£eidóc Qowuvnt Biesheuvel vertrok om politieke redenen 1 Egypte en Israël tekenen akkoord MF.F.R OVERTREDERS AUTOLOZE ZONDAG fbl ijmaker Reclasserings verenigingen gaan samenwerken VANDAAG RUIL GEWONDEN Politie Rome onderzoekt oor Getty jr. Toch drie doden Cosmetica- concern sluit verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19659 MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Toppop: 19.30 uur Ziekenhuis, serie; 20.20 uur Alexander de tweede, serie; 21.40 uur Mash; serie 22.05 uur Televizier. Ned. II: 19.05 uur Soete Suiker- bol; 19.10 Hillbillies; 19.30 uur Tweekamp; 31.55 Tussen salon en souterrain; 22.45 uur Omlijst, met majoor Bosshardt. TIJDELIJK STORM. Aanvankelijk zwdar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Morgen van het westen uit op klaringen afgewisseld door en kele buien. Krachtige wind aan de kust, tijdelijk storm uit Zuidwest tot West. Minimum temperaturen omstreeks 8 gra den, maxima morgen ongeveer 10 graden. Morgen: zon 7.56—16.52, maan 19.21—11.23. Schev:: hoogw. 4.28—16.45, laagw, 0.15—12.35. (Van een verslaggevers) LEEUWARDEN In politieke kringen en niet in het minst in de ARP is deining ontstaan door een ingezonden stuk, dat oud-premier mr. B. W. Biesheuvel zaterdag heeft gepubliceerd in het Friesch Dagblad. Mr. Biesheu vel noemde daarin de visie van waarnemend ARP-voor- zitter drs. J. de Koning en ARP-fractievoorzitter mr. W. Aantjes, dat het beleid van het kabinet Den Uyl in grote mate een voortzetting is van het beleid van het kabinet- Biesheuvel, een symbool van politieke bedrijfsblindheid. Mr. Biesheuvel zegt ook met klem, dat niet persoonlijke redenen hem indertijd tot opstappen hebben doen beslui ten, maar dat hij gedwongen was zich terug te trekken op uitsluitend zuiver politieke gronden. De reactie van mr. Biesheuvel komt na een rede, welke drs. De Koning enkele dagen daarvoor in Hardegarijp in Friesland hield. De heer De Koning zei in deze rede niet te kunnen begrijpen waarom de heer Biesheuvel indertijd opstapte. Wanneer dit om persoonlijke redenen zou zijn gebeurd, had drs. De Koning het zich kunen voorstellen. In de brief zegt mr. Biesheuvel, dat het hem persoonlijk liever was geweest terug te keren. „Nu echter ging het om mijn persoonlijke geloofwaardigheid jegens de kie zers, mijn politieke integriteit. Er was een fundamenteel meningsverschil met de (kleine) meerderheid van de fractie, die in zee wilde gaan met de linkse drie, die voortzetting van het gevoerde beleid van het vorige kabi net het slechts denkbare beleid vonden." De Amerikaanse ac teur Rod Steiger zal de hoofdrol vervyl- len in een film over Mussolini. Links de echte Mussolini en rechts dc Mussolini van Rod Steiger. Cuai J*?} 4. LEIDEN Op 12 november 1823 richtten de koopman H.W.Su- 'ringar, de literator J.L. Nier- strasz en de suikerfabrikant W.H. Warnsinck het „Neder- lands Genootschap ter zedelijke verbetering van Gevangenen" op. Dat was in een tijd dat het nationale gevangeniswezen slecht in elkaar zat. Daarom wilde het nieuwe genootschap een nieuwe en betere opzet om de minder zwaargestraften te beschermen:- opsluiting van de zware misdadigers en de bouw van cellulaire gevangenissen. Bij de herdenking van het 150-ja- rlg bestaan van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, vanmiddag in het Gróot-Audito- rium van de Rijksuniversiteit te Leiden, werden door tal van re denaars o.a. Prof. G.PHoef nagels, voorzitter mr. H. Kuyper en de staatssecretaris van justi tie mr. J.F. Glastra