Distributie van benzine begin december verwacht Arabische landen blij met EEG- verklaring PRIJZEN WEER OMHOOG ze zeggen. Loonmaatregel van regering is niet uitgesloten Koningin naar Leiden Frankrijk: tactische kernwapens 65e JAARGANG No. 19655 - WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 £&idóe Qowtcvni lort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent. DAGBLAD ,VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Gewest tot ge west; 20.31 uur Wrekende bluf. film; 22.05 uur Studio Sport met samenvattingen cup-wedstrij- Ned. II: 19.05 uur Anna en de ko ning van Siam, serie; 20.21 uur Studio Vrij, doe het zelf-tips. ENKELE OPKLARINGEN. Vannacht zwaar bewolkt met tij delijk regen, maar overdag ook opklaringen. Matige tot krach tige wind uit zuidwest tot west. Min. temp. ongeveer 7 graden. Maxima morgen rond 10 graden. Oliehulp Indonesië mogelijk? DEN HAAG - De berichten, dat Indone sië bereid zou zijn om Nederland olie te leveren konden door de Indonesische am bassade in Den Haag bevestigd noch ont kend worden. De Indonesische olie- produktie is ongeveer gelijk aan die van Koeweit en bedraagt 1.3 miljoen barrels per dag. Daarmee ig Indonesië de achtste onder de olie-exporte rende landen. Indone sië is voorts niet van zins om van zijn olie een politiek pressie middel te maken. In New York heeft de president van .het In donesische staatsolie- bedrijf generaal Ib- noe Soetowo ver klaard dat Indonesië gemakkelijk zijn pro- duktie en uitvoer van olie kan verdubbelen om tegemoet te ko men aan het energie tekort in de wereld. Momenteel,is Indone sië contractueel aan Japan en de VS ge bonden, die ongeer 70 pet. van de Indonesi sche olie afnemen. Feestverlichting DEN HAAG Het ministerie van Economische zaken zal zeker niet het ontsteken van feestverlichting ter gele genheid van Sinterklaas- en Kerstverkoop verbieden. Wel wordt erop vertrouwd, dat degenen, die een dergelij ke verlichting laten branden, rekening houden met de al gemene oproep tot een beheerst gebruik van energie. Dat zou kunnen door de lampjes minder lang te laten bran den en zeker niet in perioden dat er geen of nauwelijks publiek op straat is. Allemaal fietsen DIEREN Rijwielfabriek Gazelle in Dieren kan de ver koop van fietsen nauwelijks baas. Sinds de olieboycot is de vraag dermate gestegen dat het bedrijf reeds door zijn voorraden heen is. Gazelle heeft vorige week ruim duizend fietsen meer verkocht dan normaal in deze tijd, aldus de direktie. Ook de verkoop van bromfietsen stijgt zij het minder sterk dan van de fiets. Sinterklaas in nood GRAVE Ook Sinterklaas dreigt te worden geconfron teerd met de autoloze zondagen in Nederland. Zondag 18 november doet hij zijn intrede in het Brabantse Grave. Organisatoren zijn reeds naar de plaatselijke politie ge stapt om voor de Goedheiligman een ontheffing te vragen zodat hij alsnog per boot het stadje kan bereiken. Zeker is dat laatste nog niet maar de organisatoren hopen er het beste van. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De regering zal begin de cember tot distributie van benzine moeten overgaan, wanneer de olieboycot in deze omvang blijft voortduren. De distributie kan direkt ingaan, omdat de maatregelen daarvoor reeds getroffen zijn. Hiermee zou de regering ook tegemoetkomen aan vele wensen van het bedrijfsleven en organisa ties, die de distributie van benzine de beste oplossing vinden, beter dan een rijverbod op zondag. De olieboycot dwingt ook de Nederlandse energie bedrijven tot maatregelen. De kans is bijzonder groot, dat een aantal eenheden van de elektrici teitsbedrijven, die vroeger op steenkool aangewe zen waren, opnieuw op kolen moeten overgaan, al- dus een mededeling uit de vergadering van giste ren in Rotterdam van de samenwerkende elektrici teitsproducenten. Zij bereiden een campagne voor om heel Nederland op te roepen tot het zo zuinig mogelijk gebruik van elektriciteit in woning en be drijf. De overheid neemt reeds maatregelen met de openbare verlichting. Nu ook België overgaat op de autoloze zondag vreest Amsterdam op 18 november bij de voet balwedstrijd Nederland-België een enorme chaos. Het openbaar vervoer richting Amsterdam zal die dag onder grote druk komen te staan, bij een bezoek van 60.000 supporters ook al door de