Afscheid gastheer van een in kunst Actie „Voor God" sluit na 37 jaar werkzaamheden af Korte metten Thea Beekman: nieuwe ideeën in jeugdboek Missie-aandeel van Nederland verplaatst zich naar studiecentrum KERK EN WERELD Geslaagd debuut jong koor-dirigent INTER NOS MET ALBEE'S ..ALLES VOOR DE TUIN" VOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het bureau van de actie "Voor God" te Heemstede, dat in de zevenendertig jaar van zijn bestaan in de Neder landse katholieke wereld grote bekendheid heeft ver worven en talloze activiteiten heeft ontplooid wordt morgen, donderdag 1 november gesloten. De sluiting is het gevolg van de reorganisatie in de kerk provincie, waarbij het nieuw-op- Ook actie in Canada tegen Angola-koffie De katholieke organisatie voor ontwikkeling en vrede in Cana da is een boycot-actie begon nen tegen Angola-koffie. De organisatie, waarvan afde lingen in tal van Canadese bis dommen bestaan, wijst er in haar oproep op, dat Canada de op één na grootste importeur is van Angola-koffie en dat tien procent van hetgeen Cana da aan koffie uitgeeft door de Portugezen gebruikt wordt voor voortzetting van hun tien jaar oude oorlog tegen de Afri kaanse onafhankelijkheidsbe weging. De katholieke organisatie volgt hiermee het voorbeeld van het Canadese vakverbond CLC, dat zijn 1,8 miljoen leden verzocht heeft geen Angola-koffie meer te drinken. Het vakverbond heeft er bij het verbond van koffie- en theehandelaren in Canada op aangedrongen, dat het zijn leden zal aansporen de import van Angolese koffie stop te zetten. gerichte "algemeen secreta riaat" een belangrijk deel van de werkzaamheden op het ge bied van voorlichting en publi citeit heeft overgenomen. De heer Herman Divendal, die de laatste tien jaar als direc teur van het bureau heeft ge fungeerd, maar al sinds 1937 aan het bureau was verbon den, hoopt op andere wijze zijn deskundigheid op het terrein van voorlichting en publiciteit te kunnen blijven inzetten. De actie "Voor God" werd op gericht in september 1936 uit particulier initiatief om "met alle moderne middelen de eer van God te bevorderen in de samenleving". Zij verwierf grote bekendheid met haar vliegende blden, lichtkruisen op kerktorens, brochures, afi- ches, tentoonstellingen, confe renties voor niet-katholieken, vliegende bladen, lichtkruisen van de latere „Open Deur"), schriftelijke cursussen en cine- magesprekken. Zeer grote bekendheid kreeg de befaamde jaarlijkse Paaslo- terij, vooral dank zij de anime rende begeleiding via de KRO-radio van de vroegere di recteur mgr. mr. A. Diepen- brock, thans conrector van het ziekenhuis St.-Joannes de Deo te Haarlem. Uit de opbreng sten van deze jaarlijkse loterij werden tal van pastorale ini tiatieven ondernomen, zoals Ka tholiek Archief en Katholiek Thuisfront. Als een van de eerste katholie ke instellingen werd de actie "Voor God" in 1941 door de Duitse bezetters geliquideerd. In het geheim hielp zij echter vluchtelingen en tewerkgestel- den in Duitsland. Na de oorlog kwam zij opnieuw tot leven, nauw samenwerkend met de landelijke Katholieke Actie. In 1962 werd in opdracht van de bisschoppen de Bisschoppe lijke Vastenactie georgani seerd. Toen deze een zelfstan dige stichting werd, bleef de actie „Voor God" daarvan het propaganda-secretariaat. Grote samenwerking ontstond in die 'jaren ook met het PINK, het Pastoraal Instituut de Neder landse Kerkproincie. In de ja ren van het Pastoraal Concilie fungeerde zij als voorlichtings