Verborgen honger grijpt om zich heen yiafe Het ging om meer dan John F.Kennedy s TIEN JAAR NA MOORD IN DALLAS: BALANS NEGATIEF ADDIS ABEBA, (ANP). - Het Christian Relief Committee in Addis Abeba beeft de hongersnood in Ethiopië ernstiger ge noemd dan die welke destijds Biafra beeft getroffen. De hon gersnood wordt er trouwens nog verergerd doordat verschil lende epidemieën zijn uitgebroken, zoals cholera, pokken, ty fus. dysenterie, malaria enz. Dit blijkt uit een verslag van (ie jongste vergadering van bet Committee, waarin hulpverlenen de organisatie van de kerken, gecoördineerd door Caritas sa menwerken. Er wordt een enorm tekort aan medisch personeel gemeld, terwijl verpleegsters die naar de getroffen gebieden worden gezonden, vaak binnen een weck ziek zijn. De regering van het land prijst het werk van pater E. de Lange Cssp uit Friesland, die vijf hulpteams heeft georganiseerd. Ook andere Nederlandse missionarissen hebben zich ingezet voor de hulp verlening. De Nederlandse stichting Mensen in Nood-Caritas heeft haar rampennummer giro 11.11.222, ten name van Mensen in Nood, Den Bosch, voor de hulp aan Ethiopië opengesteld. moeite de tekst van dal document, waaivan niemand dc herkomst heeft kunnen opsporen te citeren. „Deze man wordt gezocht wegens verraderlijke activiteiten tegen dc Verenigde Staten. Door de grond wet die hij zwoer te onderhouden -te verraden - heeft hij de souve- reinititeitvandeV.S. overgeleverd aan de Verenigde Naties onder communistische leiding. Hij ver raadt onze vrienden (Cuba, Katan ga, Portugal) en bevoordeelt onze vijanden (Rusland, Joegoslavië, Polen). Hij heeft het vele malen mis gehad in zaken die de veilig heid van de V.S. raken. Hij is nala tig geweest in de wetten die regi stratie van communisten voor schrijven. Hij heeft steun ver leend aan de door communisten op touw gezette ras-relletjes, die hij heeft aangemoedigd. Hij heeft illegaal een van de souvereine sta ten van de U.S.A. overvallen met federale troepen. Hij heeft voort durend anti-christelijke personen benoemd in federale functies. Het hooggerechtshof geschraagd in zijn anti-christelijke uitspraken. Het wemelt van vreemdelingen en bekende communisten in federale organen. Hij is betrapt op fantasti sche leugens tegen het Ameri kaanse volk (met inbegrip van persoonlijke zoals zijn voorgaand huwelijk en echtscheiding)". Niet minder dan een regelrechte uitnodiging tot moord. Kennedy uit de weg geruimd, kon het oude machtsspel opnieuw met steeds meer middelen, met steeds meer intriges, bedrog, onrecht, geweld en farizeïsme beginnen. De resul taten liegen er niet om. De voor uitgang der volkeren, zoals een encycliek heette, is in feite een af geschreven zaak. C. DE GROOT Van een onzer verslaggevers ADDIS ABEBA - Zes maanden lang zijn de boeren van de drooglegebieden van Wollo en Tigris, de twee dichtstbevolkte gebieden van Ethiopië geteisterd door dc hongersnood. Van de bijna twee miljoen mensen die er onder lijden, wonen er 700.000 in Wollo. Ze hebben bun vee, het hout van hun huizen en hun land verkocht om voedsel te kopen en nu bezitten ze niets anders meer dan de vodden die ze aanheb ben. V'anaf april zijn ze bijna geheel afhan kelijk geweest van de graanvoorraden van de regering. Er was niet genoeg. In de vijf maanden tussen april en augustus zijn er tussen de 50.000 en 100.000 mensen gestor ven. En ze sterven nog steeds. Nu heeft de regering dertien opvangcentra in Wollo ingericht, die verspreid liggen langs de grote weg ten noorden van Addis Abeba naar Asmara. Toen we bij deze kam- pen aankwamen zagen we voor de eerste keer de gevolgen van massasterfte. De