fblijmaker £cidóe Somont Duitsland wil de EEG vuist laten maken tegen Arabieren 1tf Begrip bij publiek voor het rijverbod NOG KANS OP CENTRAAL AKKOORD v.d.wiel Nederland helpen v.d.wiel Leiden aan de slas: met klooster en schouwburg verdien 'n echte 63e JAARGANG No. 19652 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2.75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2.15; kwartaal ƒ27.76;|aar ƒ108.20. - Losse nummers 35 cent. DAGBLAD. VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Swiebertje; 22.25 uur Farce Majeure. Ned. II: 19.05 uur Voor lezen een 10; 20.21 uur Mounties-show; 21.10 uur Grand Gala du Dis- que, klassiek concert. Zondag Ned. I: 15.07 Programma met de muis; 19.05 uur McCloud, serie; 20.45 uur Twee onder een kap, Ned. II: 19.00 uur Vrijbuiters, se rie; 21.30 uur De verhuizer. RUSTIG WEER Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Min. temp. van 7 tot 3 graden, max. omstreeks 10 graden. Morgen zon: 7.38-17.09. Maan 14.02. Schev. Hoogw.: 7.55-20.24; laagw. 3.25-15.48. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In weerwil van een waarschuwing van Libië tegen het helpen van Nederland in verband met het olie embargo, heeft West-Duitsland gisteren laten doorscheme: ren bereid te zijn deel te nemen aan een „Europese ac tie" tot oplossing van de oliecrisis waarin Nederland is beland. Een woordvoerder van de regering in Bonn deelde mede, dat de Europese Gemeenschap met het oog op de oliecrisis als een eenheid moet optreden en de lasten ge lijk dient te verdelen. Hij kondigde aan, dat de details van dit gemeenschappelijk optreden volgende week tij dens de Europese vergadering in Brussel nader zullen worden uitgewerkt. Neem je buur mee Aken - Onder het motto "Buren nemen buren mee" roept het Duitse dagblad Aachener Volkszeitung vandaag de Duitse bevolking langs de Nederlandse grens op, Neder landers die op de autoloze zondag langs de kant van de weg staan mee te nemen. In de oproep staat verder, dat de Westduitsers niet met grote snelheden moeten gaan rijden en zich vooral niet blij moeten tonen dat ze de Ne derlandse wegen voor zich alleen hebben. 7*. Vraag het Luns 's-Gravenzande - Volgens CHU-fractievoorzitter dr. Krui- singa mag de vraag gesteld worden, of het kabinet-Den Uyl in de Midden-Ocsten-crisis goed is opgetreden. Hij stelde oud-minister Luns ten voorbeeld aan de huidige minister van Buitenlandse Zaken. Tijdens een vergade ring in 's-Gravenzande zei hij gisteren, dat de heer Van der Stoel maar eens aan de heer Luns moest gaan vra gen hoe thans in deze zaak het beste kan worden gehan deld. Olie weer duurder? Den Haag - De bezorgdheid over de toekomstige ollevoor- ziening neemt in het Westen toe. vooral met het oog op de vergdering van de olie-ministers van landen aan de Perzische golf, die vandaag in Koeweit wordt gehouden. Officieel heet het. dat de ministers een technisch rapport ovar de nieuwe prijsstructuur van ruwe olie uit hun lan den bespreken. Het wordt echter helemaal niet uitgeslo ten geacht, dat ze tot nieuwe projsverhogingen zullen be sluiten. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft vanmorgen gesprekken gevoerd met vakcentrales en werkgeversorganisaties om na te gaan of voor vol gend jaar alsnog een centraal akkoord kan worden bereikt. Premier J Oslo FIETSEN GOED VOOR U de voetbalwedstrijd RIJPWETERING F0REH0LTE Aanvang 2.30 uur. Den Uyl, die deze gesprekken gisteravond na afloop van het kabi netsberaad aankondigde, zei daarbij dat de regering de hoop nog niet opgeeft dat alsnog een centraal akkoord tot stand kan komen. Hij voegde er nadrukkelijk aan toe, dat de regering geen be middelingspogingen zal doen. ,,We gaan niet proberen de zaak te versieren", aldus de heer Den Uyl. De premier zei dat de regering het mislukken van het overleg materiele vlak vrijwel gevonden hebben. Hij trok hieruit de con clusie, dat de bereidheid van zo wel