£eidóc Qowta/nt Nederland wil meer ngen gaan invoeren Toch akkoord over lonen in '74 fblijmaker Benzine zaterdag 2,5 cent duurder Klokkenbende op pad Generaal IJsselstein gaat met ontslag OLIECRISIS IN HEEL EUROPA Haagse politie houdt ontsnapte gevangene aan DATSUN verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19654 DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur - hoofdredacteur. F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f27,76;jaar ƒ108,20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. 1: 19.05 uur Stratenmakerop- zeeshow; 19.25 uur Daar komen de schutters; 20.21 uur Onedin- lijn; 21.10 uur 2 voor 12; 21.55 uur Achter het nieuws met olie crisis. Ned. II: 19.05 uur Voor achten, praatuur; 20.21 uur Gamma, over energievoorziening; 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.55 uur Waar gebeurd. AFNEMENDE WIND. Eerst nog buien met hagel of sneeuw, maar morgen ook op klaringen. Tot overwegend ma tig afnemende wind uit west tot noordwest morgen krimpend naar zuidwest. Min. temp. om het vriespunt maar aan de kust enkele graden hoger. Max. temp. ongeveer 8 graden. Morgen: zon 7.4517.02, maan 15.11—3.47. Schev.: hoogw. 0.0312.30, laagw, 8.09—20.19. Van e i onzer verslaggevers DEN HAAG. De chef van de Generale Staf, tevens Bevelhebber van de Land strijdkrachten, luitenant-generaal G. IJsselstein gaat per 1 december met ontslag. Hij heeft daartoe een verzoek ingediend. Zijn besluit is een nasleep van het conflict tussen de Generale Staf en luitenant-generaal F. E. Meijn- derts, dat destijds uitmondde in het in stellen van de commissie-Langemeijer. Luitenant-generaal Meijnderts, com mandant van het Eerste Legerkorps had destijds volgens generaal IJssel stein ontslagen moeten worden, omdat hij de geheimhouding rond het benoe mingsbeleid van officieren geschonden had en wegens uitspraken die ingingen tegen de opvattingen .van de Generale StSaf. De commissie-Langemeijer heeft wel kritiek geuit op de handelwijze van generaal Meijnderts, maar advi seerde niet tot ontslag. Intussen heeft minister Vredeling luite nant-generaal Meijnderts opdracht ge geven diens plan tot diensttijdverkor ting zonder financiële kosten en zonder schade aan de paraatheid uit te werken. Generaal IJsselstein heeft dit opgevat als een volledige Rehabilitatie van Ge neraal Meijnderts door de politieke lei ding van Defensie en daarom heeft hij zijn ontslag ingediend. Hij is de derde opperofficier die onder minister Vrede ling weggaat. Twee jongens gewond in Leids verkeer LEIDEN Gisteren in de namid dag zijn hij aanrijdingen twee kinderen gewond geraakt. Naast andere verwondingen liepen zij beiden een hersenschudding op. Op de kruising Oelgstgeester- weg- Willem de Zwijgerlaan stak om 17.15 uur een 10-jarige jongen met zijn fiets onvoor zichtig over en werd aangere den door een scooter, bestuurd door een 33-jarige Leidenaar, die in de richting van Leider dorp reed. De jongen liep ook een gekneusde arm en kuitbeen op. Om 18.45 uur holde een 7-jarige jongen plotseling naast een oversteekplaats op de Chur- chill-laan over en werd geraakt door een auto, die in de richting van de Voorschoterweg reed. De auto werd bestuurd door een 20-jarige Oegstgeestenaar. De jongen liep een vleeswond in de bovenlip op. Beide jongens wer den naar het AZL overgebracht. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BRUSSEL. Europa staat voor een ernstige oliecrisis, die een aantal maatregelen noodzakelijk maakt. Neder land is er als eerste land mee begonnen en wil nog meer beperkingen. Belgie volgt op 18 november met een autoloze zondag en West-Duitsland bereidt soortgelijke beper kingen voor. Ook Frankrijk overweegt maatregelen, terwijl volgende maand een Europese topconferentie gehouden wordt omer de oliecrisis. Nederland staat voor nog meer beperkingen door de oliecrisis. Thans wordt overwogen of een volledige distributie op korte termijn noodzakelijk is, of dat er naast de autoloze zondag ook