MONSELS ZORGT VOOR VUURWERK Nota onderwijs binnenkort in raad Voorschoten HOLLANDS GROENE HART GROEIT DICHT BS Leiden krijgt 't zwaar Middengroepen ontvluchten grote steden stad en sport De Lindehoeve trekt veel belangstelling Onderzoek geografismiet Visser: PAGINA 4 WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT Monsels maakt een van zijn zeven j Dat Eddie Monsels als hardloper en als zaal- voetballer geen gek figuur slaat, was reeds lang bekend, maar dat hij ook als vuurwerk fabrikant zijn mannetje staat, bleek gister avond in de Groenoordhal. Met een oorverdo vende zevenklapper legde hij de grondslag voor de 81 overwinning van B en T op Lug- dunum. Reeds bij rust had B en T door drie gave doelpunten van Monsels, waarvan vooral het tweede een juweeltje was, een 0—3 voor sprong. Na de hervatting zorgde Gé Dubbelde- man met een ludiek hakje voor 04, alvorens de Lugdunummers iets terug konden doen. Vervolgens werd de snelle Monsels door zijn ploeg makkers in staat gesteld, om nog vier doelpunten aan zijn totaal toe te voegen, zo dat B en T uiteindelijk met 8—1 zegevierde. ASC heeft weinig moeite gehad met een pover voor de dag komend Rijnsburgse Boys. Eerst stelde Wim Kramer Nieuwenburg in staat om 1—0 te laten aantekenen, waarna de eerste zelf na een mooie combinatie met Rik Hins via een harde knal voor 2—0 zorgde. Een fout je van Herman Roedee werd afgestraft door Piet Duivenvoorde: 2—1. Hierna liep ASC door een goal van Wim Nieuwenburg uit tot 3—1, waarna Jan v. d. Mey met een mooi schot de spanning terugbracht. Niet voor lang overigens, want de conditie ging een woordje meespreken en die bleek van ASC aanzienlijk beter te zijn, dan die van de Rijnsburgers. Eerst werd de geelzwarte verdediging openge- ritst door Bobbie Logger en Douwe Splinter, welke laatste het laatste tikje gaf, en hierna was het Wim Nieuwenburg, die zijn schot vaardigheid met nog drie doelpunten botvier de: eindstand 72. Uitslagen: le klasse: ASC—Rijnsburgse Boys 7—2, Lugdunum—B en T 1—8; 2e klasse A: Durisol—LISC 1—0, HanabRegenboog 2—4, Fortuna '71—SLF 5—3, VNATegelhandel 2— 2: 2e klasse B: GazelleDSSV 42, LFC VWS 1—1; 3e klasse A: SVLV—VNL 2—4; Oranje GroenHoutwarenhoek 103; 3e klasse B: Leidse Boys—UVS 7—1; 3e klasse C. VDON—ODO '72 10—1; 3e klasse D: VTL— LAF 14. Reserve le klasse: ASC 3— Katwijk 2 3—1, LDWS 2—ASC 2 3—2, 3—6, Fortuna'71 2—Unitas L 2 5—2, LISC 2— LFC 2 2—12, Stormvogels 3—Leiden 2 2—3. Res. 3B: Hanab 2—Durisol 2 0—5, Swift 3— VWS 2 1—5, Junioren A2: Fortuna '71—Lugdu num 2 9—4. „Litteris" brengt „Oscar" LEIDEN Koninklijke Toneel vereniging „Litteris Sacrum'' brengt a.s. vrijdag en zaterdag een voorstelling van het blijspel „Oscar' van Claude Magnier. Het is een boulevard-achtig spel in drie bedrijven. Het heeft geen enkele boodschap en zitj vol met alle mogelijke misver-! standen en gekke situaties. De| toeschouwer wordt uitgenodigd: een dag mee te leven met het! gezin Barnier. De voorstelling in Het Rijnlands Lyceum begint om 20.15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal. WD Lisse vergaderde in „De Beurs" Lisse - Met een propvolle zaal In „De Beurs" aan de Haven werd maandagavond een geanimeer de vergadering gehouden over de bestemmingsplannen die nu in Lisse ter visie liggen. De avond werd ingeleid door de heer G. J. de Vos, voorzitter van de VVD-raadsfractie, die een uiteenzetting gaf over het hoe en waarom van bestemmings plannen. Aan de hand van over-j zichtskaarten werd o.m. van ge dachten gewisseld over de ver keersproblemen in en om Lis- se,. Men bezag de landschappe lijke ontwikkelingen en er werd, uitgebreid