Kissinger tevreden na beraad met Sadat REGERING LAAT LONEN NOG VRIJ fieidae Qowumt Nieuwe regels bij ontheffingen Eis vanf 1000 in hoger beroep blijft 0 O CSKA RIEP AJAX HALT TOE... Narcosefouten eisen jaarlijks 400 doden (f mm Dit jaar gern Sint voor Engel j Kort Rapenburg 2, Leiden, poetbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. I Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f27,76;Jaar f 108,20. - Losse 65e JAARGANG No. 19656 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned I: 19.05 uur Kinderkrant; 21.00 uur Oosterschelde, doe.; 22.00 uur Gat van Nederland. Ned. II: 19.05 uur Onze planeet, doe.; 19.30 uur Jackpot; 20.21 uur Vader Abraham; 21.10 uur Staking, film; 22.00 uur Op uw gezondheid, inf. AANHOUDEND ZACHT Veel bewolking met voornamelijk in de noordelijke provincies tij delijk regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot zuid west. Minimum temperaturen ongeveer 9 graden, maxima rond 11 graden. <P UCKR CEflT.3Hflf1E - ft~R KT 2>0 68 MRPRIflHEB 116 «HXRR/10B H .-o Een historisch moment. In het Vasilevskistadion werd een eind gemaakt aan het tijdperk van Ajax. Den Haag Het onvermijdelijke is dan toch gebeurd. Eens moest de succesreeks van Ajax, worden gestuit en CSKA komt de eer toe de Europa Cuphouder een halt te hebben toegeroepen. Twee blunders hebben de Bulgaren voor een uiterst fanatiek publiek in een zeer harde wed strijd zo ver gebracht. Eerst verspeelde Piet Keizer de bal, waaruit de eerste treffer ontstond en vier minuten voor het einde van de verlenging durfde scheidsrechter Buchelli de moed niet op te brengen in de hel van Sofia te fluiten yoor een hands bal van M'ichailov, voordat deze doelman Stuy passeerde. Het toekennen van dit doelpunt betekende een zware slag voor het toch al gehavende Ajax, dat in de tweede helft Jan Mulder en Johan Neeskens verloor. George Knobel zag een wereld instorten. Na succesvolle jaren van Rinus Michels en Stefan Kovacs bij Ajax was het hem niet vergund de reeks voort te zetten. Waarbij het vertrek van Johan Cruyff hem natuur lijk wel de nodige parten heeft gespeeld. DEN HAAG Voor een aantal Nederlan ders zijn soepeler regelingen opgesteld voor ontheffing van het rijverbod op zondag. Daaronder vallen onder meer invaliden, be jaarden, kerkgangers, geestelijken, man, vrouw, ouders of kinderen, die hun zieke vrouw, man, kinderen of ouders willen be zoeken. Invaliden met een vrijstelling voor motorrij tuigenbelasting mogen zondags rijden, maar niet verder dan 20 km. buiten de woonplaats. Vrijstelling motorrijtuigenbelasting dient als ontheffingspapier. De 20 km. grens geldt thans ook voor invaliden in aangepaste au to's. Voor het vervoer van gezonde bejaarden kan eveneens ontheffing aangevraagd worden. Bejaarden ..die slecht ter been zijn" hebben geen ontheffing nodig. Voor kerkgangers, die niet te voet of per fiets en ook niet met openbaar vervoer naar de kerk kunnen, is ontheffing na aanvraag mogelijk. Parochie of kerkeraad moeten bij de aanvrage ingeschakeld worden. Ook geestelijken, die niet van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken komen voor ontheffing in aanmerking. Dit geldt eveneens voor man-vrouw, ouders, kinderen, die hun direkte familieleden in een ziekenhuis willen bezoeken. Mits geen openbaar vervoer aan wezig is. Buitenlanders mogen van zondag a.s. af evenmin zonder ontheffing in Nederland rij den. TEL AVIV-CAIRO (Reuter-UPI-AP) Het Israëlisch kabi net is vandaag bijeen, nadat Kissingers onderminister van buitenlandse zaken, Sisco, de Israëlische premier Golda Meir had ingelicht over het gesprek dat Kissinger met de Egyptische president Sadat heeft gehad. Kissinger is inmiddels naar Amman (Jordanië) vertrokken en zei bij die gelegenheid dat „goede vooruitgang" was ge maakt. Waar die vooruitgang uit bestond zei hij niet, maar het Israëli sche blad Maariv weet te mel den, dat Kissinger en Sadat overeengekomen zijn, dat gr een corridor komt naar het in gesloten derde Egyptische le ger, dat de krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld en dat de blokkade van Bab el Mandeb, gericht tegen de Israë lische haven Eilath, wordt opge heven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu de breuk tussen werkgevers en werknemers