RESTAURATEURS MAAKTEN ONTDEKKINGSTOCHT DOOR GEWELVEN GROTE KERK Bloemenhande laren vrezen rantsoenering HoÏÏen- Verborgen zoldert jes Kaboutergroet Gunstige vooruitzichten voor N'wijkse middenstand PAGINA 5 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Voor een geheel beze'te zaal, waarin alle kerkelij ke gezindten in Noordwijk en ook buitenkerkelijken vertegen woordigd waren, besprak de be kende architect P. van der Ster- re uit Leiderdorp verschillende aspecten van de restauratie van de Grote Kerk. De hervormde president dr. J. G. B. Jansen merkte in zijn inleidend woord reeds op, dat er in de restaura tie zoveel gemeenschapsgelden waren gestoken, dat het kerkge bouw in de toekomst niet allen gebruikt zou kunnen worden door de hervormde gemeente van Noordwijk doch ook andere functies zou gaan vervullen. Zoals gewoonlijk vertelde Van der Sterre, boeiend en met humor gekruid, interessante bijzonder heden. De in de 15e eeuw ge bouwde kerk is aanmerkelijk groter en mooier, dan de kerkge bouwen in de omgeving, omdat zij representatief moest zijn voor de verering van de marte laar Sint Jeroen. In feite is het een erfenis van het verleden met alle lusten en lasten daaraan verbonden. De architect schets te de uitgangspunten van de kerkrestaurateurs in het verle den en heden. Vooral in de Vori ge eeuw vond verwaarlozing van de kerkgebouwen plaats en bij restauratie was het gebruik dat de architect er iets van hemzelf aan toevoegde. Thans gaat men echter uit van de ge dachte. dat hetgeen historie is moet blijven en dat men pro restauratie hangt af van het ter beschikking komen van de sub sidies van rijk, provincie en ge meente. Van der Sterre zwaaide de gemeente Noordwijk lof toe, omdat zij financieel bijsprong, toen stagnatie in het werk dreigde. Als de restauratie in het huidige tempo kan voort gaan, zal het werk aan de Gróte kerk in december 1974 zijn vol tooid. De heer J. Kleton heeft de restau ratiewerkzaamheden op de film vastgelegd. Deze bekwame amateur-cineast bewaart het re sultaat tot de opening. Op deze avond vertoonde hij films uit het verleden van de kerk, die veel bewondering oogstten. torendeur soms een halve meter water staat en bij een harde zuidwestenwind waaien de be zoekers aan de andere kant de kerk weer uit De verwarming van het kerkgebouw is een be langrijke, doch dure aangele genheid. Het ligt in de bedoeling haar aan te brengen onder de stenen vloer, aangevuld met kleine radiatoren onder de ra- verkeersagent in de drukte. Eerst in de 18e eeuw begon dat te veranderen en ontstond ook het standsverschil in de kerken met aparte banken voor am bachtsheren, gesitueerde bur gers, eigenbóeren prachtboeren en arbeiders. In het betoog van de heer Van der Sterre en in de daarop vol gende discussie kwamen diverse aspecten van de restauratie ter sprake. Zo zullen in de stenen vloer de zerken weer worden aangebracht uit de tijd voor Na poleon, toen de kerk nog als be graafplaats diende. De toren is ouder dan het kerkge bouw. De deur onder de toren is het meest belangrijk en het licht in de bedoeling, dat hier de hoofdingang van de Grote Kerk komt, mits de gemeen'e Noordwijk hiermede acoord gaat, want de toren is gemeen telijk eigendom. Er kwam lang niet malse kritiek op dit plan van de zijde van koster Van Egmond. Realiseert men zich wel, dat in de vestibule van de Bij de restauratiewerkzaamheden kwamen soms interessante din gen voor de dag. Zo stelde men vast, dat boven het ingangspor taal aan de zijde van de Voor straat, een drietal zoldertjes moeten zijn geweest, waarvan er twee een deurtje hadden naar de kerk. Het herstel van deze zoldertjes hangt af van het beschikbaar komen van subsi diegelden. Door een der aanwe zigen werd bezwaar gemaakt te gen het weer aanbrengen van het monument, gewijd