i£eidóe (Sowumt Hautoloze dagen blijven voorlopig WAPENSTILSTAND MIDDEN-OOSTEN rö ijmaker v.d.wiel Ijf Jongeren bezetten flat Pelikaanstraat DEN UYL: VASTLOPEN LOONOVERLEG IS TRIEST Zondagsrijders kregen f500 boete v.d.wiel Succes voor plan Kissinger verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19658 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND rt Rapenburg 2, Leiden, postbu9 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. i. Plug. - Chef-redacteur H. P. M Heruer. irertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging; telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal 27,76;jaar 108.20. Losse nummers 35 cent Zaterdag: Ned. I: 19.05 uur Coro nation Street; 20.21 uur Spaanse vlieg, klucht; 22.30 uur Man over de vloer, serie. Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart; 21.10 uur Brandpunt; Zondag: Ned. I: 15.35 uur Star Trek; 19.30 Jongen mensen, klas. mu.; 20.40 uur Vier dagen november over Kennedy, doc. Ned. II: 19.00 uur Vrijbuiters; 20.45 uur Bellevue met prof. dr. Van den Beugel; 22.05 Zienswij ze. doe. AANHOUDEND ONBESTENDIG Veel bewolking met plaatselijk re gen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit zuidwest tot west. Max. temp. rond 12 graden. Mor gen zon: 07.5216.55. Maan: 17.13—09.10. Schev hoogwater: 3.0015.19. Laagwater 11.07—23.28. Premier Den Uyl: EN HAAG Voorlopig zullen in ons land autoloze dagen van kracht blijven. Energieloze uren zijn echter voor- hands niet te verwachten. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteravond na de vergadering van de minister raad verklaard. De premier zei niet alleen over zondagen te willen spreken, omdat ook aan andere autoloze dagen wordt gedacht. Het is echter bijzonder moeilijk om een rijverbod voor andere dagen dan de zondag in te voeren. Ook autoloze avonden leveren grote problemen op". edacht wordt wel aaneeen auto loze zaterdag ter afwisseling, of aan een rijverbod dat zaterdag middag om 12.00 uur zou ingaan en dan tot zondagmiddag 12.00 luur zou duren. Dit om de be zwaren van een rijverbod voor de gehele zondag nu en dan op te vangen. Is er geen extra maatregelen no dig zijn, zullen de auto's op de feestdagen in december kunnen rijden. Eind november zal het kabinet hierover een definitief standpunt innemen. Maar voor- •lopig wordt er niet aan gedacht om voor kerstmis en voor oud enn ieuw beperkende maatrege len te treffen. b korte termijn zal geen maxi mum snelheid van 100 kilometer per uur worden ingevoerd, om dat er nogal juridische proble men aan kleven. Wel zal een wijziging van het rijksverkeers reglement in die geest worden voorbereid. Ilnister-president Den Uyl zéi 'geen enkele aanwijzing te heb ben, dat de olieboycot wordt op geheven. Doordat de olieprodu cerende Arabische landen een produktiebeperking toepassen, zullep alle afnemende landen deze produktiebeperking te lijden hebben. De premier ver klaarde dat het kabinet zich ac- coord heeft verklaard met het beleid van minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) in het Europese overleg, iet Nederlandse standpunt ten aanzien van de oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten is niet gewijzigd, aldus de premier. De verklaring van de negen Europese regeringen volgt op een aantal punten de letterlijke tekst van twee resolu ties van de veiligheidsraad, waarachter Nederland zich ook steeds gesteld heeft. Minister-president Den Uyl woont vandaag in Londen een verga dering van de socialistische in ternationale bij. Hij hoopt dan overleg te plegen met een aan tal socialistische politici uit ver schillende landen. Hij zal daar onder meer het conflict in het Midden-Oosten en de olieboycot ter sprake brengen. kijkt in de poppetjes van uw ogen 1 Kijkt naar de kleur. Kijkt naar de lichtgevoeligheid. En gaat dèn pas naar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u 'n vrolijke kijk op de wereld te geven, en er goed uit te zien! weet er hel fijne van ...van brillen! Nieuwe Rl|n 62 Lelden. Tandartsen willen no claim patiënten UTRECHT (ANP) Een flinke no claim-korting voor gesaneer de patiënten die door hun ge zonde gedrag nauwelijks meer hulp van de tandarts nodig heb ben. Aldus een suggestie in het hoofdartikel van het Tandart senblad