dienst daarvan. Ook werden de Pastorale Brieven van de Ne derlandse bisschoppen uitgege ven. Wat de stafmedewerkers be treft: de heer J. Roeien zal voorlopig de administratie van de Bisschoppelijke Vastenactie blijven behartigen. De heer H. gOut treedt in dienst van "De Horstink" te Amersfoort. Daar zullen in de komende campag ne voor de Vastenactie de ver- zendwerkzaamheden geschie den. Over de wijze waarop de werk zaamheden voor de beweging "Open Kerk" het best kunnen worden voortgezet, is nog overleg gaande. Binnenkort zal hierover nadere informatie aan medewerkers en sympathisan ten worden gegeven. Opnieuw zijn drie priesters in Azië en Afrika, die hun studies hebben kunnen maken met Nederlandse steun, tot bisschop be noemd. Herman Divendal. Het zijn mgr. Armando Trini- dade, geholpen vanuit Heerlen, die tot hulpbisschop van Laho re in Pakistan is benoemd, mgr. Urbanus Kioko, die door de zusters franciscanessen van Olrschot werd geholpen, en nu gewijd is tot bisschop van Ma- hakos in Kenya, en mgr. Jean Marie Compaore, die kardinaal Zoungran van Opper Volta als coadjutor zal gaan bijstaan. Deze laatste stond tij dens zijn studiejaren in con tact met de parochie van St. Bavo in Haarlem. Het aantal Nederlandse mis sie-bisschoppen, dat tijdens het tweede Vatikaanse concilie nog ruim zeventig bedroeg, neemt snel af, maar het aantal eigen- landse bisschoppen in Afrika en Azië, dat door Nederlandse katholieken in staat werd ge steld theologie te studeren, is intussen gestegen tot vieren vijftig. Nederland heeft met een ne genduizend en thans ruim ze venduizend missionarissen een relatief zeer hoog aandeel in het korps missionarissen in de wereld. Katholiek Nederland heeft bovendien een zeer groot aandeel in de studiemo gelijkheden van de inheemse clerus. Tot dusver hebben 4800 eigenlandse priesters in Afrika en Azië met Nederlandse steun hun studies kunnen maken. Een puur verinsel, zo heeft het Vaticaan het bericht ge noemd, dat paus Paulus vol gend voorjaar naar Moskou zou gaan. Volgens het Duitse weekblad Quick zou de paus zijn uitgenodigd door patriarch Pimen. Het bericht werd over genomen door een aantal Ita liaanse bladen. De Nederlandse pater Leo Pennings uit Lent bij Nijmegen is teruggekeerd naar Chili. Le den van de Zuid-Amerikagroep Nijmegen hebben tevergeefs geprobeerd hem af te brengen van zijn positieve visie op het nieuwe bewind in Chili, niet te rug te keren en het reisgeld te storten in het strijdfonds Chili te Odijk. Ook een aantal ande- re paters keert naar Chili te rug. 9 Paus Paulus heeft de voorzit ter van het Vaticaans secreta riaat voor de eenheid, Jan kar dinaal Willebrands en de bis schop van Rotterdam, mgr. A. Simonis, afzonderlijk in parti culiere audiëntie ontvangen. Mgr. Simonis heeft een verga dering bijgewoond van de con gregatie voor de religieuzen, waarvan hij lid is. De Internationale beweging van katholieke intellectuelen "Pax Romana" houdt in de eerste dagen van november een internationale ontmoeting in het Europahuis in Bemelen. Deze ontmoeting wordt afge sloten met een bezoek aan de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen op zondag 4 november. Onder meer zal worden gesproken over de vas tenbrief 1973 van de Neder landse bisschoppen. De centrale stichting tot het behoud van veldkrulsen en ka pellen in Limburg heeft talrij ke verzoeken gekregen om veldkrulsen te plaatsen of te herplaatsen, maar het is niet gemakkelijk de beschikking te krijgen over kruisen, die aan het doel beantwoorden. Ge dacht wordt aan het plaatsen van veldkrulsen langs de auto banen, bijvoorbeeld op de par keerplaatsen. De Oostduitse minister van binnenlandse zaken heeft ge weigerd om de voorzitter van de Westdulse bisschoppencon ferentie, kardinaal J. Doepf- ner, toe te laten in Oost-Ber- lijn om daar op 1 november het tweehonderdjarig bestaan van de St.