Situatie rond judotop blijft erg verward innnrp mrii f, iÜSiüii aijiii!,;»;: Duindigf sloot de poorten Dirk Eveleens zwaargewichtkampioen Keuzecommissie om Ruska te steunen Rod Laver te sterk voor John Newcombe MERCKX LAAT HET ER NIET BIJ ZITTEN PSV behield turntitel Sportwereld MAANDAG 12 NOVEMBER 1973 A3 Na de verdienstelijke prestatie van de jonge garde bij de Europese kampioenschappen in Madrid (mei 1973) werd leen maand later een jtiogmaals vernieuwde ipquipe tijdens het we- reldtiteltoernooi in Lau- .sanne met de neus op de feiten gedrukt: er zal bard gewerkt moeten worden. Het spannende .element bij de nationale in Dordrecht was: hoe hebben de „verstotenen" 'van juni hun uitschake ling verwerkt en in hoe verre maakt de nieuwe keus zich werkelijk waar. Het antwoord is niet te geven, de situatie in de nationale judotop is verward. Nieuwelin gen als Cor Brandts en Rob Geurtsen werden voor de eerste keer kampioen, routiniers als Theo Schneider en Jan Bosman handhaafden zich. Talenten als Jan Boschman en Jan Weij- ers maakten zich niet waar en „oudgediende" Dirk Eveleens vierde een goede comeback met de titel in het zwaar gewicht en een tweede plaats in de afdeling allé categorieën. Toch vindt bondscoach Wim Ruska zijn keuze- beleid geslaagd. De tweevoudige Olympische kampioen: ,,Ik vind het altijd moeilijk een der gelijke wedstrijd als maatstaf te nemen. Ik bekijk een judoka het liefst over een lange pe riode, en dan niet alleen nationaal. Jongens als Boschman en Weijers, bij de training ongeveer de besten, hebben inder daad teleurgesteld. De druk was voor hen mis schien toch nog te zwaar en wat Boschman (half- middengewicht) betreft, die moet er gewoon te genaan gaan en geen tactisch spelletje gaan spelen". Het brak de Nijmege- naar tegen Theo Schnei der zwaar op: twee keer waza ari tegen. Schnei- THEO SCHNEIDER .nieuwe titel der, voor de w.k. een der gepasseerden, omdat hij ondanks een reeks nationale titels over de grens steeds de boot mist, ging sterk door en toonde zich voor de vijf de keer Nederlands sterkste. De finale tegen Kneteman vergde slechts enkele seconden. Ruska: „Schneider is een goed voorbeeld. In eigen land absoluut de sterkste. Hij is nu vijf keer kampioen, maar als hij zijn teen over de grens zet is hij nergens meer. Maar ik moet in ternationaal met die jon gens werken. Dus ik zoek daarvoor de besten uit. Daarom heb ik in dertijd verjongd. We moeten werken naar de Olympische Spelen van Montreal. Ik heb geko zen voor bepaalde men sen. Dat was een op rechte keus. Het wil niet zeggen dat ik, ook al is het misschien anders overgekomen, niet be reid ben te praten. Een Schneider en ook een Boschman zou ik toch wel weer een kans wil len geven bijvoorbeeld. Misschien hebben ze een nieuwe prikkel gekre gen". Er waren in Dordrecht nogal wat afwezigen Martin Poglajen (mid den). Fred Schilder (licht) en Jan de Graaf (halfzwaar) overleefden de districts-selectiewed- strijden niet. Peter Ade laar (zwaar) is in Ja pan. Van Polanen (mid den) is (voorlopig) ge stopt, Kruis voor altijd en Dolman liet niets van zich horen. Wim Ruska: „We moe ten werken met de men sen die we hebben. En zij moeten doen wat ik tien jaar heb gedaan. Ik stond met judo op en ging er mee naar bed. Mijn vakantie was het trainingskamp in Beau- vallon. Het is met mij toevallig goed afgelopen. Maar die garantie is er natuurlijk zelden". Het lichtpunt van Dor drecht: Rob Geurtsen, de 22-jarige middenge wicht, die in de eind strijd tegen Gerard Vroegh bij achterstand een prachtige heupworp scoorde. De Amersfoor- ter, altijd al een belofte, brak zonder meer door. Ook