Arabische top na beraad met Kissinger ftzidócSouwmt Nixon is geen opgever Heeft spaargeld dat u voorlopig niet nodig heeft? Neem dan een RPS beleggingsrekening: Meer rente! 111 Rijkspostspaarbank Ronald Ziegier: NSDAG 6 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 zonnig met 19 temperaturen mo luchtdruk in millibaren i opklaringen hagei -w-w warmtefront H hoge-dnAgetxed bewoking sneeuw t-r kou-lront L lage-drukgetMed wsfy regen onweer windrichting vcrptaatsmgshchting WASHINGTON (RTR) De pre- siden is geen opgever en is dat in zijn hele politieke loopbaan nooit geweest. Dit heeft Ronald Ziegier, woordvoerder van de Amerikaanse president gisteren gezegd bij Nixons terugkeer in Washington na een lang week einde in Florida. Volgens Ziegier zou het ergst denkbare wat Nixon zou kunnen doen zijn ontslagnemen en de problemen uit de weg gaan. Maar, aldus de presidentiële woordvoerder, hij gaat het pro bleem niet uit de weg. Inmiddels hebben ook weer giste ren politieke vrienden van Nixon erop aangedrongen dat hij snel alles zegt wat hij over het Watergat-schandaal weet. Senator Hugh Scott, leider van j de Republikeinse fractie in de Senaat: Hij moet het volk alle I informatie geven en het laten oordelen. Dat is de enige ma nier waarop wij het vertrouwen' in de regering kunnen herstel- j len. Gerald Ford. kandidaat voor het vice-presidentschap, zei tijdens een hoorzitting van de senaats-1 die zijn benoeming onderzoekt, dat de president voorzover hij dat kan alle as pecten van Watergate moet op helderen. Senator William Saxbe, die door president Nixon is gekaeen als nieuwe speciale aanklager in de Watergate-zaak, zou in augustus zich uitgesproken hebben voor vernietiging van „hinderlijke" geluidsbandjes van het Witte Huis als deze bandjes gevaar lijk zouden blijken te zijn, zo schrijft de Washington Post gis teren. Het Washingtonse blad herinnert eraan, dat Saxbe op 23 augustus j door een blad in Hongkong is aangehaald naar aanleiding van een rede voor de Amerikaanse kamer van koophandel in Hong-1 kong. DE WAPENSTILSTAND voor 1974 zal hier beslist nog niet de vrede voor volgende jaren zijn. Weeroverzicht Universitair nieuws Aan de Universiteit van Amster dam zijn geslaagd voor: kandi daatsexamen soc. geografie: D. Mulder (Leiden)); kandidaats examen economie: Y. Dijkstra fDen Haag;. MO-b wiskunde: P. M. Schutte (Lisse). Een man die ervan wordt verdacht lid te zijn van de Rode Khmer wordt door Cambodjaanse militairen weggeleid. Een begeleidende officier houdt de gevangene een pistool tegen het achterhoofd. De Cambodjaanse troepen staan weer onder zware druk van de Rode Khmers, die de hoofdstad Phnom Penh ingesloten houden. Aan de achterzijde van een kou front dat ons land gisteren voor- biitrok, stroomde met krachtige noordwestelijke winden koude en onstabiele luchtmassa's over geheel West- en Midden-Europa uit. Deze lucht laat over het al gemeen geen hogere middag- temperaturen toe dan 6 8 gra den. De koude noordwestelijke wsnden worden in stand gehou den door een hogedrukgebied op het midden van de Atlantische Oceaan en een depressie boven zuiowestedijk Noorwegen. Aan- gtzien het oceanisch hogedruk gebied langzaam naar West-Eu- rnpa trekt, mag in de loop van morgen op een geleidelijke af name van de buienactiviteit ge rekend worden, terwijl de zonni ge perioden weer talrijker wor den. Wel worden de komende nachten weer flink koud waarbij het op uitgebreide schaal tot nachtvorst kan komen. WEERRAPPORTEN l* Bilt Dvelcn telde Eindhoven Dks Held* Uichlh. Rtd. Twente Vllislngen Zd Limburg Bordeaux Bruitei Cenève Helsinki Kopenhagen geh. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: [r. L. de Block oderscheiden Van een onzer verslaggevers. 'RECHT Minister van staat nr. L. de Block heeft gister- tvond uit handen van mgr. B. Moelier van Groningen de ver- ilerselen ontvangen behorend )ij het grootkruis in de orde iran Sint Silvester, t gebeurde bij zijn afscheid als voorzitter van de centrale be- ëidscommissie (CBC) voor het latholiek wetenschappelijk en Iheologische onderwijs in Neder- and. Drs. H. Loevendie uit Til- )urg ontving het commandeur- ichap van de orde van Sint Sil- 'rester. Hij heeft afscheid geno men als secretaris van de CBC, inaar blijft wel lid. STARING BIJ TWA »w York (AP) Trans World Kirlines is gisteren getroffen itoor een staking van 5.000 per soneelsleden, waarbij de.overige 15.00 leden van het personeel tich hebben aangesloten. De Staking heeft tot gevolg gehad dat 421 binnenlandse en 36 inter- i Nationale vluchten niet door gin gen. De 5.000 hofmeesters en Stewardessen zijn in staking ge gaan over een kwestie van ■^0iyerktijden. WASHINGTON-BEIROET (Reu- ter-APUPI). Minister Kis singer heeft zich optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid een oplossing in het Midden- Oosten tot stand te brengen. Kissinger voerde gisteren be sprekingen in Rabat en was vandaag voor hetzelfde doel in Cairo. Volgens het Libanese blad An Nahar zal Kissingers tocht langs enkele Arabische Verlichting op rijkswegen beperkt DEN HAAG (ANP) Rijkswa terstaat gaat de verlichting op rijkswegon zo spoedig mogelijk aanzienlijk beperken. Ondur meer boven de ruit rond Rotter dam, op rijksweg 13 (Den Ha3g-Rotterdam), rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht), rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) en ttndere rijkswegen zal het licht aanzienlijk worden getemperd. Dit komt er bijvoorbeeld op neer, da: van armaturen met twee lampen er ee,n zal worden uitge schakeld. Van de middenberm- verlichting met diubbelarmige masten wordt zigzag-wijze een armatuur gedoofd. De verlich ting zal echter tussen zondag 3.0C en 24.00 uur niet geheel ge doofd worden. hoofdsteden gevolgd worden door een conferentie van Arabi sche staatshoofden in Algiers. Op deze conferentie is ook Arafat, de leider van de organisatie voor de bevrijding van Palesti na, van de partij. Volgens An Nahar ómvat de agenda van deze Arabische conferentie deze punten: de positie van de VS en de druk die de VS op Israël uit kunnen oefenen, de Arabische deelneming aan een eventuele vredesconferentie en het vraag stuk van de Palestijnse eenheid en de Palestijnse staat. De Is raëlische premier, Golda Meir heeft bij haar terugkeer in Tel Aviv verklaard, dat haar ge sprekken met Nixon en Kissin ger op enkele meningsverschil len na, alle kwesties hebben op gelost. Deze meningsverschillen betroffen in hoofdzaak het lot van het ingesloten derde Egyp tische leger. Washington wil dit leger uit politieke overwegingen een capitulatie besparen, zo verluidde in Tel Aviv. In Israël blijft niettemin de vrees be staan, dat het land mogelijk tot vergaande concessies op diplo matiek gebied zal worden ge dwongen. