FIETSEN NAAR SPORTTERREIN WAS (NOG) EEN BELEVENIS Geen nieuwe structuur voor honkbalcompetitie L MACK SCHAKELDE RECHTSE VAN TSHINZA UIT Raak-IJshockey te vermoeid? MORRIS (HIJS) NAAR HUIS Bevrijdingsbeker" dupe van autoloze zondag MAANDAG 5 NOVEMBER 1973 A 51 Uitpuilende fietsenstallingen. Een veel voorkomend beeld bij sportterreinen op de eerste autoloze zondag. DEN HAAG De ober zaït weggedoken in een van de stoelen waar zondags nor maal de gasten zitten. Somber mompelde hij voor zich uit: „Het kan niet an ders". Hij berustte. Op de achtergrond keek voorzit ter Wolthuis van De Vrije Wapenbroeders met een al even zorgelijke blik naar een van de sabelwedstrij den om de traditionele Be- vrijdingsbeker. Hij was ook een van de gedupeer den van de autoloze zon dag. „Deze wedstrijd", sprak hij, „Is een klassieker. Er zijn soms meer dan honderd deelnemers. Nu zijn er maar 30 inschrijvin gen". Hij maakte een klein re kensommetje. „Er moet nu geld bij. Wel zo'n 450 gulden, voor een amateuristische schermver- eniging enorme kosten". Bij een ander al even traditioneel sport evenement, de Haagse zwemki- flometer wachtte penningmeester Baarda van DSZ tevergeefs op de verwachte grote opkomst. Na het eerste startschot In zwembad Morgenstond had hij net het vijftigste kaartje ver kocht. „Dat is erg weinig", zei hij. En bij de ingang van het Prinses Irenesportpark, een Rijswijks voetbalcomplex, zat parkeer wachter Marinus Boekee bij een lege parkeerplaats. Zich af te vragen wat hij daar nu eigenlijk deed. „Die fietsen zijn de moei te niet waard. Maar ik moet hier zijn, dat is contractueel vastgelegd". Marinus Boekee bleef lachen, hij had begrip voor de situatie. „Je kan geen ijzer met handen breken. Maar mijn pacht gaat intussen wel door en wat scheelt dat niet?" De parkeerwachter zat liever thuis. „Je moet nu dubbel waakzaam zijn. Er zijn er zat die om een fietsje staan te springen". Gouden dag Lege parkeerplaatsen en uitpui lende fietsenstallingen een veel voorkomend beeld bij sportter reinen op de eerste autoloze De taxichauffeurs beleefden een gouden dag. Ook sportmensen namen vaak deel aan het „gevecht"om een taxi. De souvenirwegen stond er in het Zuiderpark DEN HAAG De sou- venirwagen ontbrak gisteren niet in het Zui derpark bij FC Den Haag. Circa twintig supporters waren zon dagmorgen in alle vroegte a'l in de weer om dit volgeladen en zware vervoersmiddel vanaf de Hoefkade naar het veld te duwen. Dat kostte heel wat zweet druppeltjes natuurlijk, maar de supporters lie ten zich niet kisten door de autoloze zondag en een uur voor de aan vang van de wedstrijd gingen d'e vaantjes, vlaggetjes en andere clubsymbolen dan pok net als anders grif van de band. zondag. De bewakers in het Zui derpark bijvoorbeeld beleefden een gouden dag. De rekken puil den uit, evenals de tribunes bil FC Den Haag. Het weer werkte mee. Dat was een van de redenen dat ver voersproblemen uitbleven, ook bij de moeilijk bereikbare sport complexen. Zoals dat van De Kieviten in Wassenaar. Het eer ste damesteam kon nog bogen op een redelijke belangstelling. Het hockeyduel met HBS was twee uur verlaat om de bezoe kende dames uit Hillegom ge noeg (reis)tijd "te geven. Er wa ren nog drie support(st)ers meegekomen ook met de bus. Echtpaar Groen: „Normaal ko men we met vijf auto's. Nu moesten we reizen in een afge laden bus. Sommige speelsters kunnen daar niet tegen". Begrijpelijk volgde het alterna tief: „Het zou veel mooier zijn de competitie naar zaterdag te verplaatsen". Een mogelijkheid waar ex-bestuurslid W. Rouppe van der Voort van De Kieviten ook op wijst. „Er wordt al ge sproken van een verschuiving. De