iTOEKOMSTIG WIJKCENTRUM S MERENWIJK TOEGELICHT t IN RAADSCOMMISSIES Verbeteringen in busdiensten tussen en Den Haag Grandioos spel van Leids elftal tegen Feyenoord stad w Recidivist moet gaan „brommen Wat u moet weten Suite 4 in Hot House Voldoende ruimte voor winkels? PAGINA 3 WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT DPFN8AAR VERVOER IN HET GEBIED OEN HAAG LEIDEN f Wethouder Ham opende Ton f LEIDEN Met ingang van 4 no vember zullen een aantal verbe teringen aangebracht worden In het openbaar vervoer tussen Lelden en Den Haag. Een eanfal .usdienstcn zullen aanmerkelijk /orden uitgebreid, terwijl een oename tot stand wordt ge bracht van het aantal bus- en treinaansluitingen. Ten behoeve van het woon-werkverkeer /.ui len een aantal nieuwe buslijnen geopend worden. De nieuwe lijnen zijn 45, 48 en 83. De laatste is een spi'.suur snol- dienst van Sassenheim over Oegstgeest naar Den Haag CS. Hij rijdt met een frequentie van 15 minuten van maandag tot en met vrijdag tussen 7.17 en 8.27 u. en van 17.18 en 18.26 uur. De nieuwe lijn biedt een gunstige overstapmogelijkheid op lijn 89 bij het Rijnzichtviaduct in Oegstgeest. Fietsers kunnen hier voortaan hun fiets kwijt in een overdekte stalling. De huidige lijn 45 (Wassenaar Voorschoten Leiden) wordt opgeheven. Daarvoor in de plaats komt er een lijn die voert langs het winkelcentrum Leidsenhage en het onlangs ge opende ziekenhuis St. Antonius- hove. De nieuwe lijn geeft een goede aansluiting op het NS-net bij station-Voorschoten/Wasse- Lijn 48 wordt aanzienlijk verlengd namelijk naar Lelden en Leider dorp. Tussen Leiden station en Leiderdorp (lijn 49) wordt tij- halfuurs-sneldienst met het St. Elisabethziekenhuls, Tevens is LEIDEN Een 38-jarige chauf feur uit Rijpwetering bleek een recidivist te zijn. Diverse keren was hij al door de Leidse kan tonrechter veroordeeld wegens het rijden met onverzekerde en in zeer slechte staat verkerende auto's. Het had hem reeds vele honderden guldens gekost. Onlangs werd de chauffeur voor de zoveelste keer aangehouden; op de Leidse Willem de Zwijger laan. Hij had met de auto. aie hij voor 300 gulden gekocht had, een snelheid ontwikkeld die vele kilometers boven het maximum lag. Bovendien bleek verdachte niet in het bezit te zijn van een kentekenbewijs en een verzeke ring. Daarbij kwam nog dat de auto zoveel gebreken vertoonde dat het onverantwoordelijk was er mee te rijden. Gezien ver- dachtes verkeerverleden eiste de officier boetes van 30,— (hoge snelheid), 50,— (kenteken), 100,— (verzekering) en 60,— (gebreken) subs. 24 dagen mede onvoorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. De rechter trok er in zijn vonnis 100 gulden af maar legde wel een onvoor waardelijke gevangenisstraf op van een week. Wegens te hard rijden werd een 22-jarige ambtenaar iiit Leid- schendam veroordeeld tot een boete van 150 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proef tijd van een jaar. Een 20-jarige scholier uit Leiden werd wegens te hard rijden met zijn motor veroordeeld tot een Doete van 130 gulden. r LEIDEN Onbekenden heb ben eergisteren een koetslan taarn weggenomen die be vestigd was aan de muur naast de voordeur van een pand aan de Telderskade. LEIDEN Eergistermiddag is een auto uit de bocht van de Oegstgeesterweg gevlo gen. Hierbij werden