Debuut Andrews als 'Nederlander' werd een doorslaggevend succes Ilie Na sta se uitgestoten Kees Pellenaars zwart (op) wit door P. Huyskens Sovjet Unie weigert in Santiago te spelen Taktiek Raak bepalend voor zege op HIJS-Veronica De Jong groeide uit tot favoriet RIE TIMMER AL UITGESCHAKELD Niels mag toch wel 197VTERDAG 3 NOVEMBER 1973 PAGINA 9 DEN HAAG Met nog anderhalve minuut te spelen in de voortreffelijke wedstrijd HIJS Ver- jnica tegen Raak haalde de spelende coach van HIJS, Corky de Graauw, doelman Cor Hoogen- joorn van het ijs om deze in te ruilen voor een ixtra veidspeler. De stand van dat moment was 5—3 in het voordeel van Raak. Echter De Grauw wisselde Hoogendoorn niet in voor een extra aan valler hij liet een verdediger, Roomer, staan. In anderhalve minuut kan veel gebeuren en daarop gokte De Graauw. Juist in de periode demon streerde Roomer wat zich gedurende de hele wedstrijd bij HIJS Veronica gemanifesteerd, hy- pere nervositeit. Hij verspeelde kinderlijk een voudig de puck aan de letterlijk en figuurlijk gro te uitblinker Dick Decloe en uiteraard is er dan voor deze in Canada geschoolde linkervleugelspe ler geen kraken aan de pit. Het werd 73 voor Raak, dat de zege volledig verdiende, maar daar bij ook werd geholpen door de nodige porties vei ne. Op de eerste plaats had het een doelman van for maat. Dave Andrews, deze week tot Nederlandse speler uitgeroepen, heeft buitengewoon zijn doel verdedigd en zoals gebruikelijk bij een goede doelman heeft hij over geluk niet te klagen ge had. Hunting en Queen schoten bulten zijn bereik tegen de paal. Een backhandshot van De Graauw hield hij er raadselachtig uit en tweemaal bleef de puck op de doellijn liggen. Maar al dat geluk doet weinig af aan de overwinning van Raak dat vartaf de begin face-off de juiste tactiek toepaste en al direct wist hoe het HIJS moest aanpakken. De tactiek heette intimidatie en daar hadden de lichter gebouwde spelers van HIJS niet van te- Canadese stijl Scheidsrechter Jim Cressman, die veel te veel toe liet en duidelijk de Canadese stijl van Raak met de mantel der onuitputtelijke liefde bedekte, mocht dan wel twee straffen uitdelen, uit het po- werplay van HIJS kwam geen resultaat. HIJS raakte van de kook. De effectieve recht- toe-recht-aan methode van Raak zette echter wel zoden aan de dijk. Met hard-mannelijk en flitsend ijshockey werd de verdediging van HIJS regelma tig onder druk gezet. Deze gordel vormde dan ook de achilleshiel van HIJS, waar Raak dank baar van profiteerde. De stand van 02 bij de eerste pauze was niet volgens het spelbeeld, maar HIJS dat het in artisticiteit wilde zoeken stond tegen het goed draaiende Raak achter, en dat was een keihard gegeven. Doelman Cor Hoog endoorn kreeg 19 schoten, Andrews zes minder. Een bewijs dat er iets aan de aanvallen van HIJS Veronica haperde. De defensie van Raak kreeg alle steun van de snel terug kerende voorwaartsen en als een break-out van de snelle Hunting of Queen gevaar lijk dreigde te worden, stonden er altijd wel een paar spelers meer dan normaal. De conditie bij Raak was duidelijk optimaal. En zat Raak in de verdrukking dan zocht het de weg van een icing. Larry van Wieren de captain van Raak speelde voortreffelijk en had niet veel nodig om zijn team genoten op te peppen. Raak dat inmiddels wel in de gat^n had gekregen dat Jim Cressman niet overal voor floot buitte dat terecht uit. Vooral verdediger Gould belooft een goudmijn voor de strafbank te worden Randell en Crombeen lieten zich nogal eens gaan. Bij de stand 31 voor Raak met een schlemie