FC DEN HAAG LIEP ZICH VAST IN HECHTE „VAL" VAN AZ '67 Feyenoord kon relaxen Doelman Thie redde steeds, met uitzondering van een keer Ajax weer met hoge score in boeken MYV I FC Den Haag houdt vast aan spelen op autoloze zondag Jammer Niet terug Geen succes Wijsheid DEN HAAG De eerste autoloze voetbalzondag is voor FC Den Haag slecht afgelopen. Hoewel ongeveer twaalfduizend toeschouwers het onge mak overwonnen zonder auto toch het Zuiderpark op te zoeken, bleek deze morele steun voor de ploeg van Teu- nissen onvoldoende. Want het door jeugdige onbezonnenheid bevangen FC Den Haag tippelde met open ogen in een sluw valletje van AZ'67. Trai ner Joop Brand had precies voorzien waar de zwakte van deze ploeg school en plaatste een boomlange verdedi ging in het veld. Door statisch maar betrouwbaar voetbal verdween vrij gemakkelijk de fantasie uit de Haagse aanval en als klap op de vuurpijl volg de er een kwartier voor het einde de „rapierstoot" van Adri Hoogesteger. De al meer gevaarlijk dicht bij een treffer geweest zijnde Westduitser Frank brak door, schoot in, maar de in een buitengewone vorm stekende doelman Thie keerde zijn schot in eer ste instantie. Hoogesteger had het ge luk de weer het veld inspringende bal direct vol te treffen. Dat was dé voltreffer van een sfeervolle voetbalmiddag, die FC Den Haag leek te brengen wat het zocht. Aanvankelijk kwam de taktiek van trainer Brand nog niet zo dui delijk over en bezat de thuisclub het morele voordeel van de succesvolle resultaten van de laatste weken. Er ontstonden in het begin dan ook reële kansen voor FC Den Haag, waarvan Hugo Lochtenbergh de grootste kreeg. Toen deze storm van enthousiasme echter enigszins ging liggen kreeg het Zui derpark een beter overzicht van de krachts verhouding. Vanaf dat moment kreeg de strijd een ander karakter. De lengte van de AZ-verdedigers ging een steeds meer over heersende rol spelen. Toch bleef FC Den Haag gevaarlijk. „Pareltje" Leen Swanen- burg was met name uiterst actief. Hij zette met Lochtenbergh, Storm en Korevaar ver rassende combinaties op. die nogal eens suc ces hadden. Alleen schortte het veel aan de afwerking. Behalve dan de laatste seconde voor rust. Kila scoorde uit een vrije trap. Maar net op het moment, dat de bal over de lijn rolde, floot scheidsrechter Berrevoets af! Het vertrouwen van FC Den Haag bleef ech ter ongeschokt, doordat de uitvallen van AZ'67 keurig afgestopt werden, in laatste in stantie door doelman Thie. die voor rust ze ker drie treffers voorkwam. Een schot van Frank tikte hij nog net over, een inzet van Nygaard sloeg hij naast en Wildbret moest ook in hem zijn meerdere erkennen. Dit grootse optreden van Thie komt niet on verwachts. Hij is al weken in een groeiende vorm. Maar zijn acties waren nog niet zo spectaculair als gisteren. Zijn verklaring: „Ik voetbal momentee' gemotiveerd. Want ik heb me een doel gesteld. Ik wil net als vroeger weer bij Oranje komen en met Aad Mansveld eventueel de eindronde van het wereldkampioenschap meemaken. Dat moet volgens mij haalbaar zijn. Er gaan straks drie verdedigers mee. Twee zijn er bekend, de derde wil ik zijn". De concurrentie van Doesburg (Sparta) en Ruiter (Anderlecht) Gevaar stimuleert hem duidelijk, evenals de hele ontwikkeling, die er bij FC Den Haag gaan de is. „Ik behoor tot de ouderen en ik voel het als mijn taak een voorbeeld voor de an deren te zijn". minst sterke been, dus vele bewegingen had den weinig zin. Aad: „Ik heb er de hele wed strijd last van gehad. De komende dagen wiJ ik er weer naar laten kijken"- Resoluut Die instelling bewees Thie gisteren overdui delijk. Want ook in de tweede helft moest hij herhaaldelijk in 'actie komen. Vrije verdedi ger Suurendonk kwam a' vrij snel dicht bij een doelpunt, toen hij alleen op de Haagse doelman afdook. Resoluut kwam Thie uit zijn doel en gleed de bal voor de voeten van de AZ-speler weg. Het feit. dat er zo'n grote rol voor Thie was weggelegd, had ook te maken met de handi cap van Aad Mansveld. De ausputzer was de afgelopen week aan een ontsteking aan zijn voet geholpen en had geaarzeld om mee te spelen. Tot vlak vooi de warming-up bleef de pijn hem hinderen en slechts zijn ijzeren wil om te spelen bracht hem het veld in. Of dat verstandig was, werd zeker na afloop be twijfeld. De hechtingen in zijn voet waren blijven zitten maar voor de rest zag het er belabberd uit. Oo1-. gedurende de wedstrijd was zijn blessure