[iCVP in conflict met minister )eGaay Fortman over bestandsgrens Israël en Egypte Onduidelijkheid Nixon miste banden zelf het eerst Weinig enthousiasme voor mr. Van der Stee Nieuwe Oostduitse kernreactor zou gevaarlijk zijn Priester als lid van IRA veroordeeld iVtOTIE VAN AFKEURING OVER BENOEMING IN EINDHOVEN Presentiegelden voor raadsleden moeten omhoog 973 >AG 2 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 - zonnig mist 19 temperaturen kio luchtdruk in millibarcn opklaringen hagel •*-*■ warmtefront H hoge-drukgebied fbewcfcirg sneeuw t-t kcu-front L lage-drukgebied fspf regen 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Zeer vochtige lucht drong gisteravond en nacht het zuidwesten van ons land binnen. In deze lucht, die langzaam ver der noordwaarts vloeide vormde zich in de zuidelijke provincies en in het midden van het land in de vroege ochteaid plaatselijk dichte mist. Boven een deel van West-Europa staat nu een zuide lijke stroming die in stand ge houden wordt door een hoge- druksysteem boven West-Rus land en een depressie op de Oceaan. In deze luchtdrukverdeling komt in het komende etmaal niet veel verandering. Dit heeft tot gevolg, dat vochtige lucht via Frankrijk naar onze omgeving zal blijven stromen, zodat er op ve?l bewolking en plaatselijk mist moet worden gerekend. De regenkansen blij ven klein. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder- dag om 18.00 uur. Opklaringen, maar plaatselijk re gen. Hogere temperaturen. Voor zondag. Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp. van 5—10 graden. Max. temp. Van 11—14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 UUR: 90 procent. Kan-s op een geheel droog etmaal: "9 procent. WEERRAPPORTEN Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllsslngen Zd. Limburg Berlijn Brussel Frankfort Geneve Helsinki nnsbrueck Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Weeroverzicht }e komende zes maanden wordt de laatste hand gelegd aan het ontwerp van de nieuwe inter city treinen voor de NS. Op de foto het model, dat uiteindelijk werd gekozen. De nieuwe treinstellen zullen pas tegen het eind vafi de zeventiger jaren in dienst worden gesteld. Opvallend bij het nieuwe treinstel is de grotere breedte op zithoogte. KLM spoedig weer naar Tel Aviv (CHIPHOL (ANP) Na de me- dedeling van dinsdag over de geleidelijke hervatting van de diensten naar het Midden-Oos ten, heeft de KLM thans bekend j gemaakt. d?t zij volgende week vermoedelijk alle diensten zal gaan hervatten, dus ook op Is raël, Syrië en Jordanië. Gehoopt j wordt dat reeds vanaf maandag i de normale dienstregeling zal kunnen worden uitgevoerd. Altamirano niet geweigerd EN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft het bericht van het Spaan se persbureau Efe ontkend als zou de Nt .erlandse ambassade in Chili d toegang geweigerd hebben vonr Carlos Altamirano, secretaris-generaal van het Chileer.je volksfront. Altamira no heeft zich, zo blijkt na infor matie in Chili, niet tot de Ne derlandse ambassade gewend. 1 WASHINGTON, (Rtr/AP) - De man die als eerste ver moedde dat de uiterst belang rijke Watergate-conversatie niet op de band stond, was president Nixon zelf, zo heeft zijn juridisch adviseur Fred Buzhardt gisteren verklaard Maar even tevoren had een agent van de heime dienst ont huld dat een assistent van hef Witte Huis de afgelopen zo mer de betrefende band had opgehaald zit de kluis van het Witte Huis. Ook Bob Halde- man, de voormalige Stafchef van het Witte Huis, heeft de afgelopen zomer een aantal bandjes geleend. Buzhardt verklaarde dat het gesprek van Nixon met Dean op 15 april niet op de band te recht is gekomen omdat de rol opraakte in het automatische opname-apparaat. De gesprek ken van 15 april vormden een hoogtepunt in de ontwikkeling van de Watergateaffaire. Nixon zelf zou de vermissing van het Dean-bandje hebben opgemerkt, toen hij de bandje» aan het beluisteren was, alriu» Buzhardt. Buzhardt stelde ook voor dat een federale rechter naar de banden zou luisteren, om per soonlijk vast te -stellen dat het Dean-gesprek nooit werd opge nomen. Electronische deskun digen zouen moeten vaststellen dat met de banden op generlei wijze is geknoeid. STOCKHOLM (AP) - De eerste Oostduitse kernrc-actor beschikt niet over de fundamentele be veiligingen en mocht zich er een ongeluk mee voordoen, dan lopen grote delen van Scandi- navlë's zuiden en van Duitsland de kans door radioactiviteit te BIRMINGHAM (AP - Reuter) - Een katholieke priester is giste ren In Birmingham veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf omdat hij deel uitmaakte van een eenheid van het Ierse repu blikeinse leger. Pater Patrick Fell (3?) werd bo vendien schuldig bevonden aan een samenzwering voor het be schadigen van gebouwen. Twee zware bomexplosies hebben donderdag schade aa-igericht aan een ziekenhuis in de katho lieke Falls Road en een café vernield. Er waren tien gewon den. De eerste bom beschadigde een hoofdbuis van de waterlei ding, waardoor het water de straat op gutste. Koopavonden rond Kerst en Sinterklaas DEN HAAG (ANP) Het Cen traal Overleg in de Detailhandel heeft het winkelbedrijf aangera den, in verband met Sinterklaas en Kerstmis, de winkels op de zaterdagen 1 en 22 december niet na 18.00 geopend te houden. Wanneer het winkelbedrijf meent, dat hierdoor te weinig koopgele genheid ontstaat, adviseert het Centraal Overleg de zaken ge opend te houden voor Sinter klaas op de avonden van 28 t/m 30 november en 3 en 4 decem- ber en voor Kerstmis van 19 t/m 21 decembr-. Bovenc --1 vindt het Centraal Overleg dat de winkels geopend moeten zijn op de maandagochtenden 3 en 24 december. Dit kan alleen met toestemming van de ge meenteraden. worden besmet, aldus Is giste ren door Zweedse kernexperts meegedeeld. De reactor, die in het Ibegin van het volgende jaar moet gaan werken, staat te Lubmln, onge veer 20 kilometer van de oude Baltische universiteitsstad Greifswald, en bevat na vol tooiing vier reactoren van 440 megawatt elk. Volgens de als regel góed-inge lichte Svenska Dagbladct zou den westerse atoomdeskundigen hebben gezegd, dat de Oostduit se regering een rapport van het Oostduitse stralingsinstituut had afgewezen waarin had gestaan dat de door de Russen ontwor pen reactor omgeven was door een niet-versterkte 'schaal' die kon instorten als hij werd bloot gesteld aan een zeer sterke stoomdruk veroorzaakt door een breuk in de buizen van het koelsysteem. Volgens de westerse deskundigen zou de Oostduitse regering toe stemming hebben gegeven de reactor neer te zetten in een dichtbevolkte streek zonder dat de installatie was uitgerust met afdoende veiligheidsapparatuur. De reden was: economisch ge sproken behoefde de reactor niet lung mee te gaan, en bovendien hadden de Sowjets politieke druk uitgeoefend om de installatie te doen bouwen. Portugal: geen massamoorden in Mozambique LISSABON (ZNA) - Portugal wijst de aanklacht van de massa moorden in Mozambique van de hand. In een gisteren gepubli ceerd „witboek" richt het Por tugese ministerie van buiten landse zaken zich in zeer scher pe bewoordingen tegen de Brit« se priester Adrian Hastings. Deze had op grond van informatis door Spaanse paters in de „Ti mes" bericht over een moord partij te Wiriyamu. Daarbij zou het Portugese leger ongcvcet 400 Afrikanen hebben afge maakt. Het witboek beschuldigt patel Hastings ervan dit bericht enkel en alleen te hebben gepubli ceerd om de naam van Portu gal en Engeland te schaden Het zegt dat zich enkele geval len van geweldpleging ttgen d| Afrikaanse burgerbevolking il Wiriyamu heb en voorgedaai) maar dat ceze uitsluitend he werk zijn van degenen die he terrorisme organiseren en finan eieren. De nieuwe procureur generaal die door president Nixon is be noemd voor het onderzoek in de Watergate-zaak, Leon Ja- worsky, leest in een ochtendblad in zijn woonplaats Houston, dat hij de ontslagen Archibald Cox zal opvolgen. Gisteren heeft Nixon de benoe ming bekend gemaakt van se nator Saxbe uit Ohio tot min's- ter van Justitie en van de ad vocaat Jaworsky uit Texas tot aanklager in de Watergate-af faire. Saxbe wordt de vierde minister van justitie van Nixon. Aan Jaworsky wordt alle vrijheid van handelen ge garandeerd. Nixon heeft toege zegd Jaworsky niet te zullen ontslaan dan na goedkeuring door het Congres. Hij staat be kend als een conservatieve de mocraat. doende tegemoet komt aan de verwachtingen van de