kam pen van Wollo geven onderdak aan 14.000 mannen, vrouwen en kinderen. Op dit mo ment sterven er tussen de 700 en 1000 men sen per week, wat betekent dat de kampen in drie maanden leeg zouden zijn, als ervoor iedere duizend gestorvenen geen nieuwe mensen in de plaats zouden komen uit alle uithoeken van het land. Het kamp in Dessie (de provinciehoofdstad) is het grootste van de dertien. Het ligt op een heuvel aan de rand van de stad. Er ver blijven nu bijna 4000 mensen. Met duizen den tegelijk zitten ze in rijen op voedsel te wachten. Als je dichterbij komt. gaan ze met moeite staan om de traditionele buiging ter begroe ting te maken, en haasten zich om hetgeen er overgebleven is van hun vuile kleren om hun benige lichamen te trekken - feilloos beleefd. Sommigen, die deze waardigheid verloren hebben, komen naar je toe en scheuren de vodden van hun borst om de ribben te laten zien die door de strak ge spannen dode huid lijken te steken. Sommigen komen te laat om gered te wor den, zijn te ziek om nog voedsel tot zich te kunnen nemen. Ze liggen daar maar. be dekken zichzelf met hun vodden en wach ten op de dood. In Dessie zijn geen sanitaire voorzieningen, iedereen heeft een halve vierkante meter dak boven zijn hoofd en het aantal ziekten stijgt. We liepen door een aantal hutten waar de patiënten lagen te kreunen, te hoesten en te huilen. Ze lagen gewikkeld in vodden en waren te zwak om op te staan, terwijl hun eigen vuiligheid om hen heen lag. Het is er veel te vol. Tyi'usputiè'nten liggen naast dysen triepatiënten. buiklooppatienten, mensen die allerlei soorten koorts hebben, longontsteking- en tuberculosepatiënten. Voor de verzorging van de zieken (in Dessie moeten minstens 1000 mensen ernstig ziek zijn) is er een team van vijf hospilaalsolda-' ten - geen dokters. Zij zijn de hele dag bezig .met het uitdelen van medicijnen aan diege nen die sterk genoeg zijn om de keet in het midden van het kamp die dienst doet als kliniek, te bereiken. Een paar gelukkigen worden er op een brancard naar toe ge bracht. Ze liggen op het punt om te sterven, en komen net op tijd om weer met vloeibaar voedsel teruggebracht te worden tot hun honger. De staf heeft geen tijd om zich bezig te houden met de mensen die te zwak zijn om uit de hutten te komen. Kinderen Bij zonsopgang en zonsondergang worden de doden opgehaald. Kampassistenten (vluchtelingen die extra voedsel krijgen voor het werk dat ze doen) gaan langs de hutten en schudden de stille, ineengekrom pen bulten door elkaar. Wanneer er geen beweging meer in zit. slaan ze de vodden terug en onthullen meestal een lijk. Dege nen die er bijna twaalf uur vlak naast gele gen hebben merken liet niet eens als 'er een brancard binnen gebracht wordt en het li chaam wordt weggehaald. Op de dag dat we in Dessie waren, stierven er tussen ne gen uur 's ochtends en 4 uur 's middags twaalf mensen. De nacht daarvoor waren er tien mensen gestorven. Zo gaat het al zes In Dessie. en overal zijn de kinderen het meest kwetsbaar. Om negen uur 's morgens zagen we hoe zeven kleine lichamen op een brancard geladen werden. Hun-stijve armp jes waren in een onnatuurlijke positie ge kruist. Een paar meter verder, een paar pas sen van de dood af, wachten 600 kinderen op hun ochtendrantsoen - hun laatste maal tijd, een mengsel van prote'ineconcentraat en graan hadden ze de vorige middag om vier uur gehad. Die ochtend was hun enige ■voedsel een kop thee. Ieder van hen leed aan ondervoeding: velen waren in het laat ste stadium van uitgemergeldheid en kon den niet meer rechtop staan. De man die belast is met het medische toe zicht over het kamp