Na opname Jan Mulder-kliniek kan AZL niet veel kleiner Leimuiden mag de volgende twee jaar geen huizen meer bouwen NOORD WIJK KRIJGT EEN WOONFORENSENBELASTING Hazerswoude kiest twee nieuwe prinsen Weer perfecte' kleinkunst van Frères Jacques s" Werkgroep Fiet schrijft puzzel rit uit voor de zondag Verdeeldheid over toeristenbelasting Wat u OOK moet weten Ecologisch plantsoen 'ONpAGINA 3ZATF.RDAG 10 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT St3Cl 611 StTeekflieUWS IDEN „Het is mogelijk om aantal bedden van het Aca- •misch Ziekenhuis hier in Lei terug te brengen naar 600. let zal wel niet gaan gebeuren, laar je zou er wel enkele mil- en mee besparen", dit zei E.B.M. Dillman als com- entaar op de ongerustheid van g nutaatssecretaris Hendriks van 'Volksgezondheid over de om- nmrfang van de te bouwen acade- lische ziekenhuizen in Leiden, Itrecht en Amsterdam. :e bracht als zijn mening in erleg met de vaste kamer- immissie voor onderwijs en ilksgezondheid, naar voren, lat het vasthouden an het ge- ilande aantal bedden van 1040 '~ber ziekenhuis onjuist is. Wij - 'berichtten hierover reeds giste- jor het Academisch Ziekenhuis (n Leiden is er om tot verlaging van het aantal bedden te komen tiog een extra moeilijkheid in de i (jrorm van de Prof. Jan Mulder- •ogifiniek. De toekomst van deze (9Aliniek wordt momenteel nog deijiestudeerd. Er is o.a. een voor- de kliniek in zijn geheel p te laten gaan in het AZL. Dr. i|)illman, die geneesheer-direc teur van het Rotterdams Zee- liospitium in Katwijk en boven dien waarnemend directeur van Prof. Jan Mulderkliniek is, geeft persoonlijk de voorkeur aan een meer genuanceerde op lossing: „Het is ook mogelijk om enkele delen van de kliniek op te laten gaan in het het AZL, terwijl dat met andere onderde len, bijvoorbeeld die waarin de verpleegduur langer is dan nor maal, niet het geval is. Maar daarmee los je het probleem van beddenvermindering voor Over- bebedding dreigt ook Leiden in het AZL slechts voor de helft op". Indien de professor Jan Mulder kliniek in zijn geheel in het AZL wordt geïncorporeerd betekent dit een beddentoename van 200. Momenteel heeft het AZL er 840850. Een totale overname van de Prof. Jan Mulderkliniek zou dus betekenen, dat het AZL in de nieuwe vorm, op andere afdelingen zou moeten gaan „bezuinigen". LEIDEN In het Leids Volkshuis was het gisteren weer een drukte van belang op de traditionele rom melmarkt. Ook vanmiddag kunnen de liefhebbers nog terecht op de markt waar vele kledingspotkoop- jes zijn te halen. De opbrengst is voor het buurt- en clubwerk van het Leidse Volkshuis. HAZERSWOUDE Hazerswoude „zit" vanavond elf minuten voor elf met twee nieuwe prin sen carnaval. Immers, om tien minuten over tien op de tiende van de elfde wordt bekend wie een jaar lang „regeert" als de prins carnaval van de Hafers- woudse Tennis Club. Het gaat er bij HTC overigens zeer de mocratisch aan toe, want elk lid kan op een formulier, dat voor vanavond 10 november om 21.45 uur in het clubhuis moet zijn in geleverd bij de ontspannings commissie, kenbaar maken wie de nu nog regerend vorst Hans Arentsen zal opvolgen. De Blauwkousen, de specifieke car navalsvereniging, zijn van plan om om elf minuten over elf in het Groenendijks parochiehuis (Pleyn 68) prins Benno II (de opvolger van Prins Benno I alias Rob Kramp) aan het car- navalspubliek te presenteren. Er gaan geruchten in het Ha- zerswoudse carnavalswereldje dat het een heel echte carnavals prins zal zijn, gezien het feit dat zijn wieg in Noord-Brabant, carnavalsland bij uitstek, stond. De carnavalsvierders in Ha zerswoude zitten elkaar dus op de tiende van de elfde een tik keltje in het vaarwater en of beide feesten voor zondagnacht 03.00 uur, aanvang autoloze zon dag, zijn afgelopen, staat ook nog te bezien. Vast staat wel dat de Blauwkousen hun „ech te" carnaval gaan vieren op za terdag 16 februari en HTC de week daarop. LEIDEN Een aanhoudend applaus, luid bravo-geroep en twee toegiften vormden gisteravond het besluit van een optreden van het be faamde