hees ters, een boom en de auto vernield. Het ongeluk ont stond doordat de automobi list, een 22-jarige Alphenaar, moest uitwijken voor een te genligger die te veel op de linker weghelft reed. De man verloor hierna de macht over het stuur. LEIDEN De PPR-Leiden houdt a.s. vrijdag weer een ledenvergadering op Rapen burg 100. Aanvang 20.00 uur. Voorlichting over defensie in Leidse KS LEIDEN Het team „defensie voorlichting" van het Kretief Sentrum organiseert a.s. don derdag een voorlichtingsavond in het gebouw aan de Bree- straat. De avond beginf om 20.00 uur. Gestart wordt met de vertoning van de film ,,Army", waarin de belangstellenden ruimschoots de gelegenheid krijgen kenn's te maken met de diverse aspecten van het diens.weigeren en dienstnemen. Er zal ingegaan worden op de activiteiten van de Vereniging Dienstweigeraars, De Vereniging Van Dienstplich tige Militairen en de Bond voor Dienstplichtigen. Voor hen die op 1 november niet aanwezig kunnen zijn, is er elke donder dag gelegenheid tot het krijgen van informatie in het Kreatief Sentruim. LEIDERDORP Aan de school voor Medische Praktijkassisten- ten van de LOI te Leiderdorp slaagden de volgende personen: Leden: A. v.d. B'ggelaar, G. Bonda, L. D. Buiter, H. Cohen Tervaert, C M. H. Daelmeijer, E. Esschoten, C. v. Heerden, L. M. Kins, M. uijpens, M. Linde man, C. F. Proost, H. Ten Sijt- hoof, J. Verhoeff, M. de Vries, C. v- Woerkom, J. Wijsman, M. de Zeeuw, Leiderdorp: M. Bu'st-Arissen, Y. L. Goedhart, M. Schemkes, P. Willems, .W M. Bauer-Jollens en E. Scholte uit Voorschoten, .J Beukers (Ledschendam), A. Emmerik (Ter Aar), A. Feenstra (Wasse naar), T. Haasnoot (Noord- wijk), M. Hamoen (Bodegra ven), C de Jong (Oegstgeest), R. Hoffnaar (Voorhout), H. Kastelein Bodegraven), M. Met- zelaar en A. Möhlmann (L sse). L. Rootert (Alphen a.d. Rijn), J. Visser (Ledschendam), L. Vlijmen—v. Duin (Valkenburg Z. H.), A. Vogels (Noordwijker- hout), A. Vreeburg (Zoeterwou- de), en M. v. Vugt uit 'Wasse naar. LEIDEN De wedstrijd LeidenFeyenoord lokte maar liefst een kleine 10.000 Leidenaars naar het LFC-terrein en Joop Riethoven en de heer Oudshoorn, organisatoren van deze wedstrijd, konden na afloop in hun handen wrij ven. Een slordige zeven mifie was er aan de strijkstok blijven hangen, zodat de wedstrijd ten bate van een school voor lichamelijk gehandicapte kinderen ronduit een succes te noemen was. Maar ook op andere fronten bleek het een geslaagde avond. Het Leids elftal bleek na melijk in staat om de profs niet redelijk, nee, zelfs uitste kend partij te kunenn bieden. De Rotterdammers die wel iswaar wat verzwakt aantraden Van Hanegem, Res- sel, De Jong en Rijsbergen waren geblesseerd moesten tot hun grote verbazing toezien hoe het Leidse team met soms weergaloos voetbal lang bijbleef. Sterker nog, aan het eind van de wedstrijd drongen de amateurtjes fel aan. Niet verwonderlijk, want de stand was toen 23 en het publiek, dat de amateurs luidkeels aanmoedigde, rook sensatie. Het zat er uiteindelijk niet in, maar de uitslag gaf de verhouding exact weer. En dat zegt genoeg over de vorm waarin de tegenstander momenteel verkeert. Natuurlijk was dit voor Feyen- dammers althans dat leek oord maar een trainingspartij- duidelijk zichtbaar een wran- tje; er stond immers niets op ge smaak in de mond toen ge- het