Districten verzetten besluit sectiebestuur: zich tegen hoofdklasse Niet vermoede gedaanteverwisseling maakte Punch weer titelkandidaat KWESTIE NIET OP AGENDA MAAR ER IS EEN RONDVRAAG Wacht maar af Amateurs menen dat KNVB van sponsors moeten afblijven MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 A5 a«—i i ROTTERDAM Tijdens de vergadering van het dis trict West 2 stelde de haer H. Hogeveen (GDS) de vraag waarom de post oefenmeesters op de begro ting zo drastisch is verhoogd van 164.000 tot 315.000 gulden. „Drie man houden zich momenteel intensief bezig met deze kwestie. Wacht u nog maar even af met u on gerust te maken, misschien valt het nog alles mee", waren de geheimzinnige woorden die de heer Meule- man, voorzitter van de KNVB, sprak. Geen bijster gelukkige formulering want men zou er van alles achter kunnen zoeken. Ook dat twee man aan het roer van het Oranjeschip toch wat te veel hooi op de vork is geweest. ROTTERDAM Het sectiebestuur zondagamateurvoetbal is zaterdag demissionair geworden, mits het blijft bij het dreigement te zullen aftreden als de districten zich blij vend zouden verzetten tegen de invoering van de hoofd klasse in het zondagamateurvoetbal. Bij de zaterdag ge houden vergaderingen van de districten is gebleken dat er vier tegen de nieuwe hoofdklasse zijn, één het nog niet weet (zuid 11) en één geen mening heeft (noord). Het sectiebestuur weet zich ge dekt door de reglementen maar heeft blijk gegeven ziah niet te willen conformeren aan de wens van de amateurverenigingen. Uit een enquête, die de LBA (Landelijke Bond van Amateur- verenigingen) heeft gehouden, is onomstotelijk komen vast te staan dat de meerderheid niet gehorteerd is voor een hoofd klasse. Niettemin heeft het sec tiebestuur zijn zin doorgezet. Hiertegen zullen west I (ge steund door west II en zuid I) en oost een motie indienen. Het sectiebestuur heeft eerder laten weten op te stappen als die mo ties worden aanvaard. Maar de voorzitters van de rebel lerende districten (Jaspers, west I; Van Bokkum, west II en Van Marle, oost) hefbben zitting in het sectiebestuur waarvan Van Marle voorzitter is. En het bestuur is autonoom in het in stellen van een hoofdklasse. Op de zaterdag in Rotterdam gehouden districtsvergadering bleek het venijn in de staart te zitten. De kwestie hoofdklasse stond niet op de agenda, maar bleek in de rondvraag een zaak te zijn die de gehele vergade ring in lichterlaaie zette, waar bij de scheidende voorzitter Been zich aan de zijde van de anti-hoofdklassers schaarde en de nieuwe benoemde voorzitter (ook bestuurslid van de sectie zondagamateurs) Van Bokkum ergens in het midden zweefde. Het was al lang bekend dat in het komende seizoen een hoofdklas se zal worden geformeerd. De consequenties werden toen door de diverse verenigingen niet overzien. Eén te vormen hoofd klasse brengt echter financiële lasten mee. De zg. meerkosten zullen moeten worden betaald door de KNVB die op zijn beurt deze uit de door de verenigin gen bijeengebrachte contributies verhaald. En dat nu blijkt in eens een onoverkomelijk be zwaar. Een Nederlander vindt zijn stekels op. De heer Stouthart van de LBA uit West II: „Ze hadden eerder met die bezwaren moeten komen. Dan was er nog veel, zo niet al les, aan te doen geweest. Maar nu geloof ik er niet zo in. Ik ben óók tegen de manier waar op die hoofdklasse tot stand is gekomen. De moties die zijn in gediend zijn nog niet een motie van wantrouwen, ze zijn gericht tegen de wijze waarop het sec tiebestuur heeft gehandeld. Die methode is niet juist geweest", j Toekomst Dat die moties echter toch wel van enorme invloed op de toe komst kunnen zijn, zei de heer Van Bokkum. „Ik waarschuw jullie", zo riep hij de vergade ring geëmotioneerd toe, „als jullie je tegen een hoofdklasse opstellen, zijn de consequenties ook voor jullie. Dan stapt het bestuur op, en dan?" De voorzitter van De Musschen, de heer Van de Born: „Dan gaan ze maar. Als wij die hoofdklasse niet willen en het sectiebestuur zet toch zijn wil door, dan moeten ZIJ maar de consequenties aanvaarden". De voorzitter van