GEEN MOEILIJKHEDEN OPROEPEN IN TRANSFERPERIODE DECEMBER Betaald voetbal legde noodverband om vaciium Heerenveen en Roda: Wij Zijn benadeeld Henk Wery in het gips Thuisclub bepaalt speeldag en uur Nog steeds twee tIÉs in UEFA- toernooi Competitie intertoto in de wip Overleg tussen de heren Metzlar (links) en Küpers. Zij achtten hun clubs benadeeld u H Zeist In het mis te verstane woorden hebben de heren R. Metzlar (Heerenveen) en J. Küpers (Roda JC) op de vergadering in Zeist hun misnoegen geuit over het uit stellen van de bekerwedstrijden Heeren- veen-Ajax en Roda JC-Feyenoord. Beide clubs voelen zich ernstig benadeeld. De heer Metzlar vocht de stelling aan van het bestuur dat uitstel was ontstaan door het "dienen van het algemeen belang". Metzlar: ,,Het was alleen het belang van het Nederlands elftal. Ons stadion was uit verkocht. Nu is goodwill verspeeld, het al gemeen belang niet gediend er is geen overleg gepleegd met ons en Heerenveen is een schade van een ton berokkend." De heer Küpers vroeg zich af waarom Ajax met geblesseerden niet behoefde te spelen. ,,Wy hebben ook geblesseerde spe lers. PSV, Twente en Sparta spelen ook, ondanks blessures. Alleen het belang van Ajax is gediend. De wedstrijden zijn uit gesteld tot 30 december, een ongunstige da tum. Bovendien moeten we de week tevo- Recht Mr. Hogewoning gewaagde van het grote zakelijke belang dat bij Nederland-Belgiö op het spel staat en sloeg alle protesten - ook van Ben van Gelder (PSV) die het roe rend eens was met beide heren - dood met "en in de reglementen staat dat wij het recht hebben wedstrijden uit te stellen". Er bleek weliswaar telefonisch overleg te zijn gepleegd met de heren Kleefstra en Metzlar (Heerenveen) en Kemmerling (Roda) die hun bezwaren hadden geuit maar daarna bleek na, eveneens telefo nisch, overleg "de meerderheid van de sec tiebestuurders voor uitstellen." Stoop (FC Amsterdam): „Wij hebben ook uitstel gevraagd maar niet gekregen." Het werd voor kennisgeving aangenomen. Na de vergadering werd Hogewoning toege voegd: „Heerenveen en Roda zullen schade vergoeding eisen." Hogewoning: "Die zul len we dan wel niet betalen." Zeist Deelneming aan de volgende Intertotocompetitie staat voor Nederlandse club niet vast. Dat zal afhangen van het feit of de toto zal draaien op de wedstrijdreeks Jai: Huijbregts: "De financiële resultaten van de laatste inter totocompetitie waren een flop. Er is door de toto-organisatie meer uitgegeven aan kosten dan de inkomsten waren." Slechts acht clubs hebben ver klaard belangstelling te hebben voor de aanstaande intertoto competitie, w*MWtior Neder land als speelperiode heeft voorgesteld laatste week juni tot en met augustus, welk voorstel door Belgë, Frankrijk en Oost-Duitsland werd ge steund. ROTTERDAM Henk Wery, die afgelopen woensdag na een kwartier het veld moest verlaten tijdens de UEFA-Cup- wedstrijd Gwardia War- schau-Feyenoord, is vrij dag in het St. Clarazieken- huis in Rotterdam geope reerd en zal voorlopig zes weken in het gips worden gezet. Manager Guus Brox van Feyenoord: „Hij hoeft niet al die tijd in het ziekenhuis te blijven. Er kan nog niet wor den gezegd hoe de blessure (afgescheurde spier in de lies) zich zal ontwikkelen. Er kan dus momenteel evenmin wor den vastgesteld of Wery dit seizoen, daarna of wellicht nooit meer betaald voetbal zal kunnen bedrijven". ZEIST De resolutie, die namens de FBO (Federatie Betaald Voetbalorganisaties) op de bestuurstafel lag tijdens de algemene vergadering betaald voetbal, zater dag in het KNVB-Centrum in Zeist gehouden, schiep het vacuüm waarover voorzitter mr. Jacques Hogewoning in zijn openingswoord sprak. Veertien dagen tevoren had de FBO, waarin verenigd