Arabische landen puilen uit van Russische wapens Fiscus „speelt" mee in benefietwedstrijd Onderzoek naar niet bestaande Watergate bandjes Ceklbc Somwnt MARINER 10 GAAT ONDER WOLKENDEK VAN VENUS ZOEKEN am;a Lank3 X Wandelen met NS ry Postroof opgelost Kamerleden krijgen deurwaarder op de stoep Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! Z: TI-RDAG 3 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Een ezel mag dan dom zijn, hij blijft nieuwsgierig. Getuige dit .on derzoekende" plaatje, gemaakt bij een vernield stuk veldgeschut op de westelijke oever van het Suezkanaal. Tel Aviv-Cairo (AP-DPA-Reuter) Syrië en Irak vrezen ..onver mijdelijke" nieuwe vijandelijk heden. omdat niet gerekend zou kunnen worden op terugtrekking van Israël uit de in 1967 bezette gebieden. Ook in Cairo zou men geloven dat de vrede „zeer ver weg" is. Daar zou men evenmin geloven in een spoedige ver- eenstemming met Israël. De Is raëlische generaal Bar-Lev zei gisteren dat Cairo geen kans heeft weer een oorlog te begin- ren weer beginnen te vechten staan zij in een positie waarin zij geen enkele kans hebben". Premier Golda Meir van Israël heeft tijdens haar bezoek aan Amerika om nog meer wapens gevraagd teneinde de Arabische overmacht op dit punt ongedaan te kunnen maken. Een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat dit verzoek voor een groot deel, zo niet volledig zaJ worden ingewilligd. nen, omdat de Israëlische troe- Senator Javitts, met wie mevrouw pen ten westen van het Suezka- Meir o.a. over de wapenleveran- naal staan. „Als de Egyptena- ties had gesproken, zei dat de Russen de Arabische landen na het ingaan van het jongste be stand zoveel wapens hebben ge leverd, dat zij er mogelijk nu nog meer hebben dan bij het begin van de strijd. Hij schatte dat de Arabische landen, wat hun wapenarsenaal betreft, op het ogenblik drie, mogelijk zelfs vier keer zo sterk zijn als Is raël. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, voert momenteel, zoals dat wordt genoemd, „intense diplo matieke besprekingen over een gecompliceerde situatie". Geertsema officieel naar Gelderland (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft thans officieel bekend gemaakt dat binnenkort de benoeming is te verwachten van mr Geertsema als commissaris van de konin gin in Gelderland. In verband met zijn benoeming zal mr. Geertsema bedanken als lid van de Tweede Kamer waarin hij voor de VVD zitting had. Dezer dagen maakten wij reeds mel ding van de op komst zijnde be noeming. Washington (UPI De aankla gers in de Watergate-affaire hebben gisteren verklaard daf het Witiie Huis niet heeft bewe zen dat twee geheime Waterga- tebandjes van president Nixon nooit hebben bestaan en dat ze een diepgaand onderzoek zullen instellen om erachter te komen wat er is gebeurd. Richard Ben-Veniste.' een raads man van het openbaar ministe rie in de zaak-Watergate, zei aan het begin van de hoorzittin gen op de derde dag, dat het Amerikaanse volk „verwacht en recht heeft op" ?en verklaring. Om erachter te komen wat er precies aan de hand is, zei Ben- veniste, zal het openbaar minis terie de voormalige chef van de medewerkersstaf van het Witte Huis, Ha'ldeman, oud-medewer ker van Haldeman Larry Higby, 1 onderminister van justitie Hen-1 ry Petersen en administrateur van het bureau voor de burger luchtvaart Alexander Butter- field, als getuigen oproepen. Butterfield was de man die op 16 juli het bestaan van de gehei me bandopnamen van de presi dent onthulde. Perschef Gerald Warren van het Witte Huis heeft meegede'eld dat president Nixon een memoran dum van het gesprek dat hij op 15 april van dit jaar had met zijn ontslagen rechtskundige ad viseur John W. Dean, zal af staan aan de rechter in de Wa tergate-affaire. Warren zei dal de president een memorandum van wat hij zich van het ge. sprek herinnerde dicteerde, korl Frankrijk gaat met kernproeven ondergronds PARIJS (Reuter) —Frankrijk Is bezig met het boren van een schacht in het Atol Fangataufa, ongeveer 40 km van het Atol Moeroeroa waar het al zes jaar kernproeven in de atmosfeer neemt. nadat Dean bij hem was ge weest en dat dit memorandum er nog steeds was. De perschef kon niet zeggen of