D 'fMm s ÊlïLiÉ£ r f - I - SINAI EN GOLAN PROEFTUIN VOOR WERELD OORLOG V'-; v .VP Krijgsgevangenen in de Sinai, overlevenden van de "oorlogswetenschap (Van onze verslaggever in Israel). TEL AVIV, 2 november - Als ik voor de zoveelste maal probeer Haggai aan de telefoon te krijgen, blijkt hij dood te zijn. We waren bevriend geraakt toen hij dit voorjaar mijn gids was tij dens een oriënterende rondreis door Israël. Hij had een aangebo ren terughoudendheid, maar in een vertrouwelijke bui deed hij me een verhaal over zichzelf dat me destijds zeer ontroerde. „Ik ben 28 jaar, student en onge trouwd", vertelde hij. „Toch heb ik een zoon. Hij heet Nissim. Hij is mijn pleegzoon. Mijn boezem vriend was piloot in de zesdaagse .oorlog. Hij werd neergeschoten en sneuvelde. Zijn vrouw kon de el lende niet aan en kwam terecht in een psychiatrische inrichting. - Toen heb ik de zorg voor het kind op me genomen. Tot voor een paar maanden had ik Nissim nooit zien lachen. Hij deed het goed in de kibboets, waarvan ik lid ben en waar ik hem heb ondergebracht. Maar lachen kon hij al die jaren niet. Toen waren we samen een dag op het strand bij Herzlia. Toe vallig kwamen er wat wolken dat gebeurt niet vaak in Israel - en toevallig was er een squadron straaljagers dat achter een wolk' verdween. Nissim riep: „Kijk, die gaan pappie helpen". En voor het eerst zag ik de jongen lachen". Tot zover het verhaal van Haggai. Zelf tilde hij er niet zo zwaar aan. „Ach, er zijn meer van dit soort gevallen in Israël", zei hij slechts. Maar ik moest er aan terug denken toen ik zojuist hoorde dat Haggai zelf gesneuveld is. Ik moest denken: „Hoe zal het verder met de kleine Nissim gaan? Hoe lang zal het ditmaal duren voordat hij weer lacht?". En ik moest denken: „Hoeveel Nissims zullen er in Israel zijn? En aan de andere kant van de grens die de wapenstilstand min of meer toevallig getrok- ■ken heeft - hoeveel Ismaels zullen er zijn, hoeveel Ab- del's, hoeveel Achmed's, die het lachen hebben verleerd?" Want een Arabisch kind dat niet kan lachen, is natuurlijk even ten hemel schreiend als een Israëlisch, en het zijn er' volgens de wetten van de kansberekening veel meer. En als je jezelf dan af vraagt: wat is er de diepste oorzaak van dat al die kinde ren voorlopig geen plezier hebben - als je de oorlog van Grote Verzoendag tot op zijn bot ontleedt, dan kom je tot de volgende conclusie. Het is omdat er in het Mid den-Oosten op een kille, on persoonlijke, wetenschappe lijk manier oorlogshistorie wordt geschreven. Omdat er een paar militaire groot machten zijn die nu wel eens precies uitgemaakt willen zien of de infanterie werke lijk heeft afgedaan, en of de niet-nucleaire oorlog van de toekomst met" tanks moet worden uitgevochten dan wel met vliegtuigen in combinatie met raketten, dan wel uitslui tend met raketten. Wat het eerste betreft, is het antwoord al gekomen. Zowel op de Israëlische als de Egyptische en Syrische fron ten is gemeld dat wonden, toegebracht door messen of bajonetten, nauwelijks zijn voorgekomen. Inderdaad he ren, het lijf-tegen-lijf-gevecht is er niet meer bij. Blijft over de vraag: hoe zit het' met de gevechtswaarde van tanks, van vliegtuigen, van raketten. Daarover buigen zich momenteel de kopstuk ken van de instituten voor strategische studie in Was hington en Moskou, bijge staan door het filmmateriaal dat ijlings omhoog geschoten Hoeveel Nissims of Ismaëls zullen er zijn, die na deze oorlog het lachen hebben verleerd? spionagesatellieten naar be neden hebben geseind en dat tot het formaat van een luci fersdoosje toe nauwkeurig laat zien waarom die kinde ren in Israel en Egypte en Syrië misschien een paar jaar lang niet zullen lachen. Vietnam was als proeftuin voor een eventuele niet-nu- cleaire derde wereldoorlog ongeschikt. De terreinom standigheden en het klimaat waren daarvoor te grillig. Maar de hoogvlakte van Go lan en de Sinai-woestijn mochten ideaal heten. Een kleine, kale proeftuin met al tijd heldere hemel erboven, zodat de satellieten een goed overzicht hielden op het ver loop van de gebeurtenissen. Dit is niet zo maar een per soonlijke mening. Iedereen in Israel denkt er hetzelfde over inclusief de militaire woordvoerders, die kramp achtig de schijn proberen op te houden dat het anders zou zijn omdat ze Amerika niet tegen zich in het harnas kun nen jagen. Voortdurend hoor je in Tel Aviv de yoorden Spanje, Guernica en Kondor- legion vallen - u weet wel: de manier waarop Hitler van de Spaanse burgeroorlog ge bruik maakte om de kracht van zijn Messerschmidts te testen door onder meer een hulpeloos dorp plat te gooien. Uiteraard geven de