Franse kwartet „Les Frères Jacques". Het en thousiasme van het Leidse publiek, dat in groten getale naar de Stadsgehoorzaal was gekomen, bleek ook nu weer volkomen terecht. Les Frè res Jacques" hebben de naam geweldige perfectionis ten te zijn en iedere keer op nieuw slagen zij er weer met een (schijnbaar) verbazend gemak in deze naam hoog te houden. Hoeveel repetitietijd zij aan ieder nummer afzon derlijk besteed hebben, valt slechts door insiders bij be nadering te zeggen. In feite zijn „les Frères Jac ques" een unicum in de in ternationale amusementswe reld. Niet alleen zijn zij er nu al dertig jaar lang in ge slaagd zich aan de top te handhaven, maar bovendien is zowel hun repertoire-op bouw als hun presentatie ge durende die dertig jaren praktisch ongewijzigd geble ven. Beter gezegd: zij zijn de laatsten der Mohikanen en als zij eenmaal definitief een punt achter hun carrière zetten, betekent dat tevens het einde van een vorm van •amusement, die in feite nu al reeds lang uit de tijd is. Dat hun optreden nog steeds overal volle zalen trekt, be wijst alleen maar hun grote klasse en bovendien kan men eruit afleiden, dat ook klein kunst niet zo erg tijdgebon den hoeft te zijn, mits het maar in alle opzichten van hoog niveau is. O LEIDEN Met het oog op de au tovrije zondagen heeft de Werk groep Fiets een puzzelrit door Leiden uitgestippeld voor ieder een die kan fietsen en lezen. De route voert langs een aantal mooie punten van Leiden voor het overgrote deel door de binnenstad. Het is heel goed mogelijk de rit met het gehele gezin te maken. Desnoods in gedeelten, de rit duurt ongeveer l'A uur (pi. 12 km) plus de eventuele tijd die men aan het bekijken van hofjes e.d. wil besteden. Het is de bedoeling van de puzzelrit, dat men aan de hand van de routebeschrij ving 22 letters verzamelt die sa men een korte slagzin vormen. Afs men die zin gevonden heeft, kan deze opgestuurd worden naar Werkgroep Fiets, Kaiser- straat 63, Leiden. Men dingt dan mee naar een avondje uit naar concert of toneel voor twee personen. Opsturen voor 2 december; de winnaar krijgt voor Sinterklaas bericht. Voor inlichtingen en routebe schrijving kan men terecht op OEGSTGEEST B en W stel len de raad voor, te beslui ten tot het instellen van een definitieve weekmarkt. De pfoefmarkt kan als geslaagd worden beschouwd (ruim 60 kramen). het adres van de Werkgroep (Kaiserstraat 63), telefonische inlichtingen 30645, vragen naar de heer Veerkamp. Bouw Grashoek nu wel veilig NOORDWIJK Begin september j.l. werd een schrijven van Ged. Staten ontvangen, waarin ge sproken werd over een compro mis, dat door B. en W. met de Prov. Planologische Commissie zou zijn aangegaan, waarbij in de Grashoek slechts 5 hectare woonbebouwing geprojecteerd zou worden. B en w hadden onmiddellijk de juistheid daarvan ontkend en daarop was op 9 oktober jl. een gesprek geweest met gedepu teerde ir. N. Buysert. De uit drukkelijke toezegging van ir. Buysert, die overigens nog door een schrijven van Ged. Staten is bekrachtigd, stelt naar de mening van b en w een bebou wing van 8 9 hectare in de Grashoek voldoende vei.lig. Voorts komen b en w tot de conclusie, dat voortzetting van de structuurstudie nog wel bete kenis heeft. Vast staat, dat de eerste tien jaar nog binnen de eigen grenzen gebouwd zal moe ten worden. NOORDWIJK Voor dit jaar staat Noordwijk geen belasting verhoging te wachten. Wel zal een woonforcnsenbelasting wor den ingevoerd. Men vindt het billijk, dat de eigenaar van een tweede woning evenredig bij draagt in de kosten, die mede in zijn belang worden gedaan. Omdat deze woonforensen niet in het bevolkingsregister staan in geschreven, wordt voor hen geen uitkering uit 't gemeente fonds ontvangen, kan de bijdra ge alleen via een aparte belas ting worden verkregen. De op brengst wordt geraamd op 100.000,-. Ten aanzien van de toeristenbe lasting waarop in de gemeen teraad reeds meer dan eens is aangedrongen zijn de menin gen in het college van B. en W. verdeeld. Twee leden van het college willen een heffing op alle