Straks loopt iedereen in ons land met een „rugnummer" We worden met z'n allen in de computer bijeengestopt Fitness Club Arnhem - Zo langzamerhand staat iedere Nederlander wel ergens geregistreerd. Of hij dat nu leuk vindt of niet, het gebeurt gewoon. Of misschien niet zo gewoon. De laatste ja ren is er een neiging bij aller lei instanties om gegevens in een computer te stoppen en men weet het: die machines kunnen veel meer onthouden dan mensen. Ook zijn er wel bezwaren gemaakt tegen het steeds vaker opslaan van per soonlijke gegevens in compu ters. De laatste uitbarsting in Nederland was ten tijde van de volkstelling, maar daarna is het stil geworden. Toch gaat het om uiterst belangrijke za ken. Hoe kun je deze gegevens veilig opslaan. Wie garandeert dat niemand er misbruik van maakt? In andere landen is men al eerder geconfronteerd met deze problemen. In Ameri ka en Zweden zijn wetten ge maakt waarbij de privacy van de individuele burger zo goed mogelijk geregeld is. Ook in Nederland wordt daara&n ge werkt door een staatscommis sie onder leiding van mr. T. Koopmans, hoogleraar in Lei den in het staats- en admini stratief recht. Deze commissie moet eind van dit jaar rapport uitbrengen. Dat er enige reden voor onge rustheid is over het bijeenstop- pen van de Nederlanders in de computer mag blijken uit een jaarverslag van het regionale automatiseringscentrum oost Nederland in Arnhem. In dit centrum met een reuzencom- puter zijn gegevens opgeslagen van bijna twee miljoen perso nen. In de aanbiedingsbrief bij de begroting over 1972 schrijft men: ..De aanpak van de ge meentelijke automatisering, zoals die wordt voorgestaan door het Regionale centrum in Arnhem en andere regionale centra, wordt vaak niet begre pen. Het gaat hier niet om ad hoe beslissingen, maar om op langere termijn een betere be stuurlijke informatie te krijgen ten behoeve van de bedrijfslei ding en het gemeentelijk appa-1 raat. Als voorbeeld het geauto matiseerde bevolkingssysteem dat niet alleen bedoeld is om daaruit informatie te verstrek ken ten behoeve van de afde ling bevolking, maar vaak veel meer ten behoeve van andere afdelingen, diensten of bedrij ven die behoefte hebben aan bepaalde soorten informatie af geleid van bevolkingsgegevens. Om aan te geven dat het voor de gemeenten toch goed is om te doen aan die automati sering, door deel te nemen in het automatiseringscentrum haalt men aan wat er gedaan kan worden met de aldus opge slagen gegevens: er kunnen selecties gemaakt worden zoals: leeftijd, godsdienst, ves tigingsdatum, burgerlijke staat, huwelijksdatum, gezins samenstelling, wijk, buurt. en- Het centrum kan nog meer. Behalve selecties kan hef ook' heel gemakkelijk oproepkaar ten en uittreksels maken voor verkiezingen, militaire dienst plicht. leerplicht etc. Wie enige fantasie heeft, kan nog wel een aantal mogelijkheden beden ken. Dit is dan alleen nog maar de toepassing van het centraal op slaan van bevolkingsgegevens, die vooral voor de gemeenten Van belang zijn. Maar ook op Heel Nederland onder ée'n landelijk niveau streeft men naar steeds meer automatise ring. Niet alleen werken de re gionale computercentra samen in de SOAG, ook het rijk heeft graag gegevens. De volkstel ling was er een voorbeeld van hoe aan deze gegevens te ko men. Ons staat echter nog meer te wachten. Er is een proef op komst met een centrale personenadmini- stratie. Ongeveer 200.000 Neder landers zullen geadministreerd worden. De proef zal zeker tot eind 1974 duren. Er is al enige tijd sprake van het opslaan van gegevens in een groot geauto matiseerd bestand, dat door middel van directe lijnen ver bonden is met de eindtoestel- len bij geautoriseerde gebrui kers. Men wil door middel van deze proef nagaan wat de moeilijkheden zullen zijn van technische en organisatorische aard. Men zal ongetwijfeld ook gebruik maken van de al ver werkte regionaal opgeslagen gegevens. Het persoonsnum mer wil zeggen dat iedere Ne derlander een aanduiding krijgt in een cijfer. Men wordt met recht een nummer (of misschien zonder recht?). Dit nummer moet dan in een lan delijke bevolkingsdatabank worden ondergebracht. Niet iedereen is even gelukkig met deze voortvarendheid van de overheid. De privacy is een van de belangrijkste grond rechten die we in onze wes terse wereld hebben, denk al leen al aan de huisvredebreuk e.d. Onze wetgeving heeft nog geen- voorziening getrof fen voor een mogelijke inbreuk op deze privacy door de com puterverwerking en opslag in databanken. Voorbeelden hoe het moet zijn al te vinden. ïn Amerika en Zweden heeft men Het toetsenbord: mechanisch geweten van Nederland de gevaren veel eerder onder kend en