Israeli's de zwarte piet aan Rusland. De Sovjet Unie wil kost wat kost de heropening van het Suezkanaal om doorvaart te krijgen naar de Indische Oceaan en zo zijn macht in het oosten uitbreiden, heet het. Dat is natuurlijk waar, •maar even waar is dat Ame rika er (denk aan de olie) alle belang bij heeft om deze ontwikkeling te stuiten. Van daar de eufemistisch „mili tair evenwicht" genoemde patstelling van de wapenstil stand op de hoogvlakte van Golan en in de Sinaiwoestijn. En als er dan toch een mili tair evenwicht bewezen moet worden - waarom hiervan niet geprofiteerd om eikaars allermodernste wapenen uit te proberen? De gevolgen blijven beperkt, en de op brengst aan know_-how voor een eventueel wereldconflict is maximaal. Op de.Lunen- burgerheide kun je het lang niet zo prachtig doen. Gelukkig weet ik weinig van moordtuig. Maar ik heb het. me door een Israëlische ge neraal laten uitleggen, en als ik het allemaal goed heb ge snapt, komt het neer op het volgende. De opmars van ra ketwapensystemen, zowel ho rizontaal (tegen tanks) als verticaal (tegen vliegtuigen) is niet meer te stuiten en zal beslissend zijn voor de afloop van toekomstige oorlogen. Wat de eerste categorie be treft: de Syriërs en Egypte- naren blijken opeens in het bezit te zijn van draadloos bestuurde raketten die op jeeps gemonteerd zijn en die ook vanuit de hand afgescho ten kunnen worden. De reik wijdte is anderhalf tot drie kilometer, zoals 500 Israëli sche tanks tot hun schade en schande hebben gemerkt. En dat de Sam-raketten tegen over de Israëlische lucht macht het dodelijke over wicht bewezen hebben, hoeft nauwelijks meer betoog. Toen de Amerikanen merkten dat het militaire evenwicht verstoord dreigde te raken, en wel op catastrofale wijze, pompten ze letterlijk vlie gensvlug met hoeveelheden van duizend ton per dag hun modernste wapentuig Israël binnen. Daaronder de zoge naamde ECM - elektroni- sche apparatuur straaljagers kunnen ontdek ken dat ze binnen het radar- bereik van een Sam-raket zit ten en waarmee ze deze ra dar op een vals spoor kunnen brengen. Daaronder ook de meest verschrikkelijke bom men die geleid worden door een televisiecamera en door laserstralen. De Russen ant woordden met het leveren van de Sam-7-raketten aan de Arabische landen, die niet alleen afhankelijk schijnt te zijn van radar, maar die na lancering met behulp van in- frarooddoelzoeker autonoom zijn prooi weet te vinden Het bestaan van een derge lijk ongrijpbaar monster was de wereld tot dusver onbe-, kend, en nu maar afwachten, kindertjes in Israël en de Arabische landen, wat voor roet er nu weer uit de zak van Amerika zal komen. Ondertussen blijven de satel lieten in hun onaardse banen zakelijk het resultaat regi streren. Zo kun je doorgaan. En de conclusie ligt voor de hand.. Infanterie heeft geen nut meer. Tankslagen zoals die gewoed hebben toen de twee de wereldoorlog werd beslist of toen Israël zijn drie vorige oorlogen won, zijn uit de tijd. De luchtmacht die de opmars van de tanks mogelijk Overblijfselen van menselijke aanwezigheid in het oorlogsterrein: achtergelaten uitrustings stukken en kleding. maakt, wordt uitgeschakeld door raketten, en raketten schakelen tanks uit. Wat blijft er over? In plaats van het man-tegen-man-gevecht het raket-tegen-raket-gevecht. En wat blijft er dan over van veilige grenzen - het con cept waarmee Israël het be houd van de bezette gebieden voor hel wereldforum tracht te bepleiten? Hoogstens kan het nog betekenen dat de strijd wordt uitgevochten in ontvolkte streken (Golan, Si nai) waar de schade beperkt blijft tot verdriet van een handjevol oorspronkelijke be vy-oners,die nooit meer terug kunnen. Maar zelfs dat gaat niet op. Egypte schijnt al te beschikken over een goed be stuurbare raket met een reik wijdte van 700 kilometer, hetgeen betekent dat de Ara bieren rustig in Cairo kunnen blijven zitten om de klappen uit te delen. En omgekeerd natuurlijk, want Israël zal ook wel een rare aap in de mouw hebben. Veilige gren zen zijn, kortom, door het hersenwerk dat Amerika en Rusland in hun militaire we reldcupduel verrichten, een fictie geworden. Het argu ment gaat doodeenvoudig niet meer op. De enige win naar zal de uitgekookte we tenschap zijn die nu eenmaal niet is uitgerust met een ge- weten Daaraan moest ik denken toen ik hoorde dat Haggai dood is en toen de vrees bij me boven kwam dat de kleine Nissim - en hoeveel, hoeveel andere kin deren - jarenlang niet zullen kunnen lachen. PIET SNOEREN. Het oorlogsterrein dat zo geschikt was yoor.het-uitteeton>ve»v«ieuwe wpenr de fiinai.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15