alphens financiële zorgen Tekort van 1,5 miljoen hm"', ZL opmars woningbouw ondanks Nooy volgt Wagenaar op als voorzitter Mavo-school Alkemade Borsumij Wehry bouwt groot bedrijf in de Googerpolder VA5MIKER Voorlopig nog geen Cultureel Centrum Alphen rijn- en veenstreek invloed SLTL ÏÏ5TÏ.K binnen Raad Woubrugge heeft kritiek op beleid bij „De Koren bloem" Linkse partijen gaan praten over samenwerking Pastoor Kouwen- hoven 75 jaar 3u U.DANSi SlAAóT U PAGINA 5 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 LF.ÏDSE COURANT DEN HAAG - LEIDEN Een 35-jarige bedrijfsleider uit Lei den kreeg van de Haagse poli tierechter twee weken gevange nisstraf waarvan een week voorwaardelijk en negen maan den intrekking van het rijbe wijs. Hij werd onlangs op de Noordwijkse Herenweg door de politie aangehouden, wegens het rijden onde- invloed. Ook een 46-jarige koopman uit Al phen stond terecht wegens het rijden onder invloed. De man werd veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf en voor waardelijk negen maanden in trekken van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar Al eerder had de koopman terecht gestaan voor het zelfde. Een verkeerskwestie was er de oorzaak van dat een 22-jarige grondwerker uit Alphen nu te recht stond wegens mishande ling. Hoewel hij zei dat hij een gewone klap had gegeven, wa ren de geslagene en de officier het daar niet mee eens. Het een en ander was op een flinke vechtpartij uitgelopen. De eis luidde 250 boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De rechter vonniste over eenkomstig. Een 29-jarige chauffeur uit Bos koop kreeg twee boeten van 75 en 150 opgelegd omdat hij door de bocht te klein te nemen tegen een andere auto botste. De bestuurde*- van de aangere den auto had een achtervolging ingezet, maar kon de verdachte ALPHEN A.D. REIN Ook Al phen a.d. Rijn, onlangs verrijkt met de 40.000ste inwoner, doet voIod mee in het koor van onze nationale gemeentelijke klaag zangen. Een vermindering van financiële mogelijkheden belem mert de zorg voor de infra structuur, de sociale voorzienin gen. volksgezondheid, cultuur en recreatie. B. en W., die de ge meenteraad de begrotingen voor 1974 hebben aangeboden, geven te kennen dat het zich laat aan zien. dat als gevolg van deze ontwikkeling in de nabije toe komst met een lager dan tot nu toe aangehouden onderhouds- en voorzieningenpeil in daarvoor In aanmerking komende sectoren genoegen zal moeten worden ge nomen. Bovendien zal moeten worden getracht de mogelijkhe den van kostenbesparende me thoden in de dienstensector opti maal te benutten. „Het zal dus geen verwondering wekken, dat het niet mogelijk is gebleken de gewone dienst ter gemeentebe- groting 1974 reëel te doen slui ten". aldus B. en W.: er is een nadelig saldo van 1.449.552. Hiervoor moet over de op 2.800.000 geraamde saldi-reser- ve worden beschikt. Het college vraagt zich echter wel bezorgd af, of, als de reserve positie nog somberder wordt (waar het wel naar uitziet) deze reserve in 1975 nog wel voldoen de zal zijn om het tekort over dat jaar op te vangen. „Dat de gemeente zonder belangrijke re verhoging van de sterkte zal plaatsvinden. Gelet op de toege nomen criminaliteit en het toe zicht op het verkeer in het bij zonder moet de huidige sterkte als onvoldoende worden aange merkt. Wat de brandweer be treft. beraden B. en W. zich over de aanschaffing van een blusboot, een kleine verplaats bare eenheid. heden in de familie hadden ge leid tot een vechtpartij tussen een 26-jarige kraanmachinist uit Alphen en zijn zwager. Het ging om de betaling van een autora dio. De rechter legde de Alphp- naar een boete van 1000 op fn adviseerde de kraanmachinist uit de buurt van zijn zwager tp blijven. fir. ncieel aan de grond komt te zitten, lijkt een zekerheid", al dus B en W. Teneinde het begrotingstekort zo veel mogelijk terug te dringen zullen B. en W. aan de raad voorstellen doen tot verhoging van de secretarie- en