12 manieren om op aardgas te besparen. Publikatie van Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en N.V. Nederlandse Gasunie. Wat hebben de autoloze zondag en aardgas met elkaar te maken? Zondag. Stille wegen. De oorzaak kent iedereen. Hoe lang die situatie zal duren, niemand die dat zeker weet. Maar wèl is zeker, dat tekort aan de ene brand stof zal leiden tot druk op andere brandstoffen. Daarom is het noodzakelijk zuinig te zijn op alle beschikbare bronnen van energie. Oók op aardgas. (Want aardgas zal een belangrijke rol spelen in de energie- „verschuiving".) Het is daarom, dat wij deze advertentie plaatsen. Om u te vragen mee te werken. Om u te vragen zo zorgvuldig mogelijk met uw aardgas om te springen. Hoe u dat kunt doen? Op heel wat manieren. Enkele daarvan laten wij hier volgen. (Ze zijn o.a. ontleend aan een recente studie waar ook TNO en de Nationale Woningraad aan deelnamen.) Misschien denkt u: zulke eenvoudige dingen? Zet dat nu wel zoden aan de dijk? Als iedereen meehelpt, zekerl Een besparing van enkele procenten is in de huidige situatie al zeer welkom. Daarom zijn wij u voor uw medewerking bij voorbaat erkentelijk. 1. Raam open? Radiator dicht. Natuurlijk, kamers moeten af en toe worden gelucht. Maar „spui" dan niet meteen kostbare warmte. Draai de radiator of kachel uit zolang het raam open staat. 2. Zon onder? Gordijnen dicht. Met dichte gordijnen houdt u meer warmte in uw kamer dan met open. En hebt u een zonwering met jaloezieën, prachtig, laat die 's avonds neer en sluit de lamellen. 3. Stook een graadje lager dan anders. Heus, probeert u het maar eens. De meeste thermostaten zijn te hoog afgesteld. Stook bewust. Pas de temperatuur aan de behoefte aan, niet aan de gewoonte. 4. Kamers leeg? Verwarming af. Bewaar de warmte alleen voor de vertrekken die echt in gebruik zijn. Draai in lege kamers de verwarming af, of desnoods heel zacht. 5. Eén uur voor u naar bed gaat. 's Nachts kan de thermostaat ongeveer 4 graden lager dan overdag. Stel de nachttemperatuur niet in op het moment dat u gaat slapen, doe dat één uur van te voren. In dat uurtje blijft 't echt nog wel lekker warm. 6. Tocht is taboe. Spoor onnodige tochtnaden en kieren op en sluit ze af. Maar pas op, in vertrekken waar verbrandingstoestellen staan moet wèl frisse lucht kunnen binnenkomen. 7. De zon schijnt voor niks. Als de zon lekker in een kamer schijnt, waarom zou dan nog kosten maken? Temper uw Verwarming zo lang. 8. De waakvlam is geen nachtwacht. Waakvlammen van geisers en fornuizen kunt u 's nachts best missen. Draai ze 's avonds uit. 9. Hoe heet moet 't water zijn? De temperatuur van 't geiser- of boilerwater is vaak hoger dan nodig is. Stel deze in op de echte gebruikswaarde (b.v. afwastemperatuur). En gebruik geen warm water als 't net zo goed met koud kan. 10. Slaapt u met open ramen? Dat is gezond. Maar doet u uw slaapkamerdeur dan wel dicht, anders moet uw verwarming veel te hard werken om uw huis op nachttemperatuur te houden. 11. Zolders en kelders afschermen. Als zolders en kelders in open verbinding staan met de rest van het huis, kunnen het warmte- vreters van jewelste zijn. Scherm ze af met een deur of luik. 12. Hebt u een glaswand tot op de vloer? En staat uw radiator daarvoor? Dan straalt veel warmte gewoon naar buiten. Hou die vast door eén schot van spaanplaat aan de buitenzijde met aluminiumfolie beplakt, tussen radiator en glas te plaatsen. Doe dat ook als het geen glas is, maar een licht gekonstrueerd wandje van b.v. board en dergelijke.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18