£eldóe <2owiant VAKBEWEGING STELT OVERAL DE ZELFDE LOONEISEN Leiderdorp kampt met nadelig saldo Stank- golf in Rijn- mond Autorijden toegestaan voor 60.000 aanvragers Centraal akkoord mislukt Bibl. „Wallonne vindt onderdak in Amsterdam OATSUN VOORAL IN VLAARDINGEN ALPHENS CAFÉ IN VLAMMEN OP FREULE IN ZIEKENHUIS 65e JAARGANG No. 19651 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1973 TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Zorro; 19.30 uur Ren je rot, jeugdshow; 20.21 uur Losse groeven; 21.20 uur FBI, serie; 22.50 uur Eens kom je thuis, met Ramses Shaffy. Ned. II: 19.05 uur Cineac; 20.21 uur Smith en Jones; 21.10 uur Brandpunt; 22.00 uur Hitjour naal. RUSTIG WEER Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Min. temp. van 7 tot 3 graden, max. omstreeks 10 graden. Morgen zon: 7.38-17.09. Maan 14.02. Schev. Hoogw.: 7.55-20.24; laagw. 3.25-15.48. MINISTER BOERSMA (Van onze parlementaire redactie). Den Haag De ministerraad beraadt zich vandaag zeer ernstig over de gevolgen van de breuk die gisteren in de Stichting van de Arbeid tussen werkgeversorganisaties en vakbeweging is ontstaan. Deze breuk heeft tot gevolg dat er voor 1974 geen centraal akkoord zal komen. De vakbeweging heeft gisteravond opnieuw besloten tijdens de komende cao-onderhandelingen één lijn te trekken en overal de zelfde looneisen te zullen stellen. Wellicht zal dit standpunt ertoe leiden dat het kabinet zal afzien van een algemene loon- en prijs maatregel voor het komende jaar. Een dergelijke maatregel is in ernstige overweging maar een stemmigheid bestaat er niet over in het kabinet. Met name minister Boersma is er tegen, omdat hij erop vertrouwt dat het bedrijfsleven voldoende zelf discipline opbrengt. De breuk in de Stichting van de Arbeid over het centraal ak koord is gisteren ontstaan nadat gebleken was dat ook in het be stuur de werkgevers en vakcen trales elkaar op geen enkel punt konden vinden. De principiële controv»rce was eerder deze week al gebleken in de voorbe reidingscommissie Bavinck en slechts verwoede optimisten hoopten nog dat het bestuur er wel uit zou komen. De sfeer was echter van meet Af aan zo gespannen dat rond het middag uur een driemans-delegatie uit het kabinet onder leiding premier Den Uyl ijlings naar de vergadergelegenheid snelden om te proberen de strijdende partij, en tot een vergelijk te brengen. Deze delegatie liet nog eens blijken dat het kabinet de infla- tiebestrijding nog altijd de hoog ste prioriteit toekent. Ook al heeft de oliecrisis die bestrij ding bepaald niet eenvoudiger gemaakt. Onofficiële berichten willen dat in dit verband een loonmaatregel is genoemd als mogelijke consequentie van afspringen van het overleg. De officiële interventie heeft niet mogen baten. Werkgevers vakbeweging waren het er al leen maar over eens dat de loonkostenstijging tot circa 10 procent beperkt zou moeten blij ven. Voor het overige hielden de partijen aan, eigen voorstel len vast. LEÏDEN/Amsterdam De Waal se bibliotheek „Wallone", die na ruim een halve eeuw in 1970 de ruimte aan het Pieterskerk hof om bouwkundige redemen moest verlaten, heeft een nieuw onderkomen gevonden in het pieuw gebouwde hospice Wallon nabij het Europaplein in Am sterdam-Zuid. Hiermee is de be langrijke boekenschat op het ge bied van het franstalig protes tantisme weer optimaal gewor- De officiële heropening, die giste ren plaats vond, trok vele be langstellenden uit binnen- en buitenland. In zijn openings woord gaf ds. Le Gras, presi dent van de Waalse commissie voor kerkhistorie en de biblio theek, een terugblik op de groei van de Waalse bibliotheek in ons land, die voortdurend door o.?. schenkingen groeide. Vanaf Calvijn en Beza bevat de biblio theek veel werken en gegevens uit de theologische kerkhistori sche