Luns: boycot brengt •veiligheid van Europa 12 niet m gevaar Meerderheid Nederlanders vindt houding regering onjuist Snel vonnis over zondagse overtreders Mevrouw Allende overdrijft KORTE METTEN BOEK OVER KARD. ALFRINK VERTAALD IN HET ITALIAANS JINSDAG 6 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 lilversum (ANP) De vei ligheid van Europa wordt niet in gevaar gebracht door de olieboycot van de Arabische landen. Dit is de mening van mr. J. M. A. H. Luns, secretaris-gene- (A raai van de NAVO, uitge sproken gisteravond Boeken wijs lien door kaarten )e toekomstverkenning door mid del van tarokkaarten komt de laatste tijd weer meer onder de aandacht. In een klein boekje: ryl Zien wat anderen niet zien, dat bij de uitgeverij Helmond te Helmond verscheen, behandelt A. M. N. Egen deze wijze var - doorzien en voorspellen beknopt, maar niettemin zaakkundig. Ijj wijkt in sommige opzichten af i van anderen, bijvoorbeeld in de I kaart die de gehangene voor stelt. Maar hij geeft altijd de reden daarvoor op. Hij brengt ons tot de Boom des Levens, tot de Zuil der Gerechtigheid en de Zuil der Genade. Hij legt de be tekenis van namen, getallen en kleuren uit. Hij vertelt wat pen- delen is. Hij' verwijst herhaalde- lijk naar de Bijbel, zijn verwij zingen zijn steeds te vinden, al leen op pagina 13 staat er Exo- dus 20 vers 30, wat 28 vers 30 moet zijn. Oe twijfelaars wijst hij er op, dat de hogepriesters en de profeten P in tekenen geloofden, zelfs Christus deed dat. Hij wees op de tekenen aan de zon, de maan en de sterren, die zijn weder- en komst zouden voorafgaan. Zie de Markus 13 vers 24 en 25. in - Larousse VI .iet zesde deel van de Grote Ne- derlandse Larousse Encyclope die behandelt namen en onder werpen van het Joegoslavische eiland Brac tot Charybdis, de mytische slokop die Óclysseus moest omzeilen. De Larousse Encyclopedie kenmerkt zich door een combinatie van ency- m clopedie en woordenboek, waar- j door een unieke rijkdom aan materiaal is verkregen. In het uiteraard weer grandioos verzorgde zesde deel komen breed uitgemeten onderwerpen voor als Brazilië, Brussel en Canada. Er is een groot aantal kleurenillustraties opgenomen van belangrijke landefi, van schilders als Breughel, Cara- vaggio en Chagall, van steden als Brussel en Chartres. Door gaans is het materiaal uiterst actueel, zoals blijkt uit de vpr- melding van recente werken van schrijvers, filmers en ac teurs. Over de voornaamste on derwerpen is weer een biblio grafie toegevoegd. (Uitg. Scheltens en Giltay, Den fr&ag). AVRO's Actualiteitenpro gramma Televizier. ook het Amerikaanse leger in Europa, dat via Rotter dam zijn olie krijgt, zal volgens mr. Luns geen ern stige moeilijkheden onder vinden. Weliswaar komt veel olie bestemd voor het Amerikaanse leger uit de Arabische landen, maar Amerika beschikt over veel re serves en andere bronnen, aldus mr. Luns. De secretaris-generaal van de NAVO zei verder niet erg geluk kig te zijn met het gebrek aan solidariteit van de EEG-part- ners met Nederland in verband met de olieboycot. Misschien dat er in Brussel, waar de mi nister van buitenlandse zaken Van der Stoel thans verblijft, thans wel een minimum aan so lidariteit wordt getoond, aldus mr. Luns. In het interview me4 Televizier liet mr. Luns nog weten dat hij, in tegenstelling tot de Neder landse minister van buitenland se zaken, niet van mening is dat de Arabische landen via de boycot van Nederland heel West-Europa zouden willen tref fen. De Arabische landen hebben, uit uitlatingen in Nederland ge daan, begrepen dat er in ons land een sterke anti-Arabische stemming zou bestaan. Tijdens gesprekken met Arabische lei ders onlangs in Turkije heeft mr. Luns kunnen opmaken dat de Arabische Staten op dit punt een grote overeenstemming to- ,,De