Staatscommissie stakingsrecht opgeheven Internationaal tribunaal klaagt Brazilië aan Wees sportief: rij 100 km/u SNEL RIJDEN KOST VEEL BENZINE MINISTER WIL YIIF PROVINCIES ■■i 1995 Aantal Nederlandse missionarissen snel minder tot Geschiedenis geschreven op muren van Herodes' paleis Korte metten Randkrant VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Automobilisten, die zich ergeren aan collega's die zich niet storen aan het ver zoek van de regering benzine te sparen door niet harder te rij den dan 100 km., kunnen de achterruit van hun wagen met ingang van zaterdag voorzien van een sticker die andere weg gebruikers oproept solidair te zijn. Met ingang van zaterdag zijn de stickers verkrijgbaar bij alle V. en D.-zaken (afdeling in lichtingen) en volgende week bij alle zaken die Lois verkopen. Het idee is afkomstig van Hage naar Jos van Vliet (27), die zich op weg naar een reclamecon gres in Amsterdam kwaad maakte op al de voorbijsnellen de auto's. „Ik had al die auto mobilisten graag duidelijk wil len maken dat mijn auto ook best harder kon, maar dat je je snelheid moet matigen als dat in het belang van iedereen is," aldus de heer Van Vliet Vanmorgen heeft minister Wester terp de eerste sticker met de tekst „Wees sportief: 100'' op zijn auto geplakt, terwijl man schappen van de Porchegroep van de Rijkspolitie 25.000 stickers gaan verspreiden onder automobilisten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zuinig rijden is in de huidige situa tie van het grootste belang. Bijkomend voordeel is, dat men door het minder aanspreken van de benzi nevoorraad ook meer geld in eigen portemonnee houdt. De ANWB heeft enkele tips gegeven om zui nig te rijden. Men moet beginnen met van de auto minder hoge prestaties te verlangen. Dus geen plankgas, rustig optrekken, zoveel mogelijk een constante snelheid aanhouden. Voorts zorgen voor een juiste banden spanning en niet onnodig-een imperiaal op het dak. De meeste benzine wordt bespaard, als men een flink stuk langzamer rijdt, dan waartoe de auto maximaal In staat is. Hoezeer dit „aantikt", blijkt uit da volgende voorbeelden: Een Citroen 2 CV 4, die een topsnelheid heeft van 105 km/u, verbruikt bij een constante snelheid van 100 km/u 1 liter op 14,1 km, maar bij een con- sfante snelheid van 60 km/u slechts 1 op 22,5 km. Een Ford Capri 1600 L verbruikt bij een con stante snelheid van 160 km/u tweemaal zoveel ben zine als bij 100 km/u (1 op 6,3 tegen 1 op 13,3). ne als bij 100 km/u (1 op 6,3 tegen 1 op 13,3). In het algemeen is het benzineverbruik boven de 100 km/u progressief. Het verzoek van de regering om de snelheid te beperken tot 100 km/u is dan ook zeer zinnig. Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG De speciale staatscommissie, die de rege ring moest adviseren over de beter zou zijn geweest wanneer vooraf over het standpunt, dat ambtenaren mogen staken, overleg met de commissie zou zijn gepleegd. wenselijkheid van een stakings- De heer De Gaay Fortman beloof- recht voor ambtenaren (com- missie-Toxopeus), is opgeheven. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) deelde dit gistermiddag in de Tweede Ka mer mee, tijdens het beleidsde bat over de begroting van bin nenlandse zaken De opheffing is het gevolg van het feit. dat de commissie-Toxopeus ontheffing heeft gevraagd van haar opdracht, nadat minister De Gaay Fortman in de toelich ting op zijn begroting voor 1974 had geschreven, dat ambtena ren wat hem betreft best zouden mogen staken, als daar aanlei ding toe is. Minister De Gaay Fortman zei. dat het beslui.. van de commis sie om ontheffing van haar taak te vragen door de regering ern stig wordt betreurd. De heer De Gaay Fortman vertelde voorts, dat de regering erkent dat het de de Tweede Kamer, dat hij in het centraal georganiseerd over leg in ambtenarenzaken spoedig de kwestie van het stakings recht voor ambtenaren zal aansnijden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op 5 november zal in Brussel het Bertrand Russell