de werkgevers (de clubs) die derhalve zaterdag wederom aanwezig waren, het rapport Stheeman aangenomen waarin is gesteld dat het huidige transfersysteem niet rechtsgeldig is. Men opperde evenwel ook sterke bezwaren tegen de door de commissie-Tripels ontworpen nieuwe vergoedingsrege ling, speciaal de te hanteren normen waarnaar de ver goeding wordt vastgesteld bij overgaan van een speler naar een andere club. Dat schiep dus de situatie dat het transfersysteem was afgewezen maar er nog geen an der is zolang de nieuwe reglementen niet zijn aan vaard. Met een Salomonsoordeel overbrugde de verga dering dit vacuüm door, zoals Hogewoning het noemde, een noodverband te leggen. Teneinde grote moeilijkhe den te voorkomen in de eerstvolgende transferperiode van 1 tot 15 december verplichtten de clubs zich schrif telijk in die transferperiode geen handelingen te ver richten die tot moeilijkheden kunnen leiden terwijl te vens een commissie werd benoemd die de reglementen een zodanige inhoud geeft dat een ieder ermee akkoord zal kunnen gaan. Een besluit dat niet de ellen lange besprekingen vergde, die waren verwacht. Op vorige vergaderingen was steeds ge sproken over „we trekken er op 10 november maar een dag voor uit" maar in een opval lend rustige vergadering, waarin een milde stemming heerste, waren vier uren vol doende om „het noodverband te leggen". Toen de FBO veertien dagen tevoren definitief aanvaardde dat het huidige transfersys teem niet rechtsgeldig is en derhalve moest worden "ver vangen, stuitte men op bezwa ren tegen de door de commis sie Tripels opgesteld nieuwe reglementen. De FBO wenste deze niet in november te laten ingaan maar wilde uitstel tot 1 mei 1974, teneinde de materie uitputtend te 1 kunnen bestude ren en geen beslissingen te ne men waardoor de bedrijfstak betaald voetbal schade zou worden toegebracht. Ter ver gadering berustte dan ook za terdag een resolutie van de FBO met deze strekking. Bo vendien had FC Amsterdam bezwaren tegen het reglement, Sparta en Ajax gingen nog verder en achtten de gehele procedure aanvechtbaar en FC Dordrecht kantte zich tegen het normensysteem. En daar zat dan mr. Hogewoning met zijn bestuur betaald voetbal. Het transfersysteem was ver worpen door de FBO maar de nieuwe reglementering zou. aangepast volgens vele wen sen, pas per 1 mei in werking kunnen treden want het was duidelijk dat de FBO niet zou zwichten en daar dezelfde clubs zaterdag ter vergadering verschenen (plus de zeer wei nige die uit de FBO zijn getre den) was het eveneens duide lijk dat er geen ander besluit zou worden genomen. Alternatieven Het bestuur betaald voetbal had twee alternatieven ontwor pen voor het knelpunt, de transferperiode 1-15 december. 1. Mochten er verschillen van mening bestaan over de hoogte van de te betalen vergoeding, dan zou elke club een adviseur kunnen aanwijzen plus even tueel een derde onafhankelijke om zodoende tot overeenstem ming te komen. 2. De clubs verplichten zich de zaken onderling te regelen en te voorkomen dat er moeilijk heden ontstaan waardoor bijv. de rechter zou moeten worden ingeschakeld. Dat tweede alternatief, een soort schriftelijk gentleman's agreement, haalde het, hoewel mr. Tripels nog een pleidooi hield voor het eerste nadat hij erop had gewezen dat zonder alternatief het betaalde voetbal zou komen te verkeren in een tijdperk van volkomen recht loosheid (huidig systeem niet meer in werking, nieuwe nog niet aangenomen). Tripels: „U kunt zelfs dat (bindend) advies laten onder werpen aan het oordeel van de rechter op redelijkheid en bil lijkheid". Hogewoning: „Dat geloop naar de rechter kunnen we niet hebben omdat we het rapport-Stheeman hebben aan vaard (mede opgesteld door rechters)". Drs. Cor van Rijn (Sparta) maakte ernstige bezwaren te gen de „overvaltechniek", zeg gend: „We waren op 12 mei al tegen en nu zet u ons weer voor het blok door twee papie ren uit te delen met het ver zoek of we maar even willen kiezen". Hij kreeg sterk tegen spel van de voorzitter van de FBO, Herman Choufoer (FC Den Haag): „De FBO is het niet eens met Van Rijn. Op onze vergadering is uitputtend gesproken over het rapport- Stheeman en het is aangeno men. Nu valt Van Rijn onze resolutie aan die we nota bene hebben behandeld en waarmee een ieder het eens was. We willen wèl sleutelen aan de vergoedingsregeling en het normensysteem dat daarbij zal worden gehanteerd. Daarom willen we wachten tot 1 mei om alles te kunnen bestude ren". Choufoer voelde het meest voor het tweede alterna tief. Men wilde toch eerst nog we ten of iedereen het eens was met de motie-FBO, wat het ge val bleek, ook van de zijde van de niet-leden. Af en toe leek het in de soms op juridisch niveau gevoerde discussies (Lou Lap sprak van een juristenspeeltuin) dat Ho gewoning op slimme wijze wat Van Rijn noemde „wilde door drukken", die indruk verster kend door minzaam enige sprekers aan te horen en dan te antwoorden met „ik heb er kennis van genomen, dank u" en er verder het zwijgen aan toe te doen. Niettemin werd gestemd over alternatief 2 en er was nie mand tegen. Hogewoning zeg de tóe dat tijdig vóór 24 no vember de volgende verga dering de wijziging van de reglementen (waarin verwerkt de amendementen) zullen wor den toegezonden aan de clubs en kreeg de door het bestuur uitgezochte kandidaten voor die commissie mee. Dat zijn de heren Bouwer (FC Dor drecht), Timman (Ajax), Stoep (FC Amsterdam), Van Gelder (PSV) die ook al in de com missie zat die de „gewraakte" reglementering ontwierp, Klaas Molenaar (AZ), Zon (Excelsior) als voorzitter, mr. Gianotten (KNVB), mr. Tri pels (MVV) als „bijzitter", terwijl v. Rijn (Sparta) een week bedenktijd vroeg en kreeg. In elk geval staat vast dat het noodverband is aangelegd en dat per 1 mei 1974 de nieu we vergoedingsregeling defini tief ingang zal vinden „want dat is de datum van de FBO en daaraan tornen we niet meer", aldus Hogewoning. HERMAN VAN BERGEM Een van de twee clubs, die niet behoefde uit te komen in het bekerprogramma, was Ajax. Van daar dat Barry Hulshoff (links) en Ruud Krol met kinderen werden aangetroffen in een kinder boerderij in Zaandam. ZEIST De autoloze zondag heeft op de vergadering be taald voetbal in Zeist de aan dacht gekregen. Van bestuurs zijde was een enquêteformulier samengesteld om te peilen of het mogelijk zou zijn de thuis club het recht te geven om te bepalen of op zaterdag of op zondag en op welk tijdstip zou worden gespeeld. De vergade ring was van mening dat een dergelijke procedure te veel tijd zou vergen en wenste met een een beslissing. Met ingang van het weekend 24-25 novem ber, zo werd besloten, kan de thuisclub dag en aanvangsuur bepalen. Dat kan zelfs vrijdag zijn indien de wedstrijd niet op het totoformulier voorkomt. Hogewoning: „Dit is vooral ge beurd op zakelijke overwegin gen. Het is juist dat de ene club nadeel kan ondervinden maar daar staat tegenover dat Zeist Nederland zal alleen voor het volgende seizoen drie clubs kunnen inschrijven voor het UEFA-Cuptoernooi indien een ander land zich terugtrekt. Dit antwoordde Jan Huijbregts secretaris secite betaald voet bal op een vraag an Ben van Gelder (PSV) tójdens de ver gadering in Zeist. Huibregts: „Het UE.F A-Cup toernooi stoelt op de bepalin gen van het Jaarbeurssteden- toernooi waaruit het is voort gekomen. Nederland mag twee clubs inschrijven. We staan echter nummer een in het ge val