Arabische landen zijn" zei de secretaris-generaal van de NAVO, ,,erg gevoelig voor stemmingen en uitlatingen. Mr. Luns wilde niet ingaan op de vraag of hij het thans anders gedaan zou hebben dan de hui dige minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel. Hij zei wel: ,,In 196 7zrijn we waar schijnlijk wat voorzichtiger ge weest met het zich uiten". Vol gens de oud-minister van Bui tenlandse Zaken is het in het buitenlands beleid, meer nog dan bij andere takken van het regeringsbeleid gewenst dat men zich in de openbaarheid beperkingen oplegt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Morgenochtend om tien uur al zullen de eerste gerechtelijke oordelen geveld worden over de automobilisten die zondag zonder vrijstelling toch gereden hebben en door de politie werden aangehouden. In Den Bosch staan dan enkele overtreders terecht voor de eco nomische politierechter. In Arn hem gebeurt dat donderdagmid dag en in Zwolle vrijdag. In Middelburg zullen deze week vijf Zeeuwse overtreders te rechtstaan. De rechtbanken in Utrecht, Dordrecht en Maas tricht zijn respectievelijk op 15, 9 en 14 november aan berech ting toe. De Utrechtse gemeentepolitie zal aanstaande zondag niet alleen streng optreden tegen automobi listen zonder vrijstelling, maar ook tegen andere lieden die zich op de wegen ophouden en daar bij de verkeersregels aan hun laars lappen. Bromfietsers die, zoals zondag vaak gebeurde, van de weg een racebaan maakten of op eigen houtje Britse verkeersregels invoerden lopen de kans hun vervoermid del kwijt te raken. De politie vreest dat er anders erger onge lukken kunnen ontstaan. „Met name ouders van kinderen die zomaar op straat rolschaatsen of voetballen moeten beseffen hoe levensgevaarlijk dat is". Een inwoner van Utrecht belde zondag de politie met de vraag of deze hem met en surveillance wagen niet enkele kraten bier kon bezorgen. Hij had een festje war de drank was opgeraakt. De politiemannen wezen het ver zoek vriendelijk maar beslist af. De verkeerscommissie van de PPR ziet de autoloze zondag als een uitstekende aanleiding om ervaring op te doen met het le ven zonder auto. De commissie vindt dat de automobilisten per manent bepaalde beperkingen moeten worden opgelegd ten aanzien van bewegingsvrijheid en snelheid binnen woonwijken. De gemeente Apeldoorn gaat be kijken op welke wijze men ook buiten autoloze zondagen tot energiebesparing kan komen. Men denkt allereerst aan het op een lager pitje zetten van de straatverlichting. Zigeunerkoning Koko Petaio wil binnenkort naar Koeweit gaan om „als neutraal leider van zi geuners" te gaan pleiten voor vermindering van de olieboycot tegen Nederland. Voorstel Wiegel: Laat Schmelzer gaan praten met Arabieren (Van onze parlementaire redaktie) DEVENTER Oud-minister Schmelzer van Buitenlandse Za ken zou aan het hoofd van een „missie-op-hoog-niveau" moeten gaan praten met de Arabische olielanden over de opheffing van de olieboycot tegen Neder land. Dat heeft VVD-fractielel- der Wiegel gisteravond gezegd op een VVD-bijeenkomst in De venter. De heer Wiegel hekelde de pre sentatie van het kabinetsbeleid inzake het conflict tussen Israël en de Arabische landen. „Het Nederlandse standpunt, ook door de WD gedeeld, is nu niet anders dan bij vorige uitbarstin gen in het Midden-Oosten. De inhoud van dat beleid ook niet, maar wel de presentatie." Wie gel zei, dat de „getuigenis-poli tiek" van het kabinet-Den Uyl „ons" thans aan het opbreken is. Arbeiders, aangesloten bij de Britse bond voor technisch en aanverwant personeel, hebben gisteren tijdens een stakingsdag een houden door Londen. De bond protesteerde tegen de boete van 75.000 pond, die de rechtbank voor industriële betrekkingen had omdat de bond geen gehoor had gegeven aan een oproep voor