BESTEMMINGSPLAN-CENTRUM WERD DOOR SASSENHEIMSE RAAD GRONDIG DOORGELICHT BEDRIJFSVUIL STORTEN WORDT KOSTBARE ZAAK Bloembollenvak ernstig verontrust door oliecrisis Lisser Spekbijters brengen leut er in „Rijnsoever" raad in streeknieuws ilia OOK Wat u moet weten PAGINA 7 WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LKIDSE COURANT Sassenheim De hoofdmoot van de raadsvergadering van gisteravond werd inge nomen door een discussie over het ontwerp-bestem- mingsplan Centrum. Bij de ingekomen stukken zei de •heer Schram verheugd te zijn te kunnen meedelen dat de NZH-sneldienst Den Haag/Sassenheim een feit is, met morgen en avond diensten tijdens de spitsu ren. Verder deelde hij mee dat de voorlichtingsavon den over woningbouw in het plan-Teylingen een groot succes waren gewor den. Gestart wordt met de bouw van 32 premie-huur woningen en 67 premie koopwoningen, hetgeen de doorstroming ten goede komt. Besloten werd om in de nieuwe school aan de Kagerdreef die bestemd is als tweede openbare school, één klas in bruikleen te geven aan de stichting r.k. op leidingsschool. Bij de bespre- iiiiiiiüiirii BOLLENSTREEK - De oliecrisis doet ook de ondernemers in het hol lenvak het hart met belde handen vasthouden. Vooral de broeiers zien de nabije toekomst niet zo bijster rooskleurig in. Immers: ze hebben hun programma gemaakt, de bollen gekocht en voor een groot deel al geplant. Zal men straks voldoende olie hebben om de kassen op temperatuur te houden? Als dit inderdaad het geval is dan blijft toch de vraag hoeveel men straks per liter moet gaan betalen. De prijzen zijn in het buitenland al sterk in beweging en het ligt in de lijn der verwachtingen dat men ook hier veel dieper in de buidel zal moeten tasten. Met het schaarser worden van de olie komt ook een deel van de bui tenlandse bollenafzet in gevaar. De eerste reizigers zijn in het bui tenland al op pad om bloembollen van oogst 1974 te verkopen. De zuivere bloembollenkwekers hebben momenteel van de oliecrisis niet zo veel last. De bloembollen zijn voor een deel al geplant en de olie die men voor-de behandeling van de rest nodig heeft, zal wel in de tanks zitten. Als echter de broeierij deze winter niet naar wens verloopt, krijgt ook de kweker zijn rekening gepresenteerd. Im mers, als de exporteur niet zijn normale portie bollen kan verko pen, heeft dat een onmiddellijke prijsdaling tot gevolg. En dat alles speelt zich af op een moment dat de gehele bloembollen- markt voor dit jaar al maanden volledig in de goot ligt en er be paald nog niet gesproken kan worden van een levendige handel in bollen van oogst 1974. Daar komt nog bij dat de devaluatie van de dollar en de revaluatie van de gulden diepe bressen hebben gesla gen in die reserves. king-Bestemmingsplan Centrum zei de voorzitter in z'n inleiding dat het ging om hoofdzaken. In 1952 was er reeds een concept plan, maar men was toen zo ge schrokken van de remmingen, dat men er niet mee voor de dag durfde komen. In 1969 be gon opnieuw de voorbereiding, zodat er in 1971 een schetsplan kwam, en na twee „hearings" in oktober vorig jaar, wejjj het huidig ontwerp afgelopen weken weer in twee „hearings" door genomen. Ook werden vele besprekingen met de midden stand gevoerd. Getracht wordt, wat hij noemde „van de fanta sieloze lintbebouwing af te ko men." Allerlei saneringsaanko pen waren erop gericht doorbra ken en toegangen naar de Hoofdstraat te bewerken. J.n het plan moet worden gezocht naar verhoging van de aantrekkelijk heid van de gemeente. Als men dit niet doet zal men de wedloop met de tijd verliezen. De heer v. Breda (prot. chr) vroeg zich af of het plan niet 25 jaar te laat kwam. Het grootste bezwaar kwam van de midden stand. Deze verkeert in een moeilijke tijd en de kans op in vesteringen achtte hij dan ook gering. Een verkeersterrein in de Kerklaan zag hij als ideaal. De heer Verdegaal (KVP) zei dat er niet eenvoudig een oor deel over is te geven over de