COAL, de heer Van Aken steunde de heer Van de Born, al vond hij de finan ciële kant te zwaar belastend. „Wij kunnen dus voor die hoofd klassers gaan betalen" riep hij verongelijkt uit. „Dan hoeft het voor mij ook niet". i Marle zit er nog. Zitten Jo van Marle en zijn bestuur er binnenkort nog'. anders dan wat nu wordt ge- De heer Van Bokkum trachtte weer tevergeefs de discussie een andere wending te geven door te stellen dat het in feite was gegaan om een gesprek tussen west I en west II om van die districten de eerste-klassers dooreen te husselen. Waarop de heer Van Aken repliceerde: Wel of niet „Een gesprek tussen west I en west II is natuurlijk heel wat De motie van west I, die door de De scheidende voorzitter Been heel veel goed, maar als men aan zijn centen komt, zet hij haalde steeds weer de schou ders op en zong refreinerig: „Ik was er ook tegen". heer Stouthart werd voorgelezen bleek een enorme steun te vin den bij de vertegenwoordigers van west II. Dus wel of geen hoofdklasse? Worden de moties wel of niet als moties van wan trouwen ingediend. Er is weer duidelijk gebleken dat de KNVB er een enorm probleem bij heeft. Wat er echter niet uit kwam, was het alternatief. Als het sectiebestuur inderdaad op stapt, wie gaan er dan zitten? Of zal het gaan zoals altijd, als puntje bij paaltje komt en er wordt driftig met portefeuilles en zetels gezwaaid, komt men terwille van de lieve vrede op zijn bezwaren terug en wordt alles weer ingeslikt. De bondsvergadering van 15 de cember zal leren of de soep in derdaad zo heet gegeten zal worden als ze wordt opgediend. BART HOOGDUIN. ROTTERDAM De vraag of de KNVB in de naaste toekomst reglementair van de clubs uit het amateurvoetbal een afdracht van 1,6% of 2% mag eisen van het door de sponsor beschikbaar gestelde bedrag bleek even brandend als de vraag of er nu wel of ge?n hoofdklasse gaat ko men. Het district II van de LBA (Landelijke bond van Amateurverenigingen) dat zaterdagmor gen in Rotterdam een voorvergadering hield vond dat de KNVB van de sponsoring af moest blijven. De 36 verenigingen, die aan deze verga dering deelnamen, waren dit unaniem van me ning. De heer Stouthart, voorzitter van de LBA uit West II en woordvoerder namens deze 36 leg de 's middags in de districtsvergadering van de KNVB van West II deze bezwaren voor aan de scheidende voorzitter van het district de heer G. Been en kreeg luide bijval van de aanwezigen. Bondsvoorzitter W. Meuleman, die aanwezig was en naast voorzitter Been aan de bestuurstafel had plaats genomen mompelde: „We geven het door" wat door de heer Been hoorbaar voor de verga dering (slechts 80 van de 286 clubs waren pre sent) werd vertaald. De bondsvoorzitter was er nog niet zo maar vanaf want hij moest ook nog antwoord geven op de uit de zaal gestelde vraag: „Aan wie dan wel?" Meuleman wat ver moeiend: „Aan het sectiebestuur en aan het bondsbestuur". Met dit antwoord nam de verga dering genoegen een antwoord dat misschien niet geheel plausibel was, maar de vergadering wilde kennelijk met alle kruit verschieten wach ten tot de bondsvergadering op 15 december in Den Haag. In de ochtenduren ging het bij de vergadering van de LBA heel wat feller toe en namen de woord voerders van de clubs uit west II om beurten het woord om gesticulerend op te merken dat de sponsoring een aangelegenheid was van de clubs. Een sponsoring in de ruimste zin van het woord, want niet alleen van het geschonken geld vraagt de KNVB een bijdrage, ook van geschenken in natura (trainingspakken, drukkosten etc.). die een penningmeester dn zijn boeken, de tegen waarde uiteraard, moet verantwoorden. Te dwaas De heer Versteeg van VIOS uit Den Haag: „Dit is te dwaas om los te lopen. Wij als bestuur lopen het vuur uit onze sloffen om meer financiële armslag te. krijgen". En als besluit van zijn langdurig en fel betoog: Wij hebben het werk, wij doen er alles voor en de KNVB zit alleen maar op ons geld te wachten, om dan van onze werkzaamheid te profiteren. Laat die heren dan zelf maar voor sponsors gaan zorgen en het geld dan verdelen" en wetende dat bij de KNVB nie