FC Amsterdam gaat protesteren bij KNVB over meespelen Cruyff in Vier dagen absolute topper moderne ritmische gymnastiek Rush op kaarten uit het buitenland Aad Mansveld tegen België? Programma en ploeg Roger Bannister waarschuwt tegen gebruik steroiden RIJDAG 2 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM Het bestuur van de eredivisie vereniging FC Amsterdam zal hoogstwaarschijn lijk een protest indienen bij KNVB tegen het meespelen van Johan Cruyff tijdens de wedstrijd die Ajax in september tegen ,,de lieverdjes" speelde en met 61 won. zijn om het resultaat van de wedstrijd te doen annuleren. Vanavond zal in een bestuursvergade ring een besluit over een desbetreffend verzoek worden genomen. De juridische opwinding is ingegeven door het be stuur van de FC Groningen, dat inmiddels de KNVB formeel gevraagd heeft het resultaat van de allereerste competitiewedsstrijd ontvankelijk te verklaren, omdat de ex-Ajaxcied van de partij Beide clubbestuurderen verwijzen nu naar een uitspraak van de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, mr. Jacques Hoogewoning. Deze verklaarde namelijk, dat een eerder door Gronin gen ingediend verzoek om de wedstrijd over te spelen, pas dan serieus behandeld zou worden in dien Cruyff vóór 1 december voor zijn nieuwe vereniging speelgerechtigd zou zijn. dat is inmid dels gebeurd. Als het verzoek van Amsterdam en Groningen wordt gehonoreerd betekent dat, dat Ajax op de ranglijst vier punten in mindering wordt gebracht en dat hut via twee inhaalwedstrijden moet be wijzen de aldus opgelopen achterstand weer te niet te kunnen doen. Rotterdam - Het programma de eerste kampioene bekend: voor voor de wereldkam- de nummer een in het klas- pioenschappen moderne rit- sement na vier onderdelen mische gymnastiek in sport- individueel. Volgen daarna, paleis Ahoy te Rotterdam op zondag, de wereldkam- luidt: 15 november, 20 uur: gorepsoe- feningen (zes turnsters), voorgeschreven gereedschap springtouw, oefening naar keuze. 16 november, 19 uur: indivi duele oefeningen: a. voorge schreven oefening met knot sen: b. hoepeloefening naar keuze. 17 november, 17 uur: indivi duele oefeningen: a. lintoefe ning naar keuze; b. baloefe ning naar keuze. 18 november, 14.30 uur: finales met deelneming van de zes hoogstgeplaatste groepen en de zes hoogstgeplaatste turn sters in het klassement per gereedschap. Zaterdagavond 17 november is pioensgroep en de individue le wereldkampioenen op de vier onderdelen. In totaal dus zes titels. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Grietina Molenbuur (Quick-Huizum, Leeuwar den). Berthy van Midden (Attila, Utrecht), Janny Oost (Quick-Huizum) die indivi dueel zullen optreden met als reserve Annelies v.d.Lin- den (Attilla). Voor de groeps- oefening, waarvoor zes turnsters zijn vereist, wordt dit viertal aangevuld met Anneke Blewanus (HGV. Hil versum) en Petronella Rood- enburg (Attila). Reserves zijn Marja Schiedon (Attila) en Jolanda Sap (HGV). Trainster mevrouw Akke Smit (Leauwarden). a; gymnastiek 1?73 Rotterdam Rotterdam - Vier jaar geleden werd in Varna (Bulgarije) het record aantal deelneemsters aan de wereld kampioenschappen moderne ritmische gymnastiek ge boekt: zestig. Straks, van 15 tot en met 18 november, wordt in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam de zesde edi tie van de wereldstrijd uitgevoerd en de organisator, het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, heeft