nog autoloze avon den of werkmiddagen moeten komen. Verder be staat de kans, dat de elektriciteitslevering op be paalde tijdstippen verminderd wordt. De straatver lichting komt daarbij als eerste aan de orde, ook op de rijkswegen. In België gaat zo snel mogelijk een maximum snel heid in: 100 k.m. op de snelwegen, 80 k.m. op an dere wegen. De autoloze zondig begint in Belgie op zondag 18 november. Het west-Duitse kabinet beraadt zich op dezelfde maatregelen, terwijl Noorwegen een sterk beroep op vrijwillige beper kingen gedaan heeft. Ook Israel moet zich beperken. Minister Shimon Pe res heeft gisteren verklaard, dat de regering over weegt om het gebruik van personenauto's één dag per week te verbieden, „als een onderdeel van een program om olie te besparen". Overwogen wordt de eigenaars van de auto's zelf te laten kiezen op welke dag van de week zij hun auto niet zullen ge bruiken. Hoewel de Nederlandse regering nog geen beslissing genomen heeft over de distributie van benzine, zijn de oliemaatschappijen reeds tot een eigen systeem overgegaan, de benzinepomphouders krijgen al De maatschappijen willen de leve- minder. ring met 15 procent verminde- DEN HAAG (ANP) Met ingang van aanstaande zaterdag zullen de prijzen van benzine en olie in ons land omhoog gaan. De benzineprijs zal 2IA cent per liter stijgen. Die van petroleum Wfa cent, die van gasolie met 4 cent per liter. De zwa re stookolieprijs gaat met 12,50 per ton omhoog. Deze prijsverhogingen zijn het gevolg van het feit, dat de olieproducerende landen enige weken geleden de belastingen op ruwe olie aanmerkelijk hebben verhoogd. Rijdend in een koetsje leest mevr. Indira Gandhi, premier van India, haar correspondentie. Zij liet er haar auto voor staan, om op die manier een bijdrage te leveren aan de besparing van benzine. De rit was niet bedoeld als „publiciteitsstunt". ren. Volgens minister Wester terp heeft de eerste autoloze zondag een besparing van 20 miljoen liter benzine opgele verd. Andere bronnen spreken van 9 miljoen liter. Intussen wordt een Europese top conferentie voorbereid over de oliecrisis, die vermoedelijk me dio december gehouden wordt. Minister van der Stoel van Bui tenlandse Zaken is gisteren in Brussel bij de ministerraad van de EEG reeds hegonnen met zijn lobby om Europa tot één standpunt in de oliecrisis te brengen. Aan zijn opzet wordt echter getwijfeld, omdat vol gens Europese zegslieden Enge land en Frankrijk hun goede be trekkingen met de Arabische landen niet in de waagschaal zullen stellen. Traditionele paardenmarkt Gisteren is weer de traditionele Hedelse paardenmarkt gehouden. En ook dit jaar was dfi belangstelling overweldigend. Hier een overzicht van de markt, waar de paarden beklopt, bekeken en verkocht werden. Hoger personeel verontwaardigd (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Nederlandse Centrale van Hoger Perso neel (NCHP) vindt, dat de werkgeversorganisaties ver raad hebben gepleegd aan hun eigen principe door bij het overleg over een centraal akkoord toe te geven aan de eis van de vakbeweging, dat prijsverhogingen bijj de hogere inkomens minder worden gecompenseerd. Werkgevers en werknemers zijn het gisteren toch nog eens geworden over de financiële punten van het akkoord. De respectie velijke achterbannen moeten hieraan hun fiat nog geven. Bij de vernieuwing van de cao's stijgen de brutolonen met 2,5 pet, zoals de werkenmers hadden gevraagd. Hiervan wordt de helft (1,25 pet) in pro centen gegeven en de rest in een voor iedereen gelijk bedrag. De werkgevers hadden 2,25 pet geboden. Bij de eerste compensatie voor gestegen prijzen wordt de eerste 0.3 pet niet vergoed. De werkge vers hadden een drmpl van 0.5 pet gevraagd; de werkne- mrs wilden geen drempel. Per procent prijsstijging krijgt iedereen 160 gulden compensa- tien zoals de werknemers wil den, maar uitzonderingen kun nen gemankt worden voor finan cieel zwakke cbedrijven. cDe werkgevers wilden dit per cao regelen. De prijsstijging