mand voor deze suggestie zal warmlopen „de KNVB moet dat vrijlaten. Het Is een Interne zaak van de vereniging. De sponsor doet dat voor de vereniging en niet uit liefde voor de KNVB". De heer Van Bokkum die 's middags tot voorzit ter van het district gekozen zou worden, maar 's morgens als sectiebestuurslid en als gast aanwe zig was trachtte tevergeefs in de verhitte dis cussies wat olie op de golven te gooien door te stellen „De KNVB wil zo'n reglement alleen op nemen om het uit de hand lopen tegen te gaan". Dit sloeg helemaal niet in, integendeel het verhoog de alleen maar de woordenstrijd. De heer Van der Heide van Rijswijk: „Voorzitter laten we el kaar geen mietje gaan noemen. Veel sponsors schenken geld of goederen aan een voetbalvereni ging omdat ze het niet in hun eigen boeken kun nen verantwoorden. Als dankbaarheid zouden wij straks deze gavan wel moeten verantwoorden en die gevers in de grootste ellende storten. Trou wens een dergelijk reglement zou alleen maar averechts werken veel sponsors zouden zich wel tweemaal gaan bedenken, voordat ze zich weer aan een voetbalvereniging zouden binden". Waar mede de heer Van der Heide kennelijk bedoelde dat het om zwart verdiend geld ging, maar het duidelijk niet zei. Kritiek Ook de begroting van de KNVB voor het komend jaar ontmoette veel kritiek. De heer Hogeveen van GDS uit Den Haag oogste met een brief veel applaus. Hij zei onder andere: „Het is voor duizenden pro- deo werkers binnen de KNVB een grote teleur stelling te vernemen dat er voor volgend jaar een tekort van één miljoen gulden op de begro ting prijkt". Waarbij hij zich tevens afvroeg of de KNVB wel doelmatig met de financiën om sprong en er niet teveel plannen in uitvoering zijn waarvoor de benodigde fondsen ontbreken. „Men mag" zo besloot de heer Hogeveen „de leden van de KNVB niet om contributieverhoging blij ven vragen". Suggestie van diverse kanten was of er geen tus sentijdse begrotingswijzigingen konden komen, zodat men voor deze vervelende verrassingen ge vrijwaard zou blijven. De heer Meuleman aan wie steeds het woord door de heer Been werd ge geven: „Die tussentijdse herzieningen hebben we ook" waarna iemand uit de vergadering opmerk te „Dan moet u ze publiceren". Duidelijk bleek in elk geval wel dat de afgevaar digden van de clubs uit West II erg financieel be wust zijn. B..RT HOOGDUIN. DELFT Een bijna onmogelijk geachte gedaanteverwis seling van Raak Punch heeft de spanning in de eredivisie basketbal volledig teruggebracht. Na het magere optre den tegen Bus Fruit leverden de Delftenaars zaterdag avond in een volledig uitverkochte sporthal Buitenhof een prestatie van formaat door landskampioen Levi's Flamin go's een nederlaag toe te brengen. In een van spanning zinderende atmos.eer, waarop de supporters van Raak Punch het patent lijken te hebben, hield de Delftse ploeg een kleine voorsprong tot het eindsignaal vast. Met 8984 raakte Levi's zijn ongeslagen status kwijt en mag Raak Punch zich weer titelkandidaat noemen. veld werd de spanning steeds voelbaarder. De verstandhou ding tussen de twee teams, die a 1 niet optimaal was door de matige leiding van de heren v.d. Willige en Renout, raakte zelfs zeer geprikkeld. Zo mis lukte een poging van Harrewijn om Strong te haken toen deze bij een snelle break dreigde te scoren, maar Walter Ombre mocht even later het veld verla ten na een forse overtreding te gen Foster. En dat was een resultaat waarop slechts weinigen hadden gere kend. Maar juist in het prestige- duel tegen Levi's heeft Raak Punch zich op grandioze wijze hervonden. Geen spoor was er over van de lauwe, ongeïsnpi- rerde équipe die tegen de Bel gen ternauwernood de zege gieep. De ploeg die zaterdag avond in het veld kwam blaakte ven ambitie en strijdlust. „Dat was het werk van de spelers zelf", merkte coach Dolf Pouw later op. „We hebben ons op deze wedstrijd niet extra voor bereid. De ploeg heeft beseft dat het tegen Levi's moest ge beuren". Geladen En het gebeurde. Tot het uiterste geladen trad Raak Punch de Haarlemmers tegemoet. Al met een werd duidelijk dat het weer draaide in