teams mogen er echter niet de dupe van worden. Als een speler niet kan op zaterdag, moet de zondag worden gehand haafd". De eerste zondag zon der auto had volgens Rouppe van der Voort die met de brom mer van zijn zoon („wei gek, als je altijd auto rijdt") naar het veld w as gekomen, geen gevolgen voor De Kieviten. „Ik vraag me af, of het met slecht weer ook zo zal zijn. Het is voor de mensen nu nog een belevenis weer voor het eerst op de fiets te zitten". Curiositeit De curiositeit overheerste. Zoals bleek uit de opgeruimde stem ming in de propvolle bus, die uit Gorinchem bij HGC arri veerde. „Hartstikke gezellig", was de mening. Od hetzelfde complex De Rogge- woning bleek ook de keerzijde. In de deuropening van het club gebouw van Graaf Willem II/VAC speurde commissaris Van Zwieteren naar de cluble den die op zo'n mooie zondag de gang naar Wassenaar normali ter maken. „We hebben", zo klaagde hij, „met zulk mooi weer anders veel meer men sen". Maar de verwachte ver- voersmoeiilijkheden met incom plete elftallen als gevolg waren ook bij Graaf Willem II/VAC uitgebleven. Van Zwieteren: „Elk elftal was compleet. Ook drie spelers van het derde woonachtig in Bodegeven die om twaalf uur moesten spelen waren op tijd. En we hadden zelfs reserves". Op het terreinencomplex Ocken- burgh bij Kijkduin had de auto loze zondag zelfs een gunstige uitwerking op de opkomst. „Vandaag zijn er 26 wedstrij den. Normaal zijn er altijd wel een of twee duels die moeten worden uitgesteld. Vandaag geen een. Terreinmeester Ad Pronk constateerde het glunde rend. Evenals hij met veel ge noegen op het eldorado van stil te wijst. „Anders is het altijd een chaos met auto's hier.En nu zie je iets dat je nog nooit gezien hebt: hele families op de fiets. Prachtig om te zien". Taxi Aad Pronk vond het niet erg, om in plaats van de auto de fiets te nemen. Terwijl buiten twee voetballers uit een taxi stappen, vertelt hij, nog steeds glimmend van plezier: „Toen ik hier kwam, stonden er al mensen voor de poort. Zij stonden er al voor negenen. Dat is nog nooit gebeurd. Ik heb de indruk, dat ze hoe dan ook op tijd willen zijn. Ze vinden het een genot dat het zo rustig is. Het is weer eens wat anders. De mensen hadden nog nooit zoveel rust en plezier". Met de blik op de toe komst gericht voegt hij er aan toe: „Ik weet ook zeker, dat als je over zes weken komt kijken, de reacties anders zullen zijn". Buiten roept een vrouw: '„Kijk eens een auto...". KOOS KOOMAN AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse base ball- en softballbond heeft zaterdag geen fiat gekregen van de alge mene ledenvergadering voor de plannen een nieuwe structuur in te voeren in de honkbalcompetitie. Na uren gepraat bleek uit de uit slag van de stemming dat dertig afgevaardigden tegen het bonds- voorstel waren, slechts tien voor en vijf zich onthielden van een uit spraak. Een duidelijke nederlaag dus voor het bestuur van de KNBSB, waaraan voorzitter Guus van der Heijden geen portefeuille kwestie verbond, maar wel de raadselachtige conclusie. „Het bondsbestuur treedt niet af" verbond. Met andere woorden: 't behoort niet tot de onmogelijk heden dat een of meer leden van het college dat de struc- tuurvoorstellen indiende alsnog opstapt. De uitspraak van de bijzondere algemene ledenvergadering maakte op buitenstaanders een nogal vreemde indruk. Want alle afgevaardigden waren het één ding roerend eens: 't honk bal verkeert in een malaise en aan die situatie moet zo spoedig mogelijk een eind komen. Bo vendien kwam het voorstel van het bondsbestuur in feite neer op een bestendiging en legalise ring van de huidige situatie. Maar