Tribunaal, waarin o.a. zitting hebben Jean Paul Sartre, Simone de Bauvoir, de Franse theoloog Julio Girardi en de Amerikaan se Nobelprijswinnaar Georg Wald, Brazilië aanklagen wegens gewelddadige onder drukking door het militair appa raat van de oppositie, arresta-, tie, martelingen van verschillen de oppositieleden en de sociale onrechtvaardigheid waar het grootste deel van de bevolking onder gebukt gaat. De zitting van het Bertrand Russell Tribu naal II valt twee dagen voor de opening van de Braziliaanse handelstentoonstelling Brazil Export, die op 7 november in Brussel wordt geopend. Op deze tentoonstelling zal een beeld worden gegeven van de enorme economische groei die Brazilië de laatste jaren doormaakt. Deze groei die de naam kreeg van het „Braziliaanse wonder", komt volgens het Brazilië Tribu naal Nederland vooral ten goe de aan do multinationale con cerns. Het Braziliaanse volk profiteert nauwelijks van dit economische wonder. Dat met de behoeften van het Braziliaan se volk niet de minste rekening wordt gehouden, blijkt uit het feit dat in Brussel een aantal produkten voor de export worden aangeboden, waar in Brazilië zelf een groot tekort aan is, zoals levensmiddelen, schoeisel, geavanceerde medische appara- ADVERTENTIE SPID0 rondvaarten verhuur schepen catering BLIJD0RP diergaarde levenslustig r— EUROMAST» een hoogtepunt H iJB DEN HAAG Minister de Gaay Fortman (binnen landse zaken) wil ons land in de toekomst opgedeeld zien in vijf provincies en 45 gewesten. Het aantal ge meenten zal in zijn voorlo pige visie die hij gisteren aan de Tweede Kamer be kend maakte, kleiner moe ten worden. De minister zei, dat het de bedoe ling is, voorlopig alleen daar gewesten in te stellen, waar de urgentie het duidelijkst aanwe zig is. „Geleidelijk zal zo het hele land met gewesten worden- overdekt. Ik verwacht dat daar een aantal iaren mee gemoeid zal zijn". Volgens de bewinds man, zullen op korte termijn on geveer tien gewesten moeten worden ingesteld. De minister kondigde aan, dat een ontwerp voor de structuur schets van de bestuurlijke inde ling van ons land komend voor jaar zal worden gepubliceerd. Hij verwacht, dat de structuur schets in midden 1975 gereed zal zijn. Tegen die tijd zal ver moedelijk ook de gewestwet in werking kunnen treden. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in Londen een standbeeld van Sir Winston Churchill onthuld. De beroemde Engelse staatsman werd door beeldhouwer Ivor Roberts- Jones uitgebeeld, zoals hij in de tweede wereldoorlog was. Bij de onthulling van het beeld was da weduwe van Churchill aanwezig. 15 Marokkanen terechtgesteld RABAT (AP) Gisteren zijn 15 Marokkanen terechtgesteld door een vuurpeloton, na te zijn schuldig bevonden aan het orga niseren van een guerrillabewe ging die het gezag van koning Hassan d« tweede wilde omver werpen. De 15 mannen werden berecht door een militair tribunaal dat hen tegen het einde van juli ter dood veroordeelde. Een verzoek om gratie werd door koning Hassan afgewezen. Ir de aanklacht stond dat de ar restanten een republikeins regi me in Marokko wilden vestigen en ondermeer aanvallen op poli tiebureaus en Amerikaanse an dernemingen in het hele land wilden uitvoeren. Jakir en Krasiii vrij MOSKOU (DPA) Pjotr Jakir en Viktor Krasin, twee voorma lige tegenstanders van de Sow- jetpolitiek, die op 2 september eik tot drie jaar gevangenisstraf en drie jaar verbanning werden veroordeeld, zijn op vrije voeten gesteld. Jakir bevindt zich In de stad Rja- 6an die op 200 km ten zuiden van Moskou ligt en Krasin in een andere provinciestad. Bel den mogen niet naar Moskou te rugkeren. Jakir en Krasin bekenden schuld op het proces tegen hen in Mos kou. Hond, zet trein stil UTRECHT (ANP) Een wel erg goed getrainde politiehond van de spoor wegrecherche en e<m wat bang uitgevallen treinma chinist waren er de oor zaak van dat woensdag de trein Arnhem—Nijme gen moest uitvallen. Twee mannen van de spoor wegpolitie en twee honden waren tevoren in Rotter dam opgestapt om