Statiegeldregeling hoort op politieke schroothoop thuis SLECHTST DENKBARE POGING TOT AANPAK VAN WRAKKENPROBLEEM" „ER DREIGT GESJOEMELD TE WORDEN MET DE VERVUILER BETAALT" Een groot probleem wordt gevormd door het ver voer van sloper naar verschrottmgsbedrijf. In veel gévallen blijken de kosten van dat vervoer hoger dan de opbrengst van het schroot. In Amerika wor den in sommige gevallen de wrakken eerst geplet, zodat er meer ex-auto's tegelijk vervoerd kunnen worden. Den Haag - Verspreid over een groot aantal auto kerkhoven in ons land liggen naar schatting 150.000 autowrakken het landschap te ontsieren. Een ge ringer aantal ligt in steden als oud vuil op straat of gewoon zomaar in een weiland. Het totale wrak- kenaanbod wordt voor volgend jaar geraamd op ruim 250.000. Volgens het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs (KlVlt zal dit aantal tegen 1980 zijn opgelopen tot 500.000; volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zelfs tot 600.000. Vrijwel alle betrokkenen zijn het er over eens, dat het wrakkenprobleem om een oplossing vraagt. Technisch is dat nauwelijks een probleem, want in ons land staan twee shredderslvernietigingsmachi- nes) elk van een voldoende capaciteit om per jaar 250.000 wrakken te vernietigen. Een derde shredder zou voldoende zijn ook voor de nabije toekomst voor voldoende vernietigingscapaciteit te zorgen. Het probleem zit hem vooral in de illegale slopers, die onbruikbare wrakken her en der dumpen, en na tuurlijk in de talloze autogebruikers, die hun afge dankte bezit op straat of elders achterlaten. De re gering meent met het invoeren van een statiegeld (van 200 gulden), te betalen bij aankoop van een nieuwe auto. een voldoende stimulans te scheppen om inderdaad die afgedankte auto's bij de schroot- bedrijven te krijgen. Organisaties als RAI, BOVAG en ANWB zien helemaal niets in die statiegeldrege ling. Het verzet tegen de voorgenomen statiegeldrege ling is zo hevig, dat het nog maar zeer de vraag is, of die regeling ook werkelijk zal kunnen worden ingevoerd. Half december zal de Tweede Kamer erover debatteren. VVD. DS'70 hebben zich al vier kant tegen invoering van de regeling uitgesproken. Bij de christen democratische partijen (vooral bij de AR) en D'66 heeft men zijn twijfels. De sterke argumenten van RAI, BOVAG en ANWB kunnen ook twijfel zaaien bij de overige regeringsgezinde fracties in de Tweede Kamer. RAI en BOVAG kwalificeren het plan tot invoering van een statiegeld op auto's zelfs als „ongeveer de slechtst denkbare poging tot aanpak van het wrak kenprobleem. Ijet betreft hier een partiële aanpak met een maatregel, welke bovendien binnen afzien bare tijd geen effect van betekenis kan hebben. De maatregel treft immers voor meer dan 95 pet nieu we personen- en bedrijfswagens, terwijl de gemid delde levensduur daarvan negen jaar bedraagt." In een nota van RAI en BOVAG aan de Tweede Kamer over deze materie valt te lezen, dat - in dien de regeling wordt ingevoerd - de opbrengst van de heffing in 1974 ongeveer 100 miljoen gulden zal bedragen; in dat jaar zullen immers ruwweg 500.000 nieuwe auto's worden verkocht. Die honderd miljoen gulden worden - zo blijkt uit het regeringsvoorstel - niet in een wrakkenfonds gestort, maar gaan in eerste instantie naar de al gemene rijksmiddelen. Er is zodoende geen enkele garantie, dat met het geld getracht wordt het wrakkenprobleem op te lossen. De gemiddelde autolevensduur van negen jaar maakt, dat de regeling de eerste jaren geen eftekt kan hebben. De eerste jaren zal het statiegeld im mers slechts terugbetaald worden voor kleinere aantallen auto's (in de meeste gevallen total losses als gevolg van ongevallen). Tegen de tijd dat grote aantallen auto's waarvoor statiegeld ïs betaald, aan het eind van hun levensduur zijn, zal een be drag van 200 gulden als gevolg van de inflatie veel minder dan thans een stimulans betekenen om wrakken in te leveren. Gelet op de levensduur van de auto's heeft de overheid gemiddeld gedurende negen jaar de be schikking over het statiegeld van 200 gulden. Bij een rentevoet van 8 pet per jaar wordt over dit be drag een rente-aanwas verkregen van 199,89. Dat is bijna evenveel als het statiegeld zelf. Veel tegen standers van de regeling sprpken dan ook over een „gedwongen renteloze staatslening". Tegen