iildirland item! man en paard RUST EN STILTE IN HET TOERISME AAN WINNENDE HAND enTQÜRage Duitse camping winters kurort Kampeerders kunnen het hele jaar hun tentje opzetten in het superluxe vakantie centrum Zwiesel in het Beier se Woud. Dit centrum is van zoveel gemakken voorzien, dat men het gemakshalve heeft verheven tot ..kurort". (Wie die „men" zijn wordt er niet bij verteld: het zal de ei genaar van het complex wel zijn en wellicht zijn hardwer kende schoonzoon). Het aan tal mogelijkheden,in dit cen trum temidden van de bossen bij de Tsjechische grens is overigens veelbelovend: res taurant, zelfbedieningswinkel, verwarmd openlucht zwem bad, overdekt zwembad, sau na, Kneipp-bad, modderbad, schaatsbaan en eigen skilift. Wilt U er meer over weten: het Duits Reis-informatiebe- drijf, Spui 24 Amsterdam, te lefoon 020- 241293 vertelt bet stapvoets Voorproefje van witte winter Bij ditzelfde adres komt u meer te weten v=ui een on derkoeld arrangement V&or vroege winter—crierj. 'lot 6 december worder sTTui- sussen georganiseer op het plateau van de Zugspitze. 'Deze wintersporttraining duurt een week en zowel be ginners als gevorderden kun nen er aan deelenemen. Kos ten, inclusief volpension en abonnement voor de kabel baan 330 mark. Wie geen trek heeft om de latten onder te binden betaalt zonder, cur sus voor half pension 260 mark. Men kan -deze herfst ook goedkoop terecht in Konstanz aan het Bodenmeer. Zeven overnachtingen met ontbijt, plus stadsrondleiding, boot tocht en museumbezoek voor 49 mark bij particulieren em 112 tot 150 mark in Gasthof of hotel. Op een koopje naar Duitsland Vanaf 1 november is ook Duitsland in het weekend-ex- cu.rsiepakket van de KLM op genomen. De tarieven, die 30 procent verlaging op de nor-' male retourprijs inhouden, werden enige maanden gele den reeds geïntroduceerd naar 21 Europese steden in elf landen. Voor 152 gulden vliegt men nu heen en weer naar Frankfort, Hannover of Hamburg. Een retour Berlijn komt op 214 gulden. Noodza kelijk voor de toepassing van dit tarief is onder andere het. aanvangen en beëindigen van de reis op zaterdag en-of zon dag. De totale geldigheids duur van het ticket bedraagt een maand. Het is van toe passing tot en met 31 maart 1974, uitgezonderd de laatste week van het jaar. Tussen 21 en 31 december is het name lijk mogelijk om alle zeven dager, te benutten voor de voorgenomen reis. paardesport-provincie nummer één vanNederland geworden. Ter vergelij king kan bijvoorbeeld dienen, dat Noord-Brabant 66 maneges herbergt, terwijl andere belangrijke paarde- sportprovincies als Overijssel en Dren te respectievelijk 18 en 35 hebben. Meer dan de helft van de maneges in Gelderland wordt op de Veluwe aange troffen, een vijfde deel in de Achter hoek, een gelijk aantal in het Gelders Rivierengebied, terwijl het Rijk van Nijmegen met slechts enkele maneges de rij van Gelderse streken besluit. Iri het Gelders rivierengebied zijn te- a genwoordig 25 ponyclubs. Een lijst historische, jaarlijkse paardenmarkten- met namen en adressen is op aanvraag van Eist en Hedel (Na Zuid-Laren de verkrijgbaar bij de Provinciale Gelder- grootste van ons land) bereiken tegen- se VW (adres zie boven). Het is ook. woordig aanvoeren van 2500 tot 3000 de streek van de grote paarden- en po- grote en kleine viervoeters. De grote De provinciale VVV van Gelderland in Arnhem (Stationsplein 45, telefoon 085-452921) heeft een krant