Noor had nooit spijt van zijn vroeg vertrek uit Den Haag HARRY HESTAD: Kwaliteitsverschil zal beslissen De zwakke schijn van België, die het licht van )i gloeiworm heeft Noteer bij de radio ZAT LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER OPl Harry Hestad betreurt dat er zo weinig succes voor het Noorse elftal overbleef. BRUSSEL Volgens Harry Hestad is er geen twijfel mogelijk. „Nederland zal in groep 3 als eerste eindi gen. Het kwaliteitsverschil met de Belgen is te groot", zegt de Noorse internatio nal, die de vorige week deel uitmaakte van de ploeg welke met 2—0 werd verslagen door België. Hes tad: „Nederland heeft veel meer individuele klasse. In september in Oslo speelde het tegen ons ver beneden zijn kunnen, maar eenpaar briljante momenten van spelers als Johan Cruyff en Willy Brokamp waren vol doende om toch de over winning te pakken... Van België heb ik dit niet ge zien. Vorig jaar in oktober •in Oslo evenmin. Van de vier doelpunten, die deze ploeg in beide wedstrijden tegen ons scoorde, ontston den er drie uit strafschop pen. Die horen natuurlijk bij het spel, maar het zegt toch voldoende over de ge ringe offensieve mogelijk heden. Te bewijzen is het niet, maar ik geloof dat we dit Belgische elftal in Noorwegen zouden hebben verslagen". Harry Hestad kent het Nederland se voetbal goed genoeg om tot oordelen bevoegd te zijn. Hij speelde immers gedurende twee seizoenen bij FC Den Haag voordat hij vorig jaar terug keerde naar zijn eerste club Molde. ,Een beslissing", zegt hij, „waar ik nog geen spijt van heb gehad. Zakelijk gaat het me goed en Molde is dit seizoen ge promoveerd naar de hoogste di visie. Het is alleen jammer dat we in het kwalificatietoernooi zo weinig succes hebben gehad. Maar ja. wat wil je als je ploe gen als Nederland en België als tegenstanders treft. Met elf amateurs heb je nauwelijks een kans tegen voetballers, die de hele dag niets anders doen". Het gesprek met Hestad vindt, en kele uren na afloop van België —Noorwegen plaats in de bar van het Brusselse Plaza hotel. heel moeilijk ook. Ik ben er niet gerust op". De woorden van Jack van Zanten zijn illustratief voor de stem ming onder de Oranje-begelei ders. Ook de bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart knij pen hem voor de Belgen, al heeft Van der Hart dat nog niet duidelijk laten blijken aan zijn chef. Die angst wordt alleen nog maar aangewakkerd door het zelfver zekerde optreden van Raymond Goethals. de slimme Belgische coach. Goethals grijpt iedere gelegenheid aan om aan te kon- fronteerd. De Belg heeft een waslijst van geblesseerde spe lers en ofschoon in Luik (Piot, Van Moer, Thissen), Brugge (Lambert, Vandendaele) en Brussel (Heylens), de artsen bij wijze van spreke dag en nacht in touw zijn om de wonden te helen is het onwaarschijnlijk, dat alle geblesseerden van nu 8 november kunnen spelen, laat staan dat ze in topvorm zijn. Wilfried van Moer, die in november van het vorige jaar tegen Nederland pas na het toe dienen van allerlei pijnstillende injecties in de strijd kon worden naar buiten uit alle mogelijk moeite zelfverzekerd te zijn. De man, die met het Belgische elf tal schitterende successen be haalde, heeft nauwelijks capa bele vervangers achter de hand. Hij schrijft dat toe aan de grote invloed van de buitenlanders in het Belgische clubvoetbal. En ten dele terecht. Standard Luik speelde onlangs een Europacup wedstrijd met vijf Joegoslaven in de basisopstelling..., bij kam pioen Club Brugge en koploper RWD Molenbeek wemelt het eveneens van de gastarbeiders. Maar het is toch ook de schuld Hoop 55' 55 Jack van Zanten, de chef d'e- quipe van het Nederlands elftal luistert mee en trekt een beden kelijk gezicht als Hestad een triomf van Oranje voorspelt. Van Zanten: „Ik geloof ook wel, dat we kwalitatief beter zijn maar betwijfel of dat op 8 no vember de doorslag zal