„Vroeger dronk je water uit de sloot' VOORHOUT WIL AF VAN GE VAARLIJKE ZAND BAKKEN VOLKS- TUINDERS KRIJGEN ER EEN FLINKE LAP GROND BIJ Zoeterwoudse kleuters gaan verhuizen Gas en water iets duurder in Wassenaar Eoïïen- rijn- PAGINA 4 DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT kinderen gevaarlijke zandbak, moet verdwijnen In de eerstvolgende raadsvergadering van Voor hout zal er onder meer een voorstel aan de orde komen tot gedeeltelijke verplaatsing en vergroting van het volkstuinencomplex en tot wijziging van het raadsbesluit tot verhuur van dit complex aan de volkstuinvereniging „Eist- geest". Bij een raadsbesluit van 20 december 1971 is aan bovengenoemde vereniging het volkstuinencomplex aan de Dinsdagse Wete ring verhuurd. Dit complex bevat 60 tuinen. Reeds geruime tijd overweegt b en w een voorstel te doen tot verplaatsing van het com plex. Hieraan ligt in de eerste plaats ten grondslag de overweging, dat bij de vereniging belang stelling bestaat voor uitbreiding van het aan tal tuinen ten gevolge van een toenemend aantal leden. In de tweede plaats biedt het complex voor de omgeving en met name voor de bewoners van de in het aangrenzende ge deelte van de bebouwde kom staande wonin gen een rommelig en minder fraai aanzicht. Aanvankelijk is overwogen de tuinen te ver plaatsen naar de grond, gelegen ten zuidwes ten van het derde voetbalveld. De daarac verbonden kosten, geraamd op 150.000 200.000 zijn echter dermate hoog, dat me op advies van de sport- en recreatiecomm sie, ervan afgezien is de raad terzake c voorstel te doen. In verband met vorensta de is omgezien naar een goedkope en to aanvaardbare oplossing. Het college meei dat deze oplossing op de volgende wijze g vonden is. Aan de zijde van de bebouwde ko vervallen 17 tuinen. De vrijkomende gron kan van eenb eplanting van bomen en stru: ken voorzien worden, zodat de overige tuinen vanaf de bebouwde kom aan het gezicht ont trokken worden. Aan de andere zijde bij de Elstgeesterweg kan grond beschikbaar worden gesteld voor 36 tuinen. Dit betekent, dat in to taal 79 tuinen zullen ontstaan. De sport- en re creatiecommissie heeft terzake een gunstig advies uitgebrach'. Met het bestuur van de 'olkstuinvereniging is omtrent dit plan over ig gepleegd. Hierbij is gebleken, dat het be- uur met het plan kan instemmen. Teneinde isten te vermijden zullen de nieuwe tuinen )or de leden van de vereniging zelf in cul- ur gebracht worden. Wanneer de raad met t voorstel zal instemmen dan is een wijzi ng van het besluit van 20 december 1971 lodzakelijk. In de eerste plaats zal de opper- lakte en plaats van het te verhuren terrein /ijziging ondergaan. Voorts dient de huur prijs, welke thans 900 voor 60 tuinen be draagt, herzien te worden en, uitgaande van een huurprijs per tuin van 15 gesteld te wor den op 1.185 per jaar. Over dit voorstel zal op de a.s. raadsvergadering van 15 november worden besloten. Voorts is er nog een voorstel om een krediet van 1.200 beschikbaar te stellen voor het slo pen van de zandbakken in de speelplaats van de kleuterschool De Gruthorst. Het bestuur van de Stichting R.K. Onderwijs te Voorhoui verzoekt de zandbakken in de speelplaats van de Kleuterschool De Gruthorst (de school K eigendom van de gemeente) te slopen en d- opengevallen plaatsen op te vullen met gewo ne straattegels. Regelmatig bereiken het schoolbestuur klachten over de vervuiling van de zandbakken door huisdieren die nogal veelvuldig gebruik van deze speelgelegenheid maken voor het doen van hun