycot in van alle Nederlandse en Amerikaan se transporten en goederen, al dus de verklaring. Thomas O'Neill, leider van de Democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft op zijn bureau al lijsten met 22.000 hand tekeningen uit zijn kiesdistrict in Boston binnengekregen, waarin gevraagd wordt om Nixon in staat van beschuldiging te stellen. De actie in het Huis van Afgevaardigden gaat nog door.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3