aan Jan van der Does, ambachtsheer van Noordwijk en tijdens het beleg van Leiden bevelhebber van de verdedigers. Zowel' de architect als de gemeenteleden meenden echter, dat het monu ment er als bezienswaardigheid diende te blijven. De meest ideale verlichting in het geres taureerde kerkgebouw is die van laag hangende koperen kro nen boven de zitplaatsen. Het is een duur onderdeel dat geheel ten laste van de kerkelijke ge meente komt. De duur van de beert te kopieëren wat verdwe nen is. Dat de gerestaureerde Grote Kerk in de toekomst voor algemene doeleinden zou wor den gebruikt, vond de heer Van der Sterre, tegenover de achter gronden van de praktijk van de eredienst in vervlogen eeuwen, niet zo vreemd. Platen uit die tijd tonen de predikant als een Dit is Lisse de huidige Kapel straat, waarvan het middenge deelte iedereen al jaren een bron van ergernis is geweest vanwege het braakligvende terrein na afbraak van bouw vallige schuren (tegenover de winkel van de Coöperatie). Gelukkig gaat daar in de naaste toekomst een einde aan komen. Het open terrein is aangekocht door Bakkerij Den Butter om er een brood- en banketzaak te stichten (gchte warme bakker!). De Kapel straat wordt flink verbreed en zal in de toekomst een belang rijke toevoersweg worden naar het winkelcentrum-Blokhuis met pargeerstrook en brede trottoirs. Men hoopt in 1974 de reconstructie uit te voeren. Ook de Beekb<rugschool achter de kerk aan de Beekbrug zal een verandering ondergaan. Sinds enige jaren is de meis jes - en jongensscrool in één gemengde school. Het ligt in de bedoeling om beide nu nog losstaande scholen met elkaar in verbinding te brengen door gangen, terwijl tevens het gymnastieklokaal gerestau reerd en uitgebreid zal worden naar de eisend es tijds, voor zien van het nodige sanitair. Indien mogelijk, zal ook de verbouwing van de school in 1974 plaats hebben, waarvoor 500.000,— op da begroting staat. Illlllllllllllllllllilllllllll Bollenstreek De revaluatie van de gulden betekent voor de sier teeltsector in het algemeen en voor het bollenvak in het bijzonder een klap-van-jewelste! Varl de zijde van de handel en van het Pro- duktschap voor Siergewassen is dan ook het nodige gedaan om dat verlies althans voor een deel gecompenseerd te krijgen. Er heeft een onderhoud plaatsgevonden met de toenmalige minister Brouwer en met hoge functionarissen van het Ministerie van Economi sche Zaken. Er is met welwillendheid naar de argumenten van de sierteeltmensen geluisterd, maar daar hield het dan ook wel mee op. Er was geen sprake van dat men op enige vergoedingen in het raam van de ravaluatie-strop kon rekenen. Los van de revaluatie zal men wel zien of er bepaalde maatregelen genomen kunnen worden in verband met de andere moeilijkheden die in het bollenvak zijn gerezen. Het gesprek daarover is nog gaande. De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen kon over dit punt in de openbare bestuursvergadering deze week echter geen enkele nadere mededeling doen. Bij alle troubles is nu ook nog de oliecrisis gekomen en de sierteelt staat of valt voor een belangrijk deel met olie. Weliswaar „draait" een groot deel van de bedrijven op aardgas, maar een fors aantal kwekerijen is nog altijd op olie aangewezen. Voor de produktiesec- tor is het landbouwschap aan het werk, maar voor handel en ver keer heeft het PVS een aantal gegevens op papier gezet. Men zal alles doen dat de bloemenhandelaren en -exporteurs voldoende ben zine krijgen om de bloemen te vervoeren. Zou nl. dat niet mogelijk zijn, dan zijn de consequenties niet te overzien. Drs. P. Vermeulen, de directeur van de Bond van Bloembollenhande laren deelde mee dat de Duitse broeiers al 'n noodkreet hebben la ten horen. Die groep was door de concurrentie van de Vliegende Hollanders al