Op ZONderDAG genoeg recreatiemogelij kheden in de Leidse regio „Fioretti" nam met pijn afscheid van leraar Frijters Verre en vage toekomst badcentrumplan Katwijk l stad en randgemeenten Lrooi de rij- richting om' Nieuw peuterhome Litteris met Oscar' op de oude toer Meerderheid eist een nieuw plan PAGINA 3ZATERDAG 3 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Zondag-zonderdag. De auto, het verlengstuk van het menselijk lichaam, ligt aan de Arabische ketting. Net als in 1965 toen het Suez-kanaal „dichtgegooid" werd. Ondanks veel met de meest uiteenlopende smoes jes gepaard gaande onthef- fingsaanvragen is de algeme ne tendens vrij optmistisch. of het meer negatieve „wat kan mij het schelen" zijn kenmerkend voor Neerlands autobezitter in drooggelegde dagen. Hoe lang echter? Eén zondag gaat nog wel, twee ook nog, maar op de derde autoloze dag begint men waarschijnlijk al met be droefde en verlangende ogen naar het lonkende blik voor de deur te kijken. De verve ling begint dan zijn grauwe kop op te steken. Het VVV wil dat voorkomen want daar is deze instelling min of meer voor. Het VVV- kantoor in Leiden heeft on danks het zeer korte tijdsbe stek een stencil uitgegeven waarin een aantal recreatie mogelijkheden in en rond Leiden opgesomd zijn. Naast de vele musea die Leiden rijk is (10 in totaal) wijst het VW op de Burcht, de oude binnenstad en de vele prach tige Leidse Hofjes. Folders hiervoor zijn vandaag ver krijgbaar op het kantoor aan het Stationsplein. Uiteraard zijn café's en restaurants ge opend en kan men naar de bioscoop. Indien men zonder dag" er op uit wil geeft de regio-dagkaart vele aangena me tips zoals: Kasteel Dui venvoorde te Voorschoten met een ideaal wandelgebied (bereikbaar met buslijn 46); den); het Nationfml automo- bielmuseum te Leidschen- - dam (lijn 46); het ideale duingebied aan de Wasse- naarse Slag (lijn 45); Pan van Persijn, gelegen tussen Katwijk en Wassenaar: fraai duingebied met vennetjes (LIJN 90); Duinrell te Was senaar (lijn 45 en 90); rond vaart op de Kagerplassen vanuit hartje Leiden of War mond. dat te bereiken ls met bussen 5 en 50. Ook is een frisse neus op de Noordwijk- se en Katwijkse stranden nooit weg. Inlichtingen om trent deze dagkaart zijn ver krijgbaar op het kantoor van de NZH, Stationsplein 5 en op zondag in het station N.S. In Katwijk vaart 's middags om 14.00 uur de Tri ton af naar het Kager Eiland waar voor de kinderen een speeltuin en andere leuke at tracties -is. Vertrekplaats: Prins_41sndrikkade (ft berel- ken raetïbus 31. 4F ei* 30). Trimmen" kan men-~do£n op 't terrein van de oude Noord- wijkse golfclub. Tussen neus en lippen door zou men daar ook een partijtje Bowling kunnen spelen. In Alphen aan de Rijn zitten de vogel tjes In Avifauna op de dag jesmensen te wachten (bus lijn 9). Het VW-Leiden wijst er bo vendien op dat in de rijwiel stalling onder het station fietsen te huur zijn. Liefheb bers van tentoonstellingen worden aangeraden te kijken op de service-pagina van deze krant onder de kop „Exposities". BEWONERSPROTESTEN OP DE LANGE MARE 5/n LEIDEN Op een hoorzitting (een initiatief van raadslid B. Oosterman van D'66) heeft een aantal Leidenaars, begaan met het lot van de Lange Mare, gis teravond t.a.v. deze nieuwe bus baan wensen en grieven geuit. Buiten lag het kersverse asfalt op de bus te wachten, maar bin nen zei Oosterman o.m.: „We kunnen het