bouwle- ges. de straatbelasting, de be grafenisrechten en de reini gingsrechten. Ook de tarieven voor de marktgelden, de preca riorechten en de drank- en hore- calbelasting zullen moeten wor den bijgesteld. Evenals bijvoor beeld Leiden heeft Alphen te klagen over de bezetting van zijn politie-apparaat. De korps sterkte. die thans 59 man be draagt, is m.i.v. januari '74 op 60 man vastgesteld. Er zijn geen vacatures en op de politie school te Leusden volgen nog 5 Per 1 oktober j.l. bedroeg het adspiranten de opleiding. In to- aantal woningzoekenden, waar- taal zijn 67 personeelsleden bij aan een sociale indicatie ten het korps aangesteld. Verwacht grondslag lag, nog 47; het aan- wordt, dat over een jaar verde- tal gezinnen in onbewoonbaar ZOETERWOUDE De R.K. bi bliotheek is al geruime tijd on dergebracht ir de voormalige gemeente-garage aan de Noord- buurtseweg. De huisvesting hier had vele manco's door o.m. een slechte verwarming en veel vocht. Daarin zijn nu belangrij ke verbeteringen gekomen na dat de gemeenteraad een krediet beschikbaar had gesteld. De grote houten deuren zijn vervan gen door ramen waardoor het geheel een veel vriendelijker aanzien heeft gekregen. Er is een nieuwe entree, een ver laagd plafond, en de vloer en de wanden zijn vernieuwd. Het geheel heeft een goede verwar ming gekregen wat niet alleen prettig is voor de bezoekers waar ook een levensvoorwaarde voor het in goede staat houden van de boeken. De officiële her opening vindt plaats op vrijdag 9 november om half zes. Des avonds kan men dan weer te recht voor het lenen van boe ken. Een moment waarnaar ve len ongetwijfeld met ongeduld naar uitzien na de sluiting van de afgelopen weken. Er kunnen dan ook graJs boeken worden afgehaald. verklaarde woningen was toen 7. T.a.v. het onderwijs verwach ten B. en W., dat de eerstko mende jaren nog een aantal schoollokalen in het centrum leeg zal komen te staan, terwijl de behoefte aan lokalen in Rid- derveld zal toenemen. Alphense industriëlen zijn bereid gevon den voor de bouw van een so ciaal-cultureel centrum bouw materialen tegen kostprijs te le veren. Het college zoekt samen met de Stichting Cultureel Cen trum Alphen naar mogelijkhe den om zo spoedig mogelijk met de realisering van De Kom op het Thorbeckeplein een begin te maken. Nog voor het begin van het begro tingsjaar '74 zal Openbare Wer ken de beschikking hebben over twee nieuwe gebouwencom plexen Castellumstraat en Ha venstraat). De in 1972 en '73 ge starte bouw van woningcom plexen zal in 1974 leiden tot de President Kennedylaan en de Lupinesingel, alsmede voor de woningen rond Pinksterbloem- weg-Boterbloemweg. In het eerste kwartaal van '74 zal bo vengrond uit de zandwinput worden gespoten (voor Ridder- veld II) in het terrein onmiddel lijk grenzend aan de Heimans wetering. oplevering van een'groot aantal In '74 zal gestart moeten worden woningen.Hiertoe zal een aantal nieuwe werken voor het woon- rijpmaken moeten worden aan gevangen o.m. voor de flats rond het winkelcentrum Ridder hof, voor de woningen langs de met de bouwaktiviteiten op het Oosthoekcomplex; dit gebied zal in dat jaar tevens bouwrijp ge maakt moeten worden. Hopelijk zal begin volgend jaar met de bouw van de brug over de Oude Rijn in het verlengde van de Prins Bernhardlaan kunnen worden begonnen. B. en W. den ken nog steeds aan het invoeren van een specifiek stadsvervoer. Als de nieuwe Rijnovergang ge reed is en Ridderveld II op gang is gekomen zal daaraan in versterkte mate behoefte be staan. Ook op het gebied van de woning bouw staat heel wat op stapel. In april '74 hoopt men het gehe le complex van 324 eengezins woningen bij de Churchilllaan te kunnen opleveren, hetzelfde WOUBRUGGE - Tijdens de gis- teren gehouden raadsvergade ring werd de grote brand in do maalderij-drogerij „De Koren» bloem" uitvoerig besproken. De heer Van Hijcoop verwoordde de gdachten van de verontrus ten. Hij zei geschrokken te zijn van het