werkgevers als werknemers organisaties te verkrijgen moet zijn om mee te werken aan het anti-inflatiebeleid van de rege ring, In de Stichting van de Arbeid De heer Den Uyl ontkende, det do Tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabinetsberaad heeft een rijwielfabriek gisteren de ministers een passend geschenk aangeboden. Premier Den Uyl en minister Lubbers van economische zaken gingen onmiddellijk tot inrijden over. Als voorbereiding op de grote race van morgen. betreurt, maar hij meent dat er lichtpuntjes zijn. Volgens hem is het van buitengewoon belang, dat de partijen elkaar op het gering een noodplan uitgewerkt, waar mee zij in het ergste geval een absoluut rijverbod kan uitvaar digen en stroomloze uren kan invoeren. De regeringswoordvoerder voegde er nog aan toe, dat Bonn niet van plan is zich door de Arabi sche landen te laten chanteren. De uitslag van het gesprek van 4e Europese ministerraad staat nog geenszins vast. Duitsland De Franse premier Messmer moge zich dan achter Neder- gg| j land willen opstellen, landen als Engeland en Frankrijk zijn er bang voor, dat solidariteit met Nederland door de Arabieren zal worden beschouwd als een poging om hun olie-embargo te doorbreken. Het zou de Arabi sche landen kunnen verleiden tot nog drastischer maatregelen tegen het westen. Premier Den Uyl zei gisteren dat Nederland niet al te pessimistisch behoeft tez ijn over de uitslag. In Bonn gaat men er van uit, dat de dreigementen uit 't Midden- Oosten1 'alléén maar pogingen zijn om de Europeanen te inti mideren. Men kan daar met de beste wil niet geloven, dat de oliesheiks hun kranen werkelijk helemaal dicht zullen draaien. Niettemin heeft de Westduitse re- dat men op de lange duur, en om andere redenen, wel tekor ten zou kunnen krijgen. De Ara bische landen blijven ons wel olie leveren, zei hij. het diepste geheim Hot "edreigt odk de Ja- - panse -economische groei, zo heeft de minister van handel en industrie gezegd. Hij heeft er bij de premier op aangedron gen, dat Japan de Arabische ei sen inzake terugtrekking door Israël uit de bezette gebieden zal steunen. klaarde gisteren, dat Frankrijk op korte termijn geen olietekort verwacht, in weerwil van het De Italiaanse minister van indus- conflict in het Midden-Oosten, trie zei gisteren, dat de situatie maar waarschuwde wel dat het „zorgwekkender is dan de men- verbruik moet verminderen om- sen zich kunnen voorstellen". Buitenland kijkt DEN HAAG Onder de buitenlandse verslaggevers die naar Nederland zijn gekomen om het zondagrijverbod te verslaan, bevindt zich ook een team van de Amerikaanse C.B.S., die het plan heeft autoloos, fietsend en brommend Nederland vanuit een helicopter te verslaan. In Eurovi- sieverband bestaat grote belangstelling voor een reporta ge, die de N.O.S. morgen van autovrij Nederland maakt. (ADVERTENTIE) I*H ET GARANTIE BEWMS!. IZkü\ w^r Alleen Krommenie maakt Novilon. Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Novilon staat Novilon. Scholieren Voorschoten het bos in (ADVERTENTIE) let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weef er het fijne van ...van brit'en! Nieuwe lll|n 62 5Lelden. Strengere controle op verlichting UTRECHT (ANP) In het kader van de verlichtingsactie van Veilig Verkeer Nederland gaat de politie in het hele land de ko mende donkere maanden streng optreden tegen weggebruikers met slechte of helemaal geen verlichting op hun vervoermid del. Uit een onderzoek dat WN on langs hield naar de fietsverlich ting bleek dat van de 13.000 geobserveerde fietsers 13 pet zonder voorlicht reed en 21.5 pet zonder achterlicht. Voorts wijst VVN erop dat uitdrukke- i lijk in de wet is bepaald dat mistachterlichten alleen mogen worden gebruikt wanneer het zicht is beperkt tot een afstand van minder dan 50 m, bijv. bij nooit worden gebruikt in de be bouwde kom. Tegen deze voor gen deze voorschriften wordt schriften wordt