inzake een centraal akkoord gisteren definitief is geworden en de regering heeft laten weten nog geen aanleiding te zien maatregelen te ne men in de loonpolitieke sfeer, is er voor het eerst sedert 1940 bij de vernieu wing van de cao's voor 1974 sprake van een vrije loonvorming. De ver bondsraden van de drie vakcentrales komen van avond in Utrecht bijeen om vast te stellen welke eisen zij bij de onderhan delingen zullen stellen. Deze onderhandelingen per be drijfstak of onderneming zullen niet voor december beginnen, omdat eerst de achterban ge raadpleegd dient te worden. Vanavond zal door de ver bondsraden van de vakcentra les uitgemaakt worden of bij de onderhandelingen de eisen van vorige week tot uitgangs- NVV-voorzitter W. Kok (r.) en naast hem de voorzitter van het VNO, J. Bartels, tijdens het gistermiddag gehouden vooroverleg rond het ontwerp centraal akkoord. ment ingrijpen niet goed moge lijk, omdat de huidige wetge ving ingrijpen slechts toelaat als de economische situatie daartoe noopt. De oliecrisis kan zo'n situatie teweegbren gen. Getracht wordt daarover meer inzicht te krijgen via be- rekenigen van het Centraal Plan Bureau. Intussen is gebleken dat de zuivelindustrie nog wel verder had willen praten. Ook land bouw en middenstand betreu ren dat centraal gen afspra ken gemaakt konden worden. De regering acht op dit mo- Fietstocht op autoloze zondag Ter Aar Op initiatief van het bestuur zal er a.s. zondag 11 no vember ook wel genoemd auto loze zondag een fietstocht wor dt n georganiseerd door een van Zuid-Hollands fraaiste natuurge bied „De Meije". Als 3 start punten, die tevens als elndpun- etgarantiebewwS! Alleen Krommenie maa Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon stddt N< ten fungeren zijn: 1. BASIS SCHOOL „De Nosseschans", hoel. dr. A. Schweitzerstraat, Reigerlaan te Aardam, 2. De „Albatros" te Papenveer, 3. Pa rochiehuis te Langcraar. De fietsafstand is ruim 35 kilome ter en ter geleenheid van deze bijzondere fietstocht zal er een speciale medaille als hetinne- rmc beschikbaar zijn. Starttijden: 10.00 uur tot 12.00 uur 's morgens. Finish: tot half vier 's middags. Inschrijfgeld: 2.50 per persoon, 1.50 voor kinde ren tot 12 jaar. Irschrijfgeld bij de start te voldoen. De organisatoren hebben nu al reeds een hogedrukgebied voor Egypte en de VS hebben voorlo pig de strijdbijl begraven. Beide landen hebben weer diplomatie ke betrekkingen aangeknoopt; deze waren in 1967 verbroken. Asjraf Ghorbal wordt Egyptisch ambassadeur in de VS en de als Duitser geboren Amerikaan Herman .Eilts zijn Amerikaanse collega in Cairo. De Israëlische afgevaardigde Te- koah heeft de secretaris-gene raal van de VN, Waldheim, meegedeeld, dat bij het Syri sche dorp Houshniya de verbor gen stoffelijke resten zijn ge vonden van twaalf Israëliërs, die, nadat zij krijgsgevangen President Sadat waren gemaakt, waren ver moord, aan handen en voeten gebonden en geblindoekt. Ook op een andere plaats waren dode Israëlische krijgsgevange- minister Kissinger poseren in goede stemmng voor de fotografen nen gevonden. Verder zou vast gewonde Israëlische officier staan dat gewonde Israëliërs doodgeschoten omdat hij slechts door de Syriërs werden doodge- met moeite kon spreken, schoten en in een geval was een Houshiya ligt in dat gedeelte van Lisse De intocht van St. Nlco- laas in Lisse zal plaats vinden op a.s. zaterdag 10 november aan de Ringvaart te Lisse. Te gen 13.30 uur wordt de boot met de Sint en zijn gevolg bij de Ka- naalbrug verwacht. Eerst zal nog een begroeting plaats vin den van de jeugd uit de Lisser- broek, doch zodra de boot door de geopende brug is zal deze naar rechts afzwenken cn afme ren bij het gebouw van Openba re Werken. Daar zal het officiële Ontvangst comité gereed staan om de Sint en zijn gevolg een hartelijk wel kom in Lisse toe te roepen. De tocht gaat over de Kanaalstraat door de Van Speykstraat - Trompstraat - Oranjelaan - Nas- saustraat - Prinsessestraat - Kanaalstraat. In de Kanaal straat wordt tweemaal gestopt voor een glas wijn. Dan gaat het via de Berkhoutlaan en de Veldhorststraat over de Heere- weg naar het Gemeentehuis, waar burgemeester Berends de Goedheiiigman zal ontvangen. Vervolgns gat het langs Rus toord an de Achterweg