de tijd dat men zijn auto weer inlevert is de 200 gulden, die men bij aankoop heeft betaald bijna 400 gulden waard geworden. Hoewel het de bedoeling van de regering is, het statiegeld al op 1 januari aanstaande in te voeren, staat nog niet vast waar men zijn wrak moet inle- De uitbreiding van kenteken- en belastingplicht heeft nog meer voordelen. Zo zal het ontduiken van de belastingplicht zeer moeilijk worden. Deskundi gen schatten, dat op het ogenblik ëén op de tien automobilisten de motorrijtuigenbelasting niet bef taalt. Voor 1974 wordt de opbrengst aan motorrij tuigenbelasting geraamd op 980 miljoen gulden. Het wegwerken van de „zwartrijders" betekent dat de jaarlijkse inkomsten aan motorrijtuigenbelas ting met minstens 100 mihoen gulden zullen toene men. En dat is toevallig hetzelfde bedrag ,dat de regering aan statiegeld denkt te innen. Verder kan het verkeerstoezicht op stilstaande au-, to's veel meer doeltreffend worden uitgeoefend. Op het ogenblik kunnen overtredingen met stilstaande auto's zonder kenteken niet worden gestraft, omdat de dader niet kan worden opgespoord. Bij uitbrei ding van de kenteken- en belastingplicht kunnen simpel mogelijkheden worden geshapen niet-geken tekende auto's van de openbare weg te verwijde ren. Niet alleen als ze gevaar of hinder opleveren voor het verkeer, maar ook als ze het straatbeeld ontsieren. Controle op naleving van verkeersvoorschriften wordt dan ook veel eenvoudiger. Nu schrikt de po litic nog terug voor grootscheepse jjkties, waarbij op kenteken wordt bekeurd, omdaf het opsporen van de werkelijke daders uiterst tijdrovend is. Dat komt vooral doordat bij transacties in gebruik te auto's het kentekenbewijs vaak niet wordt over geschreven van de oude op de nieuwe eigenaar. Bij de nieuwe regeling zal dat zeker wel gebeuren, óm dat de oude eigenaar anders de belasting zal' moe ten blijven betalen. In de sloopsector is ook een aantal maatregelen nodig. Op het ogenblik worden grote aantallen wrakken zonder sloopwaarde door hun eigenaars achtergelaten op de openbare weg of in het tercein. De eerste groep wordt in het algemeen door poli tie en reinigingsdiensten - dus op kosten van de gemeenschap - afgevo'erd naar verschrottingsbe- d rijven. Afgedankte auto's met sloopwaarde komen deels terecht bij woonwagenbewoners en kleine slo pers, die niet of nauwelijks over eigen bedrijfs ruimte beschikken. Zij brengen sommige van deze auto's weer in het verkeer, met alle gevaren van dien. Voor het overige ontdoen zij de wrakken van waardevolle onderdelen en laten de restanten meestal achter op de openbare weg of in het ter- Omdat de waarde van het overgebleven wrak niet opweegt tegen de transportkosten naar verschrot- tingsbedrijven, loont het niet om daarvoor te zor gen. Voor een goede aanpak van het wrakkenprobleem is het een eerste vereiste, dat de ondoorzichtige situa tie in de sloopsector gewijzigd wordt Dit kan door sloop en verschrotting zoveel mogelijk te concen treren op verantwoord gelegen regionale terreinen. De legale slopers zouden daar een plaats kunnen krijgen. De uitreiking van sloopbewijzen zou dan uitsluitend op dergelijke regionale sloopterreinen moeten plaatsvinden. Het liefst onder toezicht van de overheid. De regering, hanteert bij de presentatie van de sta- tiegeldregeUng die motleven. De eerste is het aan pakken van het wrakkenprobleem. De voorgestelde heffing draagt daartoe - zeker de eerste jaren - niet bij, terwijl andere maatregelen, die een betere oplossing bieden, niet worden genomen, of als zo danig niet worden onderkend. Het tweede motief is de zuivering van het kente kenregister. Dit doel wordt beter bereikt met een aangepaste kentekenregistratie Het derde motief i.s het spekken van de staatskas. Hoewel juist dit motief de regering ertoe heeft ge bracht de statiegeldregeling overhaast te presente ren. moet opgemerkt worden dat het maar tijdelijk geldt. Alleen de eerste jaren zullen de ontvangsten aan statiegeld de uitkeringen overtreffen. De regering zou er verstandig aan doen de .statie geldregeling even haastig terug te nemen als zij is ontworpen. Dat voorkomt straks tijdens de behan deling door het parlement een levensgrote afgang. De statiegeldregeling hoort thuis op de politieke schroothoop. GUIDO HALLEE/* veren om het statiegeld terug te