een hoorzitting. Het ergst werden de auto-industrie en de dagbladen door de staking getroffen. Bij de posterijen legden 20.000 man het werk neer. Gestrand schip omgevallen CASTRICUM (ANP) Het schip de Wan Chun, dat bijna een jaar op het strand bij Bakkum (gemeente Castricum) vastzit, is vannacht over bakboord om gevallen. Het schip ligt nu op zijn zij op het strand. De berger Elfrink uit Haarlem gaat in ieder geval door met zijn bergingspogingen. De machinekamer van het schip staat vol water. Tijdens het omslaan waren drie man aan boord en een aan de wal. Er zijn geen gewonden. De bestuurden van deze wagen, een 37-jarige Marokkaan kwam gisteren om het leven toen hij met zijn wagen in een Amster- damse gracht terecht kwam. Onder veel belangstelling werd de wagen later op het droge gebracht. HILVERSUM (ANP) Een grote meerderheid, maar liefst 79% van de Nederlanders vindt de houding van de Nederlandse re gering ten opzichte van het con flict in het Midden Oosten on juist. Slechts 9% is het er wel mee eens en 12% heeft geen mening. Dit is het resultaat van een onderzoek dat Avro's Tele vizier instelde. De televisierubriek vroeg zich ook af hoeveel mensen afgelopen zondag hun auto gemist hadden. Dat was 45% van de 1500 onder vraagden. Een bijna evengroot aantal miste de auto een beetje, terwijl 12% er helemaal geen had al voor het afkondigen de autoloze zondag plannen voor dit weekeinde gemaakt. 54% wist het al half-en-half. Uit de antwoorden bleek voorts dat alle ondervraagden zaterdag voor de autoloze zondag gemid deld 37,7 km hadden gereden. Tussen zondagavond 24.00 uur en maandagmorgen 7.30 uur bleek het gemiddelde 11 km te zijn. Op een normale zondag zou men gemiddeld ruim 79 km gereden hebben. last had. Voor het uitbreken van het con flict tussen Israël en de Arabi sche landen ging 73% var sympathie van de ondervraag den uit naar Israël. 6% naar de Arabieren en 21% had geen voorkeur. Nu is de sympathie voor Israël met één procent ge daald en die voor de Arabische landen teruggelopen tot slechts 4%- 41% van de geënqueteerden ver wacht ernstige moeilijkheden binnen zijn beroep of bedrijf door de olieboycot, als deze lan gere tijd zal duren. 20% denkt dat het wel mee zal vallen, 31% verwacht geen moeilijkheden en 8 %weet het nog niet. Van de ondervraagde automobilis ten maakte slechts 14% afgelo pen zondag gebruik van het openbaar vervoer. Een kwart Wandeltochten voor autoloze zondagen De Wandelkring Den Haag en Omstreken heeft op verzoek van velen een aantal wandeltochten georganiseerd waarmee de au toloze zondag doorgebracht kan worden. Het programma voor deze tochten is tot en met 9 de cember bekend en men kan In lichtingen krijgen op 867689. De eerste tocht start komende zondag vanaf het paviljoen Ma lieveld, cn begint tussen half elf en twaalf uur. De afstand die wordt gelopen is acht kilometer. Chid-bridge- kampioen wil vrijspraak belasting ontduiking DEN HAAG (ANP) De 55-jari- ge in Casablanca wonende Bob S ex-wereldkampioen bridgen, heeft gisteren voor het gerechts hof in Den Haag gesteld dat hij vrijgesproken dient te worden in het tegen hem lopende straf- pioces wegens belastingontdui king. Hij i- veroordeeld wegens het ver zwijgen van 250.000 aan in komsten over 1963 die hij heeft ontvangen bij de verkoop van een boerderij voor een in Lon den wonende vriend. De boerde rij leverde 650.000 op en de nieuwe eigenaar gaf S. nog eens 250.000 „schadevergoeding". Dat S. een kwart miljoen had achtergehouden, hoorde da vriend pas een paar jaar later tijdens een bridge-drive. HIJ heeft hem toen aangeklaagd we gens oplichting. S. was van me ring dat hij het bedrag als spe- culatiewinst belastingvrij mocht Kardinaal Silva Henriquez "Eerst zou ik een verbond hebben met de marxisten en nu overdrijft