volgens. VVN steeds vaker gezondigd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer 16.000 van de 120.000 automobilisten die om ontheffing van het rij verbod op zondag hebben ge vraagd, moge morgen be perkt rijden. Dit aantal is veel minder dan tot voor giste ren werd aangenomen. Pre mier Den Uyl, die dit gister avond meedeelde, zei dat het totale aantal ontheffingen niet groter zal worden dan 20.000. Hij toonde zich verheugd over het begrip van het publiek voor het rijverbod. Een interdepartementale werk groep zal zich gaan beraden over de gevolgen van het rij verbod. Ook bekeken zal wor den of er wettelijke mogelijk heden zijn tot invoering van een snelheidsbeperking tot 100 km/u. Bij de in Rotterdam gevestigde Rijksverkeersinspectie voor Zuid-Holland die in ons land verreweg de grootste storm loop van aanvragen om vrij stelling te verduren kreeg, heeft men vanmorgen nog bij na 3000 verzoeken behandeld, die alleen al gisteren werden ingediend. Meer dan 90% moest worden afgewezen. Ver schillende aanvragers werden vanmorgen opgebeld met de verrassende mededeling, dat de broodnodige vrijstelling nog afgehaald kon worden. De Zuidhollandse inspectie Voorschoten - De gemeente Voor schoten en de gemeente Den Haag gaan nauw samenwerken op het gebied van het biologie- en milieuonderwijs. Op initiatief uit de Vooschoteuise gemeente raad is contact gezocht met de gemeentelijke Dienst voor School- en Kindertuinen van Den Haag. Deze dienst heeft in de afgelopen jaren een uitgebreid lespro-I gramma uitgewerkt, waarbij scholieren en ouderen meer wordt verteld over het samen spel van allerlei factoren, die j ons leefmilieu bepalen. Dat ge-1 beurt door de organisatie van demonstratielessen met levende planten en dieren, en door het uitzetten van wandelingen door natuurterreinen, zogenaamde natuurpaden. Daarnaast heeft de dienst de Dier-o-theek geïntroduceerd. Dat io een uitleen van verschil lende kleine huisdieren, die aan het onderwijs .n bruikleen wor den gegeven met een compleet verzorgingsadvies. Verder wordt het tijdschrift "Na- tuur van de maand" uitgege ven. Dit tijdschrift is bestemd voor lessen op scholen, waarbij de Dienst School- en Kindertui nen voor de leerlingen leerbla- den beschikbaar stelt. Regelma tig wordt voor scholen planten- Warschau (Rtr) Leopold Trep- mcteriaal verzameld en met per, tijdens de tweede wereld- Met postzakken arriveerden bij de Rijksverkeersinspectie voor Zuid-Holland de aanvragen voor ontheffing van het zondag rijverbod. heeft bijna 9000 aanvragen voor in totaal 50.000 auto's te behandelen gehad. Naast dui zenden serieuze verzoeken werden ook veel formulieren ontvangen, die een soort pro test tegen de maatregel leken in te houden. Maar daar tus sendoor ook doodeerlijke aan vragen, die echter geen schijn van kans maakten. De ambte naren hebben van 's morgens vroeg tot middernacht moeten werken om zich door de lawine van aanvragen heen te worste len. regering in de gesprekken met vakcentrales en werkgeversor ganisaties een stok achter de deur zou zetten. Hieruit kan worden afgeleid, dat de rege ring vooralsnog niet denkt aan de invoering van een loonmaat regel. 21 maal vader BANGOEI (AFP) Generaal Jean Bedel Bolcassa, de presi dent van de Centraal Afrlkuanse Repu bliek, heeft in een pa- lelscommuniqué mee gedeeld, dat hij voor de 21ste keer vader is geworden van een (elfde) zoon die naar hem Jean Bedel zal heten. Op de aankondiging staat dat .Georges, Martine, Jean Char les, Snint Cyr, Nicole, Reine, Saint Sylve- stre, Dieu Beni, Jean Parfait, Lucienne, Charlemagne, Jean Christian, Margueri te, Jean Serge, Marie Madeleine, Marie Anne, Marie Laure, Marie Jeanne, Jean Bertrand en Marie Beatrice, blij zijn aan de Centraal Afrikaan se Republiek te kun nen mededelen dat zij een broertje Jean Bedel Bokassa gekre gen hebben'. 