uitgege ven onder de titel "Paardesport in Gelderland". In een bestek van zes tien pagina's geeft dit vademecum een duidelijke inventarisatie van wat Gelderland op hippisch gebied te bie den heeft. Het omvat rubrieken als. paardenmarkten, Gelderland als paardentand, paardenfokkerij, hippi sche evenementen, musea, maneges, rui terhotels en ponycentra, ruitertoe- risme en ruiterpaden. De paardesport-journalist Wouter Slob uit Hoofddorp heeft bij deze onder-- werpen een serie artikelen geschre ven over verleden en heden van de paardesport. Vele foto's, illustraties en een kaart van ruiterpaden in Gel derland completeren dit stuk uitste kende toeristische voorlichting. De Provinciale VW Gelderland heeft tot de samenstelling van deze krant besloten, omdat het ruitertoerisme in Gelderland de laatste jaren een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt, wat gepaard gaat met steeds meer ver zoeken oen duidelijke informatie."War 'ren er in 1969 nog 62 maneges, thans zijn het er reeds 97, een toename der halve van meer dan 50 procent in vier jaar tijds. Er zijn voorts 12 ruiterhotels en 27 ponyboerderijen- en kampen in de provincie. Gelderland is hiermee de internationale pony-jaarmarkt van het Overbetuwse Bemmel, die in 1958 van start ging, had dit jaar een aanvoer van 1800 pony's. De betekenis van deze jaarmarkten reikt dan ook tot ver over onze landsgrenzen. In Gelderland ligt een net van een paar honderd kilometer ruiterpad, voorna melijk op terreinen van Staatsbosbe-1 heer, het Gelders Landschap etc. Gelet' op de sterke toename van het aantal- maneges en ruiters is dit net reeds lang: te beperkt van opzet. Veel maneges zijn bovendien niet aangesloten op het, net van ruiterpaden, waardoor bij het. "buiten rijden" moeilijkheden ont staan met boseigenaren en boeren. Ir) Ede heeft dit reeds geleid tot maatrege len van het gemeentebestuur, dat bos percelen afsloot voor het ruitertoeris me. Op voorstel van de gemeente Renkum vervult de WV Amhem sinds kort een coördinerende rol, in het kader waar-, van mogelijkheden worden bezien om. voor het grondgebied van de gemeen ten Renkum, Ede, Arnhem en Rheden (het gebied van de Zuid-Veluwe) zo spoedig mogelijk tot een aaneenslui tend net van ruiterpaden met verbin dingspaden naar de in die gemeenten gevestigde maneges te komen. Tevens wordt overwogen om dit initiatief uit te breiden tot de gehele provincie. Ruiterpadenkaart De VVV Gelderland heeft voor 1974 een ruiterpadenkaart van de gehele provincie op haar programma staan. Ook hieraan bestaat namelijk dringend behoefte. De krant "Paardesport in Gelderland" is gratis verkrijgbaar bij deze VW en bij een aantal grote VW- kantoren in Nederland. enTOURage Voor een tientje samen in Zweeds hotel Hét modernste en grootste hotel van het Zweedse Göte- borg. hotell Europa, garan deert twee volwassenen voor een tientje logies in een tweepersoonskamer met bad, inclusief ontbijt en maaltijd. Dit voordeeltje geldt tot en met 25 mei 1974 voor e'e'n nacht en gaat alleen op, als men retourpassage heeft ge boekt op de Tor-lijn Amstcr- dam-G'óteborg. Bureau Zwe den, Vijzelgracht 17 in Am sterdam, 020 - 237341 biedt in diezelfde periode twee vol wassenen op dezelfde voor- waarden vier nachten gratis logeren aan in het natuurho- tel Sunds Hcrrcgard in het hoogland van Smaland. Drie volwassenen (of meer) kun nen tot 24 november vijf da gen gratis terecht in een