beleid en de wijze waarop bepalingen uit de hin derwet waren genegeerd. Als na de herbouw de productie weer op gang komt, hetgeen het raadslid overigens liever niet zag, dan dient de gemeente de directie alleen dan een nieu we vergunning te verlenen, als aan zeer strenge voorwaarden geld. b.v. de 40 eengezinswonin- J™?1 ™lda.n. Bovendien vroeg k;; a* de heer Van Hijcoop zich af of gen bij de Korenbloemweg. de de productie-methoden in dit be drijf niet met opzet goedkoop zijn gehouden, teneinde de con currentiepositie te bevoordelen. De burgemeester zegde toe dat het college de verdere gang van zaken nauwkeurig in het oog zal houden. flats aan het Groenoord. la ter in '74 wil men de torenflat met 72 woningen aan de Lupine singel klaar hebben en ook de 48 eengezinswoningen (vrije sec tor) aan het Groenoord. de 48 woningen aan de Johannesstich- ting, de 85 eengezinswoningen bij de Veldbloemweg en de 72 eengezinswoningen aan het Groenoord zullen in de loop van het volgend jaar gereed komen. Bovendien valt van ongeveer 280 andere woningen volgend jaar de oplevering te verwach ten. Een en ander betreft de particuliere woningbouw. Wat de woningwetbouw betreft hoopt 470 corridorwoningen De raad stelde voorlopig op voor- Er is onlangs een werkgroep in het leven geroepen, die zich gaat bezighouden met de geble ken grote gebreken aan de ver warming van de nieuwe RK-ba- sisschool in Hoogmade. Op de volgende raadsvergadering zal uitvoerig op deze onverkwikke lijke affaire worden ingegaan. eind '74 te hebben voltooid. ALKEMADE De heer J. M. Nooy, Witte singel 17 te Roelof- arendsveen, is de nieuwe voorzitter van de R.K. Mavo- school te Alkemade Met alge mene stemmen besloot het be stuur om de heer Nooy te be noemen als opvolger van de afgetreden voorzitter, de heer J. S. Wagenaar. Tot secretaris van het bestuur werd benoemd de heer W. Vermeulen te Lci- muiden. Penningmeester bleef de heer L. van der Meer ter wijl de heer G. F. Stroek aan gewezen werd als vice-voorzit- ter. Tijdens een gehouden speciale vergadering werd de scheiden de voorzitter, de heer Wage naar, benoemd tot ere-voorzit- ter met recht van bijwoning van alle vergaderingen. De heer Wagenaar meende te van de gemeente Zevenhoven. Naar hij zei wil hij zich zo volledig mogelijk inzetten voor zijn nieuwe gemeente. Hij vond het daarom niet in het belang van de Mavoschool deze als eerste voorman te blijven dienen. moeten bedanken in verband De stichting R.K. Mavo-Alkema- met zijn burgemeesterschap de bestaat nu circa acht jaar. Tijdens de diverse toespraken door onder meer: de heren Nooy en Stroek. de geestelijke moderator pastoor Van Leeu wen en de directeur, de heer W. de Visser, werd onder meer nog medegedeeld, dat de school destijds startte met 46 leerlingen en nu een leerlin genbestand heeft van 375 Daarmee zijn circa twintig do centen alsmede nog enig an der personeel dagelijks bezig. Na zes jaren verblijf in een noodgebouw zit men thans „prinsheerlijk" in een spik splinternieuw gebouw. Eigen lijk heeft de school al een te kort van drie h vier l&kalen. De heer Wagenaar verheugde afscheid te kunnen nemen op een moment, dat alles heel goed gaat. Ook financieel staat de school er prima voor en nagenoeg alle leerlingen slagen. Zo'n 250 jongens en meisjes zijn inmiddels met een diploma afgezwaaid. De heer en mevrouw Wagenaar werden ook enige cadeaus aangeboden, Een wens, die de scheidende voorzitter achter liet, was: het jaarlijks houden van een bijeenkomst of reüne van afgezwaaide leerlingen en enige buitenschoolse prettige activiteiten voor de nog stude renden. Dit om de band met dit onderwijsinstituut en de ge groeide onderlinge contacten levendig te houden. Gebleken is, dat dergelijke bijeenkom sten enorm goed aanslaan bij zowel de leerlingen als de oud-leerlingen en bijdragen in het slagen in het verdere le- o ALPHEN AAN DEN RIJN In de afgelopen weken zijn In Alphen oriënterende besprekingen begonnen tussen