duidelijk zichtbaar ge weest. Hij stopte soms w~l eens een bal met rechts af. maar zijn voorzetten en passes werden altijd links aangegeven. Dat is zijn FC Den Haag kreeg het daardoor moeilijk en toen alsmaar bleek, dat de stugge verde diging van AZ'67 het heft goed in handen had was de kans op een overwinning voor de thuisclub verkeken. Temeer, omdat de sprankelende acties van Leen Swanenburg minder voorkwamen. Daardoor verdween ook het gevaar van FC Den Haag. Trainer Evert Teunissen trachtte door enkele wisselingen (Piet de Zoete en Hugo Lochten bergh moesten pla«*s maken voor Wim Berckenkamp en Kees Bregman) de druk van FC Den Haag te vergroten. Maar dat hielp weinig. 'ioen Hoogesteeger AZ'67 bovendien aan de leiding hielp steeg de nervositeit bij FC Den Haag. De kansen, die tachtig minu ten waren weggebleven, ontstonden ineens wel door paniekvoetbal. Toen miste de ploeg echter de koelbloedigheid toch nog binnen te halen wat al die tijd verwacht werd. Conclu sie van Teunissen; „Dit kan je met jeugd verwachten. Drie verdedigers van AZ'67 wa ren dertig centimeter langt.- dan onze groot ste aanvaller. We hebben dat eigenlijk van te voren gevreesd en de oplossing is er in de wedstrijd niet uitgekomen". HANS DE BRUIJN Scoreverloop: 18, Hoogesteger 0—I. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 12.000. FC Den Haag: Thie; Kila, Mansveld, Dusba- ba, Korevaar; Van Vliet, De Zoete (Bercken kamp), Lochtenbergh (Bregman); Bres, Storm, Swanenburg. AZ'67: Vooys; Mol, Suurendonk, Kabel. De Vries; Wildbret, Kist, Nygaard; Hoogesteger (Schaafstra), Frank, Vredenburg. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - - FC Den Haag heeft er geen spijt van gehad dat het aan het spelen op zondag heeft vastgehouden. Twaalfduizend toeschouwers betekende een totaal, dat voor al op een autoloze zondag Diet verwacht was. Commercieel/directeur Gerard Slager: „We hebben de zaak goed getaxeerd. De autoloze zondag heeft ons geen schade berokkend. In tegendeel zelfs. Natuurlijk is de vergrote be langstelling deels te verklaren door de pres taties van FC Den Haag in de laatste weken en verder, geloof ik, dat ook het wegvallen van andere recreatiemogelijkheden in ons voordeel was. Als je stelt, dat we vandaag vierduizend man meer hadden, dan is zeker de helft voor dat laatste argument naar het Zuiderpark gekomen". Autoloze zondagen of niet, FC Den Haag blijft in de toekomst ze ker op zondag voetballen. Scheidsrechter Berrevoets (foto) trekt zich niets aan van de protesten van de Ha^cnaa.s en begeeft zich de kleedkamer. Het schot van Kila, dat het doel van AZ trof, zal hij niet toekennen. Aad Mansveld kijkt verbaasd naar scheidsrechter Berrevoets, die affluit op het moment, dat Aad Kila zijn vrije trap heeft genomen. Onfortuinlijk genoeg voor hem ve rdwijnt de bal niet in het doel van Vooys. KERKRADE Het doel punt dat Jan Boskamp na de eerste de beste aanval van Feyenoord tegen Roda JC in de tweede mi nuut reeds scoorde, maak te de wedstrijd tot een van de saaiste die de laat ste jaren in Kerkrade is gespeeld. I Feyenoord kon zich van dat moment af bepalen tot het op- vangen van de aanvallen van Roda en dat was. gezien het I feit dat Roda al weken niet tot doelpunten maken kwam. geen al te grote opgave. Eddy Trey- i tel kreeg vrijwel niets te doen. Feyenoord speelde in verband I met de lichte blessures van Scluieider, Van Hanegem, Rijs- bergen en Ressel relaxed en profiteerde van Roda's fouten I om de score nog hoger op te voeren. Dat gebeurde na een half uur. Toen Schneider naar voren ging werd hij volledig vrijgela ten. Kristensen overzag de si tuatie en gaf een pass maar Schneider, die op zijn gemak een hoek uitzocht en het was 2-0. De Jong werd in de eerste minuut na de rust door Ressel op maat bediend en schoot hard in: 0-3. Feyenoord „tik- t£" rustig naar het einde. De winst was binnen en woensdag wacht in Polen een zwaarder karwei. Boda JC: Damen: Broeks. Fi scher. Dijkstra (De Wit). Offer- Wltjes. Advocaat. Meu- FeyenoordTreytel; Wery. Vnit Daeie. Schneider (Evertsen). RIJsbergen; Boskamp, Jansen. Hanegem. MAASTRICHT - George Knobel stapte opgelucht van het veld af. De wedstrijd tegen MW was voor hem moeilijker geweest dan voor de spelers. Een zege met 4-0 op de Maastrichtenaars deed trainer Knobel genoe gen, omdat zijn ploeg, net als vorige week tegen Go Ahead, toen het er op aankwam gemakkelijk openingen vond. Colombain noch