men weer naar de andere kant". Dit heeft de Chileense kardinaal Silva Hen riquez verklaard tegen de pa ters Salesianen in Rome, tot welke congregatie hij behoort. Nadrukkelijk stelde de kardi naal dat er nooit een geheime .pvereenstemming heeft bestaan tussen hem en president Allen de, evenmin als er nu een ge heim akkoord zou zijn tussen hem en de militaire junta. Kardinaal Henriquez heeft ruim een uur met paus Paulus ge sproken. Zoals bekend, had de kardinaal eerder verklaard dat de paus "eenzijdig" zou zijn voorgelicht door uitgewezen missionarissen. Over de inhoud van het gesprek is niets be kend gemaakt. Wel melden KERK EN WERELD Vatikaanse kringen dat de si tuatie in Chili volgens de kar dinaal "minder dramatisrh" is. dan de voorstelling, die de eveneens in Rome aanwezige weduwe van president Allende hiervan geeft. De kardinaal heeft geweigerd te antwoorden op de open brief van de Italiaanse beweging van progressieve priesters "De 7e november", die hem ver wijt, dat aan diens "dubbelzin nige verklaringen het bloed van onze broeders kleeft". Ook weigerde hij de pers te woord te staan. De Chileense kardinaal heeft gisteren in Duitsland een be zoek gebracht aan de kerkelij ke hulporganisatie "Misereor" in Aken. Hij bezoekt ook Ne derland en België. Christenen van boven de dertig zien er niet zo gelukkig uit Kerkse christenen zien er niet zo gelukkig uit. Deze constate ring geldt in versterkte mate voor de katholieken, iets min der voor de protestanten. Al dus heeft prof. dr. Elisabeth Noelle-Neumann, hoofd van het Instituut voor Volksonderzoek in Allensbach, verklaard in de vergadering van het centraal comité van Duitse katholieken. Mevrouw Noelle-Neumann deed een beroep op de kerke lijke leiding om een in deze tijd geschikt antwoord te vin den op de vraag: "Hoe moet men leven, opdat als vrucht van de levenshouding psycholo gisch welbehagen ontstaat?" Het geestelijk welzijn is vol gens prof. Noelle-Neumann niet in de eerste plaats afhan kelijk van materiële welvaart, maar van de mate van moge lijkheid zich in beroep, huwe lijk en gezin als persoonlijk heid te ontplooien. Kennelijk bevordert de kerk in de ogen der tegenwoordige ka tholieken niet voldoende de hoogste waarde der vrijheid. Prof. Noelle-Neumann zei. "Bij de vrijheid ligt de groot ste kerkelijke tekortkoming". Daarmee "is een conflictzone tussen kerk en mens van nu aangetoond", verklaarde zij. Hetzelfde geldt voor het stre ven der mensen "iets van het leven te maken" en "zo vrij en onafhankelijk moge'ijk te zijn in de relaties met het an dere geslacht", aldus mevr. Noelle-Neumann, die echter ook opmerkt, dat haar consta tering niet geldt voor jongeren dan dertig jaar. Daar is het precies andersom: kerkse jon geren zien er vrolijker uit dan niet-kerkse jongeren. Oostenrijkse bisschoppen peilen opinie over de kerk Ter voorbereiding op de bis schoppensynode, die volgend jaar in Rome wordt ge houden, willen de Oostenrijkse bisschoppen zich uitgebreid in formeren over de gevoelens, die onder het gevormde deel der bevolking over de kerk le- Per diocees wordt aan mensen uit het zakenleven, de politiek, de cultuur, de kunst, de jour nalistiek en het onderwijs een enquêteformulier toegestuurd. De bedoeling van de enquête is na te gaan wat voor indruk deze mensen nu eigenlijk van de kerk hebben. De enquête moet de Oostenrijkse delegatie naar Rome in staat stellen om een bredere basis aan haar bijdrage tot de bisschoppensy node te geven. Het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de eerste fase van de zaligverklaring van paus Johannes vrijwel is vol- 'tooid. Deze eerste fase heeft tneer dan vijf jaar geduurd. De volgende zal ongeveer «Venveel tijd in beslag nemen. De getuigenissen, die zijn afge legd, onder anderen door gene