Eeid^eSoumnt Anne belooft haar kapitein trouw en gehoorzaamheid GEEN LACH OF TRAAN OP TV LONDEN. - Om weer eens in het we reldnieuws te komen zien de Britten zich genoodzaakt gebruik te maken van hun oudste truck. Ze zullen nog eens een luisterrijke koninklijke plechtig heid op touw zetten. De pracht en praal van een dergelijke ceremonie garande ren het succes in binnen- en buitenland. Wie nagaat met welke ijver de huwe lijksplechtigheid van prinses Anne (22) en kapitein Mark Philips (24) op 14 no vember wordt overgeorganiseerd, kan gemakkelijk aanvoelen dat Engeland deze kermis nodig heeft om de binnen landse problemen even naar de achter grond te dringen en weer even het ge voel te krijgen dat het Britse verleden voortleeft. De Mali, een brede laan recht tegenover Buckingham Palace, waarover de prinses van het paleis naar de Abbey zal rijden in de glazen koets. De foto van het bruidspaar die deze week in verband met het huwelijk werd c diamanten tiara, oorringen en collier, in een toilet van Zandra Rhodes. akt: Mark Phillips in gala-uniform, prinses Anne met Cfschoon in Engeland de belang stelling van het publiek voor de koninklijke familie een nieuw ieptepunt heeft bereikt, is het uwelijk een kolfje naar de hand nieuwsmedia, speciaal, oor de televisie. De BBC wijdt minste acht uur van recht- tieekse uitzending aan de trouw- g. Het grootste deel daarvan rdt overgenomen door de Eu- ovisie en gaat bovendien per sa- ejliet naar Amerika, Australië en jeuw-Zeeland. Volgens de BBC zpllen die dag 500 miljoen men de koninklijke bruid op de eldbuis kunnen zien. ir, ofschoon de Britse konin klijke familie beseft dat haar po pulariteit hoofdzakelijk afhangt van de goodwill van de media, stelt ze strenge wetten, bijzonder wat de tv betreft. Het alziende oog van de tv-camera mag geen onbe scheiden blikken werpen op bruid en bruidegom. De 50 tv- eamera's mogen geen beelden uit zenden van de bruid bij het verla ten van Buckingham Palace. Pas wanneer prinses Anne in de gla zen koets goed en wel op weg is naar' Westminster Abbev mag haar nerveus bleke gezichtje op het tv-scherm verschijnen. Ook in de kerk zijn alle ..candid-opname verboden, d.w.z. geen close ups van het jonge paar en ook niet van de andere leden van het koninklij ke gezin. Als de producers zich. strikt houden aan dit voorschrift, zullen we dus niet kunnen genie ten van intieme gebaren, heimelij ke tranen, knipoogjes of gekke grimassen. Het koninklijke gezelschap, dat door de moderne techniek ge dwongen wordt.zijn deel mee te spelen in dit schouwtoneel, wil zijn persoonlijke gevoelens zoveel mogelijk voor zichzelf houden. Uitgeschakeld Ze worden geplaatst ten gerieven van de 1500 genodigden die an ders de ceremonie niet behoorlijk zbuden kunnen volgen vanwege de pilaren. Koningin Elisabeth heeft evenwel gedecreteerd dat deze apparaten uitgeschakeld moeten worden op het moment dat haar eigen stoet en die van dc bruid plechtig dc kerk binnen komt, Britse koninklijke perso nen raken namelijk in de war wan neer te zichzelf op het televisie scherm zien. En omdat tijdens zo'n plechtigheid iedere vorm van Hilariteit verwerpelijk is, neemt Elisabeth II liever geen risico. Het officiële programma van de huwelijksplechtigheid is verba zend lang en uitvoerig. Geen en kele detail wordt overgelaten aan het toeval. Alles wat in dc Abbey en op straat moet gebeuren, is mi nutieus voorbereid. De plechtig heid lijkt op een precieze militaire operatie, hetgeen het in zekere zin ook is. want heel wat soldaten en officieren van de strijdkrachten Bruidsjapon De Westminster Abbev wordt vanaf maandagmorgen gesloten voor het nieuwsgierige publiek. Dan mogen er alleen nog journa listen komen rondkijken, als ze tenminste beschikken over een speciaal toegangsbewijs. Maan dag vindt ook de generale repeti tie plaats ten behoeve van tv- en radiomensen. Dinsdag worden de bloemen, vlaggen, gekleurde la kens. lopers en vloerkleden aan gebracht. Woensdagmorgen geeft de firma Susan Small die de bruidsjapon gemaakt heeft, details en tekenin gen van de creatie door aan de pers. Ze mogen echter pas om half twaalf gepubliceerd worden, het moment waarop de prinses West- minster Abbey binnenkomt. Wat de pers het meest