-Hedwigkathedraal mee te vieren. Kardinaal Doepfner noemt het motief voor de weigering, namelijk dat hij vijandig zou staan te genover de D.D.R., "klinkklare onzin". Brochure bij jubileum van Willibrord- vereniging Bij gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van de Willlbrordvereniglng, officieel adviesorgaan van het Neder lands episcopaat inzake oecu mene, en de Wereldraad van Kerken, verschijnt dezer dagen een brochure, waarvoor kardi naal Willebrands, voorzitter van het secretariaat voor de Christelijke Eenheid, de inlei ding heeft geschreven. Medewerkers aan deze uitgave zijn prof. dr. J. Lescruawaet, die schrijft over de oecumene im Nederland, dr. A. Houtepen, die pastorale richtlijnen haalt uit de overeenkomsten tussen de kerken, dr. B. van Leeu wen, die de internationale oe cumene en de ambtsvraag be handelt en dr. J. Groot, voor zitter van de vereniging, die Ingaat op het waarom van het thema "leven en dood", dat is aangewezen voor Wlliibrord- zondag (11 november). De ver eniging is gevestigd aan de De Horst 1 te Driebergen. BETAALBARE iuPERVEILING lAK VAN WAAY Amsterdam is gisteren begon- len met de grootste veiling, die bij de befaamde kunstveiling Wak van Waay ooit is gehou- len. Tot en met 20 november tullen dagelijks de meest uit eenlopende artikelen bij opbod Horden verkocht. Volgens een Woordvoerder van de kunstvel- ing, die deze „Olympiade" or ganiseert, bevinden zich onder e 5000 in de catalogus voorko- hende nummers een aantal al tszins betaalbare. bral de komende dagen te vel en schilderijen uit de romanti- iche-, de Haagse school en de «ventiende-eeuwers zijn betaal- taar. De veiling is opgezet om iet restantwerk onder het grote fubliek te brengen. e dagen wordt uitgetrokken hor Chinees- en Japans aarde- rerk, alsmede Delfts blauw, foorts omvat de gigantische ollectie: Portrettegels, zilver, faaronder een groot aantal 'andelaars, uurwerken, goud, (ouden munten, sculptures, or- amenten, wapens, juwelen, ita- ijten en meubelen. Dure taxi-rit voor Julien Schoenaerts pRUSSEL De Belgische acteur Julien Schoe naerts, die lang in ons land speelde, kreeg giste ren een duur taxiritje te betalen. De Antwerpse rechtbank legde hem een boete van ruim 200 gul den op voor een taxitocht van 85 francs (f5,95). I Schoenaerts had maart i j l. kennelijk te weinig geld op zak om een taxi chauffeur te voldoen. Hij gaf hem zijn naam en adres, beloofde te komen betalen, maar verscheen niet. Acht dagen later kwam de chauffeur hij Schoenaerts aan de deur rnaar de acteur hield zich doof". Toen de man daarop naar de politie ging, werd Schoenaerts zo kwaad dat hij beloofde een klacht in te dienen en de chauffeur een jaar op z'n franken te laten wach- ten. De rechtbank stak er een duur stokje voor. Jdbp Schets, jong koordirigent die voor zijn artistieke vorming on der meer bij Kurt Thomas in de leer geweest is, heeft als leider van de Voorburgse oratorium- vereniging „Laudate Domlnum" dinsdag een geslaagd debuut ge maakt. Een debuut dat zijn hoogtepunt vond in een zeer sfeervolle realisering van Ga- briël Fauré's „Requiem". Joop Schets heeft nog geen Jaar geleden in Voorburg de teugels overgenomen van Adriaan C. Schuurman, een dirigent van de Handel-Mendelssohn richting Schets wil kennelijk aan reper toire-vernieuwing doen en uit de prestaties van gisteren conclu deren we voorlopig dat hij „Laudate Dominum" wel mee zal kunnen krijgen. Versterking van de tenorengroep die on danks versterking met enkele dames toch nog iel klinkt, zij hem dan op korte termijn toege wenst. Het „Magnificat" liep nog niet he lemaal goed; Joop Schets die bij het vorderen van de avond het Gewestelijk Orkest ook steeds beter mee kreeg, liet bij Bach aanvankelijk het koper te veel vrijheid, wat het klank beeld onrustig maakte. Hellmut Barbe's „Canticum Simeonis", een lang niet gek stuk met een door de jonge tenor Michël ten Houte de Lange dankbaar be nutte solo, zou nog wat vrijer gezongen moeten worden. Maar Fauré wiens Requiem stilistisch toch heel kwetsbaar is. liet wei nig te wensen over. Hier een vooral in het „Histias et preces" stijlvolle bas Henk Smit en een Karin Ostar die zich vol- leding revancheerde voor de half-mislukte poging om in Bach zowel de aria's voor so praan I als II te zingen. In het „Magnificat" solieerde ook een jonge alt, Joke de Vin; op niet onverdienstelijke wijze. G.v.L. Bob van Leersnm na 21 jaar Koninklijke Schouwburg Den Haag telt sinds gistermiddag weer een „Instituut" minder. Toen nam Bob van Leersum, di recteur van de Koninklijke Schouwburg afscheid van zijn functie, en van een baan die hij 21 jaar lang als een zeer per soonlijk gastheer-in-kunst ver vulde. uus L" vcl:l vu" loneei uuuui De lange, magere gestalte van Een stampvolle Raadzaal huldig- G.J. van Leersum was bijna vergroeid met „zijn" Schouw burg waar het wel leek of hij altijd aanwezig was. Een man die op een veelzijdige staat van dienst in kunst kon bogen, als acteur, schrijver en amateur violist en die kortgeleden het Erekruis in de Huisorde van Oranje van koningin Juliana persoonlijk mocht ontvangen. Waarschijnlijk de waardigste bekroning voor Van Leersum die gisteren nog eens zei: „Ik ben gelukkig in de gelegenheid de de pensioengerechtigde Van Leersum gisteren met applaus. Maar daarnaast was er een concert, Mozarts fluitkwartet gespeeld door het Pleyel-kwar- tet. Een toepasselijke keus want Mozart is de lievelingscompo nist van Van Leersum die zelf en naar verluidt knap mu siceert op de viool. Flagrante tegenstelling daarmee waren de cadeau's van schouwburgperso- neel en Haagse Comedie: Een bandrecorder met bijbehorende luidsprekers. n de toneelzaal van het Ned- Congresgebouw speelde giste renavond de toneelgroep INTER NOS „Alles voor de tuin" van Edward Albee. Deze voorstel ling kan men voor INTER >NOS een reprise noemen want in mei van dit jaar heeft men er reeds de première van uitgebracht. Het was bepaald interessant te zien op welke wijze INTER NOS deze voorstelling nu ten tonele voerde. Die première bood toen redelijke perspectieven, nu waren er dui delijk wezenlijke veranderingen in de goede zin te consta teren zowel qua regieopvatting als aankleding Het spel van Jeanne en Dick Innemee gaf een andere dimensie aan; hun spel in de rollen van resp. Jen ny en Richard boeide meer en was ook aannemelijker. Dat wasj ook bij de vertolking van de andere rollen- zij het in wat mindere mate - het geval. Een pure verrassing bleek voor ons het bijna futuristische decor dat in kleur en opbouw smaakvol was opgezet. Maar dit alles kon toch