raal De Gaulle en Franz von Papen, gaan nu naar de con gregatie voor de heiligverkla ringen. Evenals in voorgaande Ja ren zal ook in 1973 het oecu menisch radiopastoraat (Oran jelaan 8, Hilversum, tel. 02150- 15555) optreden als informatie centrale en als centraal ver- wijsadres voor kerstgastenda- gen (kerstinns). Het radio pas toraat beschikt over of heeft gevraagd om de gegevens van eenenzestig centra over heel het land verspreid en van ve lerlei geestelijke en maat schappelijke kleur en instel ling. De Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland heeft bij Koninklijk Besluit toestem ming ontvangen om aan de universiteit van Utrecht een bijzondere leerstoel te stichten voor het onderwijs in „baptis- tica" oftewel in alles wat met het baptisme heeft te maken. Het ook vanuit Nederland ge steunde evangeliserende radio station Trans World Radio in Monte Carlo is begonnen met een serie uitzendingen in het Russisch, elke zaterdagochtend kwart voor negen, Moskouse tijd. Volgens schattingen van leidinggevende christenen in Rusland wordt door tenminste tien miljoen Sovjetburgers re gelmatig geluisterd naar chris telijke radio-uitzendingen in hun taal, vooral door de mensen in de dorpen, die te ver weg wo nen om aan bijeenkomsten van christenen te kunnen deelne- Het Vaticaan en Spanje zijn bereid te gaan onderhandelen over een herziening van het concordaat van 1953 en andere kwesties van wederzijds be lang. Dit blijkt uit een commu niqué, uitgegeven In Madrid, na het bezoek van mgr. A. Ca- saroli aan de Spaanse hoofdstad. De meeste Spaanse bisschop pen vinden het concordaat ver ouderd cn willen een lossere band. Het Vaticaan zou een einde willen maken aan de speciale privileges van de Spaanse geestelijkheid en aan de grote zeggenschap die gene raal Franco heeft bij de benoe ming van bisschoppen. De beweging "Open kerk" houdt op zaterdag 10 november een bijeenkomst van tien tot vier uur in de Delftse Adel- berthof aan de Minervaweg. Ds. N. Bouhuys, studentenpas tor te Leiden, zal ingaan op de vraag: hoe kunnen we uit drukking geven aan onze ver antwoordelijkheid voor het feit dat zoveel mensen zich binnen de gebaande wegen van de kerken niet meer thuis voelen en geruisloos dreigen weg te vallen? Na de luch zal Joost Reuten spreken over concrete' nieuwe „Open Kerk" in Delft bijeen n gemeentes. De dag wordt georganiseerd door de Haagse afdeling van "Open Kerk", vooral voor sympathi santen van de beweging uit het bisdom Rotterdam. Ook uit an dere delen van het land zulllen echter deelnemers naar Delft komen. Het adres van de Haagse afdeling is Populier- Jtraat 55. tel. 070-654031. Het door de Nederlandse jour nalist Ton Oostvecn geschr*. ven boek over kard'naai AI- frink, is nu ook in een Ita liaanse vertaling verschenen. Het boek dat als titel draagt: "Bernard Alfrink, vesrnvo, cattolico", is inmiddels toege zonden aan alle in Rome woon achtige er. werkzame kardina len, alsmede aan een grom aantal functionarissen in het Vaticaan en in de Italiaanse kerkprovincie. Uiteraard is als eerste een exemplaar, bestemd voor paus Paulus, aan het Vaticaanse staatssecretariaat aangeboden, zo meldt onze Ro meinse correspondent. De verzending van dit grot» aantal presentexemplaren is gebeurd in nauw overleg met kardinaal Alfrink zelf, die de Italiaanse uitgave zeer toe juichte. Hij acht het n.ct uitge sloten dat het mogelijk ver keerde beeld dat men zich in het buitenland van de Neder landse kerkprovincie ge' irnd zou kunnen hebben, d"or dit boek enigermate gecorrigeerd zou kunnen wordcr Het boek, dat in NeJti. nJ on der de titel "Bernard Alfrink, katholiek", is uitg-i-Vw. bij de Bossche uitgeverij Mslm- berg, is vertaald door Luisa van Wassenaar-Crocmi.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11