overnachtin gen. een lid wenst alleen een forfaitaire heffing van de speci fiek toeristische logies-accom- modaties, en het vierde lid van het college wijst een toeristen belasting geheel van de hand. De voorstanders van de toeristen belasting vinden het een recht- Speelgoedshow in Mei j egaardseli ooi Leiderdorp Een speelgoedshow voor de ouders van basis- en kleuteronderwijs zal plaats vin den op maandag 1 november van 14.00 tot 22.00 uur, in de aula van de Meyegaardschool. Bovendien zal er om 15.00 uur en om 20.00 uur een korte toe lichting over verantwoord speel goed gegeven worden. Men kan tijdens de genoemde uren op zijn gemak rondkijken. Het onder wijzend personeel van Meyeweit- je, de Schakel, de Engelenbak, de Kleine wijzer, De Meye- gaard, De Engelendaal en de Bernardus zullen dit organise ren. vaardige en billijke zaak om nu aan de gemeenteraad in princi pe voor te stellen, per 1 januari 1975 over te gaan tot invoering van een toeristenbelasting. De belasting zou niet van kinderen worden geheven. Uitgaande van ca. 720.000 overnachtingen per jaar en een tarief van 0,25 tot maximaal 0,50 per persoon per overnachting wordt een bru- to-belasting-capaciteit verwach! van ongeveer 180.000, lot 360.000,—. Men stelt zich voor een gedeelte van de opbrengst te storten in een te stichten fonds, waaruit specifieke recreatieobjecten ge heel of gedeeltelijk gefinancierd kunnen worden. Volgens het lid van het college dat de toeristenbelasting af wijst, zal een dergelijke belas, ting het toerisme, waorvan Noordwijk afhankelijk u, als een dolksteek treffen. Messetrekker 4 maanden de LEIDEN/DEN HAAG - „Het was Iets uit de hand gelopen", verklaarde een 22-jarige los- werkman uit Leiden voor de Haagse rechtbank. Een ruzie was uitgedraaid op een bloedige steekpartij waarbij verdachte zich niet onbetuigd had gelaten. Zijn slachtoffer moest in het ziekenhuis opgenomen worden met ernstige verwondingen aan o.a. de dikke darm en de al vleesklier. Inzake poging tot doodslag had verdachte zich nu te verant woorden. Het was allemaal be gonnen doordat het slachtoffer ongewenste attenties betuigde aan het adres van een meisje. Hier was verdachte, zo bleek, niet van gediend. Zowel ver dachte als slachtoffer hadden stevig gedronken. Het slachtof fer. een marinier, zou karate hebben toegepast waarop het mes voor de dag kwam. De offi cier van justitie was van oor deel dat van noodweer geen sprake kon zijn omdat de los- werkman zich gemakkelijk had kunnen terugtrekken. Hij hield er wel rekening mee dat het slachtoffer bekend stond als een vechtersbaas. Terzake zware mishandeling heeft de recht bank tenslotte uitspraak gedaan en de kemphaan veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. TER AAR Dit is de exclusieve inzending van „De Albatros" uit Ter Aar naar de Nationale Bloemenvaktentoonstelling, die momenteel in Aalsmeer wordt gehouden. Het werkstuk is samengesteld uit ananasplanten en chrysanten. De tentoonstelling, waarop inzendingen van een groot aantal kwekers o.a. uit onze streek te zien is, wordt gehouden in het gebouw van de VBA aan de Van Cleefkade in Aalsmeer. De openingstijden zijn: vandaag van 9.00 tot 22.00 uur en morgen van 11.30 tot 18.00 uur. Toegang dr'a gulden. Iangeraar In het parochiehuis heeft burgemeester Van der Poel gisteravond de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het in sep tember gehouden bloemencorso. Op de foto v.l.n.r. Th. J. Lek. ere prijs, J. Hoogendoorn, ereprijs, burg. v. d. Poel, comitévoorzitter Th. A. Hijdra. LEIMUIDEN Tijdens de ge meenteraadsvergadering van gisteravond deelde burgemees ter Breen mee, dat Leimuiden gedurende de jaren 1974 en 1975 geen enkel huis zal mogen bou wen, gezien het aantal huizen, dat in 1973 zal worden gereali seerd en dat gelijk is aan het volgens het streekplan toegesta ne aantal voor de jaren 1973 t/m 1975. Dit streekplan is in middels, ondanks alle bezwaren van de getroffen gemeenten door Provinciale Staten vastge steld. De burgemeester deed deze mede deling tijdens de behandeling van het