IEVEL DOODSE STILTE WEIEN Mooie meisjes stuurden een foto mee Den Haag - Zeventien jaar geleden, zondag 25 no vember 1956, parkeerde een onzer verslaggevers zijn auto dwars op rijksweg 13, ook toen al bekend als een van Nederlands drukste we gen. Hij heeft er ruim drie kwartier gestaan, zonder dat ook maar e'e'n woedende automobilist de wegver- sperder tot de orde claxon neerde. „Een nevel van doodse stilte hing over de wegen", zo meldde hij de volgende dag in zijn krant. Het was de eerste autoloze zondag waarmee Nederland toen in verband met de Suez-crisis werd geconfron teerd. Er zouden er nog twaalf volgen. Morgen keert die onwezenlijke si tuatie terug, bijvoorbeeld fietsen en voetballen op een autosnelweg" De stilte morgen moet nog doodser zijn"; dan 17 jaar geleden, nu de motoren stil vallen van ruim drie miljoen auto's. In 1956 waren het er slechts 330.000. Voor velen zal het een pijnlijke stilte worden,, want het is duidelijk dat het rijverbod dit maal aanmerkelijk dieper zal ingrijpen in het leven van Nederland nu bijna ieder een zich autobezitter kan noemen In 1956 was het velen een zorg, dat rijverbod. Ze kenden de luxe van een eigen autp niet. Voor honderdduizenden is de auto thans Met de vertienvoudiging van het perso nenautopark, de enorme toename van de zondagrecreatie-via-de-weg zijn ook de re creatieve instellingen toegenomen, met name in de horeca-sector. Daar vielen in 1956 de miljoenenklappen, met omzetda lingen van 56% (in de steden) tot 86%. Nu worden de'verliezen geraamd op vijf miljoen per autoloze zondag. De overheid zou willen dat autorijdend. Nederland het rijverbod even sportief zal opnemen als 17 jaar geleden. Toen na tuurlijk ook al een scala van smoesjes om voor een ontheffingsvergunning in aanmerking te komen. Maar de ambtelij ke zeef werkte effectief. Ook voor die 'knappe jongemeisjes, die hun aanvraag formulier vergezeld deden gaan van een aardig fotootje. Geen pardon ook voor de vele Sinterklazen (weer actueel). Per slot van rekening horen die ook op een paard. De vaak tot ver na middernacht overwer kende ambtenaren van de Rijksverkeers inspecties honoreerden wel de (opvallend vele) aanvragen voor het vervoer van zie ken en invaliden naar kerken. Het controle-apparaat (in 1956 tienduizend agenten, douaneambtenaren en mare chaussees) vraagt zich mogelijk nu al af met wat voor geniale uitvluchten van overtreders van het rijverbod het ditmaal' zal worden geconfronteerd. Een kleine bloemlezing uit 1956: in Rijswijk werd een automobilist aangehouden. Op het eerste gezicht geen vuiltje aan de lucht. De wagen lag vol gasflessen. Maar de po litie is niet altijd goedgelovig. Een nader onderzoek wees uit, dat de gasslang ner gens mee verbonden was en dat de wa gen gewoon op bezine liep. In Den Haag werd een arts aangehouden, die vertelde op weg te zijn naar een patiënt in Breda. Even controleren. Op het opgegeven adres bleken zijn ouders te wonen. Er waren relatief vrij veel artsen die in die dagen bij de rechter op het matje moes ten verschijnen, omdat zij hun auto niet gebruikt hadden in overeenstemming met de aard van hun beroep. De hoogste boe te 500 ging naar een arts die met zijn auto naar een voetbalwedstrijd was ge gaan. De rechter bestempelde hem als een a-sociaal wezen. Een arts die met zijn auto naar de kerk was gegaan kreeg 200. Het verschil is duidelijk. „Geniaal" in die dagen waren ook de boeren, die met hun auto op de weg ver schenen, voortgetrokken door een tractor. Het gebruik van dieselolie was niet verbo den. Er reden ook wagens op petroleum. Dat heeft twee weken geduurd. Toen werd het rijverbod compleet: dieselolie, propaangas en petroleum vielen ook on-* der het verbod. Nooit gegrepen heeft men de man, die zijn auto liet voorttrekken door een paard. Hij zal dit jaar ongetwij feld navolging vinden. 