De „UITVINDING van de bruidsjapon MENINGITIS IN OPMARS X ,V PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 VOOR DE VROUW De voorjaarscollectie van Triumph-Wala liet zien dat de vrouw er 's nachts al even kleurig kan uitzien als overdag. Katoenen babydolls, ,,sporty's" en nachtja ponnetjes in bright colours, qua coupe en verwerking ook te gebrui ken als strandkleding. Verder ech te pyjama'tjes in omgekeerde kleurcombinaties en oma's pon met ruches. Vaak zijn de kleertjes voor de nachtrust gecombineerd met bijpassend négligé of duster, geraffineerd belijnd als een pale tot. Hoog opgeknipte taille-en daar onder een nachthempje; beide kle dingstukken in madrasruit en ge pland voor herfst/winter. Tricot doet het in de slaapkamer ook erg goed. Koraal, misgeel zijn de Teeshirts in nachtkleding, die heer lijk draagt en zich goed houdt in de was. Ook als underwear kantoe nen tricot broekjes met hempjes, beha'tje plus slipje, alweer zo ele gant van lijn en materiaal, dat het stelletje best op brandend zand als bikini kan worden gebruikt. In sterke kleuren als flamingo, royal blue, turquoise, kobalt. Voor jon ge bloemen katoenen foundations •in de jeansstijl: rose, blauw, geel, wit, laag uitgesneden cups met steunbandje onder de borst. Pla stronmodel heeft lila hoog gesloten bovenstukje in halsterlijn, plus broekje, prima om zo mee te zon nen op balkon of in de tuin. Er is een oprechte hang naar romantiek door het terugdringen van de lange broek ten gunste van de rok. Mate rialen spelen mee. Beeldig de waasdunne beha's als de Variëtte RT met cupjes van kant, over vloeiend in smalle bandjes laag op de rug en sluitend in de taille (b.v. voor onder de rugloze avondjurk). Er is nogal wat te beleven in de cupsector; in de collectie ook be ha's met een bovenkant van ra- schelkant en een ondercup van ka toenen tricot. Groene bodysuit kan als eerste onderkleding gebruikt worden. T.F. T •yfi - Ponnetje met bijpassende duster. Springpak met veel bewegingsvrijheid van katoenen frotté Tricot feeshirt plus broekje voor dit aardige nachtsetje Veel meisjes hopen eens in hun leven ,,de bruid" te worden. Als klein meisje al zijn ze niet weg te slaan voor de etalageruiten waar de prachtigste witte gewa den hen aan het dromen zetten. Thuis spelen ze bruidje met wat oude lakens en schoenen met hoge hakken, die moeder toch niet meer draagt. Tieners spelen dat spelletje dan wel niet meer, maar vaak staan ze wat giechelend vc: c".e etala ge, want die blijft t: i de aan dacht trekken en op de verbeel ding werken. Moeders zien hun dochters al in al dat moois voor de ambtenaar van de burgerlij ke stand of voor het altaar staan. Vaders brommen wat bij het idee dat een of andere vreemde vent er met hun doch ter vandoor zal gaan. Als de grote dag dan aangebroken is, zal lang niet iedere bruid uit eindelijk in een lange witte jurk voor het laatst de deur van haar ouderlijke woning uitlopen om het leven met de man van haar keuze te gaan leven. Smaak maar vooral ook finan ciën speien daarbij een grote rol. De meeste bruiden zullen er echter wel vooi zorgen dat ze Sierlijk met verhoogde taille, het zijn nog steeds twee details, er die ene speciale dag 10 mooi bruldsmod. von eendoog kenmerken, mogelijk uitzien. De bruid ech- 3 ter die wel voor een lange japon kiest, heeft een grote en histo risch gedateerde keuze-moge lijkheid. De oorsprong van de bruidsjapon, zoals wij die kennen, ligt in de 18e en 19e eeuw. De Engelse aristocratie ontdekte toen de schoonheid, die van witte kle ding uitgaat. De dames zorgden er echter wel voor dat de vor men van hun kleding uiterst so ber en kuis bleef, want zo was het hele leven in het Engeland van die tijd. Doorgaans waren alleen hoofd en handen van een vrouw zichtbaar. Als de mouw kort was. werden daar lange handschoenen