geven. Dan wordt het een wedstrijd waarin hele andere factoren een rol spelen. De Belgen hebben ook tegen Noorwegen bezwezen een geweldige inzet te kunnen spelen. Reken er maar op. dat die in Amsterdam zo mogelijk nog groter zal zijn. Volgens mij wordt het een heel gekke pot, digen dat zijn ploeg Nederland zal elimineren. Het kan niet worden ontkend, dat hij, Goet hals, lef heeft maar de feiten tonen aan dat het optimisme misplaats is. Ondanks alle be zwaren, die kunnen worden aan gevoerd tegen de gang van za ken rond Oranje, staat Neder land er namelijk een stuk gun stiger voor dan België. De vele conflicten, welke zijn voortge vloeid uit het chaotische beleid en de problemen rond de bezet ting van de libero positie zijn veel minder ernstig dan de moeilijkheden, waarmee Goet hals telkens weer wordt gecon. geworpen, heeft zelfs nog hele maal niet getraind. Hoe de ge vreesde Lambert Goethals: „Met hem zouden we Nederland in Deurne al hebben verslagen" er aan toe is kon het duo Fadrhonc-Van der Hart met ei gen ogen zien. Thissen is her stellende van een meniscus-ope ratie, Heylens van een been breuk, Piot van een zware handblessure en Vandendale moet telkens weer ervaren dat zijn dijspieren uiterst kwetsbaar zijn. Raymond Goethals verkeert der halve in een weinig benijdens waardige positie, al doet hij van Goethals zelf. De jeugd heeft nooit echte kansen gekre gen en dat kan zich gaan wre ken. Pol van Himst, met 73 in terlands Belgisch record-inter national, werd tegen Noorwegen omringd door spelers met mini male internationale ervaring. Alleen centrale verdediger Nico Dewalque, de middenvelders Jean Dockx en Jan Verheyen en aanvaller Raoul Lambert waren vaker dan tien keer internatio nal. Doelman Luc Sanders, rechtsback Fons Bastijns, voor stopper Gilbert van Binst en de aanvallers Francois Janssens, Ivo van Herp en J.ean Janssens Sportbrief uit Brussel maakten in die wedstrijd hun debuut als international. En op de reservebank zaten met doel man Robert Roosbeek, verdedi ger Jos Heyligen, en de aanval lers Francois van der Eist en Andre de Nul, spelers die, nooit of slechts incidenteel werden uitverkoren. Het is geen wonder, dat de Belgi sche coach meer dan wie ook hoopt op een tijdig herstel van zijn routiniers. Hij heeft ze im mers meer dan ooit nodig. Maar zelfs België met Piot (weer in training, speelt op 1 november zijn eerste competi tiewedstrijd), Thissen, Heylens, Vandendale, Van Moer en Lam bert mag door Nederland niet overdreven worden gevreesd. Goethals, die zijn spelers lijkt te kunnen hypnotiseren, zal er on getwijfeld weer in slagen een tot en met geïnspireerde ploeg binnen de lijnen te brengen. Alle Nederlandse topspelers zijn er, ze hebben daar nimmer twijfel over laten bestaan, op gebrand in het eindtoernooi om het wereldkampioenschap uit te komen. Het is onwaarschijnlijk, dat de Belgische verzameling kneusjes tegen een geladen Ne derlandse formatie een kans heeft. En ofschoon de angst van Fadrhonc, Van der Hart en Van Zanten, afgaande op de in het recente verleden door de Belgen geleverde prestaties natuurlijk niet helemaal ongegrond is, ziet het ernaar uit dat Harry Hestad gelijk krijgt: Het Nederlands elftal gaat naar West-Duitsland. Het kwaliteitsverschil zal beslis send zijn. TON VAN DALEN (Van onze correspondent BRUSSEL We staan met zijn 23 miljoen met de daver op de rik ben en de hoop in het hart aan de natte, winderige vooravond van Holland-België, een wedstrijd die als geen andere zijn schaduwel vooruitwerpt tot in Den Helder en Nieuwe-statenzijl, tot in Adinkei fee en Athus toe, zijnde vier verder onbelangrijke nederzettingen die,: het rijk van Juliana en Boudewijn in de uithoeken markeren. Als voetbal niet voetbal was, zou de wedstrijd achterwege kunne blijven. Dat staat vast. Op papier hebben de witte Duivels namelijk niet eens een half schijntje van een