nooit kunnen vermoeden toen in 1971 dit toernooi aan Neder land werd toegewezen, dat het aantal deelneemsters zo gi gantisch zou stijgen: om en nabij tweehonderd uit zeven entwintig landen. Het KNGV, gesteund door vele „part-timers" die zich voor het toernooi inzetten, heeft er zelfs even tegenaan gekeken. Het was een onverwachte surprise -die dan wel deze wereldkam pioenschappen tot een absolute topper maken sinds ze in 1963 voor het eerst, in Boedapest, w warden georganiseerd maar te- Met °PPers,e ™Idoenmg heeft het nroanicatiernmifé Pisteren kun- vens het aantal voorbereidende Aad Mansveld. DEN HAAG Aad Mans- veld leefde toen echter enigszins veld wordt de ausputzer in onm'n mét de technische staf van het Nederlands elftal. "n Fc De° H»»8 vergat t j ie ir z'jn ongemak ..Dat was inder- dat zondag 18 november te- dl|ad doKm van me gen Belgie speelt. Een offi- ciële bevestiging van dit bericht valt pas later te j verwachten. Maar uit al-1 lerlei mededelingen, die de laatste tijd zijn duizenden toeschouwers die, niet zonder reden, worden ver wacht, een spektakel te bieden waarbij lichaamsbeheersing, muzikaliteit, soeplesse, vinding rijkheid, elegance en nog wat kwalifikaties om de voorrang i zullen strijden. werkzaamheden enorm deed toenemen. Desondanks, de KNGV is geheel gereed om de Tips Koersen j (Van onze paardesport- medewerker) D^N HAAG Hilversum gaat zondagmiddag om half twee met het winterseizoen van start. Slechter had de baan het niet j kunnen treffen met de autoloze j jEondag. Een voordeel is echter dat de baan met de trein zeer makkelijk te bereiken is. Düindigt koerst morgenmiddag met de eerste start om een uur. Het is de voorlaatste meeting Van het seizoen en het program ma bestaat uit zes draverijen 'en drie rennen. Hfkenoordprljs: Lepelaar. Leon Ca- Vallo en Linda Quick. Fokkerijprijs: Persian Darling. Gaily fn Sans Cesse. Stompvijkprljs: Lucie Roodnoot. Jo- cob B en Llssy. Blelhwl jkprij*Kid Baker, Lambert •Baker en Lady Wllkus. Troostprijs: Peplno Le Bref, Jolly iJlnks Rose en Stal J. van Hout. Henry Belwln, Hlg- organisatiecomité gisteren kun nen gewagen van de grote be- langstelling die bestaat voor dit evenement dat voor het eerst wordt gehouden in Nederland, dat zelf pas sinds 1969 deze vorm van gymnastiek beoefend. Mevrouw Akke Smit, de train- ster van de Nederlandse ploeg: „Door zelf overal te gaan kij- ken, vooral in de Oosteuropese landen die toonaangevend zijn, hebben we ons moeten bekwa- g] men. We staan nog pas in de kinderschoenen maar hopen, omdat we toch sterke vooruit gang hebben geboekt, tussen de Westeuropese landen een goed figuur te slaan". Bij de groepsoefening wordt het De belangstelling betreft niet al- materiaal touw gebruikt, leen het onvermoede aantal deelneemsters maar vooral ook Moderne ntmische gymnastiek .s mag zijn vrijwel zekere keuze geconcludeerd wor den. Een belangrijke over weging van beide bonds- coaches: Frantisek Fadr- honc en Cor van der Hart zou zijn spelopvatting zijn geweest. Hij hanteert een meedogenloze tackle als dat nodig is en t2- gen België valt dat te verwach ten is sterk in de lucht en kan als zijn taak beperkt blijft tot het organiseren van de verdediging zeer goed leiding geven. Enig bezwaar van zijn spel is het risico van het ver oorzaken van een strafschop. Maar ook Rinus Israel, Feyen- oords laatste man en vele jaren ausputzer van Oranje, kende dat nadeel