wat in de defensieve hoek gedrongen, maar nu de prijzen van olie ook nog sterk gaan stijgen, ziet men het daar niet zo heel goed meer zitten. SASSENHEIM Gistermiddag werden in de Openbare Bibliotheek in de Hoofdstraat de deputaties de basisscholen ontvangen, die in het kader van de Kinderboekenweek een prijs hadden gewonnen bij de wedstrijden. Voor de kinderen waren er boeken en versnaperingen en voor de schoolbibliotheek de scholen, die in de prijzen vielen, t.w. de Parkschool, de Anna- en Anthoniusschool, waren er boe kenbomen. Op de foto de heren Vermeulen en Peters van resp. de Anna- en Anthoniusschool, met hun leerlingen die de beste prestaties leverden. LEIDEN De Minnesota Mi ning and Manufacturing Company (3M) te St. Pauls in de VS., waarvan de Ne derlandse vestiging in Leiden staat aan de Rooseveltstraat. heeft over het derde kwar taal van 1973 een wereldom- zet geboekt van 665.5 miljoen dollar. Dit is 21,7 procent meer dan over dezelfde pe riode in 1972. Bovendien is het een record. Marktberichten Roelofarendtiveeii Bloemenveiling 7 njers Rose, Wit, Arthur, Yellow Dus ty, Shocking 27 - 35. Rood 29 - 47, Keefer, Lena. Esperence, Nora, Ali ce, Le Rgve 30 - 48, Rozen Gamet ic, Carol, Zorlna, Roswltha, Coral Princess 20 - 28, Belinda 30 - 43. Es ther Ofarlm, Evergotd, Annabclle, Carina 28 - 36. Motrea 37 - 39, Su. per Star 49 - 50, Sonla 45 - 05, Ilona 67 - 86, Alstroemerla 28 - 29; Lelies 44 - 56. Gerbera 41 - 46, Nerlne 26 78, Geplozen chrysanten 17 - M per stuk. Troschrysunten 75 - 1,55, Tros- unjers 2.50 - 2,80. SnJJgroen 45 - 65. Freesla's 1,35 - 3,10, Irissen 2.25 - 3.35. Ornlthogalum 60 - 90, Llatrls 3.10 - 3.20 per bos. ruentevciling Katwijk n A Extra 630-680, A I 490-700, A II 880400. B Extra 840-880. B I 280-840, C I 430-460, C n 280-400: Bloemkool 6 I 101-138, 6 II 31.526, 8 I 78-124. 8 II 23-72. 10 I 67. 10 II 25, 12 I 45-100, 13 II 43, 15 I 59; Andij vie 23-26: Boerenkool 30-86; Brerk- peen 200-520, Groene kool 42-45; Knolseld. 22-13; Knjlpeters. 49-53; Spinazie 140; Spitskool 1 740-10.50. anvoer; 170 ton waspeen bloemkool. prpa Katwijk Marijke Eikenbroek, de sympathieke kat^outerleidster van de „Gemmagroep" uit Katwijk trouwde gisteren in de Johannes de Doperkerk met Dick Könst. Een gelegenheid bij uitstek voor de ka boutertjes om Marijke bij de ingang van de kerk met versierde bo gen op te wachten. Het was overigens wel de laatste confrontatie van Marijke met de Gemmagroep want ze stopt als leidster omdat ze heel wat kilometertjes uit de buurt, in Leimuiden, gaat wonen. Noordwijk Op de najaarsverga- de positie van de neringdoenden dering van „Noordwijk Actief" in Noordwijk gereed is. gisteravond in Lido is bekend Dit rapport zal een belangrijk on gemaakt dat het rapport met derdeel vormen van het struc- betrekking tot het onderzoek tuurrapport, dat de gemeente van het Economisch Instituut laat instellen. De eerste indruk voor de Middenstand omtrent van het E.I.M.-rapport is dat het tot positieve conclusies ten aanzien van de plaatselijke mid denstand komt. Voor bijna hon derd procent van alle nering doenden is medewerking ver leend om gegevens voor de sa menstelling van dit rapport te verstrekken. Een succes voor het bestuur van „Noordwijk Ac tief" dat bij haar leden met klem op medewerking had aan gedrongen. Het E.I.M.-rapport zal eerst worden besproken in de Noordwijkse Middenstands- De centrale. Het ligt in de bedoe ling in Januari a.s. een speciale vergadering voor de midden stand te beleggen ter bespre king van het rapport. niddels gestarte Sinter- klaas-aktie verloopt naar wens. De aktie gaat door tot kerstmis, In plaats van één grote prijs, zullen dit jaar meerdere prijzen in de vorm van waardebonnen beschikbaar worden gesteld-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5