betrokkenen. Kamerverkiezingen in Eindho ven meer stemmen op de pro gressieve drie werden uitge bracht dan op de drie confessio nele partijen. in onze parlementaire redatftie) HAAG De benoe- ng van de socialist mr. De bewindsman heeft deze motie, van der Lee tot burge* waarover pas volgende week gestemd zal worden, ernstig ont- Terugtrekken raden. Volgens de minister was de inspraakprocedure spaak ge- Het comité van samenwerking lopen, doordat de fracties in de van KVP, ARP en CHU in Eindhovense gemeenteraad niet Eindhoven, heeft in een tele- tot overeenstemming konden gram een dringend beroep ge- konden over een geschikte kan- daan op mr. Van der Lee. zich (jidaat. als kandidaat voor het Eindho- vens burgemeestersambt terug De bewindsman vond de benoe- te tj-gkRen. ming van 'n lid van de Pvd A. Het bestuur'van de NKV-central» in n grote gemeente bezuiden de Eindhoven hee[t in ee„ te!e- grote rivieren redelijk, gezien ajn de minjster yan de po itieke verschuivingen In nenlandse Zaken zijn afkeuring de IaatstP zes jaar. uitgesproken over de voordracht Hij wees er op, dat bij de laatste van mr. Van der Lee. Minister mr. W. F. de Gaay Fortman verdedigde in de Tweede Ka mer zijn benoemingsbeleid, dat gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken ondermeer aan de orde kwam. iester van Eindhoven, ïft een ernstig conflict roorzaakt tussen de teede Kamerfractie van K.V.P. en minister De lay Fortman vin Binnen- ïdse Zaken. De bewinds in zag zich gisteravond confronteerd met een )tie van afkeuring van K.V.P.-er Fievez, waar- wordt gezegd, dat de be- ssing van de minister on- Ist is en volstrekt onvol- Van der Grinten bedankt voor Noord-Brabant Kerncentrales in Overijssel en Zeeland MIDDELBURG/ZWOLLE Ge deputeerde Staten van eeland hebben zich in meerderheid uit gesproken voor de vestiging van een tweede kernenergiecentrale bij Borsele aan de Westerschel- de. Tegelijkertijd heeft de direc teur van het Overijssels Electri- citeitsbedrijf, ir. A. van Gans- wijk, verklaard dat kernenergie nog de enige oplossing lijkt voor de IJsselcentrale, die over onge veer tien jaar aanhet Ketelmeer ihgebruik genomen moet wor den. Het Overijssels Electriciteitsbe- drijf heeft zich altijd voorstan der getoond van het gebruik van olie of gas als brandstof van de centrale. De Gasunie sluit echter geen contracten meer af voor levering van aard gas aan nieuwe centrales en de huidige crisis heeft aangetoond dat olie een te onzekere energie bron is, aldus ir. Van Ganswijk. CHU in DEN HAAG Prof. Van der Grinten (KVP) zal geen com missaris der koningin in Noord- Brabant worden. Minister de Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat prof. Van der Grinten hem heeft laten weten om „hoogst per soonlijke redenen" niet in aan merking te willen komen voor deze funktie van commissaris der koningin in Noord Brabant. n een onzer verslaggevers) HAAG De benoeming n mr. Van der tee tot ster van Landbouw is in land- ikringen met gemengde gevoe- ontvangen. Voorzitter ir. C.S. itnerus van het Landbouw- p en het Kon.Ned.Landbouw- ité vond de benoeming „onbe- lelijk". Hij heeft niet de in- gehad, dat de heer Van der zo in de landbouwprcblema- was ingewerkt, dat hij op e termijn zou kunnen optre- lt we nodig hebben" aldus ir. pottnerus, „is een man die het llledig onder de knie heeft. We |pen maar dat het zal meeval- f'. voorzitter van de Ned Chr. oeren en Tuindersbond en van Kon.Ned.Zuivelbond, drs.R. Nieuwe minister van Landbouw Zijlstra, kon geen enthousiasme zin het voordeel voor de benoeming opbrengen. geven". maar wilde mr. Van der Stee KVP-fractievoorzitter Andriessen het voordeel van de twijfel ge- Ook de voorzitter van de Kath.Ned.Boeren- en Tuinders- bond, prof. dr.F.Kriellaars, wil de nieuwe-minister „in positieve noemde de benoeming een goe de beslissing. Van der Stee heeft als staatssecretaris een goede staat van dienst opge bouwd en zal zich snel kunnen inwerken. de twijfel In Den Haag wordt aangenomen. dat Van der tee niet de eerste keus van het kabinet was. Den Uyl zou liever hebben gezien, dat het KVP-Kamerlid Van Amelsvoort minister was gewor den. Andriessen vond dit echter een te grote verzwakking voor de fractie. DEN HAAG Minister De pig geen