haalt zijn schouders op: ..Hoeveel er zullen sterven? Dertig pro cent zal zonder twijfel dood gaan." We bezochten zes van dc dertien kampen, leder kamp gaf hetzelfde hopeloze beeld te zien: een kind dat wanhopig aan de uitge droogde borst van zijn stervende moeder zuigt; een vrouw met dysentrie, die pro beert uit haar hut te kruipen maar daar niet in slaagt en buiten bewustzijn raakt; eèn jongen van misschien twaalf jaar met armen en benen als lucifershoutjes, die met moeite een emmertje water draagt dat niet. zwaar der is dan, een liter melk; een ander jongetje dat het hoofd van zijn stervende vader streelt - overal waar we kwamen dezelfde- wanhopige ogen. Waarom gewacht? Op ecu dag zal do Ethiopische regering uit moeten loggen waarom ze zes maanden ge wacht heeft voordat de wereld deze kata- strofe mocht weten. Wilden ze het niet wé ten tot dat het te laat was? Als dat zo is, negeerden ze waarschuwingen die hun ei gen mensen vorig jaar hadden laten horen. Waren ze toen ook al te druk met de voorbe reiding van de tiende verjaardag van de Organisatie van de Afrikaanse Eenheid, die in mei dit jaar in Addis Abeba gevierd Of, nog erger, wisten ze wel wat er in Wollo en Tigrus gebeurde, maar besloten ze om het geheim te houden omdat ze bang waren dat de aandacht van de wereld,niet gericht zou zijn op de OAE, maar op het ongelukki ge nieuws uit het binnenland? Wat er ook voor uitleg gegeven wordt, er zijn duizenden mensen onnodig gestorven en zullen dat nog steeds doen. De regering is niet helemaal non-actief gebleven. Ze heeft voedsel uitgedeeld, ze heeft - discreet - om wat hulp gevraagd, ze stond de i nterna- tionale agentschappen die al in Ethiopië werkten toe om hun beperkte hulpbronnen tot de bodem toe léeg te maken en in augus tus. vier maanden nadat de hongersnood begon, begonnen ze de hulpacties te coordi- Maar het was veel te weinig en veel te laat. Pas begin september ontdekte de regering dat ze de hongersnood met meer onder con- - trole had. Een UNICEF-team meldde dat er ongeveer honderdduizend mensen alleen al in Wollo waren gestorven, dat de toevoer van graan en medicijnen „gevaarlijk laag" was en dat er#als het sterftecijfer niet verdetf wil stijgen, een massale internationale hulp actie ondernomen moet worden. Pas be gin oktober besloot de regering dat de rest van de wereld mocht weten hoe haar volk leed. Nu smeekt Ethiopië om hulp: dokters, ver pleegsters. medicijnen, dekens en geld. Maar de mensen hebben vooral voedsel no dig. Ze hebben het nu nodig en ze zullen het voor minstens acht maanden nodig heb ben. Als de hulp morgen komt, zal het te laat zijn om duizenden levens te redden. Als de hulp niet komt, zal er geen ejnde komen aan een onnodige tragedie. (Copyright The Guardian) Toen om een minuut voor half oen op 22 november 1963 in Klmstreet te Dallas (Texas) pre sident John F. Kennedy werd vermoord in de open auto waar mee hij op weg was naar een offi ciële lunchbijeenkomst, wisten waarschijnlijk alleen degenen die zijn dood hadden gewild wat de te verwachten gevolgen van deze aanslag zouden zijn: Niet al leen voor dc Verenigde Staten, •maar voor een zeer groot deel van de wereld. Het heeft slechts kort geduurd eer die gevolgen zich met toenemende dramati sche duidelijkheid gingen afte kenen. Tien jaar later kan het de sastreuze overzicht ervan wor den geschreven. Een negatieve balans. Niet voor iedereen natuurlijk. Want er zijn mensen, er zijn instellingen en on dernemingen van verschillende aard die er veel beter van zijn ge worden. Maar niet het gros van dc mensheid, waar dan ook. Vooral jiiel de bevolkingen van de gebie den, die met