ingegaan op de pro blematiek die samenhangt met; de uitbreiding van woon- en werkgelegenheid. ?5 Voorschoten - Sinds de opening van de boerderij „De Lindehoeve" op 15 september staat dit centrum bij de jeugd in een grote be langstelling. Het bestuur van de Stichting „De Lindehoeve" heeft inmiddels bericht ontvangen over de toekenning van rijkssubsi die. In dit verband kan de gemeenteraad spoedig een subsidiere geling in het kader van het jeugd- en jongerenwerk ter vaststel ling worden aangeboden. De bouw van een troep- en botenhuis aan de Rouwkooplaan voor de zeeverkennersgroep „Leif Ericson" is begonnen. Na jarenlan ge moeilijkheden omtrent de huisvesting zal deze groep eindelijk een definitief onderkomen hebben. Binnenkort kan een aanvang worden gemaakt met de noodzakelij ke restauratie van „De Kimshoeve". Door deze restauratie zal het mogelijk zijn dat een padvindersgroep, die thans nog onder dak vindt in het Koetshuis van huize Stadtwijck, ook in „De Kimshoeve" geplaatst kan worden. Helaas is het b. en w. onmogelijk door gebrek aan tijd en man kracht om de reeds vorig jaar toegezegde algemene jeugdveror dening aan te bieden. Er worden naar wegen en middelen ge zocht om deze verordening in 1974 aan de gemeenteraad voor te leggen. ii i i tsiiiiiiiiiiiiiiis R-j; liiiifiiiiii mm ilia i i Voorschoten - B. en W. van Voorschoten delen de gemeenteraad mede dat de voorbereidingen voor de opzet van een scholenprognose-nota inmiddels vergevorderd zijn. Naar verwachting zal deze nota binnenkort de gemeenteraad bereiken, zodat de behandeling hiervan begin 1974 kan plaats vinden. Uit het ruwe prognose-materiaal zijn reeds de vol gende conclusies te trekken: 1. het huidige aantal scholen is voor de nabije toekomst voldoende, waarbij wellicht een uitzondering gemaakt moet worden voor de wijk Noord-Hofland. 2. de scholen in Voorschoten zijn sterk geconcen treerd in en nabij het centrum 3. op het aanwezige scholenbestand met name ten aanzien van het kleuteronderwijs maken de nood voorzieningen een relatief groot deel uit. B. en W. delen de raad tevens mede, dat het be stuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Voor schoten een aanvraag heeft ingediend voor de bouw van een geïntegreerde kleuter- en basis school, bestemd voor de wijken Adegeest en Oranjekwartier, ter vervanging van de huidige noodvoorzieningen aan de Haydnlaan (Maria- school) en de Oude Adegeesterlaan. Destijds was deze school gepland in het noordwestelijk deel van de wijk Adegeest, nabij de wijk Noord-Hof land. Het bestuur van de Stichting Rudolf Steinerkleuter- scholen heeft het verzoek ingediend om de nodige medewerking voor een spoedige totstandkoming van een definitief schoolgebouw, bestaande uit twee speel-werklokalen, te realiseren aan de Piet Heinlaan. De benodigde urgentieverklaring is in middels aangevraagd. lOUIllllfiMinODQIIillllBUIliffiilOl Tnhaal- verboden in Wilsveen LEIDSCHENDAM Naar aanlei ding van het door Gedeputeerde Staten instellen van een inhaal- verbod voor de Markseweg, Wilsveen en Kostverlorenweg heeft burgemeester E. J. M. Kolfschoten in de gemeenteraad gezegd dat wordt overwogen in plaats van borden een gesloten witte streep aan te brengen. Een meer stringente ingreep die volgens de burgemeester ook wordt overwogen is in de spitsu ren een éénrichtingverkeer in te stellen. Tellingen zullen aanwij zen dat dit nodig is, de provin cie denkt dat op deze wegen we gens het sluipverkeer var. en naar Zoetermeer drastisch in grijpen nodig zal worden. Het in Stompwijk wonende raads lid Boer vreesde dan verplaat sing van het verkeer naar