'Geschiedenis maakte in die dagen ook' een magnetiseuse. Zij had ontheffing ge kregen. Als zij nu maar niet het welhaast onmogelijke had gepresteerd, namelijk toch betrokken te raken bij een aanrij ding, was er nooit een vuiltje aan de lucht 1956:*Aan controleurs geen gebrek. Het was vaak geen lolletje een ontheffings vergunning te hebben. geweest. Nu kwam de aanrijding uiter aard als iets uitzonderlijks in de kranten. Een magnetiseuse Ontheffing Vragen in de Tweede Kamer. Tenslotte moest de minister daar toegeven, dat de vergun ning ten onrechte was verleend, „omdat het zou kunnen worden uitgelegd als een in, feite sanctioneren of zelfs bevorderen vain dit beroep dat in strijd met de wet. wordt uitgeoefend." Intussen is ook wat dat betreft al wat veranderd. Dat het ambtelijk apparaat wel meer steekjes had laten vallen kwam aan het licht toen een automobilist werd aange houden die wel een ontheffing hadmaar geen rijbewijs. Nu moeten degenen die dit jaar erin sla gen een ontheffing te krijgen niet al te vroeg juichen. De ervaring uit 1956 leert, dat het bepaald geen lolletje is. Om de zoveel honderd meter controle. Stop pen....stoppen....stoppen. Een bruidspaar dat in die dagen vanuit het buitenland in Nederland terugkeerde en vanaf de grens toestemming kreeg de, kortste weg huiswaarts te rijden, begon dit herhaaldelijk controleren zo te verve len, dat het onderweg maar vlug een hotelletje in dook. Geen druktegolf gaat het bus- en tramvervoer te hoog (Van een onzer verslaggevers) De Haag - Het zou interessant zijn te kunnen tellen, hoeveel van de 3,1 mil joen Nederlandse, auto's morgen op de weg zitten. Het zouden er wel eens veel meer kunnen zijn, dan we vandaag nog denken. Het aantal uitzonderingsgeval len is namelijk zo groot, dat men mis schien zelfs nog kan spreken van een redelijk verkeer. Zeker in de bevolkte gebieden, waar allerlei diensten moe ten doorgaan. Het zou nog interessanter zijn nu al te weten, hoeveel buitenlanders de rustige autowegen van Nederland komen oprij den voor een bezoek aan bijvoorbeeld de Veluwe, Zuid-Limburg, de beboste provincies, misschien zelfs de Noordzee-, kust. Toeristische deskundigen verwach ten zelfs veel Duitsers op bezoek. En dat kan dan weer ten goede komen aan diverse Nederlandse bedrijven, behalve natuurlijk de benzinepompen, die op slot blijven. Het zou verder bijzonder boeiend zijn nu al te kunnen voorspellen, hoeveel Neder landers nog steeds een fiets of bromfiets hebben, waarmee zij in eigen omgeving nog steeds plezierige trips kunnen ma ken. De VVV-bureaus wgten er alles 'van. De te lang opgeborgen vouwfiets" bijvoorbeeld wordt nu weer de redder in de nood. En het openbaar en ander bus- Trammetje pakken vervoer en de Spoorwegen? "Ach, een treintje min of meer komt er voor ons niet op aan", aldus de spoorwegen. "Bo vendien zitten we altijd nog met een overcapaciteit van 60 procent op de ge wone zondag-treinen. Voordat die dan vol zijn." De N.S. verwacht nu zeker veel van de zogenaamde mini-trips,, en de gezins- reductiekaarten die ons ove ral naar toe kunnen brengen voor wei nig geld. En de bussen staan overal reeds klaar. Geen druktegolf gaat het bus- en tram vervoer te hoog. "Ook niet het vervoer van duizenden naar de sport-evenemen- ten", aldus de organisatie van dit Ver voer. En zelfs niet het vervoer van bij voorbeeld 60.000 bezoekers naar de wed strijd Nederland-Belgie op 18 novem ber... Waarover praten we dan nog. Per fiets, bromfiets openbaar vërvoer of zelfs de huifkar 1956: een oude opgepoetste koets hei sjf' «El de verlaten wegen. Duisenberg springt morgen zeker geen gat in de lucht (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Een aantal aktie- en werk groepen, die wonderen verwachten van een schoon milieu, mag dan wel jui chend gevraagd hebben