van Loon, vraagtekens geplaatst en geen f eestslingers opgehangen. De reclassering vasdaag vraagt zich voortdurend af o! de hulpverlening aan de cliënt (waarvoor de „zedelijke ve5heJ" fing der gevangenen" heeft plaatsgemaakt) optimaal is en of de taak en plaats van de re- classering die optimale hulpver lening wel garanderen. Ook zet ten sommigen een vraagteken bij de binding met de justitie. Ook doet zich de vraag voor, of het niet onlogisch is iemand eerst door straf omver te duwen en 'dan aan de reclassering te vragen hen weer op te rapen. Is het niet beter straf achterwege te laten en onmiddellijk optima le hulp te verlenen? Op deze en nog meer vragen, die van belang zijn voor de toe komst van de reclassering, ho pen de reclasseringsinstellingen gezamenlijk een antwoord te kunnen geven. De fusie van de verschillende organisaties op 1 januari onder de naam „Sa menwerkende Reclasseringsin stellingen" zal een verbetering van het dagelijks functioneren van het werk vergemakkelijken en de grootste kansen bieden op een duidelijke gezamenlijke vi sie op de toekomst. Uiterlijk 1 juli 1975 zal het geheel zijn on dergebracht in één nieuwe re- classeringsinstelling. Israëlische en Egyptische militaire delegaties hebben gisteren ergens tussen Suez en Cairo de bestandsovereenkomst getekend. Links: <fe dele gaties op weg naar de tent waar de ondertekeningsplechtigheid plaats had. Voorop de Egyptische generaal-majoor Mohammed Gamazi naast een VN-waarnemer. Achteraan de Israëlische generaal-majoor Aharon Yariv. Foto midden: Zweedse VN-militairen op wacht bij de tent en foto rechts: de beide delegaties tegenover elkaar in de tent. Van onze correspondent ROME De politie in Rome wil vandaag een ant woord krijgen op de vraag of het afgesneden mense lijke oor dat dit weekeinde per brief werd bezorgd op de redactie van een Romeinse krant, inderdaad van Paul Getty is, de jongen die in juni van dit jaar ver dween, en naar men nu steeds vaster aanneemt, ont voerd werd. „Dit is het eerste oor van Paul. We geven u 10 dagen de tijd het door ons gevraagde losgeld te betalen. Anders volgt het andere oor en daarna nog meer stukjes." Dat was de inhoud van het lugubere, getypte briefje dat bij het oor was ingesloten. Ondanks de expresse-behandeling bij de posterijen heeft de brief meer dan een week gedaan over een afstand Napels-Ro me. Het ultimatum van tien dagen is overigens pas ingegaan bij ontvangst van de brief: de familie Getty heeft dus nog ruim een week de tijd om te reageren. Paul Gettty, 17 jaar, is de kleinzoon van de schatrijke oliemag naat Paul Getty. Pauls moeder, de oud-actrice Gail Harris, heeft steeds verklaard niet in staat te zijn het in de miljoenen lopende losgeld te betalen. Grootvader Getty zou niet bereid zijn te betalen, uit vrees voor een reeks chantage-praktijken. „Ik heb per slot van rekening 14 kleinkinderen", verklaarde hij onlangs. Niettemin schijnt hij achter de schermen volop mee te werken aan de bevrijding van zijn kleinzoon. In Rome arriveerden kort na elkaar twee Amerikanen met koffers vol dollars. CAIRO—TEL AVIV (Reu- ter-AP-UPI) Israël en Egypte hebben gisteren in het niemandsland tussen Suez en Cairo het bestands akkoord getekend met als eerste onmiddellijk resul taat de uitwisseling van de gewonde krijgsgevange nen. Hiertoe staan twee vliegtuigen op Cyprus ge reed en vandaag zouden de eerste gewonden uitgewis seld worden. De onderteke ning van het akkoord had plaats onder de supervisie van de Finse generaal