intrigeert in verband met het „huwelijk van de jaren '70" is het feit dat prinses Anne niet slechts zal beloven ka pitein Phillips te beminnen, maar ook hem te gehoorzamen. Dit voornemen heeft grote teleurstel ling gewekt in kringen van de Britse Dolle Mina's, die erop re kenden dat de op emancipatie be luste prinses Anne zich vensdoel heeft: paardrijden. Ie dereen heeft de indruk dat hij een rustgevende invloed uitoefent op de stormachtige dochter van ko ningin Elisabeth, die op dc vierde plaats komt in de rij voorde troons- opvolging. Als Anne een boze bui krijgt, wacht hij doodbedaard tot de storm voorbij is. Naast het paardrijden heeft hij nog een am bitie in het leven: hcreboer wor den. Anne schijnt daar niets op te gen te hebben. Ze wil hem des noods een' handje helpen om de pöaidcstal uit te mesten. Maar eerst zet Mark zijn carrière voort bij de dragonders. Hij ver dient als kapitein momentcel 2650 pond per jaar (ongeveer 17.000 gulden). Prinses Anne krijgt na haar huwelijk 35.000 pond (onge veer 250.000 gulden) per jaar. In afwachting van de dag dat de ko ningin een van haar 140 „Grace and Favour"-huizen kosteloos ter beschikking stelt van haar ge trouwde dochter, mogen Anne en Mark voor 60 gulden per weck gaan wonen in Oak Grove House, een groot huis daterend uit 1810, op het terrein van de militaire aca demie van Sandhurst, waar Mark Phillips werkt, hetgeen de tegen standers van het Britse konings huis maar weer matig bevalt. Het zit hen bovendien bijzonder dwars dat de prinses en haar kapi tein voor hun huwelijksreis vrij wel kosteloos gebruik mogen ma ken van het koninklijke jacht Bri tannia, dat voor deze gelegenheid bemand wordt met 248 officieren en manschappen. Ofschoon Anne en Mark voor hun eten en drinken zullen betalen, zal de droomreis naar de Caraibische zee de belas* tmgbetalers toch meer clan 1000- pond per dag kosten. Huwelijksreis Tijdens hun huwelijksreis zullen, zoals ook tijdens de plechtigheid, speciale veiligheidsmaatregelen van kracht zijn. En wanneer ze daarna hun intrek nemen in Oak Grove House, zullen ze daar dag en nacht onder bewaking staan. Vanaf 14 september krijgt de prin ses trouwens een nieuwe lijf wacht, politierechcrcheur James Beaton, die haar zelfs op de huwe lijksreis zal vergezellen. De gang van de sprookjesprinscs is dus niet in alle opzichten roze- geur en maneschijn, ook al wordt van de a.s. mevrouw Phillips niet veel verwacht UI ruil voor dc 35000 pond per jaar die de staat haar zal betalen. Vier jaar geleden klaagde zij nog dat z.c weinig toekomst had. Zelfs als de vrouw van een eenvoudige kapitein, die zegt dat hij geen generaal wil worden voor hij dertig is, zal ze nooit helemaal zichzelf kunnen zijn, zolang de buitenwereld Britse prinsen en prinsessen nog beschouwt als hogere wezens, waarvoor je buigt en knievallen maakt. ROGER SIMONS. onden erpen Deken Abbott van Westminster Abbey vindt de drukte om de trouwformule vrij bespottelijk. „De Abbey is een koninklijke kerk", zegt hij, „die niet afhanke lijk is van een bisschop. Om die reden is het gebruikelijk, dat ze voor een huwelijksplechtigheid steunt op de formule uit het Gebe denboek van 1662. maar met her zieningen van 1928. Dit betekent dat prinses Anne moet beloven te Of van deze gehoorzaamheid veel terecht zal komen in het dagelijk se leven is natuurlijk een andere kwestie. Wie de prinses een beetje van nabij kent, weet dat dit bui tenbeentje van de koninklijke fa milie geen gemakkelijk karakter heeft. Ze drijft graag haar eigen zin door. Ze kan verbazend kop pig en bazig zijn. Ze laat zich door niemand de les lezen. Men is ook niet geslaagd haar een man op te dringen, Mark Phillips is haar De glazen koets, zo genoemd vanwege de grote ramen, werd in 1910 door koning George V gekocht. Sinds 1923 wordt de koets gebruikt V..„.6W., voor het vervoer van de koninklijke bruiden naar Westminster.Abbey, zoals het bruidspaar op deze foto uit 1963: prinses Alexand-a en gen keus: een niet onknappe ke- De duizendjarige Westminster Abbey, waar het huwelijk wordt ingezegend, in het centrum van Anr Ogilvy. mm rel, die net als Anne maar een le- Londen, dichtbij de parlementsgebouwen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13