betuttelen van onze gemeenschap niet over z'n kant laten gaan". Vooral de omwonenden zijn name lijk zeer ontstemd over het feit, dat zonder hun voorkennis eens klaps de Lange Mare werd versmald en van' een groot aan tal parkeerplaatsen (30 stuks per anderhalf uur) werd ontdaan. In '71 werd een besluit tot her structurering genomen, maar nooit uitgevoerd. Thans voelde men zich overvallen door het gemeentebestuur. Wethouder Kret van Verkeer en Stadsontwikkeling was de grote boosdoener. Op zijn beleid in het algemeen valt, zoals men stelde, ,,van alles aan te mer ken". Hij is een doordrammer, was men van mening. De Stille Rijn, onderdeel van de nieuwe busbaan, werd enige tijd gele den opnieuw bestraat en niet geasfalteerd: „Waarom houdt Kret dan aan asfalt voor de Mare vast?", vroeg men zich af. Met name de ter plaatse gevestigde apotheek voelt zich (bij weekend- en nachtdien sten) met betrekking tot de be zoekers zwaar gedupeerd. Voor al als daar enkele auto's tege lijk moeten parkeren. Ook in de nabije omtrek is er geen gele genheid meer voor deze mensen om te parkeren („je moet de wet overtreden om aan medicij nen te komen"). De WD-frac- tie overweegt een verzoek in te dienen om bij de apotheek enke le parkeerinhammen te laten leggen. Ook het plaatsen van „korte" parkeermeters zou uit komst kunen bieden. Verder werd gepleit (van de zijde van de buurtvereniging Mare- dorp Oost: „Een wijk in de wurggreep van Kret en consor ten") voor een blauwe zone in de Clarensteeg, en voor het doorrijden vanaf de Haarlem mertrekvaart over de Mare en Stille Rijn. In omgekeerde rich ting als thans het geval is; de huidige situatie ziet men als on logisch. De NZH-reclame bij de bushalte op de Lange Mare ziet men helemaal als iets dat de deur dicht doet: „In Leidsenha- ge is het gezellig vinkelen", suggereert deze busonderne ming. Het werk is praktisch klaar, Nog geen beslissing over tarief Katwijk Nadat donderdagavond achtereenvolgens door de Raad niet alleen de tarieven van gas, water en eleotriciteit zijn ver hoogd, doch ook de hondenbe lasting en de grafrechten, staakten de stemmen bij het voorstel tot het invoeren van reinigingsrechten. Sommige raadsleden vonden het tijdstip waarop deze heffing werd voorgesteld zeer ongeluk kig gekozen, nu de gemeente toch al tal vain tarieven gaat verhogen. Enkelen vonden het nuttig de bevolking er vertrouwd mee te maken dat de afvoer van vuil nu eenmaal kosten meebrengt, welke door de nieuwe regeling vla de V.A.M. met Vi millioen zullen stijgen. Wethouder Bergman vond dat daar wel iets tegenover mocht staan, hoewel hij ruiterlijk toe gaf. dat de gemeente de op brengst van de heffing toch niet direct nodig had. Bij stemming bleek, dat er evenveel voor als tegenstanders waren: één raads lid was afwezig, zodat he< vol gende maand wel weer en punt op de agenda zal zijn. HAZERSWOUDE De in de week van 5 t/m 10 november te houden huis-aan-huis-col- lecte voor de Nier Stichting Nederland wordt wat Hazers- woude betreft alléén gehou den in het dorp. HAZERSWOUDE Wethou der/locoburgemeester P. A. Th. v.d. Werf is verhuisd van de Hazerswoudse Pieter Brueghelstraat 1 naar de Burgemeester Smitweg 77. Het telefoonnummer 1728- 9618) blijft ongewijzigd. Hazerswoude een week op de bres voor het kind Hazerswoude - In de periode tus sen 13 november en 21 decem ber doet het comité ter bevorde ring van de verkoop van