Stompwijk. Als het éénrichting verkeer van kracht zou worden zou dit volgens de burgemeester niet gelden voor de bewoners van deze straten. (Een oplos sing die niet alleen moeilijk te realiseren zal zijn maar boven dien tot gevaarlijke situaties aanleiding kan geven. Red.) LEIDEN - Langzamerhand begint er een beetje tekening te komen in de krachtsverhoudingen in de baskesball-eredivisie. Daarbij is de positie van B.S. Leiden redelijk goed tenoemen; de huidige vierde plaats, kan, gezien het af te werken programma, halverwege de eer ste helft van de competitie niet alleen behouden blijven, maar zelfs één of twee plaatsen hoger behoort tot de mogelijkheden. Daartoe moet natuurlijk wel van de in de lagere regionen vertoevende ploe gen gewonnen worden, zoals woensdagavond ASVU. De Amsterdamse studentenploeg komt dan naar de 5-meihal en zal zich niet kansloos achten, afgaande op de matige vertoning van het Leidse team afgelopen zaterdag tegen Harlem Cardinals. Dat min der geslaagde optreden van B.S. Leiden zal zich woensdag zeker niet herhalen. Het plotseling wegvallen van Har Stol, die zijn schor-i sing moet uitzitten èn het meespelen van een nieuwe man Heggiej Royals zijn nu gegevens, waar mee gewerkt is. De spelers zijn nu zo goed en zo kwaad als het kan hierop ingesteld; en er is hard aan gewerkt om in deze situatie toch een zo goed mo gelijke prestatie te leveren. In de verdediging weet Royals nu zijn taak en ook een Peter de Jong en een Wim Petrici weten wat te doen op de voor hen vreemde positie van Har Stol. Wat betreft Butch Webster is het zo goed als zeker dat, hij tegen ASVU nog niet van de patij is: waarschijnlijk mag hij zondag tegen Deltalloyd meespelen. Zonder Stol en Webster zal ASVU voor B.S. Leiden geen walk-over zijn; weliswaar vertrok topscorer Jos Timmer naar Donar. daar voor in de plaats kwamen Johan Kooring en good-old Wim Franke van Levi's over al is het meespelen van laatstgenoemde een grote vraag gezien de problemen tussen hem en aan de andere kant de overige spelers en coach. Bovendien heeft ASVU twee 'onbetaalde' Amerikanen in de ploeg ge haald: een snelle guard McNeely en de lange pur-sang-schutter Lar ry Jiggits. Met Heimig en van Staveren blijft ASVU voor elke ploeg een gevaarlijke outsider. De aanvang is 20.15 uur. N.B. Coach Rob de Wit, die. afgelopen zaterdag zich op zo'n ongelukkige manier verstapte, daarbij viel en zijn voet brak, zal zijn team toch, zij het in een rolstoel, coachen tegen ASVU. we inwoners kwam uit Den Haag, 9 pet. uit Leiden 7 pet. uit Amsterdam en 3.5 pet uit Rotterdam. De omvang van het forensisme in het middengebied is sinds 1960 aanzienlijk toegenomen. In 1971 werkte ruim 55 pet van de be roepsbevolking buiten de woon- gemeente. In 1960 was dat per centage nog 39 Absoluut nam! het aantal woonforensen toe van ruim 90.000 in 1960 tot 180.000 in1 1971. Nog enkele conclusies van het de zer dagen verschenen rapport: de zeer snelle groei van Alphen en Woerden en het begin van hield niet een vermindering in van de groei in de overige ge meenten van het open middenge bied-noord. De samenstellers concluderen dal de werkelijke ontwikkeling in het middengebied tot dusverre sterk afwijkt van de gekozen beleidsuitgangspunten. De groei van de kleine kernen heeft aan vankelijk vooral betrekking op de woongelegenheid en daarmee' de bevolking. Daardoor ontstaat een geweldige mobiliteit. De ho gere voorzieningen en de werk gelegenheid moeten ver buiten de woongemeenten worden ge-j; zocht. Enorme verkeersstromen zijn het gevolg. „Verwacht mag worden dat de suburbanisatie van het wonen evenals in heit