lig derde doelpunt al direct in de tweede periode ging HIJS drukken. Dave Andrews verrichtte de wonderlijkste reddingen, maar de verwachting was wel gewettigd dat hij toch eens zou moeten capituleren. Keerpunt in de wedstrijd kwam twee minuten voor de tweede pauze. Hunting werd door Randell in het gezicht gehakt, en viel op de grond. Terwijl elke speler van HIJS scheidsrech ter Jim Cressman die weer eens niets had ge zien op dit feit opmerkzaam wilde maken en de concentratie uit de ploeg was, schoot Dick De cloe stoicijns met zijn eerste treffer Raak defini tief naar winst. Want in de derde periode is Raak tenminste zo spelend als gisteren er de ploeg niet naar om de winst uit handen te geven. Al heeft het daar dan wel de enorme steun van Andrews voor nodig. Bij elke andere doelman zou HIJS meerdere doel punten hebben gemaakt, maar bij deze doelman niet. Cor Hoogendoorn heeft in het doel van HIJS overigens ook uitmuntend gespeeld. Aan de drie treffers van Decloe in de derde periode kon hij weinig doen. Het is voor HIJS dan ook zeker geen afgang geworden. HIJS heeft nu nog even de tijd om een doelman en spelers van uitzonderlijke klasse te vinden. Die lopen hier in Nederland beslist wel rond. Ook al hebben zij geen Nederlands paspoort, als zij maar in Nederland zijn krijgen zij de status van Nederlandse speler van de bond. Raak heeft en ze zouden gek zijn als ze het niet zouden pro beren bewezen dat het kan. En gezegd moet worden dat deze ploeg (al is het dan helemaal Canadees geschoold) een aan winst is voor het Nederlandse ijshockey die de gisteren op een totaal uitverkochte ,,De Uithof" (4500 toeschouwers) de zege tenvolle heeft ver diend. BART HOOGDUIN HIJS Veronica—Raak-ijshockey 3—7 (1—2 1—2 2—3). Doelpunten HIJS: Hunting, Queen, Schhffer. Doelpunten Raak: Crombeen, Gaanderse, Ran dell, DeCloe (4). Strafminuten HIJS: 8. Raak: 12 Schoten op Hoogendoorn: 45, op Andrews: 38. In Heerenveen won CPL Super Nendaz met 9—7 van Thialf. De tussenstanden waren 26, 1—2, en 4—1. Er waren 950 toeschouwers. In Tilburg werd gespeeld Tilburg Trappers— Smoke Eaters. De thuisclub won met overmacht 12—3. De tussenstanden waren 40, 3—3 en 5—0. Er waren 1500 toeschouwers. twee verdedigers en captains tegenover elkaar. Larry va de aanval te vinden. Wil Ooms tracht hem het passen 1 doelman Cor Hoogendoorn kijken angstig toe. Henri van Drunen (11) van Raak maakt het de defensie van HIJS Veronica weer moeilijk. Een veel voorkomend beeld uit de ontmoeting tussen HIJS Veronica en Raak. OOSTERHOUT Het Nederlands kampioenschap driebanden in Oosterhout heeft op de tweede dag een sensationele wending ge nomen. Na de nederlagen van Jan Doggen tegen Tiest Brosens en van Rini van Bracht tegen Joop de Wilde voerde Piet de Jong uit Hendrik Ido Ambacht gisteravond met twee punten voorsprong het algemeen klas sement aan en was van volko men outsider gepromoveerd tot de voornaamste kanshebber voor de titel. De Jong, die aan het toernooi was bégonnen in de hoop bij de eer ste vier te eindigen, zodat hij 1 volgend jaar niet aan de voor wedstrijden zou behoeven deel te nemen, won achtereenvolgens van Brosens en Van Aart, zonder evenwel tot grote hoogte te ko men. Maar juist die overwin ning op Brosens was voor hem belangrijk, omdat de Bredase favoriet nu volkomen kansloos was geworden en vrijuit kon spelen. Dat deed de kleine Bra bantse caféhouder dan ook 's a- vonds tegen Jan Doggen, die tot tweederde van de partij de race kon volhouden, maar toen moest afhaken en in 68 beurten werd geklopt: 41—60. De derde gegadigde voor