Stop energieverspilling. hl ïi Elke dag 'n half uur eerder uw verwarming omlaag, scheelt ongemerkt 1.500.000 stookdagen per maand. 't Is ongelooflijk, hoeveel huisbrand olie en gas we kunnen besparen. Zonder veel moeite. En zonder ook maar iets van ons komfort prij s te geven. Als we allemaal meedoen, tenminste. En als we allemaal nü beginnen. Alles draait om een rekensom. En om het moment, waarop u uw verwarming omlaag draait. Tot nu toe deed u dat waarschijnlijk vlak voor het. slapengaan. Maar realiseert u Zich, dat het dan nog bijna een uur duurt,vóór uw huis de „nachttemperatuur" bereikt heeft? Eigenlijk is dat warmte waar niemand iets aan heeft. Maar wel warmte die olie of gas kost. Stel nu eens, dat u van nu af uw verwarming 'n half uur eerder laag draait. Elke avond. Een ruwe berekening leert dan dat u hiermee al een volle dag stoken per maand kunt besparen. U alleen. Maar naast u zijn er bijna anderhalf miljoen Nederlanders met centrale verwar ming. Als die allemaal meedoen, besparen ze samen 1.500.000 stookdagen in één enkele maand. Anderhalf miljoen dagen. 't Is onvoorstelbaar hoeveel miljoenen liters huisbrandolie en hoeveel miljoenen kubieke meters gas dat scheelt. Een besparing die we hard nodig hebben. Zeker op dit mo ment. En 't is nog maar een fraktie van wat we met 'n beetj e meer moeite zouden kunnen doen. Tips voor zuiniger stoken. Een tochtig huis heeft verschrikkelijk veel warmte nodig om op temperatuur te blijven. Goede isolatie kan daarom gas en olie besparen. Loop uw huis er eens op na. Gebruik tochtstrips voor kieren en gaten. Maar zorg er wel voor dat de verbrandings toestellen voldoende zuurstoftoevoer blijven houden. Goed isolerend werken ook uw gordijnen, 't Is misschien niet uw gewoonte om de gordijnen te sluiten, maar u zou er brandstof mee besparen.. De toestand van uw cv-installatie bepaalt voor een belangrijk deel het rendement dat u van uw ketel krijgt, 'n Slecht afgestelde en slordig onderhouden installatie gebruikt meer brandstof. Laat éénmaal per jaar een vak man komen voor een onderhoudsbeurt. Verwarmt u de verschillende vertrekken in uw huis afzonderlijk, zorg dan, dat er niet teveel gestookt wordt in kamers waar 't niet nodig is. Het zijn vaak zulke kleine* dingen,die in het groot 'n enorme energiebesparing betekenen. Bij het luchten van de woonkamer is het belangrijk de thermostaat terug te draaien. Anders gaat immers uw verwarming op volle toeren draaien, terwijl de warmte nutte loos naar buiten verdwijnt. En misschien stoken we wel wat al te royaal. Wellicht kan de nachttemperatuur iets lager dan u gewend bent. Ook overdag kunt u misschien met wat minder toe. Het spreekt vanzelf, dat deze tips voor zuiniger stoken evenzeer gelden voor flatverwarming, die u met radiatorknoppen bedient. We moeten bezuinigen. U hebt het kunnen horen, zien en lezen. Er komt een tekort aan energie. De regering dringt aan op een besparing van aardolieprodukten. Maar ook van gas en elektriciteit. Als we nu niet zuiniger aan doen met wat we hebben, dan is het zeker dat we straks voor grote moeilijkheden komen te staan. Daarom is energie besparen nu een zaak die ons allemaal aangaat. Het is een noodzaak. Nu kan het nog zonder veel inspanning. En zonder dat we ons komfort ingrijpend wijzigen. Maar dan moeten we wel nu beginnen. En dan moeten we wel allemaal meedoen: u in uw eigen huis, de automobilist in zijn auto, maar ook de ondernemer in zijn onderneming. Alleen als u in het klein bespaart, kunnen we samen in het groot besparen. Dit is een publikatie van Shell, Esso, Chevron, Calpam, B.P., Texaco, Gulf, Mobil, Fina en Total, in overleg met het Ministerie van Economische Zaken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8