bezwaarschrift van de heer Hijdra, dat overigens afge wezen is. Verder zei de voorzit ter, dat het groeipercentage als genoemd in het streekplan voor Leimuiden is vastgesteld op i.p.v. 1%, zoals oorspron kelijk opgenomen. Hij meende, dat daarmee de huisvesting voor jonggehuwden in de toe komst is veilig gesteld. Op de vraag van de heer Graas naar de kosten van de vuilver brandingen (in het kader van de gemeenschappelijke regeling voor interregionale vuilverwer king) antwoordde burgemeester Breen. dat die tot het 4-voudige van de huidige kosten zullen kunnen stijgen. Dit indien Lei muiden zich akkoord verklaart met de opzet van een interregio nale verwerking. De vuilverwer kingsinstallatie zal in de buurt van Bodegraven komen te De suggestie van de heer Van Graas om zich dan maar aan te sluiten bij de gem. Haarlem mermeer. gezien de waarschijn lijk lagere kosten daaraan ver bonden. was volgens wethouder Muys niet haalbaar, gezien de regelingen aldaar. De heer van den Berg maakte zich zorgen over de regeling van geschillen tussen kleine ge meenten als Leimuiden en het gemeenschappelijk vuilverwer- kingsbedrijf, „waarin de grote gemeenten het uiteraard voor het zeggen hebben". Een slech te 'service b.v. zou moeilijk te /erbeteren zijn. Gedeputeerde Staten leken hem niet erg ge schikt als bemiddelingsorgaan voor dergelijke geschillen: „Er zijn veel gemeenschappelijke regelingen te verwachten en G.S. lijkt er niet voor uitge rust". Eenvoudige arbitrage, waarbij een partij zijn belangen kan laten behartigen door zijn eigen arbiter, leek de heer v.d. Berg aantrekkelijker. De burge meester antwoordde, dat in het algemeen G.S. wordt aangewe zen, omdat deze ook toezicht moet houden op de regelingen. Zij beschikken wel over moge lijkheden zich te doen advise ren, doch hebben zelf de taak in deze te handelen. Ervaring zal leren of een en ander goed functioneert. De heer Kea vreesde, dat verhuur van het „pand Dooyes" aan de Gereformeerde Jeugd Vereni ging in de toekomst moeilijkhe den zal kunnen geven, indien het betrokken pand wordt ge sloopt en een nieuw pand moet worden gezocht. Hij kon zich voorstellen, dat een onderkomen wordt gezocht in het Spant. De burgemeester echter verwachtte geen moeilijkheden en achtte deze tijdelijke regeling gunstig. Tijdens de rondvraag, antwoordde de voorzitter, op een vraag van de heer Kea, dat de realisatie van het verzorgingstehuis voor Aar en Amstel volgens de be trokken overheidsorganen pas in 1978 aan de orde zal kunnen ko men. Gezien de enorme rente lasten die daardoor voor Lei muiden ontstaan, lijkt het vrij wel onmogelijk om het plan Raadhuislaan in zijn oorspron kelijke opzet uit te voeren. Wel zal een aantal bejaardenwonin gen met verzorgingscentrum binnen afzienbare tijd (met daarnaast een aantal dicht op elkaar te bouwen woningen om de plankosten te kunnen dragen) tot stand kunnen komen. De heer Kompier vroeg naar de mogelijkheid van een aula. Er lijken weinig mogelijkheden aanwezig. De kosten voor nieuwbouw zijn te hoog en be staande voorzieningen lenen ZiJit er niet voor. De heer Gillissen vroeg aandacht voor de moeilijke situatie bij het kruispunt van de Provincia le weg. Er rijden nu ook wa gens van Alphen via Rijnsater- woude en Leimuiden binnendoor naar de Provinciale weg. Dit wordt voor de dorpen zeer be zwaarlijk. Een oplossing is ech ter nog niet in zicht. De heer van den Berg vroeg naar de vorderingen van b. en w. bij het bestrijden van het vracht- wagehprobleem in de smalle woonstraten. Tussen 4 en 6 uur in de morgen laten de chauf feurs 10 minuten en langer hun motoren warm draaien, hetgeen gepaard gaat met een geweldig lawaai. De burgemeester zag geen oplossing in de nabije toe komst. Een speciaal parkeerter rein voor zware vrachtwagens is nog niet mogelijk. De heer Los vroeg om maatregelen te gen te snel rijdende auto's. Me degedeeld werd. dat wordt over wogen zgn. verkeersdrempels in een aantal straten aan te bren- gei.. LEIDEN De Leidse ren- en tourvereniging Swift organi seert zondag fietstochten van 20 en 30 