in zijn spel. De Twentenaar Epi Drost, die de laatste weken met een dijbeen blessure tob., zal aanstaande zaterdag tegen FC Amsterdam waarschijnlijk zijn rentree ma ken. Maar deze come-back zal niet van «invloed zijn op de se lectie voor het Oranje-elftal. Aad Mansveld (29), die cok de vo rige interland tegen België in de „hel van Deurne" meemaakte, kampt wel met een zij het lichte blessure. In zijn voet zat als gevolg van oen aantal injecties vorig jaar een stuk dood vlees, dat alsmaar hinder lijk bleef. De afgelopen zondaR, na de wedstrijd tegen Feyen- oord, verergerde die situatie zich en werd de gedachte van een operatie geopperd. Dat hoefde niet, concludeerde de j behandelende geneesheer later. Wel werden hechtingen in de voet aangebracht, die Mansveld betrekkelijk veel pijn bezorgen. „Ik heb de hele week niet kun nen trainen. Vandaag probeer Ik het. Daarvan zal afhangen of ik speel." Over de blessure zegt Aad: „Ach, het is niet zo'n ern stige zaak. Als ik kantoorbe diende was geweest of dat soort werk had gedaan was ik er waarschijnlijk pllang vanaf ge weest. Maar als voetballer heb je nooit rust." De zomer was bij uitstek geschikt geweest or deze ingreep. Aad Mans- Bo Augustsson (FC Den Haag). Niels Overweg: één wedstrijd DEN HAAG Niels Overweg, da centrale verdediger van Go Ahead Eagles, die afgelopai zondag na een incident met Jo han Neeskens van Ajax een waarschuwing kreeg, is door do tuchtcommissie betaald voetbal uitgesloten voor een wedstrijd. Hij kreeg bovendien een boete an 200 gulden. Een zelfde boe te kreeg Johan Neeskens. die een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd opliep. De andere straffen die de tucht, commissie uitsprak, zijn: 3 wedstrijden geschorst en 100 gulden boete: J. van Osenbrug- gen (Wagcningon). I wedstrijd geschorst, 1 voorwaar delijk en 150 gulden boete: W. var der Heide (FC Groningen). I wedstrijd. 150 gulden boete: S. Blatter (Roda JC). 1 wedstrijd geschorst, 1 voorwaar delijk en 100 gulden boete: A.J.R. Corver (Fortuna VI). 1 wedstrijd geschorst, en 100 gul den boete: B. Augustsson (FC Den Haag), P.Jnip (SVV) M P. Block (Wageningen) C.Pals (SC Cumbuur) H. Mensink (FC Am sterdam) en T. Dekker FC Amsterdam). wedstrijd geschorst en 1 voor waardelijk: G.H.Pijl (Fortuna VI.) 2 wedstrijden voorwaardelijk: J.J. Verheyen (PEC/Zwolle). 1 wedstrijd voorwaardelijk en 100 gulden boete: P.G. van der Lem (FC Amsterdam). 1 wedstrijd voorwaardelijk: H. Mulderij (Heracles). het publiek. Alle passé partouts (duizend) zijn verkocht, een ring van de tribunes is, volgens Harry Hofmeester, de directeur van „Ahoy" uitverkocht. Hóf meester: „In het buitenland be staat grote vraag naar kaarten. Uit dertig landen hebben we aanvragen ontvangen, landen ook als Mozambique, Japan. Brazilië (dat voor de eerste keer deelneemt) en de Verenig de Staten. Twintig procent van de tot nu toe verkochte plaatsen is naar het buitenland gegaan". Ook Israel afkomstig uit Oost Europa, on der invloed van h'et ballet. De balletvormen, na de tweede we reldoorlog favoriet, zijn gaande weg teruggedrongen door meer gymnastische onderdelen. Met jn dit gigantische gezelschap top- terdam zal zenden. Op 5 novem ber komt de delegatie - alleen al vijfentwintig trainers en trainsters die nieuwe ervaringen hopen op te doen - al in de Maasstad aan. Niet als eerste overigens. Nieuw Zeeland arri veerde reeds op 30 oktober. Het aantal deelnemende landen