daarom beschermende maatregelen getroffen. Een werkgroep die de staatscom missie van advies heeft ge diend heeft dan ook veel van de Zweedse en Amerikaanse ideeen overgenomen. In Nederland heeft men wel beweerd dat die gevaren van misbruik niet zo erg groot zijn. Er is immers rjog nooit gewag gemaakt van enig misbruik? Maar wie controleert echter de computer-operators. Wie geeft iemand eigenlijk het recht deze gegevens op te slaan in een onfeilbaar geheu gen? Ook kan de vraag gesteld worden welke informatie nu wel of niet relevant is om op te slaan en wie bepaalt dat? Schiet men het doel niet voor bij door steeds meer gegevens te willen opslaan? En wie houdt de houders van databan ken in de gaten? Welke rech ten heeft de Nederlander wiens gegevens in de computer zit ten? Wat kan men doen tegen een instelling, instantie of per soon die de data-informatie gaat monopoliseren? Voorstanders van de automati sering voeren aan dat de gege vens noodzakelijk zijn. dat centrale verwerking kostenbe sparend is en zo zijn er nog wel een aantal goede redenen op te noemen die voor het op deze manier verwerken van gegevens pleiten. Maar de grondslag van dit alles zal toch moeten liggen in onze wetgeving. Ook de werkgroep die de commissie heeft geadvi seerd is van dit standpunt uit gegaan en stelt heel duidelijk dat in de wetgeving over deze zaak de belangen van het indi vidu op de voorgrond moeten staan. Het individu moet vrij zijn te bepalen welke gegevens hij wel en welke hij niet be schikbaar wil stellen. Een Amerikaanse commissie heeft ernstige bezwaren tegen het nummeren van de bevol king. Deze commissie heeft, ge wezen op het gevaar dat gege vens die misschien op goede gronden zijn verkregen ook ge bruikt kunnen worden voor an dere registraties. Dat het op die manier ook mogelijk is dat van ieder individu een haar scherpe röntgenfoto wordt ge maakt. Gemakkelijk te begrijpen is de angst voor inbraak in een der gelijke gegevensfabriek. Het grote publiek denkt dan ook vooral aan deze mogelijkheid van misbruik voor commercië le doeleinden of voor chantage. Maar veel moeilijker te con troleren is het „geautoriseer de" gebruik van de gegevens aldus de Amerikaanse c In Amerika is men gekomen tot een bepaalde code voor een eerlijk gebruik van de compu tergegevens. Hoofdlijnen daar in zijn: men mag geen gege vens registreren waarvan het bestaan geheim is. Iedereen moet te weten kunnen komen welke gegevens van hem zijn opgeslagen en hoe die gege vens gebruikt worden. Hij moet oneigenlijke toepassing van de gegevens zelf kunnen tegengaan. Iedereen die gege vens heeft opgeslagen of ver werkt moet maatregelen ne men om deze gegevens afdoen de te beveiligen. Ook in Zwe den heeft men waarborgen in een wettelijk systeem inge bouwd. Daar is het hebben van gegevens in een bank verbon den aan een vergunning. Nederland is nog lang niet zo ver. Toch zal ook hier de op lossing voor de problemen van de computerbewerking gezocht moeten worden in een wettelij ke regeling. De vraag blijft welke gegevens de overheid werkelijk nodig heeft. Ook zal het moeilijk worden om dege nen die met de gegevens wer ken te kunnen controleren. In tussen gaat men echter rustig door met het verzamelen en selecteren van gegevens. Het automatiseringscentrum oost Nederland spreekt er zelfs zijn verbazing over uit dat nog niet alle gemeenten hebben in gezien dat het zich aansluiten bij dit centrum goedkoper en beter is dan het werk uit te besteden bij firma X. Het is te hopen dat er even v?el \'asrt wordt gezet achter het tot stand brengen van wettelijke regelingen als nu gedaan wordt bij het verzamelen van gegevens en bij het van de grond brengen van computer centra voor centrale admini stratie. BERT TIGCHELAAR De hersenloze computer: een allesweter EEN PRETTIGE MANIER OM GEZOND TE BLIJVEN iedereen weet het eigen lijk wel: de gezondheids situatie van de Neder landers (en zij niet al leen) gaat er niet be paald op vooruit door al die comfortabelheden, van het tegenwoordige leven. Zwcllendebuikjes, buiten adem op de bo venste tree van de trap aankomen, hartkloppin gen en --aanvallen. We bewegen ons vaak alleen nog maar van bed naar ^tael. van stoel naar auto, van auto naar bu reau, van bureau via auto en t.v.