kinder zegels en -kaarten weer van zich spreken. De actie start op dinsdag 13 no vember. De echtgenote van wet houder L. Verweij hoopt dan om S.45 uur in het PTT-kantoor aan de Potgieterlaan de eerste kin- dcrzegels te verkopen aan bur gemeester J. t«n Heuvelhof. Wethouder P.v.d.Werf zal om 10.15 uur In het gebouw van de Raiffeisenbank aan het Raad- buisplein present zijn. om de eerste zegels te kopen bij me vrouw J. E. ten Heuvelhof- Claus. Marktberichten GROENTEVEILING LEIDEN (2-11) Appelen 71—82, Peren 95, Aardap pelen 1921, Andijvie 6373, Snijbonen 4,004,20, Kroten 65, Boerenkool 3541, Rode kool 16—24, Witte kool 18, Prei 46— 58, Spinazie 145148, Spruiten A 110—127, Spruiten B 124—128, pruiten C 1160. KAASMARKT LEIDEN LEIDEN (2 nov.) - Aanvoer: 2 partijen goudse en 3 partijen leidse kaas. Prijs (in guldens per kg): 5,20; leidse 6,25. Han del: kalm. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN. (2 nov.) - Aanvoer: stie ren 13. melkkoeien 73. vette koeien 256, vare koeien 28. vette kalveren 11, nuchtere kalveren 1, vette schapen 80. vette lam meren 1228, varkens (zeugen) 54, schrammen 13, biggen 387, geiten 25. totaal 2169. Prijzen (in guldens per stuk): fokstie ren 900—1400; slachtstieren per kg. gesl. gew. 5,906,30; melk koeien 1700—2075; vette koeien per kg gesl. gew. 5,00—5.80— 6.10; vare koeien 6751200 1750; vette kalveren per kg lev. gew. 4.80—5,20; vette schapen 130150170; vette lammeren 155175—220; schrammen 140 155165; drachtige zeugen 550 —650—775; biggen 95—105—115; geiten 2085. Handel: slacht stieren rustig, melkkoeien rus tig, vette koeien rustig, vare koeien r.'stig, vette kalveren vlug, veile schapen vlug, vette lammeren rustig, zeugen matig, schrammen matig, biggen ma tig, it.n normaal. SASSENHEIM Gistermorgen werd de tweede peuterspeel plaats in het clubgebouw van speeltuinvereniging „Beatrix" aan de Marijkestraat officieel geopend door George Elburg en Henriet Schrama, die op een mini-scooter door een papie ren afscheiding reden. Voor de 20 peuters o.l.v. twee kleuter leidsters, werd het een feestelijke morgen. Behalve bestuurs leden van de Stichting Peuterspeelplaats, en de speeltuinver eniging, kwamen later op de morgen burgemeester van Kno- belsdorff, secretaris Berntzen en verschillende wijkverpleeg sters een kijkje nemen. De wachtlijst die er was is met deze ingebruikname verdwenen, en er zijn nog enkele plaatsen vrij. Met de eerste peuterspeelplaats werd in 1969 gestart in het Vëlthuys aan de Parklaan, waar plaats ls voor 28 kinde ren. Dit was ook de eerste peuterspeelplaats van de bollen en kuststreek. Beide speelplaatsen zijn vijf morgens van kwart voor 9 tot kwart voor 12 geopend voor kleuters van 2 tot 4 jaar. Lisse In de aula van het Fio- retti-College te Lisse werd gis termorgen afscheid genomen van conrector P. L. Frijters, die sinds 1961 verbonden is geweest aan het Fioretti-College en nu de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft. Rector drs. W. A. Terwijn, teken de de heer Frijters als een mar kante persoonlijkheid. Na aan vankelijk in 961 aan het Fio retti verbonden te zijn geweest als leraar Duits volgde in 1963 na het examen m.o.