van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde. Een derge lijke korting zou zowel in de zie kenfonds- als de restitutieverze keringen bijzonder heilzaam kunnen werken. Volgens het blad gaan verzekerin gen tegen ziektekosten uit van de verouderde gedachte, dat het bereikbaar maken van curatie ve hulp (behandeling bij ziekte) het primaire doel van de ge zondheidszorg is, terwijl de na druk veel meer zou moeten lig gen op het verkrijgen en behou den van gezondheid. Een no- claim-korting zou, aldus het Tandartsenblad, de gezondheid stimuleren en een doelmatig en verantwoord gebruik van de be schikbare middelen bevorderen. Winst liberalen in Engeland Lpnden (AP) Tijdens de ver- kiezingen in een aantal Engelse districten voor de vertegenwoor diging in het Lager Huis, heeft de kleine Britse Liberale partij een grote overwinning behaald op de conservatieven en de La- bour-partij. Van de twee grote partijen heeft de Labour-partij het echter het zwaarst te verduren gehad. Door de liberale overwinning is de meerderheid die de conser vatieven in het lagerhuis heb ben geslonken tot 17 zetels, het geen altijd nog ruim voldoende i netten waken Israëlische soldaten in de hoogvlakte van Golan op het naleven van de TEL AVI V/CAIRO (AP/AFP) Israël en Egypte hebben het Amerikaanse voorstel aanvaard voor een overeen komst die ten doel heeft de weg te openen naar onderhan delingen over een vredesakkoord in het Midden Oosten. Gistermiddag maakte het officiële persbureau van het Midden Oosten in Cairo bekend dat Egypte akkoord ging met de overeenkomst zoals was voorgesteld door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger tijdens diens bezoek aan de Egyptische hoofdstad. Het Israëlische kabinet nam vannacht na een extra bij eenkomst de beslissing het akkoord te accepteren. Israël wil echter enkele details van deze overeenkomst bespre ken in verdere kontakten met de Amerikaanse regering. Het zou hierbij gaan om de opheffing van de blokkade van de Straat was Bab el Mandeb, die toegang geeft tot de voor Israël belangrijke haven Eilat. Gistermiddag meldde de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger, aan secretaris generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties dat het vredesplan waartoe hij het initiatief had genomen worden vervangen door inspec- tiepunten van de VN. - Zodra de inspectiepunten van de VN zijn ingesteld aan de weg van Cairo naar Suez zal er een uitwisseling zijn van alle krijgs gevangenen. aanvaard door president Sadat In het voorstel werd niet gespro- van Egypte en premier Golda ken over een toestemming van Meir van Israël. de Arabieren tot opheffing van de blokkade in de Straat van De overeenkomst voorziet in het Bab e, Mandeb aan de ingang volgende: van de Rode Zee Egypte en Israël stemmen er- jn verband met de opheldering mee in zich te houden aan het dje Israël aan Washington heeft bestand waartoe de Veiligheids- gevraagd over o.m. deze kwes- raad op 22 oktober opriep. - Beide partijen gaan ermee ak koord dat zij onmiddellijk onder auspiciën van de VN zullen be- tie zal de ondertekening overeenkomst vanmiddag bij ki- lometerpaal 101 aan de weg van Suez naar Cairo, niet doorg; ginnen ter regeling van de Amerikaanse functionarissen deel Een Egyptische vluchtelinge begeeft zich met haar kind door de Israëlische linies op de westelijke oever van het Suezkanaal. De vrouw en haar kind moesten een door de Israëliërs bezet gebied in dit deel van Egypte verlaten, omdat er een voedseltekort dreigt. kwestie van de terugkeer naar de posities van 22 oktober. De stad Suez zal dagelijks voorraden voedsel, water en medicijnen krijgen. Alle gewon de burgers in de stad zullen worden geëvacueerd. Er zullen geen belemmeringen in de weg worden gelegd voor het vervoer van niet-militaire goederen naar de oostelijke oe ver van het Suezkanaal. De Israëlische inspectiepunten aan de weg Cairo—Suez zullen den gisteren mee dat plannen voor definitieve vredesonderhan delingen tussen de Egyptenaren en de Israëliërs thans worden uitgewerkt. Verwacht wordt dat Syrië zal deelnemen aan het vredesoverleg ofschoon bet geen partij is in het akkoord dat gis teren werd gepubliceerd. De vredesconferentie zal mogelijk voor het einde van het jaar on der auspiciën van een derde land, dat al of niet als bemidde