Drukte in Europoort s verminderd nau welijki Zware Watergate straffen voor samenzweerders Kosten gezondheidszorg stegen met 70 procent £cid6e(SouAa/rit' SURINAAMS VERZET TEGEN AKTIE '73 VAN JONGEREN ORGANISATIES NS-Minitrips naar het buitenland Bruidstaart prinses Anne: 66 kilo Scherper toezicht op ontduiken wegenbelasting ÏATERDAG 10 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Italiaanse tanker Conegliano moest in de Rotterdamse haven op aandrang van Algerijnse vertegen woordigers van een oliemaatschappij olie die reeds in lichters was gelost terugpompen. UTRECHT (ANP) De zieken fondsuitgaven per wettelijk ver zekerde zijn in drie jaar met bijna 70 procent gestegen. Dit meldde de heer G. L. Hougee, gedelegeerde van de Federatie van ziekenfondsen VMZ, van daag op de algemene vergade ring van de federatie in Utrecht. De kosten per verze kerde kwamen van 330 in 1970 op 557 in 1973. De kosten van de huisartsenhulp, gebonden aan de ambtenaren- trend en dus aan de ioonontwik-1 keling in het bedrijfsleven, ste- gen in die priode met slechts 36 pet. Maar de kosten van de far- j maceutische hulp gingen 73 pet. omhoog, die van specialistische hulp 65 pet. en die „yan tand heelkundige hulp 51 pet. De be langrijkste oorzaak van de kos- I tenstijging ds de ziekenhuisver- pleging, die meer dan de hslft van de totale kosten uitmaakt en die 80 pet duurder werd. Ten aanzien van de stijging van de geneesmiddelenprijzen zei de heer Hougee, dat het niet hele maal duidelijk ds wie de prijzen beheerst. Wel vindt hij, dat wat de Britse regering onlangs in (ADVERTENTIE) verband met naar haar mening voor valium en librium) ten te hoge prijzen van bepaalde voorbeeld moge dienen aan het specialité's heeft gepresteerd kabinet-Den Uyl. (verlaging van de vergoedingen De voorzitter van de federatie van door Verzekerden en mede werkers bestuurde ziekenfonds (VMZ), de heer H. A. J. J. M. Speerers, verwacht, dat de stij ging van de kosten van de ge neeskundige voorzieningen de neiging zal vertonen, relatief af te nemen. „Het stabilisatie- punt", op een iets hoger niveau dan het huidige is volgens hem nabij. 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Goienburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs U.f 66.- ViLflR- vjl f 105.- f 128.- VAflSO.- Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM De drukte in het Europoort- en Botlekgebied is sinds de olieboycot van de Ara bische landen nog nauwelijks minder geworden. De vraag j naar opslagruimte voor olie gaat nog onverminderd voort, aldus scheepvaartagent Van Ommeren. Een woordvoerder van Paktank zei: „Wij hebben het sinds lange tijd niet zo druk gehad". Bij Paktank in de 7e Petroleum haven legde donderdag een Rus sische tanker aan. Het schip was echter leeg en was gechar terd voor het transport van in Nederland opgeslagen olie naar het buitenland (niet naar Rus land). De overslag van olievoor raden in Nederland, die be stemd zijn voor andere landen, gaat dus gewoon door. „Hoewel wij er v/el onze centen aan ver dienen, weten we vaak niet eens waar de olie vandaan komt en waar ze heen gaat", aldus de woordvoerder van Paktank. De Italiaanse tanker Conegliano is om nog onbekende redenen afgeweken van zijn reis van Al giers naar West-Duitsland en woensdagavond Rotterdam bin nengelopen. Vertegenwoordigers van de Algerijnse staatsolie maatschappij Sonatrach hebben toen verhinderd dat de olie, vanwege de boycot, in Neder land gelost zou worden. Aanvan kelijk was uit mededelingen vanaf het schip ten onrechte op gemaakt dat Algerijnse opva renden bezwaar zouden hebben gemaakt tegen de lossing in Rotterdam, Toen vertegenwoordigers van So natrach, dat een kantoor in Am sterdam heeft, de fout bemerk ten en zich later bq de kapitein vervoegden, was al 2000 ton overgeladen in twee lichters en via de Rijn op weg naar Duits land. Van de rest van de lading, bestaande uit 17.000 ton Alge rijnse benzine, was al een deel overgepompt in opslagtanks van Nieuwe Matex aan de 7e Petro leumhaven. Gistermiddag was de olie in het schip terugge- I pompt. De Conegliano zal als- nog rechtstreeks naar Duitsland varen. De 30-jarige onder-luitenant David Dodd, instructeur bij de militaire kokschool in Aldershot, legt