-B Neder lands zijn definitieve benoeming als leraar aan het Fioretti. De heer Terwijn wees op het feit, dat de heer Frijters een weten schapsman had kunnen zijn, maar het onderwijs, de prak tijk, de jeugd, werd door hem verkozen. „U bent een spontaan mens en veel goeds heeft u ons in uw spontaniteit geboden. Uw princiepen waren u heilig en zullen u heilig zijn. Wij bewon deren u daarom". Aldus spre ker. Tot besluit van zijn af scheidswoord gaf drs: Terwijn aan de dankbaarheid gestalte door uitreiking van een legpen ning. De vertrekkende conrector en mevrouw Frijters Peter Koers voerde namens alle ring van de leerlmgen resulteer- leerlingen het woord. Hij zei de in de aanbieding van een een enqué'e onder de leerlingen HiFi-stereo-kleuren-TV met bij gehouden te hebben hoe over de behorende tafel, conrector Frijters gedacht Drs. A. M. v.d. Burg sprak na- werd. Onder grote hilariteit mens de leraren en namens het gaf hij enkele opmerkingen van college van conrectoren sprak leerlingen weer. De warde- de heer J. J. M. Post. K KATWIJK De bespreking van het plan Badcantrum is in de Katwijkse raadsvergadering uit gemond in een chaotisch debat waarbij beschuldigingen en mis verstanden elkaar afwisselden met uiteindelijke beslissing dat 1 de definitieve oplossing van de problemen weer zijn verschoven naar een verre toekomst. Het betreffende gebied, 1,3 hecta re groot, zal voorlopig nog een puinhoop blijven met veel braakliggende terreinen en oude alleenstaande huizen en bouw vallen. Mr J. v.d. Plas betoogde dat het nu toch wel de hoogste tijd werd deze „al grijs" gepraatto zaak niet emotioneel te benade ren. zonder prestige- en partij overwegingen, doch zuiver in het belang van de Katwijkse ge meenschap. Hij gaf b. en w. zo wel als de raad de schuld dat voorgaande plannen (Hoornes en Molenbolk zuid) na uitvoering niet geheel voldoen, daar de ge in juni werd verworpen, ook niet gelukkig, 't wenst naast die plan ook een of meer alternatie ve plannen. 13 van de 25 raads leden hebben kort geleden het meente steeds bij uitvoering een eigen gezicht wil geven, afwij kend van de oorspronkelijke plannen. De raad bleek met het huidige plan, afgeleid van bet plan dat plan opgevat om b. en w. te beweger, een ander stedebouw kundig bureau in de arm te ne men voor een nieuw plan. Na mens de „groep van 13" sprak de heer v.d. Meij welke een tweede te maken plan wilde vergelijken inet het bestaande plen. De burgemeester betoogde dat bij het maken van een al ternatief plan de uitvoering ze ker pas twee jaren later zal kunnen beginnen. Na eindeloos gepraat en zeer veel verwarring kwam men tot de slotsom, dat de overgrote meerderheid van de leden toch een alternatief plar wensten van het tweede bureau. De heer v. Mierlo vatte enige punten s«men in een voorstel. Informeren of beide bureau's bereid zijn een alter natief plan te maken, binnen 3 maanden, voor de prijs van ten hoogste 20.000.— per plan en tevens dit punt (plan badcen- trum) afvoeren van de agenda. Dit voorstel werd aangenomen met 15 stemmen voor en 9 te>- gen JUfJJ'im LEIDEN - Als toneelcriticus vraag je je wel eens af waarom je nog naar bepaalde voorstel lingen toegaat alvorens 'n recen sie te schrijven. De première van "Oscar" van Claude Mag- nier, gisteravond in het Rijn lands Lyceum, was zo'n gele genheid. Alles was minutieus voorspelbaar: het spel, de re gie, de decors en vooral de kwaliteiten van het stuk. Litteris Sacrum, dat vroeger toch een naam op te houden had op het gebied van repertoire-op bouw, heeft zich namelijk de laatste jaren bijna volledig toe gelegd op het overbekende Franse blijspel, en