laar zou kunnen deelnemen, worden gehouden. LEIDEN Ruim honderd wer kende jongeren hebben gister middag 'n vleugel bezet van het in aanbouw zijnde flatgebouw voor de Studentenhuisvesting in de Pelikaanstraat. De jongeren, die in hun actie gesteund wor den door de Leidse Studenten- bond, h ?n tot de bezetting besloter de aandacht te ves tigen op net schrijnende ver schil dat er bestaat in huisves tingsmogelijkheden voor studen ten en werk'-nde jorfeeren. „De studenten wonen in goedkope gesubsidieerde kamers, terwijl wij huren moeten opbrengen. die niet zelden 250 per maand bedragen", aldus woordvoerd- ster Ankie Warmerdam. De jon geren, die vanmiddag in het LAK-theater ook een protest- meeting organiseren, eisen van de overheid een duidelijke stel- lingname tegen misbruiken door particuliere huiseigenaren, die te hoge huren vragen, voorts wordt subsidiëring van kamers voor werkende jongeren geëist. Men wil ook, dat de overheid de huuradviescommissie meer bevoegdheden geeft bij het vast stellen van huren en het uitvoe ren van sancties tegen misbrui ken. De honderd jongeren, die door de buurtbewoners van voedsel worden voorzien, zijn in het gebouw verstoken van water en gas. Een ordedienst houdt toezicht; wat voor de politie vol doende is om niet in te grijpen. Een aantal linkse politieke groe peringen in Leiden heeft zich solidair verklaard met de bezet ters. De KVP-fractie in de Leid se raad liet weten, dat men het ermee eens is dat de aandacht wordt gevestigd op de ongelijke behandeling van studenten en werkende jongeren. De actie in deze vorm keurt men echter af. DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft het gis teren na de vergadering van de ministerraad jammer en triest genoemd dat het overleg over een centraal ac- coord tussen werkgevers en werknemers is vastgelo pen. doordat de achterban van de werkgevers het door de voorzitter gesloten accoord niet heeft aanvaard. Dat is overigens het goede recht van die achterban, zei de premier. De regering kan de ontwikkeling zeker in de huidige si tuatie echter niet lijdelijk over zich heen laten gaan, aldus Den Uyl. Minister Boersma (sociale zaken) zal dinsdag in de Tweede Kamer een verklaring over het standpunt van het kabinet afleggen. Paus Paulus heeft gisteren de voorzitter van het Europees par lement, de Nederlander mr. C. Berkhouwer, in audiëntie ont vangen. De paus deed in zijn welkomstwoord aan mr. Berk houwer een beroep op de lefenstaten van de EEG om in tijden van crises eensgezind op te treden. O Den Haag De Haagse politie rechter voor economische za ken, mej. mr. J. Oosterhout, heeft gistermiddag in een spe ciale zitting vier personen ver oordeeld elk tot 500 boete, één tot 400 omdat hij werkloos is en een dame tot 100, omdat het er alle schijn van had, dat zij o.m. door ziekte zich niet be wust was In overtreding te zijn. De Officier wees erop dat de maatrege>r voor komend» zon dag rcherper zullen zi|n. wet betreft dtgenen die niet op openbare wegen rijden, doch bijvooroeeld op het -trend en binnenpaden, voorts t?gen inva liden, die hun au.o gebruiken om als soort taxi, anderen te vervoeren. Ook werd mecjr: deeld, dat streng de hand zal worden gehouden aan de tijden en vrijwel geen marge zal gel den. Wat de overtreders betreft, drie jongelieden uit Den Haag en Rijswijk hadden het wel erg ge maakt. want zij reden 's nachts ieder in eigen auto omstreeks vier uur uit Den Haag naar huis. Zij gaven toe dit opzrtte lijk te hebben gedaan, omdat zij anders het de volgende dag had den moeten doen hetgeen op het benzineverbruik geen verschil zou hebben gemaakt. Eén van deze verdachten moet op Inter tijdstip terecht staan o.m. om dat hij een politieauto ramde. (ADVERTENTIE) ETGARANTIE BEWW3J Alleen Krommenie maakt Novilon. Alleen Novilon vloerbedekkini heeft het Gouden Keurmerk vani Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon stéét Novilon. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blljmaker' aan; een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m i v Dflll als nieuw kwartaal-abonnee; D U n Stuur deze bon in open *"am: zonder postzegel, naar Adres antwoordnummer 349. Woonplaats. Stuur een boeket bloemen naar: LEIDSE SKU.COURANT Namens: Leiden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1