-stoel naar bed. En tussendoor be-' dienen we ons nog liefst zoveel mogelijk van rol trappen en liften. Natuurlijk, er zijn heus wel personen en be- we^ihgen die zien dat hefi^d'e verkeerde - kant opgaat en er ook, wat aaiv.doen. Dertientallen triüïbanen in Nederland mogèn zich dóbrgaans in een goede belangstelling verheugen. Om nog meer mogelijkheden tot opvijzeling van de con ditie te scheppen zal er binnenkort aan het ge- zondheidsfirmament een nieuwe fitte ster ver schijnen: de Fitness- Club. De eerste van deze clubs werden ruim vijf tien jaar geleden in de Verenigde Staten en Ca nada geopend. En met succes. In 1970 volgde de eerste Europese clubs in Zwitserland. Frankrijk, Engeland en Duitsland. En in februari aanstaan de volgt de eerste Neder landse nederzetting, de Ted, Masters Fitness. Club injhet winkelcen trum HiÈert&of in Hil versum. Zo'n Fitness'Club (Ne derlands voor Fitness Club) bestaat uit een veelheid van mogelijkhe- dëh^vooij bes*-1"'"'-'* '*-~t mug, ontspan! bad f eerst is er een grote gymnastiekruimte waar in toestellen en appara tuur staan zoals fietsen, massagerollen, vibratie banden en diverse toe stellen met gewichten, afgestemd op het gebruik van bepaalde spieren. Daarna is een bezoek aan een van de drie sau na's aan te bevelen. Dan even onder de douche en hup, in het ijsbad. Weer even douchen i de het lichaam voelen kruipen. De volgende stap op de route door de itheidsclub in het zwem- ad, met een watertem peratuur van 29 heerlij ke graden. Erg ontspan nend is ook de ..whirl pool", een klein rond bassin waarin je langs de kant kunt zitten en waar met grote kracht water van 39 graden in wordt gespoten. Het ge volg is een hevig brui sende bron, alsof je in een grote pan kolkende seven-up zit. Tot de verdere uitrus ting horen Finse en Turkse (stoom )baden, een sobarium waarin men rondom door hpog- tezonnen belicht wordt, massagekamers, rust ruimten, "en een euca lyptuskamer met in de wand bakjes pure cuca- lyptusolie die verdampt en heilzaam is vóór de luchtwegen. Voor de fitness club koopt men, na kennis making. een lidmaat schap voor een jaar. De kosten bedragen 6000 a 700 gulden. Een fiks be drag, maar daarvoor mag men zo vaak en zo lang vertoeven in de club als men wil. Bij een bezoek per week be tekent dat zo'n 12 gulden per keer. In de gymnastiekzaal staan instructeurs ter beschikking voor het be geleiden van de fitheids zoekers. Allereerst wurdt een gezondheidstest af genomen. waarop een persoonlijk trainingspro gramma wordt geba seerd. Na twintig bezoe ken wordt de balans op gemaakt en een ander programma opgesteld. Tot de 24 vaste mede-, werkers die de Hilver- sumse fitness-club gaat tellen behoort schaats kampioen Ard Schenk. Hij zal adviseren bij het samenstellen van de oe fenprogramma's. Bij fitnessclub is ook een bar. Daar zijn dieet en zwak' 'alcoholische dranken verkrijgbaar. In het restaurant worden dieetmenu's klaarge maakt. Bar, restaurant zwembad en „whirl pool" zijn voor dames en heren toegankelijk, de andere ruimten zijn gescheiden. De grote zaal is op maandag, woensdag en vrijdag ge reserveerd voor dames en op dinsdag, donder dag en zaterdag voor he ren. Zondag is het fami-' liedag. Het aantal activi teiten van de club kan nog uitgebreid worden met bijvoorbeeld zwan- gersehapsgymnastiek, zwemles, yoga. Het is de bedoeling het lidmaat schap ook geldig te ma ken voor clubs in het buitenland. De medische begeleiding van de fitheidsclub is beperkt tot het constant „in de gaten houden" van de deelnemers door de instructeurs die zono dig verwijzen naar een arts; verder moet tevo ren een lijst met gege vens over de eigen ge zondheidstoestand wor den ingevuld. Wel houdt een maal per week een arts spreekuur in de Een gedeeltelijk overzicht van de fitness club in Hilversum. Vooraan het zwembad met de kleinere „whirlpool", dub. daarachter de gymnastiekruimte met diverse toestellen en een loopbaan van 60 meter. De andere ruimten Leider van de Hilver- zijn ondermeer sauna's, kleed- en rustruimten. sumse c u wor t e Zwitser A. Ebner, die al leider is geweest van de club in het winkelcen trum Spreitenbach in OZürich. Het initiatief tot het bouwen van deze club, in het souterrain van Hilvertshof, is geno men door projectontwik kelingsmaatschappij Jo- han Matser B.V. Matser heeft, voordat hij aan het projekt begon, een onderzoek in het Gooi ingesteld naar de levens kansen van zo'n club in Nederland. Dat onder zoek (dat overigens ver richt werd onder lieden die in principe meer dan 24.000 gulden per jaar verdienen) viel gunstig uit. De projektontwikke- laar vermoedt dat de in richting van de 1800 vierkante meter grote club 2,3 miljoen gulden zal vergen. Als de zaak loopt komen er mogelijk meer clubs in Nederland. Johan Matser verwacht uiteindelijk drieduizend leden in de club te heb ben, drieduizend mensen die in deze tijd van ruimschoots nicotine- en alcoholgebruik, nervosi teit, vetvorming, psychi sche stoornissen en ma nagerziektes een pretti ge manier zoeken om gezond te blijven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16