een veelbetekenende term „de derde wereld" worden genoemd. Alsof het gaat om een andere planeet, ver weg, waarvan de gewone aardelingen niet zo heel veel weten. De moord op Kennedy markeer de. zoals de moord op de Oosten rijkse aartshertog Franz Ferdi nand op de zondagmiddag van 28 juni 1914, het einde van een histo rische periode. Van de naoorlogse periode, waarin een door oorlog en bezetting geteisterd, geruï neerd, gemarteld Europa zich her stelde van de slagen die op het kantje af fataal waren geweest en waarin, hoewel aarzelend, de Hoop ontstond en groeide, dat er in de toekomsteen niet alleen wel varender maar ook rechtvaardiger wereld bestaanbaar was, die ook die vreemde planeet van de derde wereld zou omvatten. Het „Alle "Menschen werden Brüder" zou eindelijk iets anders gaan beteke nen dan een nogal vervelend en obligaat slotnummer van een abo- nementsconcert. Meer zelfs dan de pasklaar gevonden hymne De president en zijn vrouw in c en diens vrouw, door de straten voor de organisatie der Verenigde Naties. Wat er die 22ste november 1963 in Dallas gebeurde raakte veel meer dan alleen maar president John F. Kennedy. Het ging om meer dan Kennedy, die uit de weg geruimd moest worden omdat hij de exponent en promotor was van een nieuwe Amerikaanse politiek in binnen- en buitenland. Vol strekt niet de geniale en onfeilba re grote staatsman, die het alle maal wist en voorzag. Maar wel ie mand met visie, met (wat zijn per soonlijke zwakheden en tekortko mingen ook geweest mogen zijn) een nieuwe kijk op wereldproble men en met de wil en het vermo gen om er met zijn adviseurs en medewerkers iets aan te doen: een ambitieus politicus, dat wel. Ie mand die grote blunders kon be gaan. zoals toen hij - slecht voor gelicht en geraden - zijn toestem- Ie open auto, waarmee hij samen van Dallas reed. Nog geen minuut ming hechtte aan een Amerikaan se aanval op Cuba. Maar ook een man, die bereid was van anderen en van eigen vergis singen te leren. Die ofschoon zelf rijk. rijkdom niet beschouwde als het tot elke prijs te verdedigen pri vilege van weinigen. Die - eerder dan de kerk waartoe hij behoorde, veel eerder dan heel veel politici zelfs tien jaar later - de ruïneuze waanzin van een internationale bewapeningsrace ten koste van vooral de arme landen inzag. En dat zei op een manier die toen door sommige machten in Ameri ka, lieden ten dage nog door som mige Nederlandse militaire auto riteiten voor „communistisch" werd uitgekreten. Die - zoals Bar bara Ward in 1970 in een publika- tie van „Justitia et Pax" van de meest geïnteresseerden onder de jongeren zou zeggen - zich niet richtte op het afschepen van de met gouverneur John Conally later volgde de moordaanslag. ontwikkelingslanden mét wat kruimels van de tafel der rijken, maar die zocht naar een waarach tige hervorming van de internati onale orde, naar een waarlijk rechtvaardige, samenwerkende en' broederlijke wereld. De actuele moeilijkheden bij het onderzoek naar de gedragingen van de man die op het ogenblik hard op weg is de meest beruchte president van de Verenigde Sta ten te worden, laten de hinderpa len zien, waarop na 22 november 1963 elk onafhankelijk onderzoek naar de werkelijke achtergrond van het drama van Dallus is afge stuit. Ondanks alle onwaarschijn lijkheden en zelfs onmogelijkhe den is Lee Harvey Oswald als de enige schuldige aan de moord op president Kennedy de officiële ge schiedenis ingegaan. Dat hij daar na onder volstrekt onvoldoend opgehelderde omstandigheden in Een Ethiopische moeder probeert haar kind nog wat borstvoeding te geven. Vrouw en kind hadden dagen lang niet gegeten, toen zij