Maatregelen nodig ter bescherming van verkeersslachtoffers V olksverzekering ziektekosten door uitbreiding awbz MINISTER VAN DER STEE HEEFT NOOIT AMBITIES VOOR LANDBOUW GEHAD Gastenlijst van prinses Anne vermeldt 1500 namen Werk zoeken via informatiemolen '3 - DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 PAGINA 7 Een Nederlandse marinier in het nieuwe arctische uniform, dat door leden van het korps gedragen zal worden tijdens winteroefeningen, die de komende maanden in Schotland en Noorwegen gehou den zullen worden. Op de achtergrond een voertuig in sneeuwcamouflagckleuren. Vertegenwoordigers van de federatie van ziekenfondsen v.l.n.rde heren drs. Werkman, H. Speleers i A. Slotboom) hebben gisteren in Den Haag een nota gepresenteerd over de structuur van de ziekte kostenverzekering. Daarin wordt gepleit voor een volksverzekering voor ziektekosten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De grootste overkoepelende organisatie van zieken fondsen, de federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen, (42 in getal en 50 procent van de zieken fondsverzekerden omvattend) heeft in een vandaag verschenen rap port gepleit vóór de invoering van een volksverzekering van ziekte kosten. Thans zijn slechts werknemers tot een bepaalde loongrens (nu 23.000 gulden) verplicht verzekerd tegen ziektekosten via een ziekenfonds. Het rapport gaat uit van het standpunt, dat er een bil lijke lastenverdeling over het hele Nederlandse volk voor een ziek tekostenverzekering tot stand gebracht dient te worden. Een dergelijke volksverzekering moet geleidelijk aan ingevoerd worden via de bestaande alge mene wet bijzondere ziektekos ten (awbz), die al een volks verzekering is tegen de kosten van langdurige verpleging. Een uitbreiding van de awbz met de huidige ziekenfondsverstrek kingen zal voor velen grote finan ciële consequenties met zich meebrengen als, uitgaande van het huidige premiepercentage van de awbz, met een uniform percentage zou worden gewerkt. Met name de ongehuwde vrij willig verzekerden zouden dan aanmerkelijk meer premie moe ten gaan behalen. Ook de b« jaarden met jen bejaardenvei zekering tegen gereduceerd ta rief zullen meer premie moeten gaan opbrengen, omdat zij thans geen premie hoeven te be talen voor de awbz. De federatie VMZ gaat er van dat de ziekenfondsen belast moeten woiJen met de uitvoe ring van een dergelijke volks verzekering. Men hn zich ech ter voorstellen dat ook de parti culiere ziektekostenverzek-raars bij die uitvoering betrokken worden, zoals dat nu al het ge val is bij de awbz. Ter gelegenheid van het komende huwelijk werd deze foto ge- maakt van prinses Anne en Mark Philips. De prinses draagt bij haar toilet van Zandstra Rhodes een diamanten tiara, oor ringen en collier. I.ONDEN (UPI) Drieëntwintig koninklijke gasten prijken op de gastenlijst met 1.500 namen die Prinses Anne van Engeland heeft opgesteld voor haar huwelijk op 14 november met kapi tein Mark Philips, zo heeft Buckingham Palace gisteren be kendgemaakt. De Zweedse koning Carl Gustav, een vriend van Anne, komt niet op de lijst voor, omdat hij zojuist koning is geworden en staatshoofden niet uitgenodigd worden. De enige uitzondering is prins Rainier van Monaco, die met zijn vrouw Grace komt. De bij het Britse hof geaccrediteerde ambassadeurs zijn ook niet gevraagd, mar wel de hoge commiissrissen van de Geme- nebestlanden. Harer majesteits dragonders het onderdeel van Mark Phil lips zal rijkelijk zijn vertegenwoordigd, zoals ook paardrij dende vrienden en vriendinnen van bruid en bruidegom. Onder de 23 koninklijke gasten uit het buitenland zijn dertien familieleden van Anne. Voorts zullen de regimenten, waarvan zij erekolonel is en instellingen waarvan ze erevoorzitster is, een afvaardiging sturen, zoals ook het personeel van het ouder lijk huis van bruid en bruidegom. Glaasje op, president weg LOESAKA (AP) Presi- dcmt Kaocnda van Zambia heeft gedreigd over vijf jaar te gaan aftreden „als de bevolking haar drinkge woonten niet aan banden gaat leggen". „Gebeurt dit niet", aldus dr. Kenneth Kaoenda, „dan treed ik absoluut af". Hij voegde er in een toespraak aan toe: „Ik wens niet een volk van dronkaards