de afdelingen van de P.v.d.A., D'66, PPR en vertegenwoordigers van de PSP. Men onder zoekt de mogelijkheden om bij de komende gemeenteraadsverkie zingen - mei 1974 - tot een vorm van samenwerking te komen. Het initiatief tot de gesprekken is uitgegaan van de P.v.d.A. Deze partij is op het ogenblik met drie leden in de raad vertegert- woordigd. Eén van hen is wethouder J. C. Duin van ruimtelijke or dening en stadsontwikkeling. D'66 is in de raad met één zetel verte genwoordigd (mevrouw A. F. R. Hardijzer-Neef). De PPR en PSP hebben thans geen zetels. De eerste heeft onlangs een plaatselijke afdeling opgericht. Tijdens een deze week gehouden vergadering werd onder meer verklaard dat gehoopt wordt op een samenwer king. hoewel de onderhandelingen met de P.v.d.A. moeilijk zullen worden. Uit de eerste gesprekken is naar voren gekomen dat in de eerste we ken van november de „echte onderhandelingen" zullen worden ge houden, waarin ondermeer over programmatische punten tot over eenstemming zal moeten worden gekomen. Mocht dit slagen, dan zal worden bezien hoe een progressieve samenwerking vorm zal moeten krijgen. ALKEMADE De handrismaat- De „Borsumij", die artikelen en schappij Borsumij Wehry gaat volgend jaar een groot bedriijf stichten in de Googerpolder langs rijksweg 4 in Roelofa- rendsveen. In het industrieplan heeft het bedrijf zich weten te verzekeren van 2 ha. produkten van zeer uiteenlopen de aard verhandelt over de ge hele wereld, heeft een zeer ex pansieve groei doorgemaakt de laatste jaren. In Den Haag werkt men in verschillende ge- Hoewel de nieuwbouw nog niet in bouwen, maar door de uitgroei details geregeld is, is het wel van het bedrijf was het vooral waarschijnlijk, dat het complex neel geworven zal moeten wor- nodig om de afdeling verzen- meer verdiepingen zal krijgen. den. ding beter onder te brengen. Naar schatting 350 mensen zullen Borsumij Wehry, dat in Oude We- bedrijf in de Goo gerpolder gaan werken. Het Haagse personeel zal mee kun nen. maar de verwachting is dat ook in de omgeving perso- toring opk al een afdeling heeft waar polyester boten worden verhandeld, hoopt eind 1975 in de Googerpolder te kunnen be ginnen. Leiderdorp Burgemeester Van der Have van Leider dorp vraagt aan alle ingeze ten met klem om a.s- zater dag en de zaterdagen daarop niet met de auto naar RCL te gaan om zo solidair te zijn met de andere voetbal supporters van de zondagen. Hierdoor komt men ten eer ste tegemoet aan de bezuini ging van de benzine ten tweede aan de milieuveront reiniging en ten derde dan heeft men ook geen parkeer probleem meer. LISSE— Woensdag 7 nov. wordt te Lisse grof huisvuil opgehaald des morgens in wijk 3 (Dinsdagwijk), wijk 5 (Vrijdagwijk) en flats in Meer en Duin; des middags in wijk 4 (Donderdagwijk). Lisse—Weth. A. d« Kort, te Lisse, houdt Maandag 5 nov een enuserie voor het S. O. V. te Lisse over „Wonen". Iedereen is hartelijk werl- kom in „Trefpunt" om 8 stel van de rekeningscommissie de rekeningen van de gemeente, het woning- en grondbedrijf over het jaar 1969 vast. Hierna werd 6.100,- gevoteerd voor voorzieningen aan de lagedruk- spuit, alsmede f 583,- in pa- raatheidskosten van het ambu lance-vervoerbedrijf van Bcze- mer. Tenlotte nog een bijdrage van f 7312,- voor reparatie aan het huis van landbouwer G. van der Meer. Besloten werd een twintig kavels te verkopen in het plan Ver boom. De raad vernam van de voorzitter, dat er een enorme belangstelling bestaat voor deze kavel. Uiteindelijk bleken 51 ingezetenen en 49 niet-ingezete- nen serieuze kandidaten. Bij de verkoop zullen echter de ingeze tenen voorrang krijgen. Bij de rondvraag pleitte Van der Eijk voor het trekken van een doorlopende streep op het weg dek van de oostelijke afrit van de provinciale brug. Van Hij coop noemde de Kruisweg als onderdeel van de sluipweg Al phen-Noord Leiden gewoon een racebaan. Hij dtong erop aan dat de politie een intensieve snelheidscontrole gaat uitoefe