het kampioenschap bleef Henny de Ruiter, die met De Wilde nogal moeite had (6058 in 75 beur ten), maar tegen Teegelaar on genaakbaar was (46—60 in 61 beurten. De grootste verrassing van de tweede dag was echter de nederlaag van Rini van Bracht tegen Joop de Wilde. De Brabander speelde erg kram pachtig en ging in 68 beurten knock-out: 6058. Na vier ronden is de s,.and: 1. De Jong,'8, 8, 0.827, 2. Doggen 6 7 0.954, 3. De Ruiter 6 9 0.836, 4. Van Bracht 4 10 0.888, 5. Bro sens 4 6 0.790, 6. De Wilde 2 5 0.792, 7. Van Aart 2 7 0.720, 8. Teegelaar 0 7 0.849. OOSTERBEEK Na de derde DeAJs.laf£ ronde in het schaaktoernooi om de nationale damestitel In Oos terbeek staat Ada van der Gles- sen na een enigszins gelukkige zege op Fenny Heemskerk al leen aan de leiding. Het duel, met als inzet de eerste plaats, had eigenlijk in remise moeten eindigen. Fenny Heemskerk verspeelde echter een stuk, het geen voor haar concurrente ruim voldoende was voor de winst. ia <le derd der Glessei Fenny Heemskerk/Erlka Belle punten. 4 t/m 7. Cora van Gent, Jeanette Mulder Carla Bruinenberg en Mleke van Eist M4 punt. 8. Elles punt, 9/lë. Rle Tlm- Rie Timmer heeft opnieuw verlo ren. Debutante Mleke van Eist profiteerde knap van een paar foutjes. De nederlaag van de ti telverdedigster betekent dat zij vrijwel is uitgeschakeld. Carla Bruinenberg heeft zich hersteld van de wat zwakke start via een bliksemoverwinning op El- les de Graaff. De uitslagen van de derde ronde zijn: Erlka Belle—Cora van Gent 1—0, Mleke van Eist—Rle Timmer 1—0, Carla Bruinenberg—Elles de Graaf 1—0, Fenny Heemskerk—Ada van der Glessen 0—1, Anneke Schol Jeanette Mulder l-O. .Joop de Wilde verraste met zege op Rini van Bracht PARIJS - Ilie Nastase is geen lid meer van de 'Association of ten nis players', de vakbond van spelers met tennis als voor naamste bron van inkomsten. De Roemeen verklaarde gisteren in Parijs des middags uit de ATP te zijn gestoten als gevolg van zijn weigering de boete van 5000 dollar (ongeveer 13.000 gul den) te betalen, die hem is op gelegd, omdat hij niet meedeed aan de Wimbledon-boycot van de spelersorganisatie. Nastase: ,,Ik heb ze wel honderd keer gezegd dat ik niet voor mijn plezier op Wimbledon heb gespeeld, maar omdat het moest van de Roemeense bond. Als ze van mij 5000 dollar wil len om aan de eerste beste be delaar te geven, dan kunnen ze die krijgen. Maar een boete be taal ik niet. Die moeten ze maar bij mijn bond vangen. Een kwestie van principe." DEVENTER - Niels Overweg mag vandaag spelen tegen NEC. Het beroep dat Go Ahead Eagles had aangetekend tegen de schorsing van zijn vrije ver dediger voor een bindende wed strijd, is ontvankelijk verklaard. De Eagles hebben deze we"': een ontmoeting in de zg. neder- lagenserie gespeeld tegen de amateurclub SJN uit Nijmegen. Overweg bleef toen aan de kant. Deze wedstrijd was reeds geruime tijd tevoren aan de KNVB gemeld. Sportwereld Parijs - De uitslagen van de gis teravond gespeelde wedstrijden in de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie zijn: Marseille—Monaco 0—2, Rennes Nantes 00, LensFC Paris 3—2, Sochaux—Metz 1—0, Nan cyNimes 11, NiceBordeaux 21, TroyesSaint Etienne 1 0, BastiaAngers 00, Lyon Reims 44, Sedan—Straatsburg 2—1, Na 14 wedstrijden is de stand: 1. Lens 24 punten, 2. Nice en Saint Etienne 21, 4. Nantes, Nimes, Lyon, Reims en Angres 19. 