voor Dirk Eveleens is er nog hoop. Ruska: „Hij kan moeilijk weg van zijn werk. Maar heeft nu toch beloofd twee keer per week bij mij in Amstelveen te ko men trainen. Als zijn techniek wordt bijge schaafd kunnen we hem goed gebruiken. Want we zitten slecht in de zwaargewichten' DORDRECHT Wim Ruska zal zoals de zaken er nu voor staan, binnen afzienbare tijd in zijn kouzebeleid voor nationale ploegen terzijde worden gestaan door een training.skeuzecom- missle. Het bestuur van de Budobond Nederland (BBN) zoekt momenteel kandidaten. De nieujv te vormen commissie zal in overleg met Ruska, waarbij de bondscoach een zeer belangrijke stem in het kapittel heeft, de nationale judoformaties samen stellen. BBN-secretaris Wim Luiten: „Ruska heeft er zelf om gevraagd. Het is zo dat wij als hoofdbestuur onvoorwaardelijk achter zijn tot dusver gevolgde beleid staan. Maar het is wellicht nuttig als er voor hem in deze zaken een soort klankbord komt". Wim Ruska zelf zoekt het in de sfeer van overleg. De trainer: „Het is tot nu toe een beetje zo overgekomen dat ik en n e- mand anders die ploegen samenstel. Terwijl de uiteindelijke be slissing altijd natuurlijk bij het hoofdbestuur ligt. Ik heb om een commissie gevraagd, om mensen die kijk hebben op het judo van vandaag. Ook in deze sector moet verjonging worden doorgevoerd". In judokringen worden voor een plaats in de commissie van drie de namen genoemd van de Nijmeegse sportschoolhouder Pools en van oud-Europees kampioen ha! fzv/p erg'.wicht Peter Snijders, die na de wereldkampioenschappen 1971 dn Ludwigs- hafen stopte. De draverijen om de Heidebloemprijs werden gewonnen door ,,Jewelprise(12) met pikeur Pools. Hij wordt gevolgd door „Judy Buitenzorg" met Janssen op de sulky. WASSENAAR Duindigt heeft zaterdagmiddag onder zeer slechte weersomstandigheden het draf- en renseizoen afgeslo ten. Er was weinig publiek. Het programma was uitstekend en vooral de drie rennen brach ten spanning. Het hoofdnummer bij de dravers (over ruim 3800 meter) met een prijzengeld van vijfentwintigduizend gulden met dertienduizend voor de winnaar, werd gewonnen door Eland. De tienjarige veteraan die in fei te geen been meer heeft om op te staan heeft zoveel wils kracht dat hij bij zijn heroptre den niet meer te kloppen was. Om het publiek tegen Eland's heroptreden te beschermen het paard kou immers voor het zelfde geld falen liep de ruin Meesierlrias bridgebond HILVERSUM ABC heeft In de vier ronden die het afgelopen weekeinde in hotel Gooiland te Hilversum werden gespeeld voor de competitie viertallen meesterklasse van de Neder landse Bridgebond zijn positie versterkt. Koploper ABC kwam tot 49 wed- strijdpunten en de naaste con currenten, Bridgekring en Cu- lemborg, scoorden resp. 40 en De uitslagen: zevende ronde: Bridge kring—Studiecentrum 16.4. Star- Buitenhof 6-15. ABC—Culcmborg 10- 10. Sleutels—Continental 0-11: acht ste ronde: Continental—Studiecen trum 3-17. ABC—Star 3-17. Buitenhof Sleutels 0-11, Culemborg—Bridge kring 1W: Negende ror.de: Studie centrum —Buitenhof 6-15. Bridge kring—Sleutels 6.14, Continental— ABC 4-16. StarCulembnrg 6-14; Tiende ronde: ABCStudiecentrum 20-0. CulemborgContinental min 8- 20, Bridgekring—Buitenhof 16-4. SleutelsStar 6-14. De sland na tien ronden: 1. ABC 120 pnt, 2. Bridgekring 107, 3. Culem borg 106, 4. Slar 101, 5. Continental 99, 6, Studiecentrum SS. 7, Buitenhof 78. 