niet verhelen dat er in en kele scènes wat kansen werden te zijn geweest gastheer te kun- Bob van Leersum werd al jong tot toneel aangetrokken, nam na zijn HBS-opleiding les bij Louis Saalborn, begon in 1930 bij het Rotterdams Hofstadtoneel onder Cor van der Lugt Melsert. Daarna kwamen er vele gezel schappen (de eerste oorlogsjaren bij Johan Kaart), een toernee door Indië en in 1947 de Haagse Comedie onder Laseur en Steen bergen. Juist de laatste roemde Van Leersum in zijn dankwoord als de man die de Haagse Co medie door de jaren heen op zo'n hoog peil wist te houden. Bob van Leersum schreef zelf ook, o.a. de stukken „Liefdesdi lemma", „Speelt u ook mee?" En „Rijst en oude schoenen". Naast diverse bestuursfuncties (Haags Cultureel Centrum tot '59 en Nederlands Ballet tot ,58), vulde het directeurschap van de Haagse schouwburg waarover hij als een vriendelij ke Cerberus waakte sinds 1 ok tober 1952 zijn leven. Er waren toespraken van Burgermeester Marijnen (met envelop) en Carl van der Plas, de huidige direc teur van de Haagse Comedie. Guus Verstraete is de nieuwe schouwburgdirecteur. gemist. We noemen b.v. de scè ne waarin Jeanne haar echtge noot duidelijk maakt hoe zij haar geld verdient. De reactie van Richard hierop was bepaald verre van de realiteit van dat moment. Zo ook mevr. Tooth ge speeld door Edith Bouman, die haar creatie niet die domineren de gestalte gaf die voor deze rol noodzakelijk is. Ondanks dit fei len heeft INTER NOS laten zien dat zij haar taak ernstig opvat. Regisseur Johan de Bolster kon dit met deze voorstelling niet beter onderstrepen. Van Buuren Kruistocht in spijkerbroek, heet het jongste boek van de 50-jarlge schrijfster Thea Beek man, van wie steeds beter werk lijkt te verschijnen. Goed voor een gouden griffel vol gend jaar zouden we zeggen. Maar de schrijfster maakt deel uit van de jury die over die griffels gaat en wil er «liet meer van zeggen dan: „Ik vind het zelf goed, maar als erover gestemd wordt, doe ik niet mee. De beoordeling laat ik helemaal aan anderen over" Spijkerbroek zouden we in één keer hebben uitgelezen, als het niet zo plezierig dik was geweest. Want Thea Beekman heeft kans gezien een jeugd boek vol historie te schrijven, dat zelfs voor scholieren die louter drieën voor geschiedenis knijgien, erg boeiend is. Bovendien heeft de schrijfster er haar denkbeelden over maatschappelijke vorming in kunnen weergeven, opstandig en nieuw maar in de taal van de oudere jeugd: redelijke jeugd, die vraagtekens zet bij de oeroude zekerheid dat goed ook goed is en het kwade slecht. Is dat altijd zo, laat zij haar hoofdpersoon deniken. Over de reden ervan straks meer. Kinderkruisvaart is het thema geweest voor dit werk dat Lemoiscaat in Rotterdam heeft uitgegeven, ruim 250 spannen de bladzijden. Het schema: de 20e eeuwse Rudolf Wega be landt in de Middeleeuwen, maakt de Duitse kinderkruis tocht mee en komt terug in zijn eigen tijd. Verschillen In dit verhaal legt Thea Beek man raaklijnen tussen de vraag: zijn de verschllen nu wel zo groot. Haar antwoord is neen. Om tot dit antwoord te komen heeft de schrijfster de kerken en bibliotheken van haar woon plaats Bunnik platgelopen, his torische boeken doorworsteld en daaruit de bruikbare feiten genomen. Deze feiten werden aaneen geregen met fantasie en logische gevolgtrekkingen, maar dit alles gegroepeerd rond de twintigste eeuwse Rudolf, die de vragen blijft stellen: hoe denkt de middel eeuwer, wat zijn hun criteria en