te lei den. Ik wens geen deel uit te maken van een land van dronkaards. Ik zou nog lie ver sterven". In Zambia is het drinken, sir.ds dit land negen jaar geleden onafhankelijk is ge worden, sterk toegenomen. „Er wordt thans zo veelvul dig naar de fles gegrepen, dat de toestand van kwaad tot erger vervalt", aldus de president. Met gestolen auto's op dievepad Den Haag Vier jongemannen hebben bij de rijkspolitie te Berkel Rodenrijs cn de di- strictsrecherche van de rijkspo-N litie in Den Haag bekend vorig jaar en ook dit jaar ongeveer tien autodiefstallen te hebben gepleegd, waarbij hun voorkeur N uitging naar het merk Cortina. Zij hadden een versleten sleutel tje uit een oude Cortina en oaarmee openden zij zonder veel tijdverlies de auto's die van hun gading waren. Met de gestolen wagens reden zij om. naar kantines in Pijnacker en Delft, waar zij voor duizen den guldens aan geluidsappara tuur meenamen, die zij verkoch ten aan helers, van wie er vijf zijn achterhaald. Het drietal weTd op heterdaad be trapt toen zij wilden inbreken in een meubeltoonzaak te Berkel Rodenrijs. Twee man werden gepakt, een kon ontsnappen mcar werd later aangehouden, evenals een vierde jongeman. Aangehouden werden de 21-jarige A.J.M.S., een betonwerker uit Delft, de 19-jarige verwarmings monteur A. A. M. S. uit Pijnac ker; de 21-jarige koopman H. van der E. uit Pijnacker en de 18-jarige A.C. de H., die op een lasserij werkt en in Delft woont. Uitlevering kroongetuige moordzaak ROERMOND (ANP) De zwer ver E.J.D.V. als kroongetuige gezocht In verband met de moord op de 58-jaxige mevrouw J. E. Soeters-Bombeck te Ne- derweert in Juli van dit jaar, zal aan Nederland worden uit geleverd. HIJ is In het Duitse Landau PfrJz via Interpol aan gehouden. De zwerver heeft gistermiddag gezegd, dat hij graag vrijwillig naar Nederland komt, om dui delijk te maken, dat hij beslist riet kan worden verdacht van deze moord. Hij zei dit tegen overste Hulsman, districts commandant van de rijkspoli tie Roermond, die met twee re chercheurs naar Landau was gereisd om de zwerver te verho ren. Do overste zei te verwachten, dat V. binnen vier weken In Neder land kan zijn, nu is vast komen te staar dat hij vla de normale procedure uitgeleverd zal kun nen worden. Aanvankelijk dacht de politie, dat V. deze week vrijwillig naar Nederland zou Il£ jaar voor hulp Oost-Duitsers BERLIJN (AP) Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft drie West duitsers, beschuldigd van het helpen van Oostduitsers om naar het Westen te ontkomen, zeer zwaar gestraft. Een man kreeg 11 jaar en zes maanden, de tweede negen jaar en zes maanden, de derde zeven jaar gevangenisstraf. De Jongste der verdachten was 19. de oudste 31 jaar oud. De straffen zijn verreweg de zwaarste die gedurende de laat ste zeven jaar voor iets derge lijks zijn uitgesproken De rechter zei „dat de mensen smokkel ook een schending van het vierlanden-akkoord inzake Berlijn was, dat heeft geleid tot gemakkelijker toegang tot West-Berlijn via Oost-Duits grondgebied". „Meer dan merkwaardig advies" MAASTRICHT (ANP) De offi cier van justitie bij de recht bank te Maastricht, mr. J. Booster, heeft de rechtbank ver zocht de zaak tegen een 26-jarl- ge heftruckchauffeur uit Maas tricht, die terecht stond wegens diefstal, tot 4 november van het volgend jaar te schorsen, om de verdachte gelegenheid te geven te bewijzen dat hij thans alleen nog maar het pad der deugd wil bewandelen. Uit zijn strafblad bleek dat hij al verscheidene veroordelingen we gens diefstal achter de rug heeft en dat er nog verschillen de voorwaardelijke straffen bo ven het hoofd hangen. Deson danks adviseerde de reclasse ring deze verdachte slechts een voorwaardelijke straf op te leg gen, omdat de man door het aangaan van een serieuze echt verbintenis een definitieve streep onder zijn misdadig ver leden wil zetten. Hoewel de officier dit advies meer dan merkwaardig noem de, wilde hij er in zoverre op in gaan, dat hij de rechtbank het ook in zijn ogen ongebruikelijke verzoek deed de behandeling van deze zaak een jaar aan te houden. De rechtbank zal op 19 november de uitspraak doen. Tunesische ambassadeur Tunis (AFP) Said Ben Ammar 'is benoemd tot Tunesisch ambas sadeur in Nederland zo is giste ren door het ministerie van tenlandse zaken meegedeeld. Hij is 42 jaar, getrouwd en heeft twee kinderen. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De „Werk groep der ongevals- en ver keersslachtoffers" heeft zich in een open brief tot de Tweede Kamer gewend om te vernemen, welke duidelijke maatregelen kunnen worden getroffen om ongevals- en verkeers slachtoffers te beschermen tegen ongeoorloofde prak tijken van sommige verze keringsmaatschappijen en de hun ten dienste staande artsen, specialisten en ad vocaten. Volgens de Werkgroep komt het te vaak voor, dat in dienst van verzekeringsmaatschappij en staande artsen feiten verdraaie: en derhalve onjuiste rapporten over slachtoffers samenstellen, als gevolg waarvan slachtoffer* ernstig worden benadeeld. Volgens de werkgroep moeten keuringen ten behoeve van ver zekeringsmaatschappijen niet meer worden verricht door zo genaamde „verzekeringsart sen", maar door onafhankelijke artsen van sociale diensten on der toezicht en met het recht van arbitrage. De nu vereiste omkering van de bewijslast (het slachtoffer dient te bewijzen, dat hij vóór het on geval gezond was) dient te wor den afgeschaft. Volgens de werkgroep zullen de verzeke ringsmaatschappijen daarente gen moeten bewijzen, dat het betrokken slachtoffer niet ge zond was. In de belastingwetgeving moeten voorzieningen worden opgeno men, dat slachtoffers, die jaren na een ongeval een uitkering krijgen, niet nogmaals door de fiscus worden belast. Voorts dient een autonome instan tie te worden ingesteld, welke de positie van de slachtoffers beschermt. In onze krant hebben wij aan deze materie onlangs uitvoerig aandacht besteed. Uit dat arti kel, waarin een Haagse arte aan het woord was en uit de vele reacties die wij daarop ontvin gen werd duidelijk, dat er op dit terrein mistoestanden voor komen. Weer Chilenen in Nederland aangekomen SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gisteren een tweede groep Chileense politieke vluchtelingen aangekomen, veertien volwasse nen en zeven kinderen. Neder land is van plan 50 Chilenen op j te nemen. In het gezelschap bevonden zich ook de dochters, schoonzoon en kleinzoon van de in het kabinet van Allende zitting gehad heb bende minister Baltra van han del. Baltra verblijft nog steeds in de Nederlandse ambassade in Santiago. De Qhilenen hebben vijftien dagen in de Nederlandse ambassade gezeten voor zij vier dagen ge leden van de junta toestemming kregen om het land te verlaten. Arbeidsbureau nieuwe stijl TERNEUZEN Het experiment arbeidsbureau nieuwe stijl (ANS) zoals dit officieel in vier plaatsen in Nederland, te weten Arnhem, Sittard, Enschede en Terneuzen, per 1 januari 1974 van start gaat, blijkt in Zeeuws-Vlaanderen nu al bij werkgevers en werknemers ge weldig aan te slaan. Met dit ex periment proberen de arbeids bureaus af te komen van het imago alleen een instituut te zijn voor werkloze mensen. Het moet een trefpunt worden van vraag en aanbod op de arbeids markt. Men heeft daartoe in Zeeuws- Vlaanderen bij voorbeeld naast de informatiestands op het ar beidsbureau in Terneuzen en op de bijkantoren in Hulst en Oost burg grote verplaatsbare infor matiemolens samengesteld, die bij voorbeeld in Terneuzen mid den in de drukste winkelstraat en in Sas van Gent in de hal van het stadhuis geplaatst wor den. Behalve Nederlandse vac- tures zijn ir deze inlbrmatiemo- lens ook vacatures iii de Belgi sche plaatsen Gent en St. Ni klaas opgenomen. Het ANS maakt het mogelijk voor mensen die een nieuwe werk kring ambiëren, maar die dit nog niet officieel bekend willen hebben, zonder enige verplich ting in de informatiemolen naar een passende werkkring te zoe ken. Voor de arbeidsbemidddeling zelf komt meer tijd vrij. Dit is mede te danken aan het feit. dat de vier experimentele bu reaus ieder vijf gespecialiseerde krachten op het gebied van de arbeidsbemiddeling toegezegd gekregen hebben. Daarnaast worden deze functionarissen ge deeltelijk vrijgesteld van admi nistratieve werkzaamheden. Executies in Chili PUERTO MONT (AP) De Chi leense regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat weer zes