Sïi- lasvuo. Voor Egypte teken de generaal Gamazi en voor Israël generaal Yariv. Aanvankelijk bestonden van Is raëlische zijde bezwaren tegen het akkoord omdat met geen woord gerept werd ove' do blokkade van Bab el Mandeb. Egypte heeft deze blokkade nooit toegegeven. Aangenomen wordt dat deze blokkade stil zwijgend opgeheven werd: Egypte en Israël zijn nu overeen gekomen het staakt het vuren nauwgezet in acht te nemen, te onderhandelen over de be standslijnen van 22 oktober, Suez met water, voedsel en me dicamenten te bevoorraden, niet-militaire goederen naar he: ingesloten derde Egyptische le ger aan de oostzijde van het Suezka.naal aan te voeren, de Israëlische inspectieposten langs de weg Cairo-Suez te vervangen door VN-posten en de krijgsge vangenen uit te wisselen. Er zijn 320 Israëlische gevangenen in Egypte en bijna 8000 Egypti sche gevangenen in Israel. Waarschijnlijk al begin volgen de maand zulle^. in Genève vre desbesprekingen beginnen. De Israëlische generaal Ariel S]a- ron heeft scherpe kritiek geuit op de manier waarop het Isrnë lische opperbevel het offensief aan de westoever van het ka naal heeft gevoerd. Volgens Sja ron was niet snel genoeg voor bevoorrading gezorgd en was de doorbraak niet voldoende uitge buit. Daarmee was de kans op een beslissende overwinning verloren gegaan. SANTIAGO (AFP) Een groep van, vijftien linkse „extremis ten" heeft zaterdagavond een overval gedaan op een kazerne van het Tucapel-regiment in An- gol, ongeveer 700 kilometer ten zuiden van de Chileense hoofd stad Santiago. Van de overval lers zouden er zeven zijn ge dood en twee gevangen geno- De Haarlemse politie stond gisteren wat vreemd te kijken naar de technische inhoud van deze eend (links). De eigenaar had de benzine motor vervangen door een elektromotor op accu's. De bestuurder moest de wegen laten staan en zal vandaag horen of al dan niet proces-verbaal wordt opgemaakt. Op een andere plaats in Haarlem werd gisteren deze „wagen" rechtsaangehouden. De eigenaar had zijn kano van autowielen voorzien en in het midden een 3-meter hoge mast met zeil geplaatst. Met dit voertuig is hij de snelweg opgegaan. Hij mocht terplaatse zijn voertuig demonteren en vermoedelijk zal tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer. WIERINGERMEER Ver moedelijk In een race tegen de klok, om vóór drie uur zondagnacht nog thuis te zijn, zijn in Wieringermeer twee meisjes om het leven gekomen en twee jongens ernstig gewond. De auto waarin zij zaten raakten in een bocht van de weg en kwam ln een aan de linker zijde van do weg gelegen sloot ycykht. De 16-jarige Jacoba uit Medeblik Bron overleed ter pluatse en de 17-jarige Elisabeth Bos uit Schagerbrug stierf in het ziekenhuis in Hoorn, waarin ook de twee gewonden zijn opgenomen. Zondagmiddag is de achtja rige H.J. Pul uit Barncvcld dodelijk verongelukt. Het jongetje wilde met zijn flets een lings gelegen Inrit Inrij den en werd geschept door een tegemoet komende auto, bestuurd door een arts. Het jongetje was op slag dood. DEN HAAG De tweede autoloze zondag is nog rus tiger verlopen dan de eer ste. Voornamelijk kwam dat omdat nu ook buitenlan ders onder het rijverbod vielen. Het aantal overtre dingen van het rijverbod dat door de politie werd ge constateerd was groter dan vorige week, terwijl in te genstelling tot vorige zon dag er in het verkeer toch nog drie doden te betreuren waren. In de vier grote steden werden circa 60 overtreders aangehou den (Amsterdam 30, Rotterdam 25, Den Haag 5 en Utrecht 0) en