deze twee factoren bleken de vergadering niet te kunnen vermurwen. Hoewel voorzitter Van der Heijden er diverse ke ren op wees dat het slechts ging om een principiële uitspraak over de structuurvoorstellen en dat over details pas later zou worden beslist bleken de bezwa ren van de afgevaardigden over juist de bijzonderheden van doorslaggevende betekenis. Het voorstel van het bondsbestuur behelsde de volgende punten: Instellen van afgesloten hoofdklas se op basis van het clubsys teem; betrekken van de regio hierbij; attractiever maken van alle com petities; terugbregen aantal landelijke competities; terugbrengen aantal landelijke competities; instellen landelijke jeugdcompeti- tie; toelaten twee buitenlanders per ploeg. In zijn toelichting memoreerde Guus van der Heijden: „Al ja ren is men het erover eens dat het met baseball niet de goede kant opgaat. De groei van het ledental werd afgeremd en de hoofdklasse trok minder toe schouwers. Bovendien is er geen gezonde rivaliteit binnen de bond. Er wordt te veel met de vinger naar anderen gewe zen. Ket image moet worden verbeterd. En dat moet snel ge beuren, want anders is de scha de groter dan we denken. Voor al met betrekking tot sponsors en subsidiegevers. Als we niet oppassen kloppen we over een paar jaar aan gesloten deuren. Met onze voorstellen streven we naar nieuwe stimulansen. Het „spel op de honken" moet be kender worden en daarom meer propaganda krijgen. Het topba- seball is te veel geconcentreerd in het westen. Daar moet veran dering in komen". Hét middel Het bestuur van de KNBSB zag in een afgesloten topklasse hét middel om haar doel te berei ken. Maar de konsekwentie van deze structuur, waarbij uit de te creëren topklasse geen degrada tie plaatsvindt, is dat er alleen spelerspromotie ontstaat. Kleine clubs zien dan hun talent volle spelers vertrekken naar de hoogste afdelingsclubs. En juist j tegen dat aspect hadden veel af-j gevaardigden overwegende be-r zwaren. Iedereen is het eroverj eens dat er iets moet verande ren, maar daar mag vindt 1 men het'clubbelang niet on-| der lijden. Bovendien zou bondsvoorstel tn oc vrijwel niets aan de huidige c standigheden veranderen. Wantl ook nu melden talentrijke spe-ï Iers zich bij hoofdklafeclubs, I na daarvoor al ei niet b67.aderd| te zijn. De ledenvergadering bleek ook niet ontvankelijk voor de onmis-£ kenbare voordelen van een af-l[ gesloten topklasse. Van der| Heijden: „De honkbalcompetitie I wordt duidelijker herkenbaar. Dat heeft z'n voordelen tentiële sponsors die een club uit die afdeling, waarop dan ook de belangstelling van het pu- T bliek zich zou moeten concen treren. willen steunen. Het aan vaarden van onze plannen vraagt een portie durf en een mentaliteitsverandering". Geen durf De afgevaardigden bleken de durf niet te bezitten. Met ruim ver schil leed het bondsbestuur een nederlaag toen het voorstel in stemming kwam. Daarmee kreeg Van der Heijden en zijn collega's niet de gelegenheid om de bezem eens door de vader landse honkbalwereld te halen. Wat de konsekwenties van de uit spraak van de algemene leden vergadering van 3 november 1973 voor het Nederlandse honk- bal zullen zijn zal pas over eni- jj ge jaren zijn vast te stellen. I Dan kon men er wel eens spijt van hebben. FRANK WERKMAN 1 Het bestuur van de KNBSB in conclaaf na een s'chorsing van de bijzondere algemene ledenvergadering. Zittend achter de bestuurstafel Guus van der Heijden rechtsen de heer Voogd, gesecondeerd door de overige leden van het college, dat zaterdag een nederlaag leed. Het voorstel voor een nieuwe structuur werd afgewezen. LOESAKA Het nationale voet balelftal van Zaïre