bij gedragen. Als er al een halsuitsnijding in de japon voorkwam was de blote hals bedekt met een kruislings over de borst gevouwen sjaal. Wat niet kon uitblijven gebeurde ook: Frankrijk kreeg de lucht van de nieuwe witte Britse mode. Maar de Franse vrouwen eigen werden wel de nodige (on deugende) wijzigingen aange bracht. De halslijn was natuur lijk het eerst aan de beurt. Daarna werd de stof zelf onder handen genomen en opgesierd met strikken, parels, kralen, bloemen. Het slepende gedeelte van de rok was een onderdeel waar de ontwerpers zich vol ij ver op wierpen en de meest fan tastische creaties van wisten te maken, rijkelijk voorzien van kant, bloemen en kralen. Men verwerkte een uitgebreid scala van de prachtigste en duurste stoffen zoals zijde, batist, mous seline, satijn, fluweel en kant. Een aantal van de kuise Britse details zijn nog terug te vinden i deze japon. De lijnen, die de ontwerpers en ontwerpsters van die tijd in hun japonnen legden, zijn nu nog te zien in de bruidsjaponnen waar menige vrouw van watertandt. Vooral een lange japon leent zich uitstekend voor het verwer ken van sleep en verhoogde tail le, linten en bloemgarnering, capuchons en pellerlnes. Na tuurlijk kunnen ze ook verwerkt worden in een korte japón Vóór de bruid er echter op de mooiste dag van haar leven op zijn mooist in uitziet heeft de bruidsjapon al een volledige le vensgeschiedenis achter de rug. Ook al hebben de ontwerpers en ontwerpsters uit vorige eeuwen ons de lijn al aangegeven, een lijn blijft natuurlijk altijd voor wijzigingen vatbaar. Maar bo vendien moeten de ontwerpen van vandaag zondanig uitge voerd kunnen worden dat ze •voor een grotere produktie vat baar zijn. Den kleine wijziging in een oorspronkelijk ontwerp kan al grote produktiebesparin- gen tot gevolg hebben. Daarmee is de aspirant-koopster natuur lijk alleen maar gediend, want daardoor gaat de prijs omlaag. Toch zijn de series in vergelijking tot normale confectiemode bij zonder kléin. De exclusiviteit, die toch iedere bruid zoekt, ver eist dat ook. Een bruidskledinp-ateler werkt op heel andere wijze dan i normaal confectie-atelier. De naaisters moeten in staat zijn de gehele japon te vervaardi gen. Slechts enkele handelingen worden met de machine ver richt, zoals zomen en ritssluitin gen inzetten. De diverse garne ringen worden met de hand op gewerkt. Bij opengewerkte kant moet de onderliggende stof eveneens opengewerkt worden om op die manier een extra ef- fekt te krijgen. Door hun unieke werkwijze zijn de speciale bruidsateliers ook in staat binnen een paar weken aan een bestelling te voldoen. Een bruid, die een japon naar haar zin ziet, maar die in een andere maat moet hebben, een andere kleur of met lange in plaats van korte mouwen, kan via het bruidshuis het model naar haar inzicht laten aanpas sen. Na nog bijpassende hoofdtooi, handschoenen, schoenen en een tasje te hebben gezocht is de bruid klaar om voor het laatst als ongetrouwde vrouw door haar vaders deur te stappen op weg naar de ambtenaar of de kerk om daar voor de rest haar leven in de echt te zijn verbonden met de man van haar keuze. Op die dag zal ez er op haar nooist uitzien en daar hebben dan vele handen voor gezorgd. ANK VAN DUGTEREN ;i Vclgens de oïficiëlz statistieken ineemt het gevallen van her i senvliesontsteking door meningococcen onrustbarend toe. Geregelc I worden er nieuwe gevallen gemeld, meestal kinderen. Vooral he: I uitbreken van de aandoening in een schoolmilieu geeft vlug aanlei j ding tot een algemene ongerustheid van de ouders. De genoraer i maatregelen zijn soms te vlug, soms te laaat en niet zelden weten- j schappelijk aanvechtbaar. De meningococcen - meningitis (ook genoemd meningitis cerebrospi j nalis epidemica) wordt veroorzaakt door de bacteriën genaamd me ningococcen