behoeften. Volgens mededelingen van het schoolbestuur hebben al veel kinderen in fecties aan de voeten opgelopen door het spe len in de zandbakken. Het afdekken van dp volksgezondheid achten b en w het dan ook gewenst de zandbakken te slopen, zandbakken met een nêt biedt geen afdoende oplossing omdat deze na korte tijd of kapot gaan of worden vernield. tar het gebruik van de zandbakken als speel gelegenheid in het kleuterspeelprogram een zeer bescheiden plaats inneemt heeft het be stuur in overleg met de kleuterleidsters beslo ten de zandbakken als speelgelegenheid buiten gebruik te stellen. Gegeven het feit dat het getal huisdieren nog steeds toeneemt kunnen b en w de bezwaren van het bestuur tegen handhaving van de zandbakken als speelgele genheid onderschrijven. Uit een oogpunt van Lisse bouwde ruim drie duizend woningen binnen twintig jaar LISSE Voor een zeer aandach tig gehoor heeft de heer A. de Kort, wethouder van Bedrijven te Lisse, op uitnodiging van hel „Samenwerkings Orgaan Vak- centralen" (S.O.V.) gesproken over het onderwerp „Wonen". De heer de Kort gaf een over zicht van de woningbouw In Lis- se Hij nam daarbij als uit gangspunt de periode van de laatste 20 jaaj. Lisse heeft, zo bleek uit zijn betoog in 20 jaar niet minder dan 3159 woningen gebouwd. In dit aantal neemt het contingent woningwetwonln gen met 1450 de grootste plaats in, daarna volgt de gesubsl- diëerde woningbouw (premie- bouw) met 1218 woningen en ln de sector ongesubsidiëerde wo ningbouw was het aantal 491. Wethouder de Kort stelde, dat Lisse in de loop der jaren zeer veel heeft gedaan in de woning- wetsector, zelfs zijn er jaren ge weest. waarin de gemeente Lis se méér woningwetwoningen bouwde dan de Stad Leiden. Hoe kon dat? ^mdat zo zei hij, het gemeentebestuur in die Ja ren een voorsprong had, vanwe ge het feit, dat Lisse bouwplan nen gereed had liggen! De heer De Kort zei, dat het ge bruik van goede materialen, al zijn deze in eerste aanleg duur der, tóch op den duur weer een gunstige invloed hebben vanwe ge veel minder onderhoudskos- Wat maakt in Nederland de wo ningbouw zo duur? Omdat d» bouw zo arbeidsintensief te noe men is. We zullen in Nederland meer de kant op moeten van ra tionalisatie. Uit persoonlijke waarneming in Amerika, was hem gebleken dat daar veel goedkoper gebouwd wordt door dat men gebruik maakt van massa-elementen bij de bouw. Er zal me.r uniformiteit moe ten komen in de materialen. Er is ook in ons land een ontwikke ling gaande om binnenshuis, bij uitwendig gelijke bouwstijl, méér variatie toe te passen door de mogelijkheid van ver schuiving van de wanden, meer aangepcst aan de behoefte van de bewoners. WARMOND Vrijdag j.l. werd dhr. W. van de Heuvel uit Warmond gehuldigd voor het feit dat hij 50 jaar werkzaam is geweest bij de firma Pa- dox; eveneens te Warmond. Brugemeester De Vreeze over handigde de jubilaris ter gele genheid hiervan de zilveren ere-medaille van Oranje Nas. sau en namens direktie en personeel kreeg hij geschen ken aangeboden. In zijn woning aan de Padox- laan, vertelt de nu 64-jarige Van de Heuvel hoe hij als hulpje bij de zaagmachine be gon. ,.A1 was je dan nog jong. je moest even hard meewer ken als de ouderen." Hij her innert zich no« hoe hij 's win ters op de fiets uit Leiden kwam (dhr. v.d. Heuvel woont sinds 1943 in Warmond) en hoe hij dan verkleumd en nar op het bedrijf kwam waar geen kachel brandde en waar de kau even erg was als bui ten. „Als de Leede dichtgevro- ren lag, gingen we in de korte pauzes een eind hardlopen