is zeer onlangs ook met een uitge breid. Israël, dat niet zou ko- men in verband met de interna- Teruggetrokken tionale toestand, heeft zich als nog gemeld. Of er speciale Dat het KNGV deze in ons land glns en Idiur Fofcicerljprijs II: Melisse. Radbout c "Éïauphine. Waddinxveenprljs: Icarus. Karr Quick en Kemel Hashcweydc. Boskoopprijs: Komiek Olivier. Klai Roodnoot en Justlsslma. Hilversum He'.deparkprijsLove Sonc.Llghtfeet Behvln en Lime Du Bols. Erfcooiersprijs: Lnrlce Quick. Long- Shot en Warln W. Kncsueerdprijs: Kris Areia. Limbus Hanover en James Buitenzorg. Kampioenschap der vierjarigen: Kaper j W: Kees Verkerk en Karei Duke. Goudse Warandnprijs: Josje W. Iris I Vjjlo en Hero Hollondia. Gooi.Reservaatpri.is I: Iron Buitenzorg Tcè Sprookjeshof en Janneke Prinses AnrdjeshergprijsKor Ever. Daimler, Van de zevenentwintig landen zal 'oord „modern" is men echter niet zo gelukkig omdat het associaties oproept met jazz- en beatdans. Mevrouw Akke Smit: „Tijdens de laatste Nederlandse kampioenschappen, die in Den Haag werden gehou den. was dat inderdaad te zien. Maar het is weer een geheel aparte loot aan de gymnastiek- stam. In het programma van de Internationale Tumfederatie is deze vorm in het geheel niet op genomen en men zal ze dan ook in Rotterdam niet zien". turnsters - moderne ritmische gymnastiek is een pure dames- sport. die dan ook alleen door vrouwelijke juryleden wordt beoordeeld - zal Nederland geen Tot het waarderingssysteem be grote rol kunnen spelen. Mevr. hoort ook de algemene indruk. harder tapijt, dat o.a. de Neder landse dames beter „ligt". Me vrouw Akke Smit: „Ik ben laatst nog met Grietina Molen- buur (vier jaar reeds Neder lands kampioene) naar Oost Eu ropa geweest. Ik heb haar gehe le baloefening moeten omwer ken omdat de bal op het zachte tapijt niet doorrolde." En elke stagnatie, ook het verliezen van het materiaal, vermindert de puntenwaardering. maatregelen worden genomen, wilde de heer J. Tielrooy, voor zitter van het organisatiecomité, niet met zoveel woorden zeggen. Hij volstond met: „Er zijn ade quate en afdoende maatregelen te verwachten om extremiteiten te voorkomen". Vos-Koning, voorzitster de afd. moderne ritmische gym nastiek van het KNGV: ..Dat kan voorlopig niet. In de Oost europese landen wordt zes uur per dag getraind. Daar heeft ie dere turnster een eigen pianist en eigen trainster of trainer. Nederland heeft zich uiteraard optimaal voorbereid maar kon toch nooit meer dan acht uur per veertien dagen trainen in het KNVB-Centrum in Zeist". nog jonge sectie van de turn- in de weelde van schoonheid, die i Happy Flrs Gool-Reservaa Buitenzorg cn jacoous u Gooiersurnclitprijs 1: Jo Roodnoc rfmoendjawa on Janny P. Goolersgrachtprljs II: Lely Rodney. Joke Signal c prijs II: Leonard, Jorrl Izanto. vooral Bul- kampioene ogen goo oefenin'- optred pen hc met wereld- iria Guigova, hoge ^wel in de groeps- n het individuele de gereedschap knots, lint en bal. sport in dit grote verband mag organiseren, dankt het in niet geringe mate aan de voortreffe lijke organisatie van de Europe se tumkampioenschappen in 1967 in Amsterdam. Vier jaar nadien was men er op het con gres van de FIG (de internatio nale tumfederatie) nog zo vol Kapsalon lof over dat Nederland werd aangewezen, nadat medekandi daat Rusland zich ten behoeve van ons land had teruggetrok ken. Rusland, dat beslist de grootste afvaardiging naar Rot- deze tak van gymnastiek