bebouwing achter de bedrijven in de Hoofdstraat omdat er nog al verschil is in de cijfers. Hij zag echter voldoende ruimte voor winkels in deze straat De heer Rotteveel (VVD) vond dat het rapport actueel cijfermate riaal mist. Verder merkte hij op dat het overigens een goed beeld geeft wat voor Sassen heim nodig is. Het wegvloeien Het plan-Teylingen is een groot succes geworden. van koopkracht naar Leiden en omliggende gemeenten noemde hij een realiteit. Hij was voor stander van minder winkels in de Kerklaan en meer in de Hoofdstraat en waarschuwde voor overcapaciteit, De heer Hulsbergen (PvdA) zei dat het plan duidelijk visie had en de gemeenschap diende. Evenals de heer Rotteveel vroeg hij om meer ontsluiting van het Park. Hij drong erop aan dat de Hoofdstraat zo gauw mogelijk in gemeentebeheer zou komen. De voorzitter zei dat het de taak is van de gemeente een aantrekkelijk koopklimaat te creëren. Over de ontsluiting van het Park, verkeersvoorzieningen etc. merkte hij op dat de mid delen hiervoor ontbreken. Zo zal de eerste jaren de Hoofdstraat in beheer blijven bij het Rijk, LEIDSCHENDAM De afde ling van de PvdA houdt a.s. dinsdag een openbare leden vergadering in de kruisheul- kerk. Aanvang 20.00 uur. BOSKOOP Burgemeester Van Dedem spreekt a.s. dag om 8.10 uur In een dio-uitzending voor de VARA in het programma „Stad en Land". ZOETERWOUDE - F. Meer- tens cantor-organist in Am sterdam bespreekt a.s. zon dag om 17.00 uur het nieuwe Liedboek in de Hervormde Kerk. LEIDERDORP Vanavond vergadert de commissie ge westzaken Ondewerp van be spreking is het ontwerp-ge- meenschappelijke regeling gewest Leiden. Aanvang 20.00 uur. LEIDERDORP De commis- maatschappelijk welzijn ver gadert morgen In het ge meentehuis. Op de agenda staat o.a. de nota opbouw werk in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. LEIMUIDEN IJsclub „Nut en Vermaak" houdt volgende week vrijdag haar jaarver gadering in zaal Keijzer. Op de agenda staat o.a. de ver kiezing bestuursleden. Na af loop kan er gekaart en ge sjoeld worden. Aanv. 20,00 uur. LISSE Mevrouw Pothof- Haaxmnn heeft de benoe ming tot lid van de raad van Lisse in de vacature J. F. Snik aangenomen. LISSE IJsclub Lisserbroek houdt vrijdagavond om half 8 haar jaarvergadering in Dorpshuis de Meerkoet te Lisserbroek. hossen zorgen. LISSE - Lisse, het centrum van de bloembollen streek. gaat een karnavalsvereniging uit de geestgrond stampen. De reden van deze oprich ting vindt men in 'n tomeloos gebrek aan cultuur en recreatie voor jonge en oude mensen", zo zeg gen de oprichters. De vereniging stelt zich tot doel. de Lissese bevolkingsgroepen zich éénmaal per jaar te laten uitleven en de zorgen en dage lijkse beslommeringen een keer te laten verge- De totstandkoming van deze vereniging is ken aan een twintigtal jongeren, die vori jaar. met enorm succes en door middel van r-.e in zet. de jaarlijks terugkomende karnav savond van Sportclub Lisse organiseerden. De aa.n van de vereniging, "de Oranje-Zwart Spe rters". afgeleid van de kleuren van de verei en de plaats, de Spekkelaan. waar de ir sport beoefenaars in het weekend bij elka. r ■men. is zeker geen onbekende meer voor J. jn,frs' De hos- en deinavond van "Sportr h t .sse" is zo goed in de smaak gevallen, dat i°n esloot een feestcomité op te richten om het karnaval in Lisse een geheel nieuw leven in te blazen. Nadat het karnavalsbestuur vele vergaderingen had belegd is men voor de eerste maal tot een feestprogramma gekomen. De feestelijkheden, die op de indrinkavond bekend gemaakt zullen worden, bestaan ruwweg uit een viertal avonden. De indrinkavond, meestal gehouden op de elfde van de elfde, is verschoven naar 17 november Zondagavond is nl. voor de Lissese bevolking bij uitstek geen avond om de bloemetjes buiten te zetten. Op deze avond zal Prins Jacobus le zijn koninkrijk overdragen aan de nieuw gekozen Prins, die dan voor het seizoen '73'74 moet pro beren. in naam va., de