heeft de uit wedstrijd tegen Zambia gewon nen met 2—0. De wedstrijd gold voor de finalegroep Afrikaanse zone van de kwalificatie voor het toernooi om het wereldkam pioenschap. De score was af bij de rust bereikt door doelpunten van Mayanga en Kakoko. Er waren 75.000 toeschouwers. De stand In de tinalegroep ls: LUIK Raak-ijshockey heeft de eerste nederlaag in de competitie Nationale Nederlanden zaterdagavond met 6-3 verloren van CPL Super Nendaz uit Luik. De Hagenaars konden geen moment In de glansvorm komen van afgelopen vrijdagavond tegen Hijs Veronica 538. Ook Dave Andrews in het doe! was maar matig op dreef. Het is een erg harde wedstrijd geweest onder leiding van scheidsrech ter De Pappen en Tamboer die eveneens matig op dreef waren. Straffen van 5 en 10 minuten waren niet van de lucht. Bij Luik was Touchette de grote man en maakte liefst vier doelpun ten. Hij is door de Belgische bond nog niet geschorst, wegens de veelbesproken penalty in de wedstrijd tegen Hijs Veronica 538 van 26 oktober. Na de eerste periode was de stand 2-2. De Cloe en Turk hadden voor de doelpunten weten te zorgen. In de tweede periode kwam Raak schijnbaar vermoeid van de wedstrijd tegen Hijs niet aan de puck en liep Luik naar 5-2. In de derde periode heeft Raak alles in het werk gesteld, maar Luik kwam vrij gelukkig een paar maal goed weg. Door Rendall werd het 5-3 met nog twee minuten te spelen. De Raak-coach haalde toen Dave Andrews uit het doel om te proberen met een man meer op het ijs eerst 5-4 te maken. Maar het lukte niet. Op de valreep maakte Touchette 6-3. De stand: Tilburg Trappers: 5-10, Raak en Hijs elk 6-10. Hedenavond ontvangt Tilburg Trappers—Hijs Veronica 538. Voor 25 november staat op de Hoky op het programma Raak—Tilburg Trappers. DEN HAAG HIJS Veronica heeft naast de nederlaag tegen Raak een tweede klap te incasseren gekregen. De rustige en technische rechterwlnger uit de tweede lijn Paul Butch Morris is afgelopen za terdag plotseling naar huls teruggekeerd. Het was al bekend dat Morris die net een echtscheidingsprocedure achter de rug heeft verschrikkelijk veel heimwee had naar zijn dochtertje. Het is niet gelukt hem door die depressieve periode heen te slepen. Met als gevolg dat hij zaterdag het vliegtuig (naar Long Island) heeft genomen. Leo Koopmans is terug in Nederland. Omdat HIJS Veronica het kwantum buitenlandse spelers (zes) niet wil overschrijden is hij uit geleend aan Heerenveen. HIJS Veronica blijft een claim op hem houden. Liefst gezamenlijk. Het gedrang moest UBACH OVER WORMS Fighting Mack heeft zater dagavond tijdens interna tionale bokswedstrijden in Ubach over Worms op pun ten gewonnen van de Kon golees Klemertv Tshinza. Het gevecht ging over adht ronden. De ex-Europees kampioen had erg veel moeite met de Afrikaan, die vorige week nog de Duitse zwaarwelter kam pioen Homburg had versla gen. Fighting Mack wist echter de gevaarlijke rechtse van zijn veel in casserende tegenstander grotendeels uit te schake len. Donderdag j.l. bestond de kans dat dit duel niet door zou gaan omdat de Antilliaan weigerde voor 1000,- minder te boksen dan de Kongolees. 17»>t geschil werd door de organic uoren bij- tijds bijgelegd, door dit manco j alsnog aan te zuiveren. Er wa ren 750 toeschouwers. Er werden tevens enkele ama teurpartijen gebokst. De uitsla gen daarvan zijn: lichtgewicht: Willem Ruck verliest op punten i van Hans van Brienen. Weiter- gewicht: Mananan.i (Wdld.) a wint op punten van Meijers. Middengewici't: Peter Remmers en Leo Bouwman onbeslist. Zwaarweltergewicht: Guus Bleus wint op punten van Van

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12