komst van zeker 9000 Belgen, die op 18 november hun eigen auto voor het eerst niet mogen gebrui ken. De kans is verder groot, dat morgen reeds in West-Duitsland eveneens een autoloze zondag afge kondigd wordt, terwijl de Noorse regering haar land gewaarschuwd heeft, dat dergelijke maatrege len ook in Noorwegen nodig zijn, wanneer de No ren zich niet vrijwillig beperken. In Denemarken gaat een maximum snelheid van 80 km op de snel wegen gelden. Italië voelt het meest voor een ben zinedistributie, terwijl in Frankrijk het hamsteren van benzine streng verboden is. Intussen hebben de socialistische Tweede Kamerle den Epema-Brugman, Van der Hek en Dankert aan de regering gevraagd, of de uitvoer van olie en gas niet gestopt kan worden. Verder willen zij een overzicht over wat er in het eerste halfjaar aan olie en gas naar andere EEG-landen uitgevoerd is. LEIDEN Koningin Juliana brengt op 17 november aan staande een bezoek aan de ma nege „Moedig Voorwaarts" van de „Stichting paardrijden voor gehandicapten" voor Leiden en omstreken. De koningin zal hier aan de stich ting een pony overdragen, die is geschonken door de algemene senatenvergadering en de bond van vrouwelijke studenten in het kader van de actie „Kind in Nood" ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum. dat vrouwen niet geïnteresseerd zijn in ruimtevaarthet lanceren van Waals' mode vinden ze veel boeiender! MINISTER VAN DER STOEL vd. Stoel moet weg Van een onzet verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Imkamp van D.66 heeft het aftreden van minister v.d. Stoe' van Buitenlandse Zaken geëist. Hij meent, dat diens Midden-Oostenpolitiek gefaald heeft. Staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken partijge noot van dr. Imkamp heeft gisteren in Brussel bevestigd, dat het Tweede Kamerlid deze eis gesteld heeft, maar dat hij hier mee in de kamerfractie geisoleerd staat. DEN HAAG De prijzen zijn dit jaar tot nu toe met 7.2 procent gestegen. In de periode medio september tot medio oktober stegen de prijzen met ruim 0.9 procent. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor de werknemersgezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis van 1969- 100, liep op van 131.5 medio september tot 132.8 medio oktober. In december 1972 bedroeg het indexcijfer 123.9. Prijsstijgingen werden waargenomen voor kleding, groen ten fruit, vis, eieren, vloerbedekking, vaste brandstoffen, onderhoud van de woning, schoeisel en ziekenhuistarie ven. Dalingen traden op voor vlees, voor melk en melk- produkten en voor nog enkele andere artikelen, in hoofd zaak in de groepen voeding en verkeer. BRUSSEL (AFP) In de Arabi sche landen is de verklaring van de EEG over het Midden Oosten gunstig ontvangen. Het Palestijnse voorlichtingsbureau WAFA noemde het EEG-stand- punt „zonder twijfel een stap in de richting van begrip voor de Palestijnse zaak". In de gisteren gepubliceerde verklaring van de ministers van buitenlandse za ken van de negen EEG-landen wordt met nadruk gesteld dat de strijdkrachten van de twee partijen in het conflict in het Midden Oosten in overeenstem ming met de resolutie 339 en 340 van de Veiligheidsraad on middellijk moeten terugkeren naar de posities die zij op 22 ok tober innamen. De negen EEG landen zeggen in de gemeenschappelijke verkla ring ook dat een vredesakkoord in het Midden Oosten gebaseerd moet zijn op onaanvaardbaar heid van uitbreiding van gebied door geweld en het opheffen door Israël van de bezetting van de Arabische gebieden die het sinds de oorlog van 1967 controleert. Voorts wordt aange drongen op respect voor de soe vereiniteit, de territoriale inte griteit en onafhankelijkheid van elke staat in hfct Midden Oosten en het recht om in vrede te le ven binnen veilige en erkende grenzen. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd dat bij een vrede rekening moet worden ge houden met de wettige rechten van de Palestijnen. Israëlische diplomatieke kringen in Brussel zeiden dat Europa met de ver klaring van gisteren zijn gezicht heeft verloren en de deur wijd heeft opengezet voor verdere Arabische en andere chantage. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, ontkende dat de EEG door de knieën zou zijn gegaan voor Arabische chmtage. De Nederlandse regering is niet van standpunt veranderd. Alles wat ze al eerder heeft ver klaard, zit in deze gemeen schappelijke verklaring ver- Chinees schip moedeloos tegen de duinen Het Chir,?se schip Wan Chun is gisteren, nadat het een jaar voor de kust van Castricum lag, omgeslagen. Het schip ligt nu moedeloos tegen de duinen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In politiek Den Haag houdt men er ernstig rekening mee, dat de regering na het afwijzen door de werkgeversachterban van het maandag verrassend tot stand gekomen gedeeltelijke ak koord een loonmaatregel zal willen afkondigen. Minister Boersma (Sociale Zaken) liet zich gisteren zeer pessimistisch uit over de mo gelijkheid dat alsnog een akkoord wordt bereikt. Hij liet doorsche meren, dat de regering niet zal schromen in te grijpen in de loon ontwikkeling. De voorzitters van werkgevers, werknemers, middenstand en landbouw zouden vanmiddag bijeenkomen om de nu ontstane situatie te bespreken. Niemand verwacht enig resultaat. De mededeling van VNO-voorzit- ter Bartels, dat de centrale werkgeversorganisaties VNO en NCW het onderhandelingsresul taat unaniem hadden afgewe zen. viel als een bom in het Ne derlands Congresgebouw te Den Haag, waar het VNO zijn jaar vergadering hield. De weerstan den golden vooral de regeling voor de prijscompensatie. de vakcentrales zag weinig heil in verder praten: „Op punten, i waarover de werkgevers zijn ge- j vallen, hebben wij tijdens het I overleg ingrijpende concessies gedaan, nv. kunnen we niet ver der terug." Volgens de vakbe weging rest niets anders dan cao-onderhandelingen per be drijfstak en onderneming op ba sis van de eigen uitgangspun ten. Een centraal akkoord zou een be tere waarborg hebben gegeven voor handhaving van de ar- beidsrust, aldus de heer De Boon. Harde akties acht hij nu Fadronc wil Jan Mulder tegen België (Van onze sportredactie) Den Haag Jan Mulder maakt een grote kans opgesteld te worden in het Nederlands elf tal, dat zondag, 18 november tegen België speelt. Bondscoach Fadrhonc wil eerst afwachten hoe de spits van Ajax de wedstrijden tegen CSKA Sofia (vanavond) en tegen Roda JC (zondag) doorstaat. Daarna zal pas een definitief besluit vallen. Bij dé overweging van Fadrhonc speelt een grote rol de „angst" van de Belgen voor Jan Mulder, die zes jaar lang bij Anderlecht onder contract stond. PARIJS (AP) De Franse strijdkrachten zullen in 1974 taktische kernwapens krijgen die gelanceerd kunnen worden van gepantserde voertuigen, zo blijkt uit een rapport dat giste ren aan het Franse parlement is voorgelegd. In het rapport, dat als voorberei ding is bedoeld voor het begro- tings debat, wordt gezegd dat het Franse leger zes regimenten zal krijgen die elk zes voertui gen zullen hebben d:e bewapend zijn met plutoraketten. De plu- to-raketten hebben een bere;k van ongeveer 100 km en hebben een kernkop van 15 kiloton. Dit is ongeveer de kracht van de atoombom die op Hirosjima werd afgeworpen. Verkrachter aangehouden LEIDEN Na een zeer diep gaand onderzoek van de Leidse recherche heeft men een 22-jari- ge koopman uit de Haarlem mermeer kunnen aanhouden die ervan vedacht wordt in de nacht van 12 op 13 oktober op de Europaweg bij Leiden een 22-jarige vrouw te hebben ver kracht en beroofd. Verdachte heeft men kunnen aanhouden aan de hand van een zg. monta gefoto (samenstelling van aller lei gegevens). Hij is door meer dere getuigen positief horkend en is reeds voorgeleid voor dn officier van justitie. Hij blijft evenwel ontkennen. De politie zet het onderzoek naar de me- deberovers (de groep bestond uit 4 man) voort. Treinverkeer via Delft vertraagd Van een c r verslaggevers DELFT Een vuilafvoertrein heeft in de afgelopen nacht on der een viaduct bij het station Delft-Zuid de bovenleiding ver nield, mogelijk door een defect aan de stroomafnemer. Omdat daardoor nog maar van één spoor gebruik gemaakt kon worden, ontstonden van morgen aanzienlijke vertragin gen. Een aantal treinen kwam te vervallen, terwijl tussen Schiedam en Delft ook passa giers met bussen vervoerd werden. De draadbreuk bi) Delft had gevolgen voo- het spoorwegverkeer in gro'e de len van het land. De NS jop- ton in de loop van de ot'.c.id de schade hersteld te hebL.'n.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1