kilometer. De start van de tochten is om half tien ochtends bij het club huis aan het einde van de Trompstraat (zijstraat Zijl singel). De prijs voor deelna me bedraagt slechts 1,25 gul den per persoon, ledereen ontvangt na afloop een herin neringsvaantje. LISSE De afd. Lisse van de PvdA heeft een groslijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar al klaar liggen. De lijst bevat de namen van de heren J. A. Bosma, A. Kalis, C. J. Mar lijn, W. M. Rosdorff en C. Th. van Steijn en van mevr. A. M. Henneken-v.d. Burg. LEIDEN De buurtvereni ging Ons Maredorp wil iets gaan doen voor de jeugd van Maredorp-Oost, in de leeftijd van 11 t.e.m. 16 jaar. Ge dacht wordt o.a. aan biljar ten, tafeltennis, klaverjassen, handenarbeid enz. De jeugd wordt uitgenodigd maandag avond 12 nov. a.s. om 7 uur over eventuele andere wen sen en mogelijkheden te ko men praten in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. OEGSTGEEST De raad wordt door B en W voorge steld, de proef met de koop avond op donderdag te ver lengen tot 31 dec. a.s., dit op advies van de Kamer van Koophandel. Ook bij wijze van proef kan van 1 jan. a.s. tot 31 dec. '74 een koopavond worden ingesteld op vrijdag, maar dan van 18.00 tot 21.00 uur i.p.v. 19.00 tot 21.00 uur. LEIDERDORP De kommis sie Juridische zaken verga dert volgende week nl. op dinsdag 13 november. Aan de orde komen onder meer de voorwaarden voor de ver pachting van standplaatsen gedurende de kermissen, lu naparken en volksfeesten en de verhoging van de tarieven van plaatselijke belastingen in 1974. NOORDWIJK Van 11 t e.m. 16 nov. wordt in de Kapel aan de Hoofdstraat een bij beltentoonstelling gehouden onder de titel „Het Boek dat blijft". Rond deze expositie is een aantal activiteiten voorbereid door een plaatse lijke, uit r.k., herv. en geref. leden bestaande werkgroep. Jazz in Bron ALPHEN In „de Bron wordt vanavond weer eer. jazzconcert gegeven. Het Rein de Graaf Dick Vennlkkwartct zal optre den. Het kwartet bestaat uit Rein de Graaf piano, Dick Vcnnik te- norsac, Eric Ineke, slagwerken en Henk Haverhoek, bas. De groep speelt naoorlogse jazz in bebop-stijl. Zij maakt de laatste jaren enkele langspeelplaten, die voor Nederlandse begrippen snel van de hand gingen. Het concert begin om half elf. OEGSTGEEST Het terrein tus sen het flatgebouw aan de Aart van Neslaan en de waterpartij langs de Admiraal de Ruyter- laan leent zich volgens B. en W. bij uitstek voor de aanleg van een ecologisch plantsoen, ge-bu- seerd op de ideeén van land schapsarchitect Meijer te Dron- ten en de heer Galjaard. direc teur van de Amstelveenje plant soenendienst. Voor de realise ring van deze heemparkachtige tuin zal incidenteel de jeugdna- tuurwacht kunnen worden inge schakeld. De oppervlakte van het plantsoen wordt ca. 4600 m2. Donateursavond DSVP stond op goed niveau SASSENHEIM Voor oen volle zaal bij „Cecs en Ineke" pre senteerde gisteravond de Accor deonvereniging „DSVP" haar 13e donateursuitvoering o.l.v, G. L. de Zwart. De heer J. Vink, die ook de programmanum mers aankondigde en van toe lichting voorzag, vertelde, dat DSVP het afgelopen jaar weer volop avonden verzorgde voor bejaarden en zieken, o.a. twee te Noordwijk, twee te Sassenheim, en verder te Oegstgeest en Roe- lofarendsveen. Organisator van dit alles is Tom de Rooy. Het zilveren bruidspaar Koek, dat dusdanig verknocht is aan DSVP, dat ze hun feestavond hiervoor verzetten, werd „lang zullen ze leven", toegezongen en kreeg uiteraard bloemen. Het orkest bestaande uit 26 dames en heren accordeonisten, 5 gita rist en één drummer, bracht eenpopulair non-stop-program ma van 10 nummers, weer op vlotte wijze. Begin en slot was de DSVP-mars van de dirigent. Verder bestond het programma uit walsen, ouvertures, tan go's en marsen, die prefig in het gehoor liggen. Na de pauze was er conference van Steen voorden uit Noordwijk, leuke luisterliedjes-zang van het duo de Lianda's uit Castricum en komische telepathie van de ,.Rf- Ca»do's uit Hilversum.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3