gevierendeeld kansje tegen d engeltjes van Oranje die normaliter met 4—0 moeten winnen, maa de muiters van 1830 zouden voor hetzelfde geld ook een zegen me- aflaat ten bedrage van 80 kunnen toedienen. Omdat de bal echter helaas rond en de doelpalen van hout zijn. mor er gespeeld worden en België dus daadwerkelijk voor de bijl gaan Het zij zo. BelgiëNoorwegen (10, dankzij twee strafschoppen), was een treur spel of bokkezang met de verplichte rampspoedige afloop. De witti duivels keken na afloop als ijsventers in een sneeuwbui. Nikskenii laten merken", zei Raymond Goethals, die zich meer en meer ont wikkelt tot de opperkwibus der groene velden. Dat deden ze dan maar, maar in hun harten mengt zich meer en meer de zwarte mismoed met het toch al anabolihaanse bloed. Gillend Pol van Himst is in de nacht na de wedstrijd tegen de lange Noren tot twaalf keer toe gillend uit de dekens opgeveerd. Drijfnat en me verwilderde ogen. Hij droomde te spelen tegen de engeltjes van Oranje die met klapperende vleugeltjes over het veld zwierden, ter wijl de witte duivels bij gebrek aan vleugels, die immers verbrand den toen zij onder Lucifer in opstand kwamen, moesten lopen over datzelfde veld waarop vier duimen dik een mengsel van velpon rinse appelstroop was uitgestreken. Vrouwtje Arlette droogde Polleke elf keer af en troostte hem evenveel keren. Bij de twaalfde keer echter gooide ze hem met peluw de logeerkamer op waar het nadien nog onrustig bleef tot prille ochtendstond, die geen goud in de bek had, want het wa, derig en nat. Met de euvele moed der wanhoop en dwars tegen beter weten in, hou den de Belgen de schijn nog op. Een zwakke schijn die het licht van een oude gloeiworm geeft. Goethals blijft intussen de heksen meester uithangen. Hij brabbelt in parabels en hult zich daarna in zwijgen en sigarettenrook. Zelfs na het debdcle tegen Noorwegen schetterde hij eigen lof uit over de verbaasde verslaggevers uit Nederland, die blijkbaar niet alle- maal weten dat Goethals zich voor elke wedstrijd de kaarten laat leggen en een helderziende waarzegger bezoekt, die zich in voetbal en klopgeesten heeft gespecialiseerd. Deze man maakt Rpymond Goethals en de psyche van de tegenstan der. Na dat consult is Goethals zo tierig als een mannelijke tover kol en vandaar dat hij op niet-ingewijden zo'n vreemde indruk maakt. Indruk Indruk maakte Raoul Lambert. Althans op Georg Knobel, die zet: Raoul Lambert moet men op 18 november maar in de boeien slaan. Dan zal het verder wel meevallen". Voor mij hoeft Lambert niet in de boeien en niet eens aan de teugel. Gewoon laten lopen. Om te beginnen heeft Raoul maar lucht voor een helft, oftewel 45 minuten en op de tweede plaats ligt hij de helft van die helft ge- kwetst op de grond. Goed, hij kan zo nu en dan flitsen, maar zijn i laatste flits dateert uit 1928 of daaromtrent. Het geheim van Raoul Lambert schuilt in zijn perfecte lichaamsbouw met een losse bol er boven op. Raoul is een schuinsmarcheerder, een pierewaaier, een pintenpakker en potverteerdereen boemelaar en doordraaier, rokkenjager, een losbol kortom. Zo'n jongen kan toevallig ook nog wel een snedige voetballer zijn j maar toch niet tegen de Hollanders als die van dik hout redelijk dunne planken zagen. Raoul Lambert zal op 18 november nergens zijn. Vele kijkers zullen zich achteraf afvragen waar die Lambert toch was en van mening blijven dat hij, zoals dat zo mooi heet JAN WINTRAECKEN Harry Hestad speelt met Molde in de hoogste divisie van Noorwegen. RAYMOND GOETHALS Telstar—MVV NACGo Ahead Eagles De GraafschapFC Groningen Wageningen—Helmond Sport FSC—FC Amsterdam Heerenveen—Feyenoord FC Utrecht—Heracles PSV—Vitesse NECSC Amersfoort FC Twente—SC WV PEC ZwolleSparta FC Den Bosch—FC Den Haag De met een 0 aangeduide wedstrijden komen op het toto-formulier voor.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10