een bezoek te brengen aan het nieuwe trainingskamp in Maarn. In Gouda haal de een van de mannen een bekertje koffie. De bestelling liet wat lang op zich wachten, waardoor de begeleider op het Goudse station moest ach terblijven. Zonder koffie en met twee honden reisde de overge bleven begeleider naar Maarn, waar zich een nieuw probleem voor deed: de alleen gelaten viervoeter weigerde uit de trein te komen. De goed getrainde honden ge hoorzamen slechts de be velen van hun baas. Er zat niets anders op dan door te rijden. In Arnhem aangekomen bleek de hond nog steeds niet van zins de trein te verlaten, zodat de reis naar Nijmegen zou moe ten worden gemaakt. De machinist neemt dan al tijd plaats in de cabine aan de andere kant van de trein. Deze grensde nu aan de ba gageruimte, waar de twee honden en de spoorwegpo litieman zich bevonden. Omdat de machinist van mening was dat zijn „vluchtweg" nu was be lemmerd, weigerde hij de trein te besturen. Beslo ten werd de trein dan maar uit de dienst te ne men en een andere be stemming te geven: rich ting Utrecht via Maarn waar inmiddels de koffie drinkende begeleider al was gearriveerd. Theodorakis mag terug naar Griekenland ATHENE REUTER/AFD Splrl- don Zoernatzis, Grieks ondermi nister van voorlichting, heeft gisteren in Athene meegedeeld dat de Griekse componist Mikls Theodorakis, die vrijwflllg In ballingschap ging in verband met zijn vsrzet tegen het mili taire bewind In zfjn land, naar Griekenland kan terugkeren. Op grond van de algemene am nestie die in augustus bekend werd gemaakt en die geldt voor mensen die politieke vergrijpen hebben gepleegd na de machtso vername door do strijdkrachten, kan Theodorakis nu terugkeren. De 49-jarige Theodorakis die lid van het Griekse parlement is geweest voor de pro-communis tische verenigde democratische j partij, werd in 1967 gevangen gezet. In 1970 mocht hij Grie kenland verlaten en sindsdien woont hij In Parijs. Olie-misères Overtreders van het rijverbod komen in het oliedistributie- boy cotbonooek je. Te verwachten krantekop: Au tomobilist kaapt mammoet tanker. Vraagje van flatbewoner: Zorgt Lubbers dan voor overgordijnen Ze zeggen dat Nederland het aan een minister van Buiten landse Zaken te danken heeft dat het zondag op de stoel zit. Ti-Ta-Tovenaar: Dat zien we over negen maanden dan wel weer. En dan te bedenken, dat die Arabische diplomaten wel mogen rijden. Tegenzet: Arabische hengsten verplichten onze auto's te trekken. Moeten we zondag nou dc vlag van een oliemaatschappij uitsteken? ISixo Bruidegom In de Amerikaanse staat Call- fornië is een 20-jarige brui degom aangehouden wegens ontvoering en aanranding. De man had een meisje dat een lift van hem had gekre gen, ontvoerd en misbruikt terwijl zijn jonge bruid op haar huwelijksreis in een motelkamer lag te slapen. Gereedschap De politie van Genua, die een man arresteerde op verden king van inbraak, vond bij het doorzoeken van de wo ning een waar sleutelarse naal. Het bleek dat de man over vijfduizend zelfgemaak te sleutels beschikte, keurig gecatalogieerd, zodat hij a la minute zijn ..gereed schap" kon pakJzen als hij op karwei ging. Worst In Frankrijk zijn weer de kampioenwedstrijden worst eten gehouden. De winnaar verorberde in een kwartier tijd 3,23 meter Straatsburgse worsi. Voor het eerst namen aan de wedstrijde twee vrou wen deel. Dc winnares haal' de in vijftien minuten 1,72 meter worst. Het Franse re cord staat overigens op 3,31 Laatste stellingen Wanneer officiële Instanties ei gentijdse ontwikkelingen naar hun zeggen op de voet volgen, is het niet ver wonderlijk dat zij dergelijke ontwikkelingen doorgaans niet kunnen bijbenen. Menig profvoetballer vreest zijn bankreserves aan de re servebank te verspelen. Door vergrijzing, uittredingen, terugkeer naar Nederland en dor gemis aan aanwas neemt het aantal Nederlandse missio narissen snel af. Naar schat ting zullen er van de ongeveer 7300 paters, broeders en zus ters, die In de missie werken, In 1995 nog 1250 over zijn. "Dit