7PBonn - Gisteravond zijn reeds twee wedstrijden gespeeld in de Bundesliga: FC Köln—Wuppertaler SV 0—0, en MSV Duisburg—Hertha BSC 1—1 Oslo De adviescommissie voor sport en recreatie van de ge meente Oslo heeft het college van B en W van de Noorse hoofdstad eenstemmig geadvi seerd het ijsstadion Bislet open te stellen voor activiteiten van de profschaatsorganisatie WISO (World Ice Sport Organisation). Jan Klok, Wiso-man van het eerste uur, heeft dit gisteravond uit Oslo vernomen. De profs hadden voor deze winter reeds wedstrijden gepland in Helsinki en Raettvik (Zweden). Alkmaar, Eindhoven en "De Uithof" Enschede De wedstrijd FC Twente FC VVV (tweede ron de KNVB-beker), die zou wor den gespeeld op zondag 11 no vember, is een dag vervroegd en zal nu worden gespeeld op zaterdag (10 november) Kees Pellenaars is zonder sigaar niet compleet BREDA Kees Pellenaars is onomstreden de meest omstre den figuur in de vaderlandse wielerwereld. Een groot wleler- strateeg, die echter door zijn onverbloemde wijze van conver seren niet overal In de pul viel. Zeker niet in Den Haag waar de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zetelt. Er kan evenwel niet ontkend worden dat Pellenaars (60) enorme ver diensten voor de wielersport in Nederland, en daarbuiten, heeft gehad. Het blijft een hachelijk avontuur een boek te wijden aan iemand, die zo veel en zo different heeft meegemaakt, gepresteerd en on dervonden. Het is de grote ver dienste van Pierre Huyskens ooit Omnium in de Volkskrant, ooit Olympus in De Tijd en thans hoofdredacteur met een niet uit te roeien zwak voor de wielersport van het Limburgs Dagblad dat hij daarin voor treffelijk is geslaagd. Kees Pel lenaars komt eruit als de zwart-witman die hij is, met al zijn grote gaven maar ook als de „boerse, weinig plooibare wielerheerser" zoals Huyskens hem omschrijft en beschrijft. Auteurs zouden in de verleiding kunnen komen alle grote daden van Pellenaars breed uit te me ten. Dat is in het boek, waarvan gisteren in hotel Boschhek in Breda door Jan Cottaar, bewon deraar van de Pel en altijd ach ter hem staand, het eerste exemplaar werd overhandigd aan de hoofdpersoon, niet ge beurd. Het is een diepgravend achtergrondverhaal geworden, waarin Huyskens met zijn „ge benedijde pen" echter niet kon voorkomen dat hij werd meege sleept in de aversie die de Pel tegen de KNWU heeft, die er dan ook fors van langs krijgt. Hier en daar zal de lezer de wenkbrauwen fronsen over het taalgebruik. Maar door „in de getest van Pellenaars" te schrij ven, wiens woordgebruik niet bepaald voor de salon geschikt is, is er een boeiende dimensie aan toegevoegd. Wie precies wil weten waarom Pellenaars huis „Hier is 't" is gedoopt, hoe Wim van Est aan zijn, en Ne derlands, eerste gele trui kwam, hoe de twintigjarige actieve wielerperiode van de Pel is ver lopen (toen hij wereldkampioen bij de amateurs wns geworden, stuurde hij zijn ouders het lako- nieke telegram „ik kom zondag avond thuis, 11 uur, C. Pelle naars"), welke machinaties, af spraken, combines eraan te pas komen om successen te boeken en te laten boeken, en wie een indruk wil krijgen hoe het in de turbulente wielerwereld achter de schermen toegaat, moet vooral lezen „Hier is 't, daar was 't", uitgegeven door J. F. Duwaer en zonen te Amster dam. H. v. B. Okker komt in de halve finales uit tegen Ilie Nastase. De als eer ste geplaatste Roemeen ver sloeg de Fransman Jean-Babtis- te Chanfreau met 6—3, 6—1. Het is de vierde keer in twee maanden dat Okker stuit op Nastase, die nog steeds het grand-prlxklassement van de ILTF aanvoert. Okker is hierin tweede. De laatste drie keer was de Nederlander aan de win nende hand. In de andere halve finale ontmoet Stan Smith de Duitser Karl Metier. MOSKOU De Sovjet Unie loopt de