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Fahmi, die be sprekingen in de VS heeft ge voerd, meent dat de houding van de wereld jegens de Arabi sche landen veranderd is, ten nadele van Israël. President Bomedienne van Alge rije bevindt zich momenteel in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riaad, waar hij besprekingen voert met koning Feisal. Ir LARDIMMS: besparingen Europese landbouw BRUSSEL (ANP) Europese landbouwcommissaris ir. P. Lardlnois, wil de Europese be lastingbetaler met enkele jaren ongeveer Sy2 miljard gulden per jaar gaan besparen. In Brussel heeft hij hervor mingsmaatregelen voor het Europese landbouwbeleid voor gesteld, die de uitgaven vai Europese landbouwfonds middellange termijn moeten te rugschroeven van ongeveer twaalf miljard gulden per jaar tot 8V£ miljard gulden per jaar. Voor de Europese huisvrouw zal dat op den duur gaan betekenen dat ze minder voor boter, maar waarschijnlijk wat meer, voor melk moet gaan betalen. Brood zal relatief wat goedkoper wor den, maar produkten die ge maakt worden op basis van voe- dergranen, gaan waarschijnlijk I wat in prijs omhoog, aldus Lar- I dinois. Zes maanden voor bedenken Uitgangspunten en doelstellingen NOG ALTIJD IS DE MIDDENSCHOOL een onderwerp dat de gemoe deren in de onderwijswereld in beweging en verdeeld houdt. Minister Van Kemenade begint als hij tenminste met de voorberei dingen tijdig klaar komt volgend jaar met een tiental experimen ten. Het aantrekkelijke van deze experimenten is, dat er met ver- schillende soorten van middenschool geëxperimenteerd kan gaan worden; het minder aantrekkelijke dat bij deze experimenten vol gens de minister uitgangspunten en doelstellinge buiten discussie staan. Zo iets lijkt een beetje op: bij voorbaat staat vast. dat het experi ment lukken moet en dus zal. Houdt minister Van Kemenade zelf, achter de schermen, de slag om de arm. dat hij al blij of tevreden zal zijn, wanneer straks slechts bepaalde soorten van experiment met de middenschool blijken te slagen? Het zou van de bewindsman een verstandige beperking van zijn ge loof en vertrouwen in de middenschool zijn, omdat in andere landen waar men Nederland vóór was Zweden en de Verenigde Staten de middenschool lang niet in alle opzichten een succes blijkt ta zijn. WE NEMEN NIET AAN. dat de minister de resultaten van een eva luatie bij voorbaat terzijde heeft geschoven; zowel als wetenschaps man als in zijn persoon van behoeder van het a|lgemeen onderwijs- belang zou hij dan tegen zijn eigen roeping ingaan. De bewindsman zal op dezelfde gronden ook geen onevenredig groot belang mogen hechten aan het feit dat er aan aanvragen om aan het experiment te mogen meedoen, geen gebrek is. Er zijn diverse redenen waarom scholen en autoriteiten belangstelling kunnen hebben: variërend van politieke druk tot de mogelijkheid dat een school zonder ver-gaande integratie van allerlei onderwijs vormen in de toekomst sterkverminderde levenskansen heeft. ANDERS STAAT DE DIFFERENTIATIE bij de compensatie voor prijsstijgingen ervoor. Aan de mmimumvloer zijn werkgevers in do zwakke bedrijfssectoren niet gebonden; het principe is juist, maar de toepassing van zo'n principe staat gemakkelijk bloot aan de wel- les-nietes praktijk. En dan de aflopende percentages voor de beter betaalden; werkgevers en vakbeweging hebben een compromis moeten slikken, dat hen beiden nog moeilijkheden kan berokkenen. De vakbeweging heeft hier een oeel van de nivellering bereikt waar voor ze zich sterk had gemaakt; d;e werkgevers zijn niet akkoord gegaan met „boven de 35.000 niets meer compenseren". Bij de bedrijfstaksgewijze onderhandelingen zal pog wel eens worden uitgerekend, dat de nivellering via de 'iscale consequenties van wel te geven compensatie groter is dan bruto lijkt. Hoe spaart u nu? Wellicht heeft u een paar duizend gulden ergens op een spaarrekening of boekje staan, waarvoor u 4 a 4Vz% rente krijgt. Denkt u daar langer dan 3 maanden.. 