of nisseria meningitidis. De besmetting gebeurt recht streeks door kontakt met geïnfekteerde personen of kiemdragers De eerste symptomen treden op twee tot tien dagen na de besmet ting. Langs de keel komen de bacteriën in het bloed terecht om zich met voorkeur te nestelen in de hersenvliezen. Ruches en strikken, opgewerkte bloemen en prachtige stoffen; de Franse vrouwen wisten het allemaal toe te voegen aan wat hun Britse zusters eerder hadden „uitgevonden". BRUIDSHUIS SLOOS Het begint meestal vrij plotseling met hoofdpijn, onwel voelen, herj haald braken, nekstijfheid, hoge temperatuur en kleine bloedvlekjel verspreid over het lichaam. De mortaliteit is vrij hoog: tien percent onder de leeftijd van vijl jaar, vijf percent van 5 tot 40 jaar, en 34 percent boven de leeftijl van 40 jaar. Het aantal ziektegevallen per aantal bewoners wordt verontrustenij namelijk 5,34 gevallen per 100.000 inwoners. Het aantal gezond- kiemdragers is evenwel veel hoger. Een systematische opsporing ij kindercrèches wees uit dat het aantal kiemdragers 6 percent bt droeg. In peuterspeelzalen vier percent, in kleuterklassen *9,2 petj- cent, in het lager onderwijs 9 percent in het voortgezet onderwijl) 8,6 percent en bij volwassenen zelfs 18,2 percent. Kortom, de meningococcen komen zeer verspreid voor onder de b( volking maar maken relatief weinig slachtoffers. Waarom de laatst' vijf jaren het aantal slachtoffers meer dan vertienvoudigd is blij* een raadsel. Wanneer een nieuw geval gemeld wordt is elke paniek uit den boz*. Het ontsmetten van de klaslokalen geeft wel blijk van de goede M doelingen van de schooldirektie, maar is alleszins een overbodig maatregel daar de bacterie zich niet voortplant langs voorwerpei Het betreft immers een labiele kiem die buiten het organisme niel kan overleven. Soms gaat men te vlug over tot het sluiten van de school. Vele g' neesheren vinden dit zelfs een ongelukkige maatregel omdat de kii deren die men naar huis stuurt veel kans hebben de kiem te vej spreiden in hun huiselijke omgeving. Tevens verliest men de conti* le over de besmetting. Het lokaal ontsmetten van neus- en keelholte van familieleden of klar genoten is zelfs nadelig. Lokale ontsmetting kwetst de slijmvliezö en laat de bacteriën gemakkelijker binnendringen. Om een goet psychologische indruk te geven gaan sommige schooldirekties ové tot een massaal onderzoek naar besmette kinderen door middel val keeluitstrijkjes. Ook dit is af te raden. Overhaastige en massale w derzoekingen brengen alleen een nutteloze overbelasting van de b1 trokken laboratoria. Tevens grote collectie lange BRUIDSMEISJESJURKJES. Maandag de gehele dag gesloten. ■■■HM De eerste aandacht gaat natuurlijk naar de patiënt. Deze wordt doo: gaans onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen. Maar ook de naa te omgeving van de patiënt leden van het gezin dient onmiddellif op preventieve wijze antibiotisch behandeld te worden, terwijl od de klasgenoten 't beste preventief kunnen worden behandeld. Het! wenselijk oat men onmiddellijk start met deze preventieve aktj zelfs zonder de uitslag van de keeluitstrijkjes af te wachten. In praktijk komen hier weieens kommunicatiestoornissen voor war door kostbare tijd verloren gaat. Het opsporen van de kiemdragers, zowel in klasverband als bij de f milie dient onder zo gunstig mogelijke voorwaarden te gebeurt Dit betekent dat de keelstrijkjes onmiddellijk naar het laboratoria dienen gebracht te worden, ofwel ter plaatse op een geschikte vc dingsbodem dienen geënt te worden. Zeker mag men nooit de ir strijkjes in de ijskast bewaren. Zijn eenmaal de kiemdragers bekend, dan dienen deze uit het schol milieu verwijderd te worden tot minimaal twee bacterrlogiscf controles negatief uitvallen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6