morgen de vlag uit te steken, maar is er werkelijk re den om te juichen? Zeker niet bij de re gering zelf, die als gevolg van de auto loze -autovrije- zondag morgen al op z'n allerminst 10 miljoen gulden minder ont vangt aan accijnzen en dergelijke. Mi nister Duisenberg van Financien zal daarom mórgen zeker niet een gat in de lucht springen, wanneer hij de .rustige wegen voor zich ziet. Of zou het dan toch waar zijn, dat de kosten aan de baat vooruitgaan? Echter niet bij de mensen die van de auto en van alles wat daarmee verband houdt moeten leven. De benzinepomphouders bijvoorbeeld, die morgen hun pompen afgesloten moeten houden (inkomsten derving van 1,2 miljoen) De garagever huurbedrijven, die geen wagen de deur zien uitrijden. De horecabedrijven, - vooral die in de recreatieve gebieden - die hun deuren en gordijnen wel dicht kunnen laten. Ook al zal minister Lub bers dit laatste dan toejuichen. En die tienduizenden Nederlanders, die einde lijk, na zes dagen tussen het beton, weer de natuur tegemoet kunnen rijden. Pompen op slot Zullen al deze Nederlanders morgen jui chend hun armen heffen?? De Nationale economie wordt door de oliecrisis ernstig aangetast zeggen de deskundigen. Die aantasting zou alleen al financieel veel ernstiger kunnen zijn, dan men nu kan berekenen. Misschien 25 misschien 50 miljoen? En wat dan? Zullen openbaar vervoer en taxi-onder nemers staan te juichen van ongeduld, of het nog geen zondag-morgen 3 uur wordt? Ook daaraan mag men twijfelen. Nederland zit in een duidelijke crisis, in een noodsituatie, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien zijn, aldus zelfs minister-president Den Uyl. Maar wat moeten we, als de oliekraan bijna dicht zit? Maar toch: in 1956 zijn we eroverheen gekomen. Nu ook weer? (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Morgen, fietsend of brom mend langs de fraaie Westlandroute, zullen we nauwelijks stilstaan bij de problemen, die de tuinders door de olie boycot bedreigen. Komt er voldoende stookolie en lichte olie? Gaat de prijs niet teveel omhoog? En wat staat de tuinders te wachten wanneer de teelt door gebrek aan olie onderbroken moet worden? Hebben zij er schuld aan, dat de aansluitingen op aardgas voor velen zo lang op zich heeft laten wachten, ook al door de hoge kosten? Fietsend of brommend langs de West landroute zullen deze problemen ons waarschijnlijk niet overdonderen. Maar ze hangen wel in de lucht, ook voor de Bollenstreek trouwens, waar ze wellicht via de V.V.V's de A.N.W.B., de N.S. "voordeeltjes" terechtkomen. Ook daar dreigen de nodige problemen in het na bije verschiet. Gebruik makend van de vele mogelijk heden die op de diverse V.V.V-bureaus gereedliggen kunnen we het aangename op deze manier duidelijk verenigen met het nuttige en noodzakelijke: het eigen gebied beter leren kennen met al zijn ups en downs.- In eigen omgeving, in geheel Zuid-Hol- Met de fiets er op uit land en ver daarbuiten liggen nog vele ongekende mogelijkheden voor een zon- dagse ontspanning per fiets, bromfiets of ander (openbaar) vervoer. Ook al zullen we daarbij tegelijk nader komen tot de problemen van zo'n gebied/. Wat dan nog. Wij zonder auto, zij zonder olie voor hun broodwinning, zonder gaster aan hun tafel, zonder klanten aan hun benzinepomp. Samen terend op de drup pels olie en benzine, die ons nu nog ge laten zijn. Het Nationaal Bureau voor Toerisme is reeds begonnen met het vcrz&frielen van alle gegevens over het toerisme en de recreatie op zphdag zortder auto. De V.V.V.-kantoren staan echter al klaar met hun inlichtingen en ....opk de huif karren in het aantrekkelijke Qverijssel- se Salland. Februari 1957: Na twee maanden autoloze zondagen eindelijk weer vrij rijden. Met z'n allen naar de Boulevard

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13