staat in een rapport, dat werd samengesteld door het Instituut voor Ontwikkelings vraagstukken (I.V.O.) van de Tilburgse hogeschool in op dracht van het Centraal Mis siecommissariaat te Den Haag. De uittredingen wijzen er vol gens het I.V.O. onder meer op. dat er minder bereidheid be staat om in kerkelijk verband te werken. De verminderde be langstelling om missionaris te worden of te blijven, wordt ook sterk beïnvloed door de wisselende waardering in ons land voor het missionaris-zijn. „Grotere solidariteit met de missionarissen en een constan te waardering, zoals die bij voorbeeld tot uiting komt in acties als „Geef vrij aan men sen met een missie" is hier van bijzondere betekenis", al dus het rapport. Overigens beoordelen de sa menstellers van het rapport, drs. Lagerberg en drs. G. Wilms, het feit, dat de missio naris zichzelf hier en daar ge leidelijk overbodig maakt, als zeer positief voor het eigen ka rakter van de christelijke ker ken. Omdat de vergrijzing onder de zusters het grootst is, zijn er rond 1985 vooral op het gebied van de gezondheidszorg ingrij pende voorzieningen nodig Als conclusie stelt het rapport, dat de missionarissen nog al tijd een „zeer beduidende ont wikkelingsinspanning" leveren, zij het op een lager pitje en met een verschuiving naar an dere sectoren. Daarom is er. aldus het I.V.O. bijzondere aandacht nodig, zowel voor de afbouw van de over te dragen sectoren, zoals zielzorg en ge zondheidszorg, als voor de uit bouw van activiteiten, zoals maatschappelijke ontwikkeling en aangepast onderwijs. Dat er zo weinig aanwas is, wijten de samenstellers van het rapport gedeeltelijk aan het bestaan van zo'n slordige honderdtwintig missie-orden en -congregaties in ons land, die „zichzelf in deze vorm over leefd hebben". Het I.V.O. stelt de vraag of de Nederlandse missie- en ontwik kelingsinstanties niet samen bijstand moeten verlenen aan de jonge kerken, die door het wegvallen van buitenlandse priesters extra financiële pro blemen krijgen. Ook wordt aanbevolen een op- vangapparaat op te zetten voor terugkerende missionarissen, zodat ze soepeler aan het werk komen. Tenslotte wijst het I.V.O. er in zijn rapport op, dat uitgetreden religieuzen, die in een ontwikkelingsland blij ven werken, bijstand verdie- De inschriften, die tijdens de jongste archeologische onderzoekingen werden ontdekt op de muren van het paleis van Herodes nabij Bethlehem, waar zij nage noeg tweeduizend jaar geleden werden aangebracht door militairen, intellectuelen of handelaars, brengen nieuwe getuigenissen over de aanhangers van Herodes en het westerse en pro-romeinse milieu, dat zij tegen over het joodse nationalisme vertegenwoordigden. Pater Giuseppe Testa, van het Bijbelinstituut te Jeruzalem, die de inschriften ontcijferd heeft, onthulde hun uitzonder lijk belang in de „Osservatore Romano". Over het bestaan van de „Herodianen" was tot nog toe weinig bekend, enige zeldzame en fragmentarische teksten ondermeer in de evan geliën (de kindermoord door Herodes, de onthoofding van Johannes de Doper door zijn zoon Herodes Antipas, enz.) niet te na gesproken. De inschriften In de paleis- rondbouw van Herodes de Gro te (74-4 v. Chr.) werden vooral aangetroffen in de „badka mers", maar ook op de aarde- werkscherven. Zij schetsen een levendig beeld van wat dit „herodiaans milieu" geweest is. De opschriften zijn In drie ta len gesteld: het Grieks, het Hebreeuws en het Aramees, en soms vindt men ook Latijnse teksten. Alle sociale geledingen komen er in voor: de élite. met hofdichters en letterkundi gen die epigrammen opstellen, of een aristocraat die zich op zijn afkomst beroemt. Ook de handel is vertegenwoordigd: de een heeft het bijvoorbeeld over de wijn die uit het eiland Rhodos is aangekomen, de an der over geslepen glas uit Si- don, en een derde over een' vergifsoort met gewaarborgd effect. Het leger: een soldaat heeft er het trompetappel gegraveerd. Er zijn overwinningsliederen bij, maar ook uitingen van angst .adviezen van magiërs