op de autosnelwegen 4. Volgens de verkeerscentrale der rijkspo litie heeft men nu op de snelwe gen veel minder last gehad van fietsers en spelende kinderen. De Leidse politie heeft twee au to's aangehouden. Om half 10 signaleerde men op het Lam- menschansplein een 34-jarige Leidenaar die niet in bezit bleek van een ontheffing of een geldig excuus. Als reden gaf hij op dat hij naar het voetballen moest. Een 29-jarige r_itse tandarts was wel op de hoogte, maar re kende op enig redelijden. De politie heeft in beide gevallen de auto's in beslag genomen. Het openbaar vervoer heeft het reizigersaanbod zonder veel moeite kunnen verwerken, mede door de ervaring van vorige week. De NS telde 30 tot 50 pro- Vernielingen in tuin van Leonardus- kerk LEIDEN - Do pastorie van de Leonarduskerk aan de Ilaagweg is wederom het doelwit geweest van vandalen, in de nacht van vrijd -g op zaterdag schrokken de dc. oners omstreeks drie uur wakker van glasgerinkel. Een re aan de tuinzijde bleek te zijn van de grote ruSten van de ser- ENSCHEDE (ANP) - Het cosme- tica-concern Acis Moira Shira te Enschede gaat haar activiteiten op 1 januari van het komende jaar sluiten. In de Nederlandse vestiging betekent dat ontslag voor circa 280 werknemers. Daarnaast zullen in ons land nog eens ongeveer 7000 vrouwe lijke free-lancers de dupe wor den. Ock de Belgische en Duitse vesti- raing van het Westduitse Preus- sag-concern, dat zich voorname lijk op het gebied vaji kolen-, olie-, chemische en staalexplol- tatie begeeft, zullen dichtgaan. Bij het in Heerlen gevestigde cos- melica-concern Aranka kunnen vele van de free-lance werk sters in dienst kome.n, aldus de directeur, de heer C. H. Beyer, hij startte zijn bedrijf in augus tus j'. nadat hij als verkoop-di recteur bi' Acis Moira Shira Ondanks de energiecrisis baadt New York hier In het volle licht. Even rechts van het midden: het Empire State Building. cent meer reizigers dan andere zondagen. De taxi's hadden het ook druk. In Rotterdam werd het aantal van 200 taxi's verdub beld. In Amsterdam was er wat meer vraag naar taxi's dan de vorige zondag. Bij controles in Goes bleek, dat diverse chauffeurs met het bord je „taxi" op hun wagen hele- maal geen taxi-ondernemers wa-1 ren. In Zeeuws-Vlaanderen mochten de buitenlanders overi gens wel rijden, omdat dit het enige grensgebied was waar wa terdichte controle mogelijk was. De Amersfoortse en Apeldoornse politie hebben handen vol werk gehad aan de aanhouding van een 23-jarige automobilist uit Zwartebroek-Terschuur. Na een wilde jacht gaf hij zich over toen de politie op hem ging schieten. Hem zal poging tot doodslag ten laste worden ge legd. Drie automobilisten uit het noor den die een protestaktie per fiets tegen de autoloze zondag hadden aangekondigd, kwamen bedrogen uit. Het aantal deelne mers was op de vingers van twee handen te tellen. De fiets tocht was geen protest tegen de Nederlandse regering, maar te gen de Arabische landen. In Apeldoorn ten slotte werd een 75-jarige autobestuurder aange houden, die beweerde nog nooit gehoord te hebben van een rij verbod op zondag. Hij mocht overigens op geen enkele dag rijden, want hij had geen'rijbe wijs. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een teestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement aan. v kwartaal-abonnee: BON Woonplaats: Stuur de "Schol'." |am 1 n Adres: Woonplaats: Stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leidon. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1