wordt volledig gecompnese:rd voor inkomens tot 35.000 gulden. Boven dit be drag wordt minder gecompen- sseerd. De werkgevers wilden dit laatste niet, maar gaven toch toe. De werkenmers gingen toen akkoord met wat meer comepn- satie boven de 35 mille. Tussen de 35 en 4T mille krijgt men nu per procent prijsstijging 3/4 pet compensatie, tussen 45 en 60 mille 1 7 pet en daarbo ven 1/4 pet. Als de achterban van de dimerse groeperingen kon instemmen met dit deel van het akkoord, dan wordt door de voorzitters van de organisaties donderdag avond verder gepraat over de niet-financiële zaken: verplichte prublikatie van een sociaal jaarverslag, openbaarheid van inkomens, bedrijverwerk en werkende jongeren. Pas als eveneens overeenstem ming wordt bereikt over de niet-financiële zaken, dan kon gesproken worden van een Cen traal Akkoord. Invloed van oliecrisis in Wallstreet Van onze correspondent NEW YORK De combi natie oliecrisis en de steeds onzeker wordende positie van Nixon leidde gisteren tot grote verliezen In Wall Street, met name van Kon. Olie en KLM. Op de Am sterdamse beurs was er gis teren een lawine van aan bod, zodat de koersen kel derden zoals in jaren niet meer is voorgekomen. De gulden deelde in de malaise in tegenstelling tot dollar en pond, die vast waren. Velsen Estel heeft over het derde kwartaal van dit Jaar een nttowinst behaald van f 32,8 miljoen gulden tgen 22,4 mil joen in het tweede en 3,5 mil joen in ht erste kwartaal. De nettowinst in het derde kwar taal vorig jaar was 13,2 miljoen. De 26-jarige Hagenaar die een paar dagen geleden was ont snapt uit de strafgevangenis van Breda waar hij was inge sloten in verband met zijn aan deel in de gijzeling van een boe rengezin uit Deil, is gisteren door de Haagse politie aange houden. De man werd aangehouden in de woning van een kennis in de omgeving van het Cromvliet- plein in Den Haag. Zijn aanhou ding verliep zonder moeilijkhe- denen de gedetineerde is inmid dels weer op transport gesteld naar de „Koepel" in Breda. Daar wist hij vorige week vrij dag samen meteen Belg te ont snappen door de tralies van een cel door tezagen. *uto Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-205 Itoelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 „De Messias" in Dorpskerk van Wassenaar WASSENAAR Op vrijdagavond 16 november zingt het koor „Wassenaar Vocaliter" onder leiding van Ad de Groot in de Dorpskerk „De Messias" van Handel. Medewerking verlenen de sopraan Rita van Harmeien, de alt Meta Bourgonjen de te nor Tony Klaassen en de bas Rom Kalma, alsmede het Utrechts Studenten begeleidings orkest. iiiiiiiihiiiiii ?rnB Bij een treinramp in de buurt bij de Duitse stad Kassei zijn gisteren mins tens 12 mensen om het leven gekomen en 65 gewond. Het ongeluk ontstond toen een sneltrein uit Frankfurt inreed op een stilstaande trein, die was gestopt met een defect. Een aantal wagens werd als een harmonica in elkaar gedrukt. Het heeft uren geduurd voor men de ge wonden kon bevrijden. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. DEN HAAG (ANP) Sinds de zonier is een georganiseer de bende bezig overal in ons land Friese staartklokken en stoeltjesklokken te stelen, waarvan de waarde uiteenloopt van 3000 tot 7000 gulden. In taal zijn over het gehele land enkele honderden klokken ge stolen, terwijl in de provincie Zuid-Holland alleen al meer dan veertig inbraken werden gepleegd. De bellen soms zelfs met een smoesje bij de eigenaars aan om de situatie op te nemen. De kostbare klokken zijn in de meeste gevallen ook van buiten af te zien. 's Nachts komen de dieven dan terug en slaan De districtsrecherche van de rijkspolitie in Den Haag is er van overtuigd dat het hier een goed georganiseerde bende be treft. h kwartaal-abonnee: BON Adres: Woonplaat*: Stuur deze bon In open zonder poatzegel, naar: antwoordnummer 349, envelop. Leiden. i 4-kleurenballpoint i Woonplaats: LEIDSE COURANT IZL

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1