CPN-burgemeesters Gaay Fortman (Binnenlandse worden benoemd. Zaken) vindt dat de presentie- De minister wil geen keuze gelden voor gemeenteraadsle- maken tussen program- en af- den omhoog moeten. Gister- spiegglingscolleges. De ge- avond tijdens het beleidsdebat meentewet schrijft voor dat de in de Tweede Kamer over zijn wethouders uit het midden van begroting voor 1974 zei de be- <je gemeenteraad gekozen moe- windsman, dat hij zich kan ten worden, en de gedeputeer- voorstellen, dat gemeente- den uit het midden van de raadswerk door een verhoging Provinciale Staten. De wet. van de presentiegelden aan- verzet zich er niet tegen, als trekkelijker zou kunnen wor- er een meerderheidscollege den. komt en ge*n afspiegelingscol- De minister wees er echter op lege. dat de gemeenteraden daar in de eerste helft van het vol- zelf op korte termijn al iets gend jaar kan een wetsont- aan kunnen doen door de pre- werp tegemoet worden gezien, sentiegelden eenzijdig te ver- waarin de instelling van het hogen, in afwachting van defi- instituut ombudsman wordt ge- nitieve bepalingen van de regeld. rijksoverheid. in vijf of zes kleine gemeenten Het overleg over de hoogte gaat de overheid binnenkort van de salarissen voor de wet- proefdraaien met een centrale houders is nog niet afgerond, persoonsadministratie. Het gaat er vooral om de wet- De minister is bereid te vol houders, die een volledige dag- doen aan het verzoek van en taak hebben, voldoende te ho- kele kamerleden om de moge- noreren. lijkheid tot invoering van een Als het aan de heer De Gaay zomertijd in Nederland in het Fortman ligt, zullen er voorlo- kabinet ter sprake te brengen. Nederland doet mee aan EEG-top DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid deel te nemen aan een topconferentie van staats- en re geringsleiders van de EEG-lan- den nog voor het einde van dit jaar. Premier Den Uyl heeft dit gezegd in een gesprek dat hij donder dag had met de Franse ambas sadeur in ons land, Jacques Se- nard. Nederland wil nog geen definitief standpunt innemen over een voortgezet top-overleg in de toekomst. Daarover kan nog overleg plaats hebben, al dus het ministerie van buiten landse zaken. Boterinvoer VS verhoogd WASHINGTON - President Nixon heeft besloten de boterin voer in de VS voor de laatste twee maanden van het jaar te verhogen met 56 miljoen pond. j Uit de EEG zal 24.640.000 pond I extra worden geïmporteerd. WASHINGTON-CAIRO-TEL AVIV (Reuter-AP-UPI) Het politie ke beraad over het Midden-Oos ten spitst zich meer en meer toe op de vraag hoe op 22 okto ber, de dag dat het bestand in ging, de bestandsgrenzen liepen. Deze vraag was een belangrijk onderdeel van het beraad tussen Nixon en premier Golda Meir van Israël. Golda Meir beriep zich op de vaststelling van de Zweedsè VN-waarnemer, overste Ben- arik, dat niemand er een touw aan kon vastknopen. „Wij trek ken ons niet terug op een grens die geen mens weet", zei Golda Meir op een persconferentie. Bendriks waarschijnlijk eerlijke opmerking wekte de wrevel van het hoofdkwartier van de VN en de Zweed gaf er toen maar de voorkeur aan naar zijn land te rug te keren. Golda Meir zei in haar persconfe rentie dat ze tijdens het beraad met Nixon niet onder druk had gestaan. Ze stelde voor de nu wat verwarde fronten bij Suez recht te trekken om zo het be stond wat meer reliëf te geven. Zij verwierp de Egyptische eis om eerst de westoever van het kanaal te ontruimen en dan pas over krijgsgevangenen te gaan praten en bekritiseerde tenslotte de Veiligheidsraad wegens het tijdstip van het bestand, toen Is raël duidelijk in het voordeel was: „De Veiligheidsraad wordt altijd pas wakker als Israël het goed doet..". In de Veiligheidsraad zelf gaat het geharrewar over de samen stelling van de vredesmacht door. Rusland heeft bezwaren tegen Canada en de VS tegen Polen. De troepen van beide landen zouden vooral het trans port moeten verzorgen. Naar verluidt zou Rusland evenwel bereid zijn bezwaren te laten vallen als Polen mee mag doen. Egyptische marineeenheden blok keren nog steeds in de straat Bab el Mandeb, de verbinding tussen Golf, van Aden en Rode iZee, de Israëlische haven Eilat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9