op het ijs, om weer warm te wor den." „Je had er toen ook nog geen leidingwater. Er stond een ke- tel leidingwater uit het dorp of je dronk uit de sloot. Ik wek te toen zes dagen per week van zeven tot kwart voor zes. voor zes h zeven gulden. Ar moe troef. Maar toch was de sfeer altijd gezellig op het be drijf. Je wist niet beter." Op onze vraag wat hij de moei lijkste periode uit de afgelopen vijftig jaar vond, noemt v.d. mekaar zag je de mensen ont slagen worden en steedszat je maar in angst dat jp er zelf bij zou zijn." Gelukkig L er veel veranderd: De arbeidsomstandigheden, de sociale voorzieningen. V.d. Heuvel is vanaf zijn veertien de lid geweest van de vak bond. „In het begin was ik as- Heuvel de crisistijd. „Achter pirantlid, omdat ik nog te jong was. De vakbonden hebben veel bereikt. Daar staat men tegenwoordig niet meer zo bij stil. maar als ik naga wat we allemaal bereikt hebben Neem nou alleen die vrijs za terdag maar. Dat is toch nog maar zo'n jaar of vijftien. De meeste jongeren vinden dat heel gewoon maar voor mezelf ervaar ik het nog steeds als een enorme vooruitgang. V.d. Heuvel vindt het jammer dat tegenwoordig veel mensen nog steeds niet het belang inzien van de vakbonden. Zijn huidige funktie bij de Pa- dox is houtbeheerder. Hij ver zorgt de orders en voert de voor- en na-calculaMe van de orders 'lit. In maart '74 wordt hij 65. „Zoals het nu ligt wil ik op die leeftijd stoppen met werken. Niet omdat ik het zat ben, maar gewoon omdat ik nog zoveel andere dingen kan doen. Ik knutsel veel, ik hou van platen draaien en puzze len. Ik zal me niet vervelen." Terugkijkend op de vijftig jaar als werknemer zegt hij: „Als ik vergelijk met hoe het vroe ger was, dan ben ik tevreden met wat ik heb." ZOETERWOUDE De openbare kleuterschool, welke nu gastvrijheid geniet in de Corbuloschool, zal daar spoedig moeten verdwijnen. Heï aantal leerlingen van deze openbare basisschool is zodanig toe genomen (van 95 naar 136) dat met ingang van het schooljaar 1973/74 is overgegaan tot aanstelling van twee nieuwe leerkrachten waardoor deze school nu vijf leerkrachten telt. Hierdoor kon het nog niet bezette lokaal in gebruik worden genomen. Omdat de openbare kleuterschool eveneens in dit gebouw is onder gebracht, in twee lokalen, moest zelfs één der nieuwe klassen in de gemeenschapsruimte worden ondergebracht. Mede omdat beide kleuterklassen reeds nagenoeg de volledige bezetting hebben van 36 kleuters, dient er rekening mee te worden gehouden dat de nieuwe huisvesting drie klaslokalen zal moeten bevatten. Bovendien is een verdere verlaging van de leerlingenschaal te verwachten. Voor de nieuwe kleuterschool is ruimte gereserveerd in het ontwerp-bestem- mingsplan „Westeinde II en III" in de directe nabijheid van de Cor buloschool. Gedacht wordt aan een schoolgebouw identiek, aan die aan de Oranjelaan. Voorstellen hieromtrent zullen de raad spoedig bereiken. Verder is er de vervanging van de in zeer vervallen staat verxerende St. Bernardusschool. Omtrent de keuze van het type school worden momenteel besprekingen gevoerd met het schoolbe stuur. B. en W. verwachten dat verwezenlijking van beide schoolge bouwen in 1974 een feit zal zijn. Over de verschillende onderwijsproblemen heeft regelmatig overleg plaats met de onderwijsinspecties en de Onderwijscommissie. De raadscommissie voor de ge meentebedrijven zal zich dezer dagen o.m. bezighouden met nieuwe elektriciteitstarieven, die burgemeester en wethouders per 1 januari a.s. willen invoe ren. Een desbetreffend