1,2 of 3 jaar niet aan te komen? Waarom zou u dat spaargeld dan niet op een rekening met een hoger rentepercentage zetten: de RPS Beleggingsrekening met opzegtermijn! Hoe langer de opzegtermijn hoe hoger de rente. Kiest u maar: 5% rente bij een opzegtermijn van 3 maanden. 6% rente bij een opzegtermijn van 1 jaar. 7% rente bij een opzegtermijn van 2 jaar. En zelfs 8% rente bij een opzeg termijn van 3 jaar! Toch is uw spaargeld niet geblok keerd. Al heeft u uw spaargeld niet van tevoren opgezegd u kunt er toch altijd over beschikken. In zo'n geval worden wel kosten in rekening ge bracht afhankelijk van het rentetype en het op te nemen bedrag. Nog meer RPS voordelen.Via een bank- of girorekening kunt u uw geld overmaken op zo'n renterijke beleg gingsrekening. Gemakkelijk en snel. Voor stortingen in contanten is er altijd wel een postkantoor in de buurt. Ik wil meer weten Stuur mij de folder waarin alles staat over de RPS Beleggingsrekeningen met opzeggingstermijn. Adres: Plaats: U kunt deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijks postspaarbank in Amsterdam. U kunt de folder ook telefonisch aanvragen. Bel - gratis - 0017. Of haal hem even in het postkantoor. Uw nationale spaarinstelling. BIJ HET KOMEND ONDERWIJSDEBAT in de Kamer moet minister Van Kemenade via h* parlement de burgerij duidelijker maken, in hoeverre hij het invoeren van de middenschool reeds een vol dongen feit vindt. Misschien heeft hij bij het vertrouwvol overleg overleg in Lochem of ten departemente al wat meer van zijn tong laten zien. dan in het openbaar geschiedde. Het achterste van die tong behoeft dr. Van Kemenade beslist niet te laten zien: wel wat nodig is om te kunnen beoordelen of in hoeverre het onderwijs aan onbeperkte prioriteit voor de middenschool komt vast te zitten, of dat ar voldoende ran geermogelijkheden overblijven. Het halve werk? OF HET onder veel druk van de regering alsnog dn zicht geko- U99 fr/,6x JOOA pi3[oqs(pd uo -UOO[ jaq joao „pjoojppï fBBJiuoo,, uaui goed begin dat het halve werk uitmaakt zal zijn? Terzake van het percentage voor reële welvaartsstijging zal, mi het olieconflict de hele vaderlandse economie bedreigt, vermoedelijk weinig bezwaar worden gemaakt. Alleen wanneer straks financiële jaaroverzichten toch groeiende winst zouden laten zien, kan er bij vakbonden verzet komen. Ook de verdeling in centen-procenten op fifty-fifty basis zal wel geac cepteerd worden; inkomenstoenadering is immers daar waar het om verdeling van welvaart gaat, een rechtvaardige zaak waaraan moei lijk te tornen valt. vuile streken' De Amerikaanse minister Kissinger vertrekt hier uit Washington voor zijn reis naar het Midden-OostenHij zal in totaal vijf Arabische hoofdsteden bezoeken. WASHINGTON (RTR) De Cali- fornische advocaat Donald H. Segretti, die in 1972 tijdens de presidentsverkiezingen verant woordelijk is geweest voor "vui le streken" van de Republikaan- se partij, is gisteren in Wa shington veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De 32-jarige Segretti had op 1 ok tober bekend vervaste vluch- schriften te hebben verspreid over democratische politici. Segretti zei tegen de rechter te betreuren dat hij illegale activi teit bedreven had.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9