de laatste hand aan de officiële bruidstaart die hij ontwierp en maakte voor het hu welijk van prinses Anne en Mark Philips. LONDEN De intendance van het Britse leger heeft gisteren de bruidstaart van vijf verdiepingen van prinses Anne ten toongesteld. De taart is ruim 1.70 hoog en weeg 66 kilo. Ze bevat 84 eieren, twee flessen cognac, 4,5 kilo boter, 4,5 kilo bruine suiker, ruim 26 kilo gemengde vruchten en bijna tien kilo glacé. Bakker David Dodd heeft in de taart maar ruim zeven kilo marsepéin vererkt, omdat prinses Anne er niet zo van houdt. Maar Dodd kon er niet helemaal omheen omdat marsepein no dig was voor de isolatie van het vet. Bovenop de taart staat een massief-zilveren bloemenvaas die het geschenk van de le- gerintendamce aan de prinses en haar aanstaande man is. Het verkeer in de Londense binnenstad was gisteren voor korte tijd ontwricht. Tijdens de generale repetitie voor de koninklij ke stoet van Buckingham Palace naar Westminster Abbey. Mikpunt v. d. Stoel PAS OP; RECHTSE „RAKKERS" proberen via een onbarmhartig of fensief tegen minister Van der Stoel het kabinet-Den Uyl in diskre diet te brengen. Deze leus wordt de laatste dagen met een opvallen de regelmaat in de links-gerichte pers aangeheven. De kritiek op minister Van der Stoel is in zoverre voorbarig, dat in 1 de eerste plaats niet vast staat in hoeverre hij alleen maar een ka binetsvisie heeft uitgevoerd en in de tweede plaats ook onder het kabinet „van de duidelijkheid" veel inzake de standpuntbepaling van die regering mistig gebleven is. Voor het overige herhaalt zich alleen maar een oude geschiede- 1 nis: van Lieftinck (Bestedingsbeperking), via Van Maarseveen (In donesië), Samkalden en Van Agt (gratieverlening), Roolvink (Loon- beheersing), Nelissen (Infiatie-bestrijding), De Brauw (bestrijding chaos bij hoger onderwijs) tot Van der Stoel. De éne keer vinden linkse rakkers een willig mikpunt; een andere keer hun rechtse soortgenoten. j Het gekke is alleen dat de een steeds uitsluitend wil zien hoe zwart de ander is. Klein maar vooraan GEBEURTENISSEN IN DE WERELD en In het eigen land vroegen in deze kolom voorrang boven het afmaken van de reeks commen taren waarmee we vorige maand de positie van de verschillende politieke partijen onder het kabinet-Den Uyl probeerden te taxeren. Ditmaal een paar kanttekeningen over de Politieke Partij Radikalen, waarbij we geholpen zijn door het feit, dat dr. De Gaay Fortman een paar weken geleden zelf een nieuwe politieke geloofsbelijdenis van zijn hand in De Tijd heeft gepubliceerd. Met als concrete aanleiding de uitslag van de verkiezingen in Zaan stad betoogde De Gaay Fortman, dat de strategie van de PPR niet erop gericht is een grote partij te worden, zeker niet door stemmen te ontfutselen aan de PvdA. De boomgaard waarin de radicalen het liefst willen oogsten, is die van de christen-democratische partijen. „KLEIN MAAR VOORAAN", zo luidt ongeveer de slogan volgens dr. Bas. Hij begeert een partij, die in de eerste plaats voorhoede-allu res behoudt en die zich meer interesseert voor mentaliteitsbelnvloe- ding dan voor machtsposities. Volgens De Gaay Fortman moet voor de PPR derhalve een stemmenpercentage tussen de vijf en tien procent van het totaal het ideaal zijn. De vraag is natuurlijk of ie dereen in de PPR zo erover denkt. De PPR wil geen massa-partij als de PvdA worden en evenmin een ongrijpbare groep als D'66, die de ene keer te vaag en de andere keer te pragmatisch is. De radicale partij moet duidelijk „links van de Nederlandse politiek naast de Partij van de Arbeid staan". Dit laatste is overigens ook een rijkelijk vage aanduiding; in de prak tijk van dit moment bij voorbeeld vindt menig PPR'er dat zijn par tij links van de Partij van de Arbeid behoort te staan. HOEWEL DR. DE GAAY FORTMAN het heel voorzichtig zegt, blijkt wel dat de PPR erg staat op eigen identiteit; van de plannen dia vele PvdA'ers nog steeds koesteren in de richting van de Progres sieve Volkspartij moet de PPR anno 1973 kennelijk nog minder we ten dan opstandige D'66-ers. Tactisch gezien is dat een juiste visie. Want voor een sterk links blok is het nodig dat er ook reclamezuilen appeleren aan de visie van de kiezers, op wie de PvdA, hetzij van