hoe groot is hun vrijheid. Bijzonder slagvaardig is Thea Beekman geweest met histori sche opmerkelijkheden die ook nu nog bestaan. Zoals de toren van Pisa, die ook toen al scheef stond. Het resultaat is geworden, dat Kruistocht in spijkerbroek do kzer(es) meeneemt door Duitsland, de Alpen over, de Apenijnen tot aan Brindisi. maar dan in de middeleeuwen, zonder autowegen en ANWB- alarmposten. De pest bestond en cholera en beren in de Al pen, dood en ziekten onder duizenden kinderen. Scheidslijn Er is geen duidelijke scheids lijn tussen Thea Beekman de schrijfster en Thea de huisvrouw en rebel. Uitgevers kennen haar als het niet zeer grote, maar erg felle vrouwtje dat heel precies van wanten weet en er niet voor terugdeinst als het MOET een veel grotere tegenstan der een stomp In de maag te geven. Figuurlijk gesproken. Helemaal niet ladylike, maar dat zal Thea Beekman een zorg zijn. Zij ligt vrij spoedig overhoop met (sociale) on rechtvaardigheid en dat komt In Kruistocht in Spijkerbroek zeer sterk tot uiting, sterker dan in haar voorgaande werk, zoals Met Korilu de griemel rond (zilveren griffel), Mickey cn de Friebcldewiebels (na: en de vreemde rovers), het on langs verschonen Heremljn- tijd-wat een lastpost cn haar eersteling Anjers voor Adèle, dat een roman was. Als huisvrouw is zij wei nig andens, zorgzaam hollend en direct in haar meningen, zoals: „Ik heb een hekel aan mensen die uit beleefdheid Iets weigeren". Waarop haar doch ter, typisch uit hetzelfde nest en niet minder strijdbaar kaatst: „En ik heb een hekel ean mensen die anderen steeds wat opdringen" Op deze wijze is Thea Beek man, fervent aanhangster van de VvL (Vereniging van Let terkundigen) ook persoonlijk In haar werk aanwezig, al zijn do scherpste kantjes er dan af en komen de meningen wat rusti ger en afgeronder over. „Ja natuurlijk, wan» dan ben ik ook alléén". Zij omschrijft het zelf: „Ik neem het altijd op voor de un derdog, ik ben tegen intimida tie door uutoriteit. En Ik houd van intelligente mensen" Autoriteit Dat blijkt. In Kruistocht wint intelligentie het van (middel eeuwse) gewoonte en legt uit eindelijk de autoriteit het af tegen spontaniteit. De moeste personen die zich in het boek de sympathie van de schrijf ster hebben verworven krijgen een happy end; de hoofdschurk gaat dood. Al is Thea Beekman er be- paaLd niet op uit om „het kwaad te straffen". Na Kruistocht in spijker broek zal wel meer komen, dat minder op fantasie berust en meer op meningsvorming. Im mers, Thea Beekman vond het nodig om psychologie te gaan studeren, werkt nu hard om het diploma Atheneum te halen om met enig succes de univer siteit te kunnen bezoeken. Uit het schoolwerk ontstond het idee voor Kruistocht en dus kan men meer van deze boeken verwachten. Was het aanvankelijk: „Ik wil als psy choloog een mervhrg kunnen verkondigen en niet alleen als Thea Beekman maar" 't klinkt nu: „Ik zal me dan deskundig over de mensen kunnen verba zen". Met een glimlach, waar meer achter steekt. Misschien verschijnt later werk waarvan de (jonge) lezer za' kunnen zeggen: ,,Hé, dat vind ik nou ook" Alleen brengt Thea Beekman het dan onder woorden, zoal« zij met Kruis tocht een stug historie voor kinderen leesbaar vertaalde. En wellicht verschijnen er ro mans en misschien toneel: „Als ik een goede roman lees of een goed toneelstuk zie, zou il' het ook zo willen: misschien komt het er nog wel van". F. J. BROMBERG.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9