voor een belangrijke onderne ming en twee teksten die han delen over verwoestingen. Een soldaat beroemt er zich op zijn schunnige avonturen en een ander praat over de „aangena me uurtjes" die hij doorbracht met een door hem geschaakte vrouw. Behalve de losse zeden en de consumptie van westerse pro dukten komt in andere in schriften ook de strenge nale ving der riten tot uiting. Een „Herodiaan" vraagt God zich hem te herinneren, omdat hij een vurig „arkib", een trouw offeraar van het paaslam in de tempel van Jeruzalem, is ge weest. In ditzelfde palels van Herodes waren vroeger al antichristelij ke inschriften ontcijfers die Christus In de gedaante van een muilezel voorstellen. Glo baal genomen ging het om een gecultiveerd milieu, dat politie ke inschriften ontcijferd dio met het Westen en een tikkel tje schaamteloos de Dolce Vita" verbond met de 'vorme lijke inachtneming van de joodse riten. Meer dan vierhonderd priesters van het Spaanse bis dom Orense hebben zich in het openbaar gedistancieerd van „lasterlijke beschuldigingen" tegen de plaatselijke bisschop Angel Temino Saiz. Zij verkla ren zich solidair met de bis schop, van wie onlangs drie honderd gelovigen eisten, dat hij zou aftreden wegens nala tigheid in de uitvoering van ziin ambt. De priesters zeggen, dat hen door de bisschop nooit lets in de weg is gelegd in hun pastorale werk, noch bij de vernieuwingspogingen. De deputaten voor de alge mene diakonale arbeid van de gereformeerde kerken vinden het wenselijk dat er aan de theologische hogeschool in Kampen en aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam een aparte leerstoel wordt inge steld voor het diakonaat. De diakenen stuiten steeds meer op indringende vragen rondom mens en samenleving en op specifieke taken van de kerk en haar diakonaat, zou een der gelijke leerstoel ten goede ko men aan de diakonale training van toekomstige predikanten. Het aantal Lutheranen in de wereld is vorig jaar met onge veer tweehonderdduizend te ruggelopen. Het bedraagt nu 73.3 miljoen volgens opgave van de Lutherse Wereldbond in Geneve. De bisschop van Den Bosch mgr. J. Bluyssen zal van vijf tot tien november een bezoek brengen aan Rome. Volgens het secretariaat van het bis dom moet dit bezoek worden gezien in het kader van de ge wenste geregelde contacten met het centraal bestuur der kerk. tn samenwerking met het gereformeerd maandblad „Tenminste" is verschenen „Bisdom Bredabrochure 7" ge wijd aan eucharistie en avond maal. De brochure, geschreven door ds. A. T. Besselaar, gere formeerd studentenpredikant le Eindhoven en door dr. A. Houtepen, bisschoppelijk gede legeerde voor oecumene in het bisdom Breda, is een populair vervolg op de nota. die de Raad van Kerke vorig jaar heeft uitgegeven. Claire Randall (54), theolo ge en directeur van Church Women United is per 1 januari gekozen tot secretaris-generaal van de Raad van Kerken in de Verenigde Staten. Tegen de keuze van een vrouw waren de oosters orthodoxen en enkele conservatieve protes tanten in de raad. Na haar verkiezing zei mevrouw Ran dall onder meer, dat zij het zou toejuichen wanneer ook de Rooms-Katholieke kerk van de Verenigde Staten tot de Raad van Kerken zou toetreden. KERK EN WERELD Groeiend aantal Fransen vindt dood het einde Op de vraag „Wat Is er na de dood?", antwoordt veertig procent van de Fransen met „niets", dat is twaalf procent meer dan in 1958. Hetzelfde ant woord wordt gegeven door dertien procent van de kerkelijke katholieken in Frankrijk. Volgens dertig procent van de Franse bevolking is er „iets maar ik weet niet wat". Twin tig procent meent, dat er na de dood een nieuw leven be gint. Tien procent heeft over deze vraag geen mening. Ze ventien procent denkt vaak aan de dood. zesenvijftig pro cent soms en zevenentwintig procent nooit of bijna nooit. Een en ander is gebleken uit een uitgebreide enquête van het katholieke weekblad „Le Pelerin" onder de Fransen bo ven de eenentwintig jaar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7