personen door een vuurpeloton zijn geëxecuteerd. Een militaire raad had de zes schuld g bevon den aan pogingen om „parami litaire gewapende groepen" te organiseren, zo is uit officiële bron vernomen. Volgens officiële cijfers van de junta zouden tot dusver 94 per- sonen zijn geëxecuteerd sinds i Minister A. P. J. J. M. van der Stee, Landbouw en V het bewind van wijlen president Allende omver werd geworpen. I DEN HAAG „Ik heb van mijn leven nooit gedroomd minister van Landbouw te worden. Ik moet zeggen dat ik ge«n ambities In die richting had. Toen KVP-fraotievoorzltter Andriessen mij voor die post vroeg, dacht ik: hij moet wel een groot vertrouwen bi mij heb ben". Dat zei de kersverse minister van Landbouw en Visserij, mr. A. van der Stee, tijdens een kennismakingsbijeenkomst op zijn mi nisterie. Mr. van der Stee liet duidelijk uit komen, dat hij geen specifieke landbouwdeskundige. geen „groene front-man is". Maar hij heeft zich als staatssecretaris op Financiën ook wel met land bouwzaken bezig gehouden, voornamelijk met subsidierege lingen en F.EG-reg?l.ngen. De minister Is een politieke leider van het departement, hij is geen super-directeur-generaal. Ik pretendeer enige bestuurser- varing, enig financieel inzicht en enig politiek benul te heb ben, zei mr. Van der Stee lako- niek en luchtig als reaktie op de kritiek die met name van ler.d- bouwzijde op z jn benoeming s geuit. Hij gelooft dat hij weinig problemen zal hebben in de sa menwerking met de landbouw organisaties. „Ik zie best een goede basis om met de organi satie samen te werken. Vele ka tholieke boeren zijn mijn per soonlijke vrienden, nee, ik zie weinig problemen." De landbouw, aldus minister Van der Stee, zit met nijpende pro blemen. Daarom moet ik mij snel inwerken. De minister zei dit nadat hij zijn eerste ontmoe ting met het bestuur van het Landbouwschap achter de rug had. Hij wees erop, dat :n het vr r aar g-crd'g de inko r•- v os! vie in de !n->d- en tu'rhr moet worden bekeken, omdat dan de gevolgen van de reva luatie duidelijk merkbaar zijn/' De n;euwe minister legde sterk de nadruk op het slagen van hot anti-inflatiebcleid van dit kabi net. Dat is ook voor de zelfstan digen van het grootste belang. De bij de algemeen politieke be. schouwingen ingediende motie van CHU-fractievoorzitter Krui- singa noemde hij „een slag In de lucht". Daarom ook had mi nister-president Den Uyl deze motie over de inkomenspositie van de middenstanders en de boeren overbodig genoemd. Over zijn s'andpunt ten aanzien van de grondpolitiek wilde mi nister Van der Stee nog niets zeggen. Hij moet eerst de zaak op het ministerie grondig bestu deren. Wel rei hij geen pr'nci- piële bezwaren te hebben tegen de formulering voor de grondpo litiek zoals die t"dens het f in stitutionele beraad van het kabi net was gekozen. T gen marathonzittingen ln het Brusselse beraad van de F ro- pese ministers v.-n landbouw ziet mr. Van der Stcs net op. ,.11" hen nou cor—tuil een na- ht- uil". H?t mfn's'er)-» van La-dbnuw en V'sser'j h--ft 'n' eson alles ge daan on d l'jl; f naken hoe „boers" het v-'e-'en van mr. Van der Stee is. 45 jaar geleden werd Fons van der Stee gebo ren als enige zoon in een West Brabants boerengeslacht. Zijn vader heeft enkele Jaren gele den, bij gebrek aan een opvol ger. het 54 ha. grote gemengde bedrijf verkocht. 75 Jaar war dat bedrijf in handen van de fa milie Van der Stee'geweest. Va der Van der Stee is nog steeds dijkgraaf van het waterschap de Mark en Dintel. Ook was hij bestuurder van de coöperatieve suikerfabriek Dinteloord. De moeder van de nieuwe minister was een boerendochter. „Een en ander verklaart zijn grote belangstelling voor zowel de produktie als de economische aspecten van de landbouw." al dus een persbericht van het mi nisterie, In dat persbericht wordt verder gezegd, dot de mi nister Van d r Stee ,,'n uren van ontspanning", de belang stelling lent uitgaan, behalve naar de n- tosport. in het bijzon- d'T naar het paard, waaraan zlji afkomst uit een typisch lendbouwmilieu niet "reem.^ is. Hij is een actief beoefenaar van de ruitersport en ongaarne mist hij enig belangrijk concours".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7