8. Sleutels 73.m met Jan van Dooyeweerd buiten weddenschappen in het Stayers kampioenschap van Nederland. In het laatste rechte stuk kwam Eland opzetten en was hij voor niemand meer dicht te benade ren. Voor de toto kwam Flamin go Six met Jan de Boer als eer ste over de eindstreep, voor Josje W met Wagenaar, Treize F en Uriosis P. Hilversum Dinsdagavond koerst Hilversum, eerste start om zes uur. De tips voor de draverijen zijn: Einde Gooiprijs: Larens Abaka, Kwikstaart A en Karin W; Mau- vezandprijs: Jolitha D'Aster, Jo ris Hagheweyde en Jessie Bond: Hollandse Radingprijs: Loekie Dartel, Kobalien W en James Buitenzorg: Franse Kampprijs: Jacob Areta, Hen ri van Wendy en Kapiein Sis ter B; Almereprijs: Impisch Hanover, Karin Hollandia en Hilma; Grote Beneiuxprijs: Jas pis du Bois Uriosis P en Hero Hollandia; Almeraprijs II: Judy, Julius Caesar en Judith Buitenzorg; Frans Kampprijs II: Jolly Jumper, Hans en Ju nior; Gooimeerprijs: Jo Rood- noot, Kamiel en Justissima; Kom van Bieghelprijs: Larens Roem, Lyros P en Lord G. VOLENDAM PSV heeft giste ren in sporthal De Seinpaal in Volendam de nationale vereni- gingstitel keurturnen bij de he ren geprolongeerd. De uitslag heren: 1. PSV (Eindhoven)) 153.30 punten; 2. St. Mauritius (Volendam) 147.653; 3. Volo (Haarlem) 130.30. Jongens: 1. KDO (Amsterdam) 115.80; 2. VTV (Vllssingen) DCU /ITInrlkmionl 111,65 105.50. 3. PSV (Eindhoven) Overwinning worstelaars Simson/KDO (Van onze sportredactie) DEN HAAG De worstelaars van Simson/KDO boekten afge lopen weekeinde een fraaie overwinning op het nog ongesla gen Hercules. De uitslag was 11—8. Na verlies in de eerste drie com petitieronden een suces voor de Haagse club, dat nog meer glans krijgt door de absentie van de geblesseerde Willem Sloos en Lorsheld, die zijn meerdere moest erkennen in de weegschaal. Uitslagen: Roodhui zen wint op touché van Wei- nands; Queslan idem tegen Vcenstra; Doesburg idem tegen Sluisdam; De Jong wit op pun ten van De Otter. OOSTERBEEK Ada van der Giessen is zaterdag in Ooster beek in de negende en laatste ronde kampioene van Nederland schaken geworden. De 25-jarige Rotterdamse, die lid is van Spangen, behaalde haar eerste kampioenschap. Uitslagen laatste ronde: Fenny Heemskerk—Cora van Cent 0—1; Anneke Schol—Carla Brulncberg O— 1; Jeanctte Mulder—Mleke O-l. Eindstand Is: 1, Ada van der Glosert 7 punten2, Bruinenberg 6>,43, Belle Timmer 5; 6/6 Heemskerk Eerste plaats HZ en PC ANTWERPEN HZ en PC heeft het afgelopen weekeinde het in ternationale waterpolotoernooi van Scaldis in Antwerpen ge wonnen. In de eerste wedstrijd versloegen de Hagenaars met 15-4 (6-1, 3—2, 5—1, 1-0) CNB (België). In de eind strijd won HZ en PC met 5—3 (2—1, 2—1 1—0, 0—1) van de organiserende vereniging. Mariahoeve eervolle nederlaag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Drop Shot heef tin de badmintoncompetitie met 8 3 gewonnen van Iduna. Alleen de partijen van Weijs, Leunisse en Mevrouw Saalemen gingen verloren. .DKC verloor met dezelfde cijfers van Tilburg. In de eerste klasse heeft Mariahoeve eervol met 6—5 verloren van Velsen. Drop Shot 2 verloor eveneens- De uitslag tegen Metro was 8—3. •Stand: Victoria 45, Tilburg en Drop Shot 37 Duinwijck 2 33, DKC 19 en Iduna 16; Duinwijck 49. Haarlem 39, BCH 30, Vijf sluizen 26, HBC 11 en AAC 10. IJshockeyzege van Tilburg Luik Voor de ijshockeycompeti- tie won Tilburg gisteravond in Lu.!, van de gelijknamige club met 4—2 (10, 2—1, 1—1).) In Lor.Jcn verloor Raak wederom van Lcndon Lions, met 7—0 (2 A 3—0. 