nen. Ook is gebleken dat de in tensiteit van het verkeer hier de laatste twee jaar is verdubbeld. Foto Mras goed voor wereldreis NOORDWIJK Mevr. M. L. Goudriaan-SCockman, echtgenote van de Noordwijkse hulsarts dr. C. H. G. Goudriaan, won de hoofdprijs in een fotowedstrijd van een damesweekblad. Haar foto van twee nonnen tegen de achtergrond van een zee met J zeiljachten vond de jury de bes- j te uit een totaal van bijna twee-1 duizend inzendingen. Mevr. Goudriaan kan nu een vlieg reis (voor twee personen) ma ken, waarbij zij de keuze heeft tussen een trip naar Bangkok, Java en Bali, naar Mexico, naar India en Nepal of naar Ke nya. De reis is aangeboden door de KLM en Centourl. De winnares is een zeer vaardig amateur-fotografe, wier werk reeds eerder werd bekroond. In deze wedstrijd werd de heer D. Booy uit Noordwijk vijfde met een opname van stoelen tegen een achtergrond van heesters. Zijn prijs bestond uit een dia projector. Voor alle „flOE -WET ZELF" MATERIALEN RAA13L.ÓT8. 129 LEIDEN, iel.30^3 ALPHEN AAN DEN RIJN „We hopen in 1976 een iiesl eind op weg ie zijn", aldus Alphens wet houder M. Paats deze week op een burgeravond voer nieuwe inwoners over de plannen en proble men rond de bouw van een sociaal-cultureel cen trum in de binnenstad. Het ligt in de bedoeling aan het nog te realiseren en omstreden city-plan een cultureel centrum te bouwen. Er zijn bij de real sering daarvan echter enkele problemen ge- Op de eerste plaats is er de sterk teruggebrachte subsidie, die het ministerie van CRM in het voor uitzicht stelde. Aanvankelijk was gerekend op een rijksbijdrage van 2 min, maar door bezui nigingen op het departement zal de subsidie slechts 1 min bedragen, aldus wethouder Paats. Bovendien zal voor de bouw van het centrum de openbare mavo-school aan het Thorbeckeplein moeten zijn afgebroken. Deze school zal dan wor den ondergebracht in het gebouw van het christe lijk lyceum aan het Burgemeester Visserpark. Op zijn beurt kan dat schoolgebouw pas plaats aan de mavo-leerlingen bieden, wanneer de nieuwbouw voor het lyceum klaar zal zijn. Het gemeentebestuur heeft, gezien de ontwikkeling van de laatste jaren, besloten de verhouding hoogbouw/laagbouw drastisch te wijzigen in het voordeel van de laagbouw. In Ridderveld I is die verhouding ongeveer 50—50, maar voor de nieu we wijk Ridderveld II zal die verhouding 20 pet hoogbouw zijn en 80 pet laagbouw. Over het niet geweldig functionerende openbare vervoer in Alphen zei burgemeester mr. R. M. Gallas, dat al lange tijd gesprekken gaande zijn met de NS en de regionale busondernemingen. Zo heeft de gemeente voorgesteld tijdens de spits uren sneldiensten le verzorgen van Alphen naai de grote steden. Ook wordt gepraat over een directe treinverbinding met Den Haag. LEIDERDORP Em. pastoor H. C. Kouwenhoven viert morgen zijn 75ste verjaardag. Pastoor Kouwenhoven werd geboren in Den Haag waar zijn vader een kledingzaak had voor kinderen en tevens leraar was. Hij kwam uit een gezin van acht kinderen waarvan hij cn nog enkele anderen naar een kost school werd gestuurd in Weert omdat er thuis geen ruimte en geld was. Daarna ging hij 6 jaar naar het gymnasium in Voorhout. Vervolgens vijf jaar naar Warmond en op 10 juni 1922 werd hij in Haarlem tot priester gewijd en nadien aangesteld tot kapelaan in Schoonhoven. Vervolgens vierenhalf Jaar in Rot terdam, zeven jaar in de Vin- centius in Amsterdam, vijfen- half jaar in de parochie van de H. Familie in Den Haag onder de zeer bekende pastoor Anne- garn. In 1965 kwam pastoor Kouwenhoven naar de kerk aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. In de jaren van zijn emeritaat is hij nog zielzorger geweest in „De goede herder". Op zomerse zondagen gaat hij nog altijd voor in de Eucharistievieringen voor watersporters 'n de boer derij Van Schie bij de Kaagso ciëteit. Zaterdagavond zal hij hier weer de Eucharistie vieren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5