kans te worden uitgesloten van verdere deelneming aan het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. De Russi sche voetbalbond maakte giste ren bekend dat het nationale elftal geen toestemming zal krijgen de laatste kwalificatie wedstrijd tegen Chili te spelen in Santiago. Dr. Helmut Kdser, secretaris-ge neraal van de FIFA, verklaarde hierop in ZUrich dat, volgens de reglementen, de Sovjet Unie zal moeten worden gediskwalifi ceerd. De Russische voetbalbond zegt In een verklaring dat het stadion in Santiago, waar de wedstrijd zou moeten worden gespeeld, „is veranderd in een concentra tiekamp en een arena, waar martelingen en terechtstellingen plaats hebben. Op zedelijke gronden kan men van de Sov jet-sportlieden niet verwachten dat zij spelen in een stadion dat bevlekt is met het bloed van Chileense vrijheidsstrijders", gaat de verklaring verder, „met het bevel de wedstrijd in Santia go te spelen en nergens anders, steunt de FIFA op werkelijk on begrijpelijke wijze het Chileense reoctionnisme. De verantwoor delijkheid voor het niet door gaan van de ontmoeting berust dan ook geheel bij de FIFA". De Sovjet Unie had de wereld voetbalbond al eerder verzocht de wedstrijd op neutraal terrein te laten spelen. De FIFA, of lie ver voorzitter Sir Stanley Rous, organiseerde daarop een tele grafische rondvraag onder de 21 leden van het organisatiecomité. Van de ln eerste Instantie bin nengekomen zestien antwoorden waren er veertien pro Santiago. De FIFA heeft de Sovjet Unie gisteren per telegram van de uitslag van de enquête op de hoogte gesteld en dit land te vens gewezen op de gevolgen van de weigering op 21 novem ber in Santiago in actie te ko- Sportwereld Rotterdam - In verband met de olie-crisis en de daaruit voort vloeiende aanbevelingen van de Nederlandse regering zuinig te zijn met benzine heeft de olie maatschappij Gulf in Rotterdam de jaarlijkse auto-rally afgelast. Voor deze zesde internationale star-rally, die op vrijdag en za terdag 23 en 24 november a.s. in Oostbrabant, Limburg en Gelderland zou worden gehou den, was grote belangstelling zowel in Nederland ptö in België' en Engeland. Het mhximonl aantal deelnemers was gesteld of) 200. PARIJS - Tom Okker heeft giste ren in Parijs bevestigd dat hij momenteel in superieure vorm is met een overwinning cp .'«r- tihur Ashe, voor de Nedeila, uj een tegenstander die bijka: on verslaanbaar is. Kring Den Haag eigen lokaliteit (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG - De Kring Den Haag van de KNZB heeft gisteravond haar eigen lokaliteit in zwem bad Zuiderpark offlciëel ln ge bruik gesteld. Kringvoorztitter Simon Prins toonde zich bijzon der verheugd over dit onderko men, dat behalve door de kring ook door vele zwemverenigingen gebruikt kan worden. Minder verheugd was de heer Prins over het Informele ge sprek dat hij had met wethou der Vink van Jeugd, Sport en Recreatie. De heer Vink liet we ten, dat er geen kans op was om zwembad Overbosch In 1974 voor een week te slujten. De kring wilde tijdens die week in verband met het vijftigjarig be staan de nationale zwemkam- pioenschappen organiseren. Bevri j dingsbeker (van onze sportredactie) DEN HAAG - Het subeltoemooi om de Bevrijdingsbeker, open voor profs en amateurs, wordt morgen voor de 29e k er gehou den. Ondanks het rijverbod Wjrdt in gebouw Amicitla aan uoi West-, einde de sabeltop, waaronder de winnaar van vo--.g jwtr Eddy Ham, verwarbt. De we-strijJcn, gaorB-nioéi.d aoor ,.ub Vrije Wapenörocde.-j' boginnen om 10.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9