2—0). SYDNEY In een drie uur du rende finale heeft Rod Laver met 3—6, 7—5, 6—3, 3—6 en 6— 4 van John Newcombe gewon nen en daarmee beslag gelegd op de Australische indoortitel. Hiermee won hij de hoofdprijs van 10.000 dollar. Newcombe kreeg 5000 dollar. De derde prijs was voor Ken Rosewall, i die Phil Dent met 4—6, 6—3 en 6—0 versloeg. Voor deze presta- tie ontving hij slechts 650 dollar. I In het open Zweedse kampioen schap heeft Tom Okker in de halve finales verloren van de I Amerikaan Tom Gorman. Okker kreeg alleen in de tweede set enige kansen. Gorman won met 64, 3—6 en 6—1. In de finale kwam Gorman uit tegen de Zweed Björn Bjorg. Voor 4000 toeschouwers speelden zij een van de spannendste wedstrijden van het seizoen. De Amerikaan zegevierde tenslotte met 63, 4—6 en 7—6 en won daarmee 11.000 dollar. Het derde toernooi om de Dewar- cup eindige zowel bij de dames als bij de heren in een Britse overwinning. In het damesenkel spel versloeg Virginia Wade de Francaise Nathalie Fuchs met 6—0 en 6—2. Roger Taylor on dervond meer tegenstand van de Amerikaan Grover Reid: 6 —2 en 6—3. Nationale titel Gaby Minneboo ROTTERDAM Gaby Minneboo is gistern voor 2000 toeschouwers in het Rotterdamse sportpaleis Nederlands kampioen achtervol ging uchCer Javanti-motoren ge worden. Hij had in de finalerit een voor sprong van twee ronden. M 1 De uitslag: 1. Gaby Minneboo achter Joop Zijlaard 30 km ln 31 min. 15 sec. (57.6 km/uur), op twee ronden: 2. Hans Koot achter Dlck Verdoor- en 3. Theo van der Lclst achter Ruud Koppejan. Op drie ronden: 4. Jan n Vliet a Gaby Minneboo neemt de nulde in ontvangst voor zijn Neder lands kampioenschap stayeren achter kleine motoren. KOPENHAGEN Hvidovre Ko- I penhagen is voetbalkampioen van Denemarken geworden met 27 punten, 2. Freja Randers 26, 3. BK Kopenhagen 26. PRAAG In het kunstrijtoernooi om de „schaats van Praag" werd de Nederlandse Dianne de Leeuw derde achter de Canade se Lynn Nightingale en de Ame- rikaanse Wendy Burge. Bij de I heren won Frantisek Pechar (Tsj.-Sl.) en werd de Nederlan- j der Hans Ouwerkerk zestiende. HEIKANT De Heikantcross bij Hulst werd gisteren gewonnen j door Haico Scharn in 27 min. 30 sec. over 8000 m. Tweede werd Nijstad, dc.de Vonck. HEIDELBERG Het Nederland; I jeugo-v a.-- loteam zegeviert g.siuci. Heidelberg met 7-4 I L Idy Merckx in gesprek met officials over zijn uitsluiting in de ronde van Lombardije. over de ""cstduitse jeugd. I ger Jean van Bruggenhout. BRUSSEL Eddy Merckx blijft zijn onschuld volhouden, ook al is hij In de Ronde van Lombar dije op het gebruik van doping betrapt en van de eindoverwin ning vervallen verklaard. De advocaat van de Belgische wiel renner heeft laten weten, dat Merckx contact heeft opgeno men met enige experts op het gebied van de farmacologie om na te gaan of de tegenwoordige lijst van verboden middelen wol in overeenstemming is met de nieuwste medische inzichten. Er zijn (worden) pogingen onder- nomen om de lijst van middelen te zuiveren, waarvan bij het ge- bruik allereerst een heilzame werking is te verwachten. Bij-; het middel dat Eddy Merckx^ voor de Ronde vanLombardije door zijn arts kreeg toegediend^ gaat het om een medikament dat in elke apotheek zonder re- cept verkrijgbaar is. Het wordt J voorgeschreven bij reumatische aandoeningen. Zelfs kleine kin- deren worden ermee behandeld, j Het Italiaanse dagblad „Corriere della sera" heeft reeds voorge- steid terug te keren naar het oude systeem, waarbij twee lijs- ten in gebruik waren: de eer- ste van de absoluut verboden middelen en de tweede van de medikamenten, die in geval van j nood en van tevoren voorge-/ schreven door de arts konderf worden gebruikt. „In veel te veel medikamenten. mj^braal- water, zouten en andere huis middeltjes komen stoffen voor om met absolute zekerheid vast te kunnen stellen dat er verbo den middelen zijn gebruikt", al dus het Italiaanse dagblad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11