zoals dit jaar met Albanië is gebeurd, een land zich te rugtrekt". Ook indien een land minder dan het toegestane aantal clubs inschrijft, zou Nederland in aanmerking komen voor meer clubs dan twee. Een opgave, die de KNVB aan de UEFA verstrekte, over de respectabele verrichtingen van Nederlandse clubs in vorige UEFA-cuptoernooien heeft geen rechtstreekse verandering teweeg gebracht in de tot nu toe gevolgde gedragslijn. die club de volgende maal kan bepalen wanneer wordt ge speeld". Van Praag (Ajax) wenste wel aantekening dat het mogelijk moet zijn bij eventuele lichtwedstrijden voor ingaan van het rijverbod de thuishaven te bereiken. Spel? De basis waarop bonds coach Fadrhonc kan steunen, blijkt steeds j smaller te worden naar mate Nederland-B elgië na dert. Een onvoorstelbaar aantal blessures teistert het potentieel. Vaste krachten vielen de laatste i week nog af en wat erger is, bij de laatste selectie zitten ook nog spelers (Van Hanegem, Mansveld, Rensenbrink) die of ge blesseerd zijn of niet ge- i heel en al genezen. Daar- 1 entegen is het opvallend, dat de in België met veel j ophef als geblesseerd op- j gegeven spelers uitgere kend tegen de 18e novem- ber weer „terug zijn". Een spel, dat België slim- mer heeft gespeeld dan Nederland, dat te veel re- j kening hield met een voor spoedig herstel? Aandringen Het zou vergadermoe heid kunnen zijn - de bestuurders, ook van clubs, zijn wat vrije tijd kwijt aan besprekingen en vergaderingen - maar ook een zekere onzorgvuldig heid die ertoe leidt dat men in de vergadering van de sectie betaald voet bal voorbijgaat aan toch niet onbelangrijke zaken. Hét kan ook zijn dat men zich te snel neerlegt bij de merkwaardige wijze waarop mr. Hogewoning de vergadering pleegt te leiden, soms zwak, soms ook verrassend sterk. Met de woorden „we hebben volgens het reglement de bevoegdheid wedstrijden uit te stellen", werd de klacht van Heerenveen en Roda meteen ontkracht. Niettemin had de vergade ring erop kunnen aandrin gen dat voortaan nog meer zorgvuldigheid in dergelijke zaken zou wor den betracht en zeker had men nader kunnen ingaan op de vraag hoe het zit met eventuele schadever goeding aan beide clubs. Het werd niet gedaan. Vergeten?, zijn Heeren veen en Roda toch niet be langrijk genoeg in het grote geheel?, omver ge praat door de voorzitter? Voortvarendheid, grote werklust, oog voor ver nieuwingen, dat alles kan het bestuur van de sectie betaald voetbal niet wor den ontzegd. Maar het lijkt er af en toe wel op dat de afgevaardigden door die voortvarendheid worden ondergedompeld en vergeten dieper in te gaan op zaken die het ze ker ook waard zijn. Voorbij gaan De beslissing om de thuisclub in het betaald voetbal te laten vast stellen op welke dag en welk uur wordt gespeeld zolang de autoloze zondag duurt, werd ook snel geno men. Er kwam een op merking wie het verlet be taalt indien de thuisclub bepaalt op zaterdagmid dag te spelen en de bezoe kende club daarvoor spe lers moet „vrij kopen" omdat zij op die middag werken. Afgedaan door Hogewoning met: „De vol gende keer kunt u bepalen wanneer wordt gespeeld". Dat is niet geheel juist want dan zou de situatie wel weer normaal kunnen zijn. Het typeert de, soms te snelle wijze waarop aan vermeend onderge schikte aspecten voorbij wordt gegaan. En als er dan later op wordt terug gekomen, welnu, dan gaat men er wederom aan voorbij. Want zo doet mr. Hogewoning dat. Wonder lijk dat niemand van de toch waarlijk niet van „zwaarte" gespeende af gevaardigden op dergelij ke zaken dieper ingaat en daardoor steun verleent aan kleinere broeders en tevens eventuele latere na righeid voorkomt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18