literatuur van het Franse Protestantisme. Het vertrek uit Leiden en het na der voorzien van registers e.d. heeft tevens tot .boedelschei ding" geleid. De veelvuldig ge raadpleegde gegevens betreffen de Hugenoten-families zijn thans ondergebracht in het cen traal bureau voor Genealogie te Den. Haag. De Waalse biblio theek is voor belangstellenden elke dinsdag van 10.00 tot 17 00 uur geopend op het adres Velu- laan 19 te Amsterdam. Verzoening Als de wapens zwijgen komt de vriendschap naar boven. Een Israëlische soldaat drukt de hand van een Egypti sche krijgsgevangene die met andere landgenoten naar een kamp wordt vervoerd. Beiden hopen elkaar onder meer vredige omstandigheden te ontmoeten (boven). Op de markt van de Israëlische stad Beersheba lijkt de ver zoening tussen Arabieren en Israëlisch zonder moeite te verlopen. Een oude orthodoxe joodse man wordt door een vrouwelijke Bedouien rondgeleid. Minister Boersma. P-V To Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20* Roelofarendsveen e.o. Alkcmadelaan 1, tel. 01713—2866 GAAT BESLIST DOOR I ZONDAG 4 NOVEMBER DIZZY MAN'S BAND In het DORPSHUIS te Rijpweterlng. Aanvang 20.00 uur. LEIDERDORP In tegenstelling tot vorige jaren heeft Leider dorp voor 1974 geen sluitende begroting. Er is een nadelig sal do van ƒ260.000. De belangrijk ste oorzaak is dat de gemeente 5 ton minder ontvangt uit de „verfijning ongewoon bevol kingsverloop". Dit is een onder deel van de algemene rijksuit- kering. Doordat er in 1973 be langrijk minder woningen ge bouwd zijn dan in vroegere ja ren, is het vestigingsoverschot drastisch verminderd. Het heb ben van een vestigingsoverschot is bepalend voor het ontvangen van de verfljningsuitkorlng. Verder, zijn er nog al wat uitga ven, die in 1973 niet voorkwa men en in 1974 wel. De verkie zingen voor provinciale staten en de gemeenteraad kosten ƒ20.000. Er moet gerekend wor den met 20.000 hogere kosten met ƒ15.000 voor de brandweer. Het geneeskundig onderzoek van schoolkinderen kost ƒ10.000 meer, omdat de provincie niet langer subsidie verleent. Door dat momenteel gewerkt wordt aan de verbetering van de oude Doesbrug, moet voor 1974 gere kend worden op ƒ15.000 aan rente en aflossing. Bovendien zal de gemeente in 1974 40.000 moeten uitkeren aan de bijzon dere kleuterscholen, omdat het rijk de vergoedingen te laag vaststelt. In 1974 zal in het plan Binnenhof een sportzaal gereed komen, die een nadelig exploita tiesaldo zal opleveren van ƒ25.000. Ir de sector onderwijs en subsi dies voor kinderspeelzalen, jeugdwerk, culturele- en sport verenigingen, rekenen burge meester en wethouders met een hogere uiteave van ƒ50.000. ongeveer 2 ton aan nieuwe uit gaven. Daar staat tegenover, dat het overdekt zwembad ƒ40.000 minder zal kosten, doordat het rijk een subsidie heeft verleend in de bouwkosten. Burgemeester en wethouders heb ben de gestegen uitgaven voor een deel kunnen opvangen door rekening te houden met een ta riefsaanpassing van de plaatse lijke belastingen. Over het alge meen bedraagt deze aanpassing 10%. Het college is met zorg vervuld over de financiële posi tie. Het zal moeilijk zijn om de inkomsten en uitgaven in de toekomst in evenwicht te hou den. Aan de raad zal worden voorge steld om het tekort van ƒ260.000 te dekken uit reserves, die in het verleden zijn gevormd. De begrotingsbehandeling is vast gesteld op maandag 17 decern- Vlaardingen Bij de centrale meld en regelkamer van Rijnmond stromen sinds vanmorgen acht uur de klachten over een stankgolf weer binnen. Ze ko men met name uit Vlaardinge. Gisteravond omstreeks tien uur brak de eer ste stankklachtenregen los. Een snel onder zoek van havendienst en politie, bracht de boosdoener aan het licht. In de derde petro leumhaven lag een schip, waaruit uit een de fecte leiding giftig