door een hulporganisatie werden opgemerkt. Een maand tevoren had haar man haar verlaten om werk te zoeken, zijn vrouw en twee kinderen aan hun lot overlatend. Een oude man nipt aan zijn kannetje melk dat hij dagelijks in Kobbo ontvangt. Tegen hem aangehurkt zit een klein kind, gehuld in wat vodden. Ondanks hun honger zijn deze mensen toch te redden, nu zij binnen het bereik van de hulporgani saties zijn. de gevangenis op zijn beurt ver moord is door dc caféhouder Ruby, die allerminst bekend stond als een aanhanger van Ken nedy, heeft het gemakkelijk ge maakt de doofpot dicht te maken. We weten nu: er is maar één moor denaar geweest en die heeft volko men op zijn eigen houtje gehan deld. Hetgeen" voor de-rest nie mand gelooft. Van Kennedy's programma is wel iets terecht gekomen, maar niet al te veel en niet op de manier waar op hij het gewild beeft. Dc snelle emancipatie vpn de Amerikaanse negers is vertraagd en maar heel ten dele waar gemaakt. De vaak met kunst en vliegwerk door be langhebbende organisaties en on dernemingen in stand gehouden koude oorlogssfeer in Europa is langzamerhand geluwd. De door Kennedy gewilde toenadering tot de Sovjet-Unie, waardoor hij zich de achterdocht en bijna openlijke vijandschap van generaal De Gaulle en Konrad Adenauer op de hals haalde, is een feit geworden. Maar op een zo opportunistische en mercantilistische basis, dat het' Amerika van Nixon en het Rus land van Breznjev tegelijkertijd eikaars economische partners en imperialistische concurrenten an nex bondgenoten lijken te zijn ge- De door Kennedy gewilde schep ping van een Europees- Amerikaans deelgenootschap, dat in staat zou zijn geweest het eco nomisch, militair, wetenschappe lijk en technologisch evenwicht tussen de Verenigde Staten en een verbrokkeld Europa te herstellen, is er nooit gekomen. Dank zij de macht van de grote multinationa le ondernemingen is West-Europa al bijna even hard op weg naar economische kolonialisatie. als Oost-Europa het al politiek en economisch is. Waarbij het ver melding verdient, dat Russische bedrijfsleiders tegenwoordig op geleid worden door Amerikaanse deskundigen in hun efficiente me tboden en dat zeer kapitalistische trusts er tegenwoordig helemaal John F. Kennedy, geen onfeilbare staatsman, maar wel iemand met visie. geen bezwaar meer tegen hebben filialen te stichten in communisti sche landen, waar de lonen lager zijn dan in West-Europa en stakin gen verboden. Wat Zuid-Amerika betreft, waar president Kennedy zijn streven richtte op de geleide lijke vervanging van het Noorda- merikaanse economisch imperia lisme door een nieuwe en edel moediger, op den duur zeker ook stabieler en vruchtbaarder sa menwerking, waarvan de „Allian ce for Progress" het instrument zou worden, kan alleen maar van een volslagen mislukking worden gesproken. Het heeft niet veel zin zich af te vragen of John F. Kennedy er be ter dan zijn opvolgers in geslaagd zou zijn het hoofd te bieden aan de druk van enorme financiële en economische belangen en mach ten die zich met succes verzetten tegen de economische en politie ke ontvoogding van het Latijns- Amerikaanse continent. Zijn op volgers hebben het zelfs niet ge probeerd. Omdat zij het niet wil den? Omdat zij het niet durfden? Omdat zij zich misschien het op een reusachtig opsporings- en aanhoudingsbevel lijkende affi che herinnerden, dat vlak voor de aanslag op Kennedy met zijn por tret en face en zijn portret en profi- lcinTexasen in Dallas door onbe kenden was aangeplakt met in rode letters het opschrift „gezocht wegens verraad"? Het loont de

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16