wege haar socialisme of om andere redenen, geen indruk maakt. Waar evenwel reclame altijd erg tijdsgebonden is, blijft het de vraag hoeveel jaar de PPR op de golflengte „Bas" kan blijven uit zenden. Weeroverzicht DEN HAAG Minister Duisen- berg van financiën moet links en rechts wegen zoeken om de 40 miljoen gulden te vinden die hij verliest door zijn versoepe ling van de huurwaarderegeling' voor eigen woningen in de in komstenbelasting. Een belang rijke bron hoopt hij te vinden door het tegengaan van fraude bij de motorrijtuigenbelasting te verscherpen. Een wetsontwerp hierover zal hij binnenkort in dienen. Eveneens wordt de belastingont duiking door de „kleine beunha zerij" (klusjesmannen en werk in de avonduren) verscherpt. Maar dit is volgens de minister wel een zware, veel mankracht vergende taak. De belasting dienst is er echter al voor ge- een aanduiding geven omtrent het genoten inkomen. De minis ter zegt dit in zijn memorie van antwoord naar aanleiding van kamervragen over het dekkings plan vood 1974. Minister Dui- senberg heeft de Kamer voorts medegedeeld dat in 1972 92 per sonen met een vermogen van 500.000 gulden of meer het land hebben verlaten. Hij vindt ove rigens niet dat de belastingdruk in Nederland onaanvaardbaar zwaar is. Hij heeft die druk heel goed in het oog gehouden en zich wel degelijk ingespan nen haar te beperken. „Het ka binet zou sneller haar plannen hebben kunnen uitvoeren als het niet had beseft dat grenzen aan de stijging van de belastingdruk moeten worden gesteld reorganiseerd. Om de controle De bewindsman erkent voorts dat op beunhazerij te verscherpen, Nederland zich op den duur niet zal bij het verzamelen van in- te ver mag verwijderen van de lichtingen ook aandacht worden belastingstructuren in andere geschonken aan gegevens die in landen van de Europese ge- de consumptieve sfeer liggen en meenschap. Na een zeer kortstondige ziekte is nog geheel onverwacht van ons heengegaan mijn innig ge liefde vrouw, onze zeer zorgzame moeder ELIZABETH HERMINA NIEUWENBURG-DE LANGEN op de leeftijd van 41 jaar. H. NIEUWENBURG Yvonne Henny De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Eenvoud" van Ingen Sdhenau, Hogewoerd 84. De begrafenis zal plaats vinden maandag 12 november a.s. te 11.00 uur op de algemene be graafplaats „Rhijnhof". Na de begrafenis ge legenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Washington (RTR) Federaal districtsrechter John Sirica heeft gisteren Howard Hunt, een van de twee leiders van de inbraak en afluister-affaire in- het Watergate-gebouw in 1972, veroordeeld tot een gevangenis straf tussen 30 maanden en acht jaar, en een boete van 10.000 dollar. James McCord, voorma lig hoofd veiligheid van presi dent Nixons herverkiezingscomi té, kreeg één tot vijf jaar ge vangenisstraf. Vier andere Wa tergate samenzweerders kregen lichtere straffen. Rechter John Sirica heeft de von nissen uitgesproken nadat een uitspraak maanden lang was vertraagd, terwijl de regering pogingen deed om verklaringen van de zes over het zich steeds uitbreidende Watergate schan daal, af te zwakken. Het was McCord die de dramati sche beslissing nam in maart van dit jaar zijn mond over de affaire open te doen, waardoor de Watergate affaire zich van een mysterieuze inbraak ontwik kelde tot een groot schandaal, dat zelfs de regering Nixon in gevaar heeft gebracht. Ofschoon hij gisteren berecht is, licht zijn gekomen. President Nixon heeft het bestaan van de automatische Witte Huis apparatuur voor het vastleggen op de band van presidentiële gesprekken geheim gehouden voor zijn eigen speciale juridi sche raadsman tot ongeveer het ,1 zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibarcn cdöï opklaringen ha9e' warmtefront H hogo-drukgebied bewolking sneeuw t-r kou-front L lage-drukgetmjd regen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT In de weerssituatie komt ook morgen weinig veran dering. Een gebied met hoge ziet het er naar uit, dat iet* koudere lucht ons land zal be reiken. barometerstanden, dat zich uit- Kans op een droge periode van strekt van de Azoren naar Mld- minstens 12 uur: 60 procent. den-Europa blijft min of meer Kans op een geheel droog et- op zijn plaats ligg:n. Daardoor maal: 30 procent, kan zich de krachtige westelijke Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. stroming, die het weer in Ne- temp.: omstreeks normaal, derland beheerst, handhaven. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 12-16-11: min. max. aandeel in de Watergate-inbraak was veroordeeld tot straffen van 1 tot 5 jaar. moment van de getuigenverkla- Dit bleek gisteren uit verklarin- ringen van de voormalige juri- gen van de advokaat van het dische raadsman van het Witte Witte Huis Fred Buzhardt. Huis John Dean tegenover de Buzhardt zei dat hij eerst van het Watergate commissie van de se- bestaan van de opname-appara- naat. tuur hoorde op 25 juni, de eer ste dag van de verklaringen van Dean voor de senaatscom missie, toen hij vernam dat er een aantal bandopnames beston den. Met deze stroming wordt zachte lucht van oceanische oorsprong aangevoerd. Daarin komt veel bewolking voor. Hierdoor is de dagelijkse gang van de tempe ratuur gering. Overdag bereiken de temperaturen waarden van j)en Heider ongeveer 12 gr. terwijl het kwik vlissingen in de nacht tot 9 graden Eelde daalt. Plaatselijk kan uit deze uis Zuid-Limburg bewolking regen of motregen De Bilt vallen. Op wat langere termijn Gem. over Nederl. temp. temp. DEN HAAG - De gevol machtigd minister van Su riname, dr. J.D. Polanen, heeft in een verklaring de inhoud afgewezen van een aantal brochures dat zeven jongerenorganisaties heb ben uitgegeven in het raam van de Suriname-Aktie '73. Met deze aktie willen de Landelijke Hervormde Jeugdraad, de Landelijke Katholieke Jeugdraad, de CLAT, Septuagint, Sha- loom, Wereldwinkels en X Y Beweging, brede lagen van de Nederlandse bevol king informeren over de slechte sociale- en economi sche situatie in Suriname. Voorts wordt gepleit voor onmiddellijke onafhanke lijkheid van Suriname. In het raam van deze aktie wordt a.s. zondag in vele steden een z.g. Suriname dag gehouden. Volgens het Kabinet van de ge volmachtigd minister van Suri name krijgen de acties en vele schriften van de Suriname Aktie '73, door het bewandelen van po litieke zijpaden en door onver antwoorde uitspraken ten aan zien van het regeringsbeleid in Suriname, een lelijke bijsmaak. Men dient zich er wel van be wust te zijn dat in de eerste plaats het Surinaamse volk. en namens deze het Surinaamse pqriemert en de reger.ng, voor de moeilijke taak staan het land te besturen en op te bo ven. Cliché opmerkingen aan het adres van de verantwoordelijke regeerders en het Comité Chris telijke Kerken, waartoe behoren de Evangelische Broeder Ge meente, de R.K. Kerk, de Her vormde Gemeente en Lutherse Gemeente, kunnen het goede van de actie aantasten en wek ken meer de indruk van een bij velen symptomatisch geworden zucht zich te bemoeien met Suri naamse binnenlandse aangele genheden. Ook het Suriname Comité, waar in een aantal S 'rinaamsc orga nisaties samenwerkt, heeft zich ged'stanciecrd ven de S ha- me-Aktie '73. De bezv.aren van het Suriname Comité richten zich tegen het inmengen in interne Surinaamse aangelegen heden .Door het steunen aan een bepaalde Surinaamse politieke groepering, het Surinaams Be vrijdingsfront dat Inmiddels ter ziele is, worden volgens het Su riname Comité valse verwach tingen gev.ekt ten aanzien van de noodzakelijke veranderir.'" n in Suriname. Het Suriname Co mité verwijt de Snarre Aktie '73 paternalisme cn noemt het een kv.a'ijk" ~c.-\: <'-t r'e r - -r - me Aktie '73 heeft ge e'gerd S'. rinaamse orrrr 'n ie bc trekken in haar activiteiten. Noodzakelijk is een Integrale aanpak van de sociale en econo mische problemen, en niet een incidentele actie. De Nederland se bevolking wordt gemanipu leerd, omdat wordt voorgewend dat met een storting van bij voorbeeld tien gulden orde op zaken zal v.orden Resteld in Su riname, aldus het Surinaamse Comité. De heer P. van Tongeren, woord voerder van de Suriname Aktie '73 gaf als commentaar op de bezwaren van het Suriname Co mité, dat het primaire doel van deze ïctle is brede lagen van ie Nederlandse bevolking bewust te maken voor de problemen in Su riname. Hij verwacht dat deze aktie zal worden gevolgd door langdurige steun van jongeren organisaties aan Suriname.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7