voorstel zal in de raadsvergadering van 19 november a.s. aan de order komen. Het voorstel behelst allereerst een vereenvoudiging van de tarie ven. Het aantal tarieven zal van 5 tot 4 worden teruggebracht. De verhoging ervan die door burge meester en wethouders wordt voorgesteld, is slechts zer be scheiden. Het z.g. vastrecht en keltarief - dat voor 98 van de verbruikers geldt - gaat voor de kleinste verbruikers nauwelijks omhoog, voor de grotere ver bruikers in ieder geval niet meer dan 1/2 cent per kWh. Ook voor de andere tariefsvor- men betekent de verhoging niet meer dan maximaal iets meer dan 1/2 cent per kWh. De vast- rech'bedragen zullen worden opgetrokken van 3.50 naar ƒ4.- van ƒ5.50 naar ƒ6.25 en van 6.50 naar 7.50 per maand. Bij het vastrecht dub- beltarief is de verhoging van de vastrechtbedragen iets kleiner. Er zijn ook voorstellen in voorbe reiding voor een aanpassing van de gas- en watertarieven aan de gestegen kosten. Wat de gasta- te verhogen met 1 cent per m3 rieven betreft wordt voorgespeld Wat de watertarieven betreft her- de kubiekemeterprijs bij een inneren burgemeester en wet- verbruik tot 30.000 m3 per jaar houders aan hun streven, de Wassenaarse tarieven aan te passen an die van 's-Graven- hage. De gemeente 's Graven- hage gaat per 1 januari 1974 de watertarieven verhogen met 11 rief 15 cent hoger zal zijn dan cent. met daarnaast een verho- het nu geldende. ging van het vastrechttarief, zo- Een volledige aanpassing van de dat het nieuwe kubiekemeter-ta- Aarlanderveen De grote houten schuur achter de boerderij van W. J. Kempen aan het Zuideinde, is gisteren tot de grond toe afgebrand. De brand brak uit vlak nadat de boer een tractor de schuur had uitgereden. Vermoedelijk h,?bben vonken uit de uitlaat het stro doen vlamvatten. De Aarlanderveense brandweer kon niet voorkomen dat de schuur totaal uitbrand de. Wassenaarse tarieven is echter nu niet mogelijk door de ver bodsbepalingen van de prijzen- beschikking. Burgemeester en wethouders willen de raad nu voorstellen de watertarieven met 5 cent per m3 te verhogen, met ingang van januari a.s. De Wassenaarse tarieven zullen dan nog 16 cent per m3 lager zijn dan in Den Haag. In de vast rechtbedragen zal geen wijzi ging komen behalve dat het vast recht van 36,— voor de klein ste verbruikers (tot 40 m3 per jaar) van 36,— op 38,— zal worden gebracht. NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse winkelweek. een week vol akties, georgani seerd door de plaatselijke Middenstandsvereniging, zal dit jaar gehouden worden van 21 november tot 5 de cember. Nadere bijzonderhe den over de aard der diverse akties zullen via een speciale winkelweekkrant aan de in woners van Nieuwkoop wor den kenbaar gemaakt. Filmavond in Oud-Ade en Rijp wetering RIJPWETERING Het tamboer en trompetterkorps „Noméro" organiseert a.s. vrijdag en za terdag filmavonden in de dorps huizen van Rijpwetering en Oud-Ade, vrijdag in Rijpwete- ring en zaterdag in Oud-Ade; aanvang 20 uur. De entree bedraagt 2,50 p.p. Vertoond zullen worden de be kende film „Fanfare" van Bert Haanstra en een leuke film, ge maakt in eigen omgeving, met o.a. de glorieuze intocht van Joop Zoetemelk na zijn eerste suksesvolle Tour de France. Vooraf zal „Noméro" zelf een op treden verzorgen. De toegangs kaarten zijn aan de zalen ver krijgbaar vanaf 19.30 uur. Na afloop is de trekking van een grote verloting. Alles is ten bate van „Noméro's uniform en in strumentenfonds. Jaap Juffernians: leven in dienst van gemeenschap RIJPWETERING