trichloorpropaangas ontsnapte. Toen het lek eenmaal gedicht was, hielden volgens de meldkamer de klachten op. Vanmorgen begon het echter opnieuw. Dui delijk werd toen dat de defecte leiding niet de enige stankverwerkker was. Havendienst en de voltalleige buitendienst van Rijnmond, compleet met alle meetwagens, begonnen een grootscheeps onderzoek. Rond het mid daguur had men de stankbron nog niet ge vonden. In verband met de veersomstandigheden geldt voor Rijnmond «-eeds sinds gisteravond waarschuwingsfase 2. Reuzebril Als een reusachtige bril ligt de Sambon- matsu-Ohasibrug over de Kizugawarivier in Osaka. De brug, die meer dan 300 meter lang is. ligt 37 meter boven de waterspiegel. ALPHEN AAN DEN RIJN Het bekende café La Calèche in de Hoofdstraat is bijna geheel in vlam men opgegaan. De brand brak uit rond vier uur waarschijnlijk door kortsluiting in het electrisch koelsysteem. De brandweer had ruim anderhalf uur nodig om de vlammenzee te bedwingen. Het interieur van La Calèche ging geheel verloren. De eigenaar van het café is verzekerd. DEN HAAG (ANP) Jonkvrouw Mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, het vroegere Twee de Kamer-lid van de CHU-frac- tie, is gisteren in een Haags zie kenhuis opgenomen. Zij kwam ten val en liep een ge kneusd dijbeen op. Het enige wat haar is toegestaan door de artser. is volstrekte rust. Sprinkhanen in Australië SYDNEY (AP) Miljarden sprinkhanen i.n twee grote zwer men van 45 kilometer lengte en van tien tot 15 kilometer breed te bedreigen momenteel in het Australische Nieuw-Zuid Wales de rijke bouwgronden. Volgens sommige berichten zou den de Lnsekten op weg zijn r.aar het zuiden, naar de rijke graanvelden aan de westelijke riviera en noordelijk Victoria. Nora Bakker naar Hongaarse kam pioenschappen LEIDEN De Leidse tafeltennis ster Nora Bakker is door bonds coach Tigermnnn en dames- coach Frans Schoofs geselen teerd voor de open Hongaarse kampioenschappen, die van 14 tot en met 16 november a.s. in Boedapest zullen worden gehou den. Nora bezoekt sedert sep tember, na een afwezigheid van 4 jaar, weer de centrale bonds- trainingen in Den Haag. De overige geselecteerden zijn bij de dames Ellen Klatt en bij de heren René Hijne en Nico van Sloppe. De heer Tigermann gaat mee als coach/begeleider. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Zondag zal niet meer dan 10 procent van het aantal aan vragers om vrijstelling van het rijverbod in hun auto kunnen stap pen. Dat betekent hoogstens 60.000 ontheffingen op ongeveer 3 mil joen personenauto's. Daarnaast echter kunnen automobilisten, die zonder meer vrijstelling gekregen hebben volgens de door de rege ring opgestelde lijst hun auto gebruiken. Paard weer in ere DORDRECHT Het paard die trouwe en fraaie 1 p.k.-er, doet thans in Nederland weer zijn intrede. Waar halen de mensen Ineens zoveel paarden vandaan, zou men zich kunnen afvragen. Huifkarren in Salland. een autobusje met twee paarden ervoor door Dordrecht. Dit laatste is enn stuntje van een Dordse trouwcentrale, die daarmee een imitatie van de historische paardentram wil leveren. Hij is overigens niet de eerste, want in de bui tenwijken van Rijswijk versoheen al geruime tijd ver vóór de autoloze zondag) een paard met wagentje in de straten. Dit tot groot plezier van de meerijdende kinde- Snel recht DEN HAAG. Overtreders van het zondagsrijverbod zul len zoals dat officieel heet ,,a/s regel terecht moeten staan voor de economische politierechter". Deze rechter zal weinig tijd verdoen aan voorbereidingen voor de zit ting. Het is namelijk, aldus een mededeling van het mi nisterie van Justitie, de bedoeling, ,,dat de berechting zo snel mogelijk plaatsvindt". Tenzij het natuurlijk al even storm loopt als bif de loketten, waar men formulieren voor vrijstelling