randgebied het geval is, gevolgd zal worden door een suburbani satie van de bedrijvigheid", zo menen de medewerkers van hel Utrechtse Geografische Insti tuut. j, Groei beperken Zij doen tenslotte de aanbeveling de kernen in het open midden gebied aan een zeer beperkte et* binden met uitzondering van eeffc strikt gefaseerde groei te latei beperkt aantal centrum plaal sen. Aangezien het rangebietT van het middengebied al als verstedelijkt kan worden bt| schouwd, zou dit randgebied it( eerste instantie in aanmerking moeten komen voor de opvang van de verdere groei van woor^ en werkgelegenheid in het mid. dengebied. onderzoek naar het middenge bied van de Randstad, samen gesteld door het Geografisch In stituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het onderzoek is uit gevoerd met subsidie van de Rijksplanologische Dienst. Nog afgezien van het feit dat een gespreide verstedelijking in West-Nederland op zichzelf al ongewenst geacht moet worden, maken de kwalitatieve aspecten deze ontwikkeling nog veel zorg wekkender. In de grote steden blijven immers de sociaal-eco nomisch Zwakste groepen ach ter, aldus de samenstellers. „De binnensteden kwijnen en het ge vaar voor ghettovorming doemt levensgroot op. De dorpen drei gen homogene en monotome sub urbs te worden". Naast de veel te grote totale bevolkings groei in het middengebied is het vooral de groei van de kleine kernen die het open karakter van het middengebied steeds sterker aantast. Het feit, dat deze groei van de kleine kernen voortgaat en zelfs toeneemt on danks de grote uitbreiding van de woongelegenheid in de ge plande groeikernen als Alphen aan de Rijn en Zoetermeer, maakt het volgens het rapport twijfelachtig dat deze gespreide bevolkingsgroep met de nu ge bruikte beleidsmiddelen kan worden beheerst. Agrarisch De Tweede Nota voor de ruimte- lijke ordening in Nederland zegt over het open te houden mid dengebied, dat het zijn agra risch karakter moet behouden. Daarnaast heeft het een functie te vervullen bij de recreatie van de Randstadbewoners. De plaat sen die als groeikern aangewe zen zijn, mogen slechts een be scheiden bevolkingsgroei heb ben. Voor deze kernen wordt een jaarlijkse gemiddelde groei van 1 proc. verondersteld. Ten aanzien van de zogenaamde „kleine ring" (de stedenkrans: Leiden, Den Haag, Delft, Rot terdam, Gouda en Alphen) stelt de Tweede Nota, dat dit gebied in feite reeds is verstedelijkt. Het moet een functie vervullen voor het opvangen van de „overloop" van de Haagse ag glomeratie door middel van de uitgroei van Zoetermeer met ruim 100.000 inwoners. Alphen en Woerden Van de grotere centra in het open middengebied vertonen Woerden en Alphen een zeer snelle bevol kingstoename, die vooral in de jaren 1970 en 1971 ver uitgaat boven die van het open midden gebied (beide ongeveer de helft hoger). Over Alphen wordt nog gezegd dat de herkomst van de „vestigers" zeer gespreid was. Ruim 10 procent van deze nieu- i Het wijde polderlandschap bij Aarlanderveen, waar nog ruimte is. UTRECHT Na de welgestelden verlaten thans de middengroe pen de grote steden, veelal om zich te vestigen in een van de kleinere plaatsen op het omrin gende platteland. De besturen van deze zo In trek zijnde ge meenten laten dikwijls niets na om over een ruim aanbod van aantrekkelijke woningen voor deze groep te kunnen beschik ken. Het migratie-effect zal ver der voor een blijvende groei zorgen: een handvat om ook in de toekomst woningen te kun nen claimen. Het opengebied wordt ernstig aangetast." Dit ls een van de conclusies van een

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4