1 Ook kritiek op Noorse ambassadeur - Het ministerie van Buiten landse Zaken in Oslo heeft de Noorse ambassadeur in Chili, Julius Fleischer, teruggeroepen naar Noorwegen om verslag uit te brengen over zijn werkzaam heden. In de Noorse pers is fel le kritiek geleverd op de ambas sadeur, die in de eerste dagen na de staatsgreep geweigerd zou hebben politieke vluchtelin gen toe te laten tot de Noorse ambassade in Santiago. Het mi nisterie verzekerde gisteren dat de ambassade zich nu wel actief bezig houdt met het opvangen van politieke vluchtelingen en dat er op het ogenblik tien vluchtelingen in het Ambassade gebouw zijn. Dader van gijzeling Dei! ontsnapt BREDA De 24-jarige Jan B. uit Den Haag, een van de twee overvallers die in februari van dit jaar in Deil een boerengezin in gijzeling hielden, Is gister avond uit het Huls van Bewa ring In Breda ontsnapt. Met B. ging ook nog een andere gevangene, die een korte straf uitzat, er vandoor. Zij hebben de iralies van hun cel doorge zaagd en uitgebogen en vlucht ten via een binnenplaats over de buitenmuur. Kadelt terug naar dealer RUSSELSHEIM (ANP) - Allo Kadetts van het type C die Opel tot dusver heeft geproduceerd, het zijn er ongeveer 75.000, moeten naar de dealers terug wegens een mogelijk defect aan de vooras. De fabriek heeft haar dealers opgedragen een bepaald onderdeel op zijn deug delijkheid te onderzoeken. Vol gens Opel gaat het om een on derdeel dat van een toeleve ringsbedrijf komt en dat een verborgen gebrek heeft dat mo gelijk schade aan de spoorstan- gen kan veroorzaken. Dat heeft trillen van het stuur en een on stabiele wegligging tot gevolg. GAAT BESLIST DOOR ZONDAG 4 NOVEMBER DIZZY MAN'S BAND in het DORPSHUIS te Rijpwetering. Aanvang 20.00 uur Trepper uit Polen iPFtugesties daar afgeleverd. opgedaan, worden nu ook Voorschoten ontwikkeld. Demon- 6tretielessen worden vanaf 22 oktober gegeven in een lokaal van een school aan de Elstlaan. O ij vLEIDEN Op zeer korto ter mijn, in öeder geval voor 1 fe bruari 1974, zal begonnen wor den met de verbouwing van het voormalig Carmelitessenklooster tot een cultureel centrum en met de verbouwing en restaura tie van de Leidse Schouwburg. Dit is mogelijk geworden, door dat het college van B en W van rijkswege do toezegging van subsidie heeft gekregen. Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam ot voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een damea- of herenagenda. oorlog leider van het Russische spionagenet „Die Role Kapelle" is gisteren uit Warschau ver trokken, na drie jaar te hebben De definitieve beschikkingen over gewacht op een uitreisvisum. I die subsidie zijn nog niet be- Hij zal In Londen worden be- kend, maar zeker is in ieder ge handeld voor een ernstige ziekte val dat het gaat om een investe- in de bloedsomloop. ringssubsidie voor het project als één geheel gekregen. De definitieve beschikkingen over die subsidie zijn nog niet be kend, maar zeker is in ieder ge val dat het gaat om een investe ringssubsidie voor het project als één geheel van de kant van I het ministerie van Cultuur, Re-1 creatie en Maatschappelijk Werk. Ook is er subsidie toege-1 zegd in het kader van de monu- j mentenzorg en van de aanvul-1 lende werkgelegenheid. Het aandeel van de gemeente in 1 de kosten zal waarschijnlijk ten j laste worden gebracht van de reserve voor de uitvoering van kapitaalswerken. Aan de toekenning van de subsi die in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid is de voorwaarde verbonden, dat het werk voor 1 februari 1974 moet zijn begonnen. Daarom stellen B en W de raad voor dat er snel een beslissing wordt geno- men over de wijze van aanbe steding van het project. De l Bouwcommissie Leidse Schouw-1 burg heeft als meest geschikte aannemer he' bedrijf H. J. Jur- riens NV uit Utrecht voorgesteld. I Adres: Woonplaats: BON Stuur deze (ion in open envelop, ronder postzegel, nasr: antwoordnummer 349. Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1