en via de Bondstraat gaat de route naar de Poelpolder met eind punt om 4 uur bij het winkel centrum aan de Ooievaarstraat. Door Canite Tuba en Adest Mu- sica en de ponypieten en ruiter- pieten wordt aan de tocht luis ter bijgezet. De bewoners van de Engel kun nen gratis van een bus gebruik maken om naar het dorp te ko men en de bussen brengen de Engelbewoners ook weer gratis naar huis terug. de Golan-heuvels dat tijdens de oktoberoorlog gedurende korte tijd door de Syriërs op Israël werd heroverd. Ook op zondag: Autowegen gevaarlijk DEN HAAG (ANP) - Iedereen moet zich op de autovrije zon- dagan aan de ver keersregels houden, anders gebeuren er ongelukken aldus de ANWB, Veilig Ver keer Nederland en de Centrale politlever- keerscommissio. Deze instanties geven de automobilisten die wel mogen rijden de raad extra voorzich tig te zijn. Zondag 4 november speelden overal kin deren op de grote we gen. Zelfs Is het voor gekomen, dat fiet sers, bromfietsers en koetsjes op deze we gen reden. Dit is levensgevaar lijk, want de snelheid van het openbaar vervoer, politie, brandweer, ambulan ces en zij die onthef fing van het rijver bod hebbe-n, wijkt af van wandelaars en fietsers. Veehouder had verboden geneesmiddelen BODEGRAVEN - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft tegen een veehouder uit Bodegraven een boete van 1000,- geëist wegens verboden bezit van vee-geneesmiddelen. De eis was conform het vonnis van de kantonrechter; waarte gen de boer in hoger beroep was gegaan. Tevens werd geëist dat de geneesmiddelen, bestaan de uit antibiotica en sulfa, ver beurd verklaard worden. De overtreding van de veehouder was toevalligerwijs aan het licht gekomen, toen een grootscheeps onderzoek werd ingesteld naar clandestiende slachterijen. De verdachte bleek hiermee echter niets te maken te hebben. Hij protesteerde wel heftig tegen de manier waarop de politie zijn erf betrad: „Ze kwamen met veertien man ineens mijn erf opstormen, het leek wel een Bovendien meende hij, dat het be zit van genoemde geneesmidde len voor een veehouder noodza kelijk is. Vrijwel alle veehou ders zouden dat soort genees middelen thuis in voorraad heb ben. Zij kunnen plotseling nodig zijn. indien blijkt, dat de veearts niet te bereiken is. De officier kop zich de bezwaren van de veehouder wel indenken, maar ield zich bij zijn eis toch aan het wettelijke verbod. De rechtbank doet op 16 novem ber uitspraak. De politierechter heeft een 44-jarl- ge chauffeur uit Boskoop ver oordeeld tot een boete van 150,- en een "oorwaardeliko intrekking van zijn rijbewijs ge durende drie maanden met een proeftijd van i#ee jaar. De offi cier van jusitie bad vier maan den intrekking geëist chauffeur werd er van ver auto van een kennis te hebben geraakt, waarna hij was door gereden. Hij had aldus een schade van 800,- aangericht. De verdachte meende dat hij een „kat of een hond" had aan gereden. „Dan had u ook moe ten stoppen", repliceerde rechter. Aangezien niet bewezen was, dat verdachte onder in vloed reed, viel net vonnis laag md de Ter Aar De jeugdcommissie van de voetbalvereniging Al- tlor uit Langeraar organi seert zaterdag 10 november a.s. een dansavond voor ge huwde paren. Deze avond zal gehouden worden in het Pa rochiehuis te Langeraar en begint om 20.00 uur. De mu ziek zal verzorgd worden door „The Mini Millers" uit I eldpn PROF. SMALHOUT: GRONINGEN (ANP) „Nadat ik een jaar lang alle vormen van terreur van mijn collegae heb ondervonden, moet ik constateren, dat ik voor een deel ongelijk heb gehad. Het aantal slachtof" fers van anesthesiefouten is waarschijnlijk geen 200 maar eerder het dubbele daarvan Dit prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar in de anesthesiologie aan de Utrechtse univrsiteit. Prof. Smalhout zei dit in een voordracht tot medische studenten, aldus de de universitcitskrant Groningen, -'ei gens hem zijn de getallen die hij noemt wel eens jI. l ln de lucht, maar „dat geldt nog sterker voor de cij e s van mijn opponenten". Dat er weinig exacte gegc c e->*an over fouten bij cperatles wordt volgens pro'. Jnanrut vooral veroorzaakt door het feit dat doktei. dj „eig.ng hebben hun fouten te verge'eo en te verdrlngci-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1