vrij- etijdswoning bij Lysekil in Bohuslan. Weekend uit in Overijssel Nederlanders, die dit najaar of in de komende winter een weckend in Gods vrije natuur willen bivakkeren kunnen in Overijssel kiezen uit vier mo gelijkheden: twcelanden auto weekend; rijden over de Dr. Pieardt-route, lunchen in Gasthof „Drci Linden", twee keer slapen in een landelijk hotel en dat voor 69 gulden per persoon. Twents weekend met de auto, aankomst vrij dagavond 59 gulden, aan komst zaterdag 49 gulden per persoon, (een) keer Om- me(n), rieleksen in het aan bossen zo rijke Ommen met als hoogtepunt tocht per huif kar, 85 gulden per persoon. En tenslotte één, twee of drie dagen op basis logies-ontbijt' in Postiljon Motel in Almelo, waarbij u met tweeën komt en slechts voor één persoon .betaalt. 1 nacht ƒ39,50, 2; nachten 77, 3 nachten' J 144. Inlichtingen Provinciale VW Overijssel, Marktplein 35 in Almelo, telefoon 05490-10266. Finland 20 procent meer Nederlanders Kastelen weekend in Limburg Rond de stenen getuigenissen uit het verleden heeft de Pro- ivlnciale WV Limburg (Post bus 88 in Valkenburg) het ar rangement "Kastelen-week end Limburg" opgebouwd. Het begint op zaterdagmor gen met een bezoek aan Thorn, in de middaguren rijdt men de kastelenroute, de route eindigt in kasteel Cortenbaeh te VoerendajS, waar een exquis diner 'foijem. Voor zondajfstaat een Bezoek dp het prografnma vari'kas teel. Hoensbroek. Men logeert haar keuze in-het Grand Ho- tel in Heerlen of Kasteel Wjt-, tem in de Geulvallei. Prijken 105 gulden voor 1 persoon, 152 gulden 2 pprsonen in ka mer met bad of 92 en 129 gulden in Grand Hotel zonder bad. Kinderen beneden tien jaar in Grand Hotel 50 en in Wittem 70 gulden. Noorwegen 15 procent meer Nederlanders Italië minder in de belangstelling Duitsland 15 procent meer Nederlanders Spanje !27 procent meer Nederlanders Oostenrijk 4 procent meer Nederlanders Spapje zal dit jaar weer de grootste klim maken op de ladder van de toeristenstatistiek: half 1973 waren er al 221.435 Neder landers in Spanje geteld, wat 27 procent meer was dan in de vergelijkbare periode van 1972. Duidelijke sprongen maak ten ook Noorwegen (15 procent meer) en Finland (20 procent meer). Duitsland beschikt nog niet over recente cijfers, maar noteerde in het eerste kwartaal van dit jaar toch al 15 procent meer Nederlanders, van wie de meesten het Sauerland prefe reerden. Het toerisme naar Italië liep opnieuw terug evenals naar Denemarken. Frankrijk kon zich handhaven en Oosten rijk verwacht over het gehele jaar 5 miljoen Nederlandse over nachtingen. 200.000 meer dan in 1972. De buitenlandse treinreizen van de Nederlandse Spoorwegen trokken ruim 25.000 belangstellenden, wat een vergroting is van 10 procent. Wat het zomertoerisme naar Spanje betreft lijkt dit jaar het verzadigingspunt wel bereikt te zijn. Spanje is dan ook mo menteel druk doende de Nederlanders te interesseren voor het hele-jaar-toerisme, onder meer door het propageren van wintersp ortm ogelij kheden. Frankrijk kon zich handhaven Een opvallend verschijnsel is voorts, dat steeds meer toeristen de voorkeur geven aan een vakantiebestemming waar ze gega randeerd rust en stilte hebben. De Scandinavische landen profiteren bijvoorbeeld sterk van deze tendens, met name Noorwegen, Finland en Zweden, maar ook IJsland, dat het aantal toeristen dit jaar met 100 procent zag toenemen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17