In alle rust on overgave is de heer Jaap Juffermans zoindag jl. overle den. Met hem ie een van de markantste figuren uit het Rip* se dorpsleven heen gegaan. De heer Juffermans heeft in veel verschillende functies de ge meenschap gediend. Een lange reekr van jaren was hij voorzit ter van de plaatselijke LTB-af- deling. voorzitter van het Blau we poldergenootschap, voorzit ter van de gemeentelijke ar menzorg in Rijpwetering, voor zitter van de woonruimtecom missie in Alkemade, voorzitter van de Kaasdag en van de Zuid-Hollandse IJsbond, lid van het. college van bijstand in Alke made en bestuurslid van de ge zondheidsdienst voor dieren Al- kemade en Omstreken. Voor al cieze diensten verdient de over ledene grote dank en waarde ring. De hartelijke en aangena me omgang met hem zal nog lar.g in de herinnering van ve len blijven voortleven. PPR-H azerswoude neemt deel aan verkiezingen HAZERSWOUDE In de kringen van het aktiecentrum van de Politieke Partij Radikalen te Hazerswoude staat bet vast, dat volgend jaar zal worden deelge nomen aan de gemeenteraads verkiezingen. Op welke wijze de PPR de ver kiezingsstrijd ingaat, is nog niet bekend. Een onlangs gehouden gesprek met vertegenwoordigers va.n de plaatselijke PvdA-afde- Iing over een eventuele samen werking heeft de PPR-ers niet al te optimistisch gestemd. Ak- tiecentrum-lid P. Roelands: „Wellicht vloeit er meer voort uit een volgend gesprek". Mocht dat niet het geval zijn, dan gaat de PPR alléén de verkiezings strijd in. •Damzwabbers' kiezen prins LEIDSCHENDAM Zaterdag 10 november organiseert de Leid- schendamse Carnavalsvereni ging „De Damzwabbers" de eerste carnavalsavond van het seizoen in het Ontmoetinscen- trum aan de Damlaan. Na het middernachtelijk uur, op de elfde van de elfde!zal de nieuw gekoze- Prins Carnaval worden geïnstalleerd. Het uit 16 man bestaande orkest „Jack and his Old-timers", dat ook als boerenkapel zal optreden, zorgt voor de muzikale sfeer. Zater dag 23 februari wordt weer een grote optocht gehouden waar voor de in september gevomde Optochtcommissie niet alleen het bedrijfsleven maar ook ver enigingen, buurtschappen en scholen w'l interesseren. Nieu we leden Kunnen zich aanmel den en inlichtingen worden ge geven door J. Remmerswaal, Graaf Janlaan 28, tel. 5504 of Jos Tetteroo, Sluiskant 19, tel. 3530. WARMOND Het spreekuur van de voorzitter en secreta ris van de woonruimtead viescommissie is verplaatst naar woensdag 14 november a.s. van 19.30-20.30 uur óp het gemeentehuis. Marktberichten Rood, Lena 34 51. Koeler Espu- rence. Shocking. Alice. Nora 35 21. Zorlna, Marimba. Annabelle, Ck- r.na. Coral Princess 17 ia. Belin da. Motrea 25 39. Sonia 42 56. r-süier urar.ni. Evergoid. Promlnefu 26 34. Baccara. Ilona 58 - SS. AJslroemerla i8 29. Uerbcra 42 - 44. Lelies 45 50. Strelitzla 1.85 *- 2.60. Nerlne 37 99. Gep.ozen curfr samen 33 63 p.sl. Troschrysantón 75 1.90. Eikenblad 42 50. Iris sen 2,7o - 3,05. PreeslH's 100 3.00. Dahlia's i.CO l.Cö per bos Veiling Katwijk. 5 nov. Wnspeen p.kist A extra 640—660. AI 630—716 AU 260—6». B extra 720. B 1 204- 750. BII 3S04». CII 310—360. Bloemkolen; 6 I 122—153, 6 II 42— 85, 8 I 98- 132. 8 II 27ST. 12 I 86-*- 92 Mospeen II 65—70. Andijvie 60-r 71. Boerenkool 4151. Eigenheimers 15—16. Groene kool 15. Kroten p kif- 310. Breekpeen p...'st 1*0—540. Uiefc p. kist 610. Prei 30- 53. Rode kodl 23—33. Selderie 26. Suvo.ve kool 26 —37. Spitskool 63—111 Aanvoer*. 85.000 kg waspeen. 5000 bloemkolen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4