dergelijke onofficiële presidentiële notulen ook bestonden van het gesprek Het wil daarmee de mogelijkheid van 10 juni 1972 met John N. krijgen kernproeven onder- Mitchell. De gesprekken met gronds te nemen. Het werk aan Dean en Mitchell waren de twee de schacht zal nog wel enkele waarvan het Witte Huis in het jaren duren, aldus Franse func- begin van de week meedeelde tionarissen. dat ze niet waren onder ge- Frankrijk wil „ondergronds" sprekken mee betrekking tot gaan na de steeds groeiende in- Watergate op negen banden die ternationale kritiek op de kern- aan rechter John J. Sirica zijn proeven die het in de atmosfeer afgestaan. j heeft genomen. schilderijen gestolen ALKMAAR (ANP) —Bij toeval heeft de politie van Alkmaar, de postroof van 21 september opge lost. Toen werden er om zes uur 's morgens uit een autobus post zakken met poststukken met een vermoedelijke waarde van f 43.000,- geroofd. De zakken waren bestemd voor West-Fries land. Surveillerende agenten hielden deze dagen de dertigjarige gla zenwasser B. uit Alkmaar aan, omdat hij kennelijk onder in vloed verkeerde. In zijn wagen trof men een taxibordje aan, waardoor de politie het vermoe den kreeg met een illegale taxi rijder te maken te hebben. De wagen werd nader onderzocht en in de kofferruimte vond men een postzak met staatsloten, be stemd voor Hoogwoud. Na een langdurig verhoor gaf B toe de postzakken op 21 septem ber te hebben gestolen. 30.000.- heeft hij inmiddels op verschillende spaarbankboekjes gestort. De rest is volgens hem in zijn huishouding opgegaan. Poststukken die voor hem geen waarde hadden deponeerde hij weer in brievenbussen. Hoeveel geld er in de postzakken precies heeft gezeten, weet men nog al tijd niet. Den Haag (ANP) De inspec teurs van de Direkte Belasting hebben het verzoek gekregen de opbrengsten van benefietwed strijden te belasten. Dat ver zoek is uitgegaan van staatsse cretaris Van der Stee van Fi nanciën (voordat hij benoemd werd tot minister van Land bouw). Aldus blijkt uit het ant woord, dat gegeven is op schrif telijke vragen van de Tweedc- Kamerleden Notenboom (KVP), Scholten (CHU) en Vermaat (ARP). De bewindsman acht het niet be vredigend indien voor de toe komst de opbrengsten van bene fietwedstrijden zonder meer niet aan de heffing van de inkom stenbelasting kunnen worden on derworpen. De Kamerleden hadden gevraagd of de staatssecretaris het uit een oogpunt van een rechtvaar dige verdeling van fiscale lasten juist achtte dat beroepssport- béoefenaren geen inkomstenbe lasting betalen over aan hen toevallende opbrengsten van te hunnen behoeve georganiseerde verenigen, kunnen zij het ge- benefietwedstrijden. schil onderwerpen aan het oor- Indien belanghebbenden zich met deel van de administratieve de belastingheffing niet kunnen rechter in belastingzaken. Miljoenenroof aan schilderijen Parijs (AP) —Ongeveer 40 schil derijen uit de periode van het impressionisme zijn gisteren ge stolen uit een particuliere galle- rie in het centrum van Parijs. De waarde van de gestolen wer ken wordt op meer dan 10 mil joen franc geschat. Onder de gestolen schilderijen be- vinden zich werken van Van Gogh, Utrillo, Vlaminck en Mil let. De diefstal vond plaats gedurende de nacht maar de politie werd er pas veel later van op de hoogte gesteld. De schilderijen werden gestolen uit de Herve Odernatt-gallerie. Terlouw's vergissing o O* MISSCHIEN HEEFT DR. TERLOUW. fractievoorzitter van D'66. een beetje te veel gelet op een uitlating van zijn anti-revolutionaire collega Aantjes, die vorige week met de hem eigen blijmoedigheid constateerde, hoe het kabinet—Den Uyl steeds dichter bij de opvat tingen van de christen-democratische ..rand" van zijn regerings meerderheid in het parlement komt. Want Terlouw hield geen rekening met de boosheid welke de K.V.P. dezer dagen vanwege een aantal kabinetsbenoemingen bezielt; hij vergat dat dezelfde mr. Aantjes vorige week ook vastberaden ver- klaard heeft, dat de A.R. op een paar punten niet zal terugkomen van zijn kritiek op het kabinetsbeleid; hij had toen kennelijk ook niet gelezen hoe premier Den Uyl zelf in een interview had gecon stateerd ..Praktisch alle beleidsbeslissingen welke de regering