doelman Mathijssen kunnen voorkomen dat Rep de eerste treffer voor Ajax laat aantekenen. Men moet vele jaren terug gaan om vier doelpunten van Ajax in Maastricht in de boe ken terug te vinden. Toch heeft Ajax het lange tijd vrij moeilijk gehad. MW stelde zich aanvankelijk defensief op en Ajax mocht het spel maken, maar kwam door het gebrek aan ruimte slechts tof afstandschoten, waar Ma thijssen weinig meite mee had. MW kwam tot een aantal knappe tegenstoten en na een half uur ontsnapten de Amster dammers aan een achterstand toen na een combinatie Bro kamp-Kerstges-Dijkstra ten slotte Braam vlak voor het doel een prachtige scorings kans kreeg. Via de voet van Suurbier schoot hij over het doel. Twee minuten voor de rust hie'p Johnny Rep Ajax plotse ling aan een voorsprong. Hij liep door op een dieptepass van Haan, die door Colombain en Lacroix leek opgevangen te worden. Rep duwde echter het tweetal opzij, bemachitgde de bal en schoot beheerst langs Mathijssen. Toen Gerrie Müh- ren een kwartier na de rust niet een zuiver schot Ajax op 2-6 bracht was de spanning op slag verdwenen. MW gaf zich gewonnen. Rep en invaller Van Dord konden op simpele wijze nog scoren. Er waren aanvankelijk enige zcrgen over de blessure van Keeskens, die hij in de slotfase opliep. Hij speelde de wed strijd niet uit, maar het bleek allemaal mee te vallen. Nees- kens speelt woensdag in elk geval tegein CSKA. Scoreverloop: 42. Rep 0-1, 60. Gerrie Mühren 0-2, 79. Rep 0-3, 69. Van Dord 0-4. Scheidsrech ter: Van Gemert. Toeschou wers: 20.000. MW: Mathijssen; Pleumee- kers, Lacroix, Herben, Colom bain; Braam, Hoenen (Pot), Dijkstra; Bonfrère, Kerstges, Brokamp. Ajax: Stuy; Suurbier, Blanken burg, Hulshoff, Krol; Haan, Neeskens, Gerrie Mühren; Rep (Van Dord), Mulder, Arnold Mühren (Keizer). De honkbalcompetitie zal volgend jaar volgens het zelfde systeem worden af gewerkt als dit jaar. Dat betekent een teleurstelling voor het bestuur van de KNBSB dat na een groot aantal plannen ter gezond making van de competitie - plan-Engelsen, journalis tenplan - koos voor een ei gen opzet: de afgesloten topklasse. Hierin zou spe lerspromotie en geen club- promotie moeten plaats vinden. En juist dit laatste punt bleek voor de meeste ver enigingen een struikelblok. De afgevaardigden wei gerden het algemene be lang te laten prevaleren boven clubbelangen. De nood in de vaderlandse honkbal wereld, waarin zich het ledenbestand n; ^lijks uitbreidt, het puL,.ek weg blijft en de sponsors geen verhoogde interesse tonen, moet ken nelijk nog groter worden voordat de verenigingen overstag gaan. En dat is jammer voor een sport die alles in zich heeft om spektakel te bieden. Op de eerste dag waarop het voetbalvolk gebruik moest maken van ander dan eigen vervoer, is van een sterk teruglopen van de belangstelling voor de duels in de eredivisie niets gebleken. De vier wed strijden, die zaterdag wer den gespeeld, leverden een gemiddelde van 8.500 toe schouwers op, de vijf van zondag bijna dertiendui zend. Een vergelijking gaat echter niet geheel op want Ajax en Feyenoord, evenals thans PSV, trek ken per traditie veel pu bliek en zij speelden op zondag. Van een ongunsti ge invloed is echter niets gebleken. Er moet worden afgewacht hoe het zal wor den ais het weer minder wordt en de fiets dan wel een koud vervoermiddel De première van „wereld- voetbaldag" met de ont moeting tussen de ploegen van Europa en Zuid-Ame- rika is geen doorslaand succes geworden. Een ui terst matig bezet stadion - en in Spanje is men toch wel gecharmeerd van voetbal - en een wedstrijd waarin wel kon worden genoten van staaltjes fraai voetbal maar waar van toch niet de vonken afspatten. Zo lang Europa niet m-et het werkelijk sterkste team kan aantre den en de organisatie toe staat dat „iedereen aan de beurt komt", lijkt het ex periment dat zo boeiend had kunnen worden, bij voorbaat tot mislukken ge doemd. De voetbalwereld staat voor een uiterst belangrij ke datum, zaterdag 10 no vember, als over het nieu we vergoedingssysteem wordt gesproken in een al gemene vergadering be taald voetbal. De FBO wil uitstel tot volgend jaar mei. Indien de VVCS vast houdt aan de inderdaad afgesproken datum van november - dus de tiende - zou een breuk in de be taald voetbalwereld niet onmogelijk zijn. Weer een kwestie waarin wijohead en beleid de hoogst prio riteit moeten hebben. ■■■■E3

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18