krijgen. Die inle- verplaatsen zullen goed over het land gespreid moeten zijn. Hoewel de eerste jaren relatief weinig statiegeldwrakken zullen worden aangeboden, wordt het hoog tijd, dat de regering bekend maakt aan welke sloopbedrijven de uitgifte van sloopbe wijzen (nodig om het statiegeld terug te krijgen) zal worden toevertrouwd. Meer problemen ontstaan, als het chassisnummer van de auto niet kan worden geschouwd. Dit komt vooral voor na een ongeval, door corrosie of na pletten van de auto. Hoe wil men in zulke gevallen de zekerheid hebben - ook bij erkende slopers - dat een kenteken- of sloopbewijs bij een bepaalde auto hoort? Welke garantie is er. dat ingeleverde, statiegeldwrakken niet opnieuw in het verkeer wor den gebracht? Of zich niet ophopen bij sloopbedrij ven? Of niet in een weiland worden gedumpt, maar binnen redelijke termijn worden verschrot? Allemaal vragen waarop het antwoord nog niet te geven is. Te voorzien valt verder, dat autoslopers een te lage vergoeding geven voor de sloopwaarde van een statiegeld wrak. De autoslopers weten im mers dat de eigenaar van de auto het sloopbewijs nodig heeft om het statiegeld terug te krijgen, ter wijl het ook niet eenvoudig is met een wrak van de ene naar de andere sloperij te zeulen. RAI en BOVAG merken terecht op. dat een statie geldregeling, welke wordt doorgevoerd zonder dat het opvang-apparaat en het controleapparaat zijn aangepast, in de praktijk ernstige moeilijkheden kan opleveren. Het statiegeldplan doorkruist eerder gedane voor stellen of aangekondigde maatregelen voor de aan pak van het wrakkenprobleem. Zo heeft de rege ring zelf in de Urgentienota Milieuhygiëne aange kondigd dat een wet inzake afvalstoffen ook de ba sis zal moeten verschaffen voor het invoeren van heffingen op bepaalde produkten, zoals bijvoor beeld autowrakken, om de verwijderingskosten te kunnen financieren. Dit zou kunnen betekenen, dat' de regering de autobezitters kan verrassen met een tweede wrakkenheffing. De ANWB heeft er al op gewezen dat er gesjoe meld dreigt te worden met het redelijke uitgangs punt „de vervuiler betaalt". De ANWB heeft er be zwaar tegen dat elke eigenaar van een nieuwe auto wordt beschouwd als een toekomstige vervuiler. Daarmee wordt onrecht aangedaan aan de velen, die thans reeds de gemeenschap niet laten opko men voor de opruiming van hun autowrak, en zou den juist degenen, die nu de gemeenschap benade len door het op de meest willekeurige plaatsen ach terlaten van een autowrak, buiten schot blijven. RAI. BOVAG en ANWB vinden die hele statiegeld- regeling volkomen overbodig. Een doeltreffende kentekenregeling en de koppeling van de belasting plicht aan de inschrijving in het kentekenregister betekenen al een voldoende waarborg, dat de laat ste bezitter van een auto voor de opruiming van het wrak wordt belast en niet de eerste bezitter. Vast staat, dat dit een veel sterkere stimulans zou zijn afgedankte auto's snel .ii te voeren. Want, als elke auto tot aan het moment van sloop steeds ge kentekend moet zijn en indien gedurende deze pc- riode per definitie motorrijtuigenbelasting moet worden betaald, zal men wel uitkijken die auto lan ger te laten staan, dan strikt noodzakelijk is. De regering heeft al aangekondigd de kentekenre gistratie zodanig te wijzigen, dat het kentekenregis ter kan worden gezuiverd. Op de eerste plaats zul len alle gekentekende voertuigen worden geregi streerd van de wieg tot het graf. dus van het ogen blik van eerste ingebruikstelling tot sloop of uit voer. En op de tweede plaats door de verplichting voor degene, die een voertuig aan een ander over draagt. de registratie van het kenteken op de juiste naam te stellen Voorts is de regering van plan zo spoedig mogelijk (gedacht wordt aan 1 januari 1975) de wet op de motorrijtuigen belasting zodanig te wijzigen, dat ook voor stilstaande auto's belasting moet worden betaald. Als die wijzigingen tot stand zijn gekomen, hetgeen zeer aannemelijk is, omdat vrijwel iedereen het hierover eens is, zal de statiegeldregeling overbo dig zijn. De motorrijtuigenbelasting is immers duur-' der dan het voorgestelde statiegeld. Bepaald geen fraaie aanblik. Een leuk bord. maar als er geen goed controle-apparaat is. dan wordt er toch klandestien gedumpt

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7