aan de Kamer voorlegt blijven onderhevig aan onzekerheid omtrent het lot van het kabinet in de volksvertegenwoordiging ZO GEZIEN IS DR. TERLOUW een voorbarige profeet, wanneer hij toch beweert dat het kabinet-Den Uyl steeds meer op een ouderwet se roomsrode coalitie gaat lijken. Immers, al zit in de politiek altijd een stukje show, het valt moeilijk aan te nemen dat de heren Den Uyl, Andriessen en Aantjes ten overstaan van parlement en burge rij bezig zijn een comedie of een thriller op te voeren, i Wel een feit is, dat men name een bekwaam politicus als Den Uyl j zich met bezorgdheid afvragen zal. waar het met zijn progressieve front naar toe moet, wanneer het verval binnen D'66 blijft voortdu- I ren en wanneer binne afziebare tijd beslote zou moeten worden tot de definitieve ondergang van de partij. Dan zou de regering-Den Uyl namelijk een kabinet van de progressie- I ve twee, plus een brede christen-demoncratische rand en een clubje I politiek daklozen geworden zijn. ZOVER ZIJN WE IN NEDERLAND nog niet. I Misschien moet Terlouw zijn uitspraak dus inzoverre corrigeren dat. j bij voortduren vande ellende in D'66 Den Uyl op een punt kan komen waar hij kiezen moet tussen glijden in de richting van een 5 echte coalitie-regering en het uitschrijven van vervroegde verkiezin- i gen. Maar met dit laatste heeft de Partij van de Arbeid op dit moment ook minder haast, dan sommige van haar kopstukken wel eens sug gereren. Net nis avondje vóór Sinterklaas HOE ZAL HET MORGEN WEZEN? Tegen die vraag zitten in Randstad en provincie de Nederlanders aan de vóóravond van de eerste autoloze zondag aan te kijken. Het lijkt wel het avondje vóór Sinterklaas. Valt het morgen mee, of valt het tegen? Krijgen we de koek of wordt het de gard? Misschien wordt het een zondag waarop de lucht aangenamer ruikt en zelfs in straten met slechts een paar dunnen boompjes de vogel tjes weer kans krijgen zich overdag te laten horen. Maar misschien ziten anderen van zonsopgang tot de late avod te kiezen, zich te verbijten wanneer ze vanuit hun venster toch een „gelukkige" voor bij zien glijden of oliesjeiks en andere Arabieren te verwense. Mensen die zelden of nooit autorijden .kunnen glunderend deze zondag gewoon blijven doen. zich hoogstens een beetje ergerend aan de vol le trams of druk-bezette fietspaden. En dan zondagavond als de wijzers van de klok naar 24.00 kruipen. Net Oudejaarsavond als we op de twaalf klokslagen wachter., waar na buiten het vuurwerk losbarst. Misschien staan er ongeduldigen klaar, even gespannen als een coureur vlak vóór de start op Zand- voort. Iets wat de sleur van het leven breekt, geeft altijd een beetje plezier, de spanning van het ongewone. Maar daaron. ook moet hel weer niet te lang duren. Weeroverzicht ADVERTENTIE Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG De leden van de Eerste en Tweede Kamer kun nen volgende week rekenen op bezoek van een deurwaarder. De part-time gerechtsdienaren gaan op pad om alle parlemen tariërs een exploit uit te reiken, dat vergezeld gaat van een reeks wensen ten aanzien van hun positie. De actie gaat uit van de Vereniging van Ge rechtsdeurwaarders. De vereniging is erg ontevreden Over de wijze, waarop de positie van de deurwnarders momen teel in de wet is geregeld. Men meent, dat er een eigen deur- j waarderswet moet komen. De huidige wetgeving acht men verouderd'. Om steun bij te zetten aan haar verlangens heeft de vereniging minister Van Agt van Justitie gisteren een zelf opgesteld wets ontwerp toegestuurd. maak meer gebruik van onze uitgebreide service Van onze ruimtevaartmedewerker. De Amerikaanse NASA hoopte vanmorgen vanaf Cape Canaveral de Mariner 10 te lanceren, een toestel met het gewicht van een kleine perso nenauto, dat op weg gaat voor een passage- vlucht langs twee planeten, Venus en Mercu- rius, de enige planeten die dichter bij de zon staan dan de aarde. Het is momenteel een drukke tijd in het plane- tenonderzoek. Over een maand zal de Pionier 10, op meer don 800 miljoen kilometer van de aarde de reuzenplaneet Jupiter uitvoerig verken nen. Tegen de tijd dat de Mariner 10 Venus en Mercurius voorbij zal vliegen, arriveren vier Russische ruimteschepen