laten we eer- lijk zijn: al die zogenaamde grappige Franse stukken zijn in feite wel leuk voor één keertje, maar ze komen allemaal op het zelfde neer: misverstanden, per- soonsverwisselingen en moei zaam tot stand gekomen huwe lijken. De achteruitgang en de sterke vergrijzing van de pu blieke belangstelling moeten de Litteranen er toch onderhand wel van overtuigd hebben dat stilstand onherroepelijk achter uitgang betekent, zeker in kunstzaken. In onze huidige. LEIDEN In de Harte- brugkerk zal de heer Schmitz a.s. zondag om drie uur zijn eerste concert geven. Met in gang van 1 november is Jan Schmitz de nieuwe diri- gent/organist als opvolger van Henk Donker. Hij is ja renlang dirigent/organist ge weest in de Jacobuskerk in Den Haag. KOUDEKERK Mr. Vrolijk zal 17 november het centrum „De Ridderhof" in Koude kerk openen. De feestelijkhe den zullen om half elf begin nen. LISSERBROEK Gisteravond werd in de Meerkoet in de Lisserbroek de jaarvergade ring gehouden van de IJs club Lisserbroek. De balans liet een verlies zien van 286,54. De vergadering ging er mee accoord, dat een obligatiele ning van 500,- wordt geslo te n ten behoeve van de bouw van een clubgebouw voor de V.V. Kagia, met een looptijd van hoogstens 5 jaar. Bij de bestuursverkiezing we ren de aftredenden C. Dui venvoorde, W. de Joode en H. Potman allen bij accla matie herbenoemd. ROELOFARENDSVEEN Zondag 4 nov. a.s. 's avonds om 8 uur is er weer een bij eenkomst van de jongeren in haar sociëteit „Our House" Voor hen zal dan optreden de „Group Mary-An" (Maria Disseldorp). Deze avond is toegankelijk tegen een kleine entree. sterk evoluerende maatschappij ls een toneelgezelschap zonder weloverwogen artistiek beleid en zonder de durf om geleidelijl vernieuwingen door te voeren en zich zo aan te passen aan de ontwikkeling van het toneelbe. stel in het algemeen, langza merhand ten dode opgeschre ven. Bij Litteris, een gezelschap dat toch Albee cn Gogol aangedurfd heeft, kan hier gesproken wor den van een doelbewuste stap terug. Hiermee is niet gezegd dat ontspanning en amusement uit den boze zijn, geenszins, maar zowel in de vaste kern van Litteris als in de grote groep daaromheen zijn toch ge noeg mensen te vinden, die zich willen en kunnen bezighouden met een soort werkgroep, die eens in het seizoen eens iets an ders probeert. De voorsteljjng vdrt gls'tèravond was overigens allergenoeglijkst. Regisseur Bob Hageman had de touwtjes strak in de handen en dankzij zijn leiding en de grote inzet van Bram Harteygjd kwam er een uitermate vlot ge speeld en flitsend- blijspel pp de planken, waarin met name Joop Segaar en Annet Pieters opvaJ- CITROENB RANDEN WIJN puur natuur I Waardezegels 1 a attractie bij elk De Kuyper artikel Vraag Uw slijter de Boekencpupon voc Desgewenst rechtstreeks n te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam lende prestaties leverden. Ook dit jaar was er weer een debu tante, namelijk Ellen Zonder van, die „l^fftvoor al, pruilend spel te zftn,,had gegeyqp Lij ht schooltoned .van het Rembrandt Lyceum. Zij zal alleen ti'rdege op moeten lotten dat' 't(] niet gaat vervalterf in vocaal manië risme. De'overige rollen.waren nliar behoren ,hezet, maar boden de s njet, .^zondering van Loe'k K assenburg) niet <|e gele- thrid om op de een of andere n. (nier te excelleren. PAUL KORENHOP

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3