kan verkrijgen. Intussen zijn de provinciale kanto ren van de Rijksverkeersinspec tie ook benaderd door duizenden bromfietsers, die een vrijstel ling wilden hebben. Zij staan echter op de lijst van uitzonde ringen. zodat zowel aanvragen als afhandeling van de duizen den aanviagen overbodig werk is geweest. Naast dit alles blijkt uit steeds meer gegevens, dat een groeiend aantal automobilisten zich vrijwillig houdt aan verzoe ken om een maximum snelheid van 100 k.m toe te passen. Som mige openbare vervoersdiensten hebben verder de indruk, dat andere automobilisten de laatste dagen hun auto al vrijwillig thuisgelaten heeft. Men meent, dat het de laatste dagen hier en daar bij het openbaar vervoer drukker geweest is dan anders. Politiek gezien blijft de olieboycot van Saoedi-Arabië voor Neder land nog een groot raadsel. Hierover is namelijk nog steeds niets officieel bekend, terwijl nog geen enkele tanker leeg weggestuurd is. Na dit weekeinde zal men zich ln de E.E.G. erover beraden, hoe de lasten van de olieboycot voor Nederland over de E.E.G,landen verdeeld kunnen worden. Frank rijk blijkt echter daarvan 'n gro te tegenstander te zijn. W.-Duits- land daarentegen wil 'n sterke solidariteit met Nederland be pleiten. ..Het moet de Arabische landen duidelijk worden, dat de E.E.G ook op het gebied van de olievoorziening een "gemeen schap" is", aldus officiële Oorzaak sterfte zeevogels achterhaald TEXEL (ANP) - Een geringe ver vuiling van het zeewater, waar door de oppervlaktespanning er van verlaagd wordt, is de oor zaak van de van tijd tot tijd op tredende omvangrijke sterfte van vdgcls die midden op zee leven. Die vervuiling vindt onder meer plaats door olie. Tot deze ont dekking is de bioloog Kees Swenner gekomen bij een on derzoek in het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee op Texel. Deze ontdekking Is van wereldom vattende betekenis, aldus de di recteuren van het NIOZ, deche- recteuren van het NIOZ, de che micus prof dr. H. Postma en de Ibioloog dr. J. J. Zijlstra. In het vervolg is het, aldus dr. Zijl stra. mogelijk de vogels van de open zee beter te bestuderen vervolg is het, aldus dr. Zijl stra, moglijk de vogels van de open zee beter te bestuderen zaak kan worden weggenomen bij het houden van de zeevogels in gevangenschap. LEIDEN In verband met het optreden van ,,The Osmond bro thers" is het terrein van de Groenoordhal morgen vanaf half een geopend. Automobilis ten kunnen het terrein alleen vanaf de Floris Vesterstraat be- Eisen benzine mee KOPENHAGEN. „Oefenen op ons gebied, akkoord. Maar neem dan wel je eigen benzine en olie mee", aldus de Deense regering aan de Navolanden, die van 4 lot 21 no vember op het Deense eiland Seeland komen oefenen. Bij deze landen behoort ook Nederland, dat de oefenende mi litairen waarschijnlijk niet meer dan een mondjesmaat aan benzine en olie zal kunnen meegeven. Of de deelne mers maar thuishoudén voor deze ene keer, zoals prak tisch heel Nederland op zondagen thuis zal blijven. Tenzij ir. Vredeling de Nederlandse militairen bromfietsen me- geeft. Lubbers niet thuis DEN HAAG De oliemaatschappijen zijn boos op minis ter Lubbers. Niet vanwege het rijverbod, maar omdat de minister gewoon onbereikbaar is voor de maatschappijen. Wat zij ook probeerden, de minister was deze week niet te spreken, verhinderd, afwezig of wat ook. Haalt je de koekoek, zeggen de maatschappijen. Je hoort hem wel de hele dag op de radio en 's-avonds zie je hem ook nog eens op de diverse t.v.-netten. Maar praten over de prijs verhoging, ho maar (ADVERTENTIE) ET GARANTIEBËWUS! Alleen Krommenie maakt Novilon. Alleen Novilon vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk Nederlandse Vereniging Huisvrouwen. Alleen op

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1