bij Mars. Venus is, op de maan na, het hemellichaam dat de aarde het dichtst nadert. Terwijl de aarde op 150 miljoen kilometer van de zon is verwijderd, bedraagt de afstand Venus-zon 108 miljoen kilo meter. Venus is praktisch even groot als de aarde, en wordt vooral gekenmerkt door het feit dat in de uiterst dichte dampkring een eeuwig wolkendek van 20 kilometer dikte hangt. Daar om heeft nog nooit iemand een glimp van het oppervlak kunnen opvangen. Twee Russische landingscampsules kwamen intact op Venus te recht. maar waren niet uitgerust met camera's. Wel hebben Amerikaanse astronomen grote de- C'i n Venus met radargolven afgetast, waar- i is komen vast te staan dat de planeet uitge- :re .;e kratervelden onder zijn wolkenlaag ver bergt, maar in zijn totaliteit slechts weinig geaccidenteerd is. Vast staat in elk geval dat de dampkring voor 97 procent uit koolzuur bestaat, en dat aan de oppervlakte de luchtdruk 75 tot 105 atmosfeer bedraagt bij een temperatuur tot 478 graden Celcius. Mercurius is de planeet die zich het dichtst bij de zon bevindt. De afstand varieert van 47 tot 70 miljoen kilometer. Mercurius is een kleine planeet met een doorsnede van nog geen 4900 kilometer, net iets groter dan de maan. Juist omdat Mercurius zich zo dichtbij de zon be vindt. is hij vrij moeilijk vanaf de aarde te ob serveren. Er is dan ook niet veel meer bekend dan dat Mercurius vrijwel zeker geen noemens waardige dampkring heeft en dat er aan de dagzijde temperaturen heersen tussen de 300 en 400 graden Celsius. Verder wordt aangenomen dat Mercurius ruw en onherbergzaam is en dus in meer dan één opzicht gelijkenis vertoont met de maan. De Mariner die vanmorgen vertrok is uitgerust met twee televisiecamera's en voorts meetin strumenten voor ondermeer het opsporen van magnetische velden, het meten van temperatu ren in de dampkring van Venus en het zoeken naar een dampkring om Mercurius. Tijdens de passage van Venus zal een unieke gebeurtenis plaatsvinden: het zwaartekrachtveld van Venus zal worden benut om de baan van de Mariner zodanig te wijzigen dat het ruimteschip met de juiste snelheid en de juiste richting op weg gaat naar Mercurius. Populair heet dit principe ook wel interplanetair biljart. Vervol gens komt de Mariner in een ellipsbaan om de zon xerecht, vanwaaruit hij vermoedelijk Mercu rius nog tweemaal zal passeren om nieuwe op namen te maken. Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen v?n de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis", plus informatie over de Amro Woninghypotheek. 20nn.g mist 19 temperaturen ton luchtdruk m miilibaren opklaringen •w-w warmtefront H hoge-dnJ<geb<ed bewoning sneeuw -r-r kou-front 1lage-drukgetxed TjZ. onweer windrichting vcrplaatsmgsnchting Een vrijwel stationaire depressie die zich nu al enkele dagen in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland ophoudt en een ho- gedrukgebied boven zuidoost Europa houden over onze omge ving een zuidelijke stroming in stand. Met deze stroming wordt lucht aangevoerd, die vrij voch tig is. zodat zich gedurende de al vrij lange nachten op uitgebrei de schaal mist en laaghangende bewolking vormt, die de herfst zon maar met moeite kan doen verdwijnen. Dit type van rustig en nevelig herfstweer met vrij wel geen regen, maar ook met weinig zon. houdt de komende dagen nog aan. Vooruitzichten voor maandag. Op klaringen, ook hier en duar re gen en normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland; voor maandag: aantal uren zon; 0 tot 6; min. temp,, van 5 tot 8 graden; max. temp.: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 8U procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis" en „Amro Woninghypotheek". Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Antwoordnummer 3333, Ar i nu Wil. J NS heeft 15 wandelroutes in de mooiste streken van ons land voor u uitgezocht. Nieuw voor 1973: wandeling in het Stsatsnamur- rexervaat de Strabreditsc Heide (bij Hcczc in Oost Brabant! Vraag on het station naar «Ie kh lorochure "Wandelen met NS" Wjiuiilg uit niet i.S fclndhoven Uen Heldor Luchlh. Hld. Twent# Vtlsslngcn onbew. I btw 'ft» ÓWtMV. i

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7