Spekbijters en met mede werking van zijn 11 pandsleden de aehele bevol king te vermaken. De karnavalsvereniging "de Spekbijters" is een "open" vereniging, d.w.z. iedereen die denkt, dat er in Lisse te weinig recreatie is voor jong en oud, zal in de gelegenheid gesteld wor^n, zich als lid te laten inschrijven. Het indrinkfeest zal plaats vinden ir de.residentie van de Spekbijters, café Trefpunt in de School straat te Lisse. Noordwijkerhout - Binnen heel korte tijd kan de bollen- en duinstreek zijn bedrijfsvuil ner gens anders meer kwijt dan bij de V.A.M. aan Piet-Gijzenbrug of bij de gemeentelijke vuilnis belt van Noordwijkerhout aan de Corneliabrug. Bij de V.A.M. zullen de bedrijven 35,- per aangevoerde ton vuil moeten betalen en bij de gemeente Noordwijkerhout 11,- per m3. Dat is heel wat meer dan de par ticuliere bedrijven tot nu toe aan de verschillende - thans overvolle - gemeentelijke vuil nisbelten betalen. Nu wordt rond 3,- tot 3,50 per m3 aan gevoerd vuil betaald. Maakt Noordwijkerhout misbruik van KATWIJK De voorbereiding voor het vaststellen van een be stemmingsplan voor de gronden in het gebied „Rijnsoever" zijn zover gevorderd dat zij morgen aan de Raad kan worden aange boden. Nadat eerder besloten was een nieuw plan te maken is voor de uitvoering hiervan een project groep samengesteld, waarin naast medewerkers van een ste- dekundig adviesbureau, de on derscheidene gemeentelijke diensten werden ingeschakeld. Het huidige plan wijkt af van het vorige, en is slechts globaal. Een compleet gedetailleerd plan, waarin met aangegeven maten de situering van straten, plantsoenen en woningblokken is vastgelegd opent te weinig mo gelijkheden om, gelet op de steeds wijzigende inzichten, hieraan tegemoet te komen. Bij de Provinciale Planologische Dienst vond het plan waarde ring. Nadat dit plan ter inzage heeft gelegen. zijn er echter ook bezwaarschrif ten binnengekomen, o.a. van een bloemisterij uit Noordwijk, die ruim 2 h.a. grond aan de gemeente Katwijk zal moeten verkopen, vrijwillig of via een onteigeninsprocedure. De Genie maakt bezwaren tegen de bestemming „bijzondere voorzieningen" van een terrein deel uitmakende van het maga zijncomplex „de Krom", (eigen dom van de Staat) en wijst er op dat indien de onderhandelin gen welke gevoerd worden tus sen de Gemeente en de Staat niet leiden tot de aankoop door de gemeente van 't gehele com plex, er voor de Defensie geen mogelijkheden meer zijn om dit zijn gunstige capaciteitsmoge lijkheid? Wcthouter P. C. Heemskerk bestreed dit dins dagavond in de gemeenteraad van Noordwijkerhout ten stellig ste. Met de overigens zeer wisselvalli ge en onzekere gegevens om trent de te verwachten aanvoer van bedrijfsvuil en de wél reële kosten van uitbreiding van de belt en de kosten van verwer king van hef vuil, komt een kostprijs van 11,- per m3 uit de bus. Men mocht het hem niet kwalijk nemen, dat hij daarin een zeker risico incalculeerde. Als de aanvoer en de kosten van verwerking tegenvallen is Noordwijkerhout de dupe. Maar als de gemeenteraad van Noordwijkerhout met B. en W. het risico wil nemen, dan kan de prijs omlaag geschroefd wor den. Wethouder Heemskerk liet even in het midden tot hoe laag. Het viel enkele raadsleden - en een eenzame stem op de publie ke tribune - zwaar, dat de eigen inwoners een even hoog tarief zouden moeten betalen als de vuilstorters van buiten de ge meente. Dat was overigens geen punt voor de heer Maarseveen, die er op stond, dat beslist kos tendekkend wordt gewerkt. De heer C. J. van den Burg waar schuwde voor de grote kans, dat bij een hoog tarief het vuil nis op de bermen der wegen wordt geworpen. De heer C. W. van Duin stelde voor de gegevens, welke tot een kostprijs van 11,- voerden, op nieuw ernstig te bezien. Er za ten volgens hem teveel onzekere factoren in. De schijn moet worden vermeden, dat Noord wijkerhout er maar een slag naar slaat. Wethouder Heemsketit benadrukte de slogan, dat