de Delftse ploeg. Zonder noemenswaardige moeite greep Raak Punch een voor sprong van enkele punten en heeft die vrijwel de gehele wed strijd gehandhaafd. Met Ed Strong, Terry Foster, Jan Sik- I.r.g, Cees Smit en Pieter van Tuyll in de basis verdedigde Raait Pünch agressief en in de aanval bleek dat Strong op de weg terug is. De Amerikaan, die a! enige tijd wordt geplaagd door een achillespeesblessure, maar daarvan meer psychisch dan lichamelijk schade onder- vr.dt, toonde zich weer de doel treffende schutter. Die er mede verantwoordelijk voor was dat de Delftenaars steeds Levi's een paar stappan voorbleven. Vierde fout Een handicap voor de strategie van Raak Punch leek Cees Smit te worden, die al In de zesde minuut zijn vierde persoonlijke fout opliep. Maar de gerouti neerde spelverdeler slaagde erin de wedstrijd uit te spelen! De agressieve spelwijze van de Delftenaars leidde tot talrijke intercepties mede waardoor Raak Punch na tien minuten een voorsprong van 3124 had. De enige bij Levi's die niet geïmponeerd raaktè door het sterk spelende Raak Punch én het soms waanz.nnig tekeer gaande publiek was de Israëliër Barry Leibowitz. Steunend op een vlekkeloze techniek en een sterk inzicht, leidde hij de „ach tervolging", daarbij zelf de no- d8ge punten scorend. Het zone- presssysteem van de Delftenaars haalde Levi's uit zijn spel en Niet vertragen Tussen de bedrijven door onder ging de score nog steeds veran dering waarbij Raak Punch twee minuten voor tijd op 8680 kwam. Raak Punch beperkte zich in die fase niet tot vertra gen, maar bleef riskant de aan val zoeken. Dat liep goed af, want de Delfte naars kwamen in die fase zelfs nog op 8984 door een snelle break en een geforceerde straf- worp van Smit. Na afloop bekende Dolf Pouw vooraf te hebben getwijfeld of h.j naar later bleek topscorer Ed Strong in de basis zou zetten. „Ik heb even gedacht Jaap Maassen te laten spelen na zijn goede optreden tegen Bus Fruit. Maar ik ben blij dat ik voor Strong heb gekozen". De Amerikaan was merkwaar digerwijs niet eens zo tevreden over zichzelf. „Ik kan me nog niet zo bewegen als ik zou wil len", zei hij. „Maar ik heb deze wedstrijd geen last van mijn hiel gehad. Het moet echter nog beter kunnen". Dat kan Raak Punch morgen in de return te gen Bus Fruit en het vervolg van de competitie alleen maar ten goede komen. belette de Haarlemmers tot hun normale produktie te komen. Slechts Hank Smith reikte naar zijn gebruikelijke niveau, maar dat was voor de Haarlemmers riet voldoende. Een korte ople ving vlak voor rust bracht Le vi's weliswaar weer binnen de „schootsafstand" van vijf pun ten, maar een magnifieke po ging van Cees Smit enkele seconden voor het rustsignaal aie vanaf de middenlijn doel trof, bracht de ruststand op 47—40. Vertwijfeld Ook in de tweede helft heeft Le vi's vertwijfeld naar de manier gtzocht oni het fanatieke Raak Punch op de knieën te krijgen. Nerveus spel van beide zijden leidde veelvuldig tot balverlies. Maar in de zenuwenslag hield Raak Punch zich het beste over eind. Opwinding ontstond door een val van Foster na een botsing met Frank Kales, die hierna eens te mter het zwarte schaap bij het publiek werd. Met een demon stratief groot verband om zijn wexkbrauwblessure betrad Fos ter even later weer het veld. Daarmee een nieuwe stimulans gevend aan zijn ploeggenoten. Torh kwam Levi's weer dichter bij. Onder leiding van de weer galoze Leibowitz werd de marge tot respectievelijk 5957 en 63 61 verkleind. Maar steeds was Raak Punch in staat tot een tussensprint die de zege binnen bereik deed blijven. Niet alleen op de tribunes, maar ook in het Dat lange mannen ook wel eens dicht bij de grond met de (basket)bal manipuleren blijkt uit deze foto. Kees Smit (rechts) probeert Hank Smith van Levi's de bal te ontfutselen, terwijl op de achter grond v.l.n.r. Ed Strong, Pieter van Tuyll, Hugo Harrewijn, Frank Kales en Kees Akerboom toezien. Terry Fostdr gesticuleert tdjfen sche'dSrechiör ftènöut bij een botsing met Frank Kales een hoofdwondje hhd Een wo nadat opge'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12