de toe schouwer biedt, koestert Neder land zowel als groep als indivi dueel geen illusies. Maar dat er grandioze sport te beleven zal zijn, is buiten kijf. De deelneemsters kunnen kiezen uit twee speciaal aangelegde werkvloeren: een met zacht ta pijt waarop veelal in Oost Euro pa wordt gewerkt en een met Mevr. Vos: „Er is bijvoorbeeld voorgeschreven dat de deel neemsters niet met een lang ge zicht hun oefening mogen af werken". Dat een firma zich bereid heeft verklaard een kap salon in te richten waar de da mes zich gratis kunnen laten coifferen voor hun optreden, is dan ook niet verwonderlijk. Het is een van Je vormen van „sponsoring", die het organise ren van dit wereldevenement hebben mogelijk gemaakt. Het comité verwacht dan ook niet of minimaal gebruik te hoeven maken van de garanties die zijn verstrekt door de gemeente Rot terdam, NSF, CRM en de Stich ting Volkskracht, een Rotter damse instelling die bij dergelij ke grote gebeurtenissen de hel pende hand biedt. En groot is het en groots zal het worden. Hoe groot blijkt uit het feit dat prinses Beatrix de officiële ope ning zal verrichten. Herman van Bergem LONDEN Britse onderzoekers hebben een methode ontwikkeld om do aanwezigheid van doping bij atleten door middel van splerversterkende anabole ste roiden vast te stellen. raars, discus- en speerwerpers, maar ze worden ook gebruikt in vele andere takken van sport met ingbegrip van de sprint, do hordenloop, verspringen, wiel rennen en worstelen. De Britse sportraad, die de ge- Vele wereldrecords van de laatste vonden methode kenschetst als tien jaar worden toegeschreven een zeer belangrijke doorbraak, aan het gebruik van dit soort zal het Internationaal Olym- doping. pisch Comité, de internationale Professor Raymond Brooks, de sportfederaties en de betreffen- leider van het onderzoek-team de regeringsautoriteiten van de resulcaten op de hoogte stellen. Het gebruik van anabole steroiden. afkomstig van mannelijke hor monen. is bekend bij vele be langrijke sportmensen, ondanks dat het gebruik ervan ten zeer ste wordt afgekeurd. Het middel bouwt het spierweefsel op, wat Dr. Roger Bannister, voorzitter bij intensieve training resulteert van de Britse sportraad en de in grotere kracht. eerste man, die de mijl binnen Anabole steroiden zijn in het bij- de vier minuten liep, zei: „Ik zonder populair bij gewichthef- hoop dat het Internationaal fers, kogelstoters, kogelslinge- Olympisch Comité en andere van St. Thomas, is bereid de details van zijn methode ter be schikking te stellen van de er kende sportorganisaties over de gehele wereld. Het onderzoek dat drie jaar vergde, is gedeel telijk gefinancierd door de Brit se sportraad. Dr. Roger Bannister. sportautorltelten deze nieuwe techniek zullen aanvaarden cn een effectieve bijdrage zullen leveren In de strijd tegen het wereldverbreide kwaad van do- Pta«" Atleten, die gebruik maken van steroiden zijn niet alleen bedrie gers maar ze lopen tevens het gevaar ernstige schade aan hun gezondheid toe te brengen. Er zijn bewijzen dat steroiden in grote dosis gebruikt kunnen leiden tot schade aan de lever functies en vermindering van de vruchtbaarheid. „Een succesvolle antl-dopingtest cn eliminatie van sterioden kun nen natuurlijk betekenen dat vele records, die werden geves tigd in het sterolden-tijdperk. de komende jaren niet zuilen wor den verbeterd."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11