de vervuiler de kosten van de vervuiling moet betalen. Hij is echter bereid - hoe moeilijk dit ook zal zijn - de cijfers nog eens te herzien. Eind november 1973 worden deze be kend. Magazijnencomplex „De Krom": bijzondere voorzieningen. complex gebouwen uit te brei den of thans aanwezige ge bouwen te wijzigen. Defensie zag dan ook gaarne de bewuste terreinen in het plan aangeduid met de bestemming „bijzondere voorzieningen, tevens t.b.v. de Rijksoverheid. De bezwaren te berde gebracht door de Stichting „Het Zuid-Hol landse landschap" zijn, dat het oude plan in grote lijnen wordt gevolgd waarin echter een veel bredere strook groen als over gang zou dienen van bebouwing naar het platteland. Ook acht de stichting dat er geen voldoende ruimte is gehouden tussen de bebouwing en het ruimtevaort- laboratorium Estec. Het oor spronkelijke plan heeft hierdoor een ander aanzien gekregen. De gemeente Noordwijk maakt bezwaar tegen het feit dat langs de Noordzijde van het gebied Rijnsoever geen afsluitende groen-gordel is ontworpen. De bebouwing van Rijnsoever die tot de gemeentegrens tussen Kat wijk en Noordwijk loopt zal der halve bloot in het agrarisch landschap komen te liggen. In een prae-advies van B. en W. worden de bezwaren van de clamanten uitvoerig weerlegd en In de raadsvergadering zal dan ook gevraagd worden het plan goed te keuren, en de be zwaarschriften ongegrond te verklaren. 30 woningen in plan-Kerkvliet NOORDWIJKERHOUT/De Zllk Hel perceeltje grond In de kom van hel dorp De Zllk, waar eer tijds boerderij Wassenaar Étond, zal worden bebouwd met 16 premieverkoopwonlngen en 14 vrije scctorwoningen. Wethou der P. C. Heemskerk Is In on derhandeling om de 16 premie woningen voor eigen inwoners voor 69.850,— all-in gebouwd I I te krijgen. Om de kosten te dek ken moet de grond ruim 600.000,— opbrengen. De heer P. J. M.van Haaster be twijfelde het tijdens de raads vergadering of de kosten van bouwrijpmaken wel zó hoog wa ren als B. en W. hadden opge geven. Daarbij komt een terrein van bijna 3 ha beschikbaar, dat voor niets op de balans staat. Er kunnen best woningwetwo ningen gebouw worden. Wethou der Heemskerk stond in voor de verstrekte cijfers en verklaarde, dat het terrein van 3 ha, waar op bovendien de speeltuin staat, geen enkele verkoopbare be stemming mag hebben. Het is dan ook strikt zakelijk, dat er geen waarde aan wordt toege kend. Omdat over de boekwaarde der grond al bijna een jaar geleden uitvoerig van gedachten was ge wisseld, ging de rand met het voorstel van B. on W. akkoord. De heer van Haaster was niet overtuigd en wenste geacht to worden te hebben tegenge- Meer leidsters nodig in Nw'liout NOORDWIJKERHOUT Du loc- loop van peuters voor de twee peuterspeelzalen maakt het noodzakelijk om meer leidsters aan te stollen. De gemeente subsidieert die leidsters voor 50%. Daarom moet de subsidie- post met 8.000,-- worden ver hoogd. De raad ging daarmee akkoord, maar stelde' als voorwaarde, dat een zodanige differentie in de retributie wordt aangebracht, dat ouders met een inkomen van beneden de welstandsgrens een bijdrage van 2,- per ochtend en de overige 4,- per ochtend gaan betalen. Als door die voor waarde de Stichting Peuter speelzalen op de exploitatie te kort komt, zal de gemeente dit tekort- dekken. Na afloop van één jaar kan worden bezien of de retributieschalen moeten worden herzien. Speelgoedactie in Lisse werd enorm succes LISSE - De VAR-speelgoedactie in Lisse is een enorm succes ge worden. De kienavonden en de verloting hebben een bedrag van fl 3002,14 opgebracht (vorig jaar fl 2643,21). Een enorme stijging dus! Dit enorme bedrag was zonder de medewerking v an de middenstand van Lisse en het bedrijfsleven, de Vakor ganisaties, zaalhouders en Va- ra-hoofdbestuur niet te berei ken. Een geweldige steun was de medewerking van de Recrea- tieccinmissie van de Speeltuin vereniging Poeipoider.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7