spel. Toch kregen de Rotter. leidelijk aan duidelijk werd, dat dit Leidse elftal niet zomaar over zich heen wilde laten lo pen. Vervelend voor het image van de roemrijke club uit „Zuid" was dat de tegenstander geen afbraakvoetbal noch over. tredingen nodig had om hen in bedwang te houden. Integen deel: De Leidenaren speelden met élan en oogstten bewonde ring met dikwijls uitstekende combinaties en snelle tegensto ten, De keuzeheren konden te vreden zijn, want de combinatie NoordwijkRoodenburg, aange vuld met individueel sterke spe lers, klikte bijzonder goed. De Noordwijkers en Roodenburgers toonden aan in kampioenselftal- len te spelen (in tegenstelling tot hun respectievelijke clubs voetbalden zij w.-er als van ouds) en de „huurlingen" pas ten zich bij de combine gewel dig aan. Het was in de eerste helft voor Lagendijk en Pronk (uick Boys) even wennen, maar beiden vervolgden met een grandioze tweede opvoering. Leo Holl manifesteerde zich als in zijn beste dagen want juist hij was een constant gevaar voor Van Daele en Israel. Laatstgenoemde maakte zijn ren tree in het eerste team en vol gens de meester zelf verliep dat uitstekend. Hij doelde hierbij dan wel op zijn bijna genezen blessure, want qua voetbal liet Rinus nog weieens een steekje vallen. „Ik loop weer soepel en de pass gaat ook weer okay, al leen kom ik nog wat conditie te kort", was zijn commentaar. Trainer Wiel Coerver hoopte dat hij zijn stopper over drie weken weer in de achterste lijn kon opstellen, „Maar" zo zei hij, „Dan moeten zien geen compli caties voordoen". De oude vorm had Israel natuurliik nog lang niet, vooral niet op net punt van organiseren. Tussen hem en Van Daele ontstonden nogal eens misverstanden, die ondermeer tot twee tegendoelpunten leid den, Maar om terug te komen op de i keihard schot. Na vele missers (deze ging ook naastscoorde hij toch 1—3. wedstrijd. Vanaf het begin trok Feyenoord stevig in de aanval, waarbij het dikwijls op geraffineerde wijze met drie, vier man vanuit het middenveld de spits „inliepen". Kristensen hield dan handig de bal op, draaide onnavolgbaar om zijn opponenten heen en tikte dan voorbeeldig door, naar een van die „opkomers". Er leek geen houden aan, maar gelukkig voor de Leidenaren werd er bar slecht geschoten. Langzaam aan, gesteund door de vele ko- gels richting Churchilllaan, vond de ploeg van Piet Kante been het ritme en begon het el kaar rustig de bal toe te schui ven. De meeste spelers konden het af met een kotre gewennings periode, waarna zij zich ten vol le ontplooiden. Daar keek Feyenoord wel van op, want een amateurploegje met zoveel durf en technisch en tactisch in zicht had men niet verwacht. Van Kooperen en Pennenburg raakten geen enkele maal in pa niek, daarbij gesteund door de vleugelverdedigers Westgeest en Van Kesteren (zij hadden meer met het bijltje gehakt) en doel man Constant Smit begon met enkele goede reddingen aan een uitstekende avond. Op het mid denveld liep het nog niet hele maal en in de voorhoede moest men het aldus hebben van wat uitschieters, verdedigend dus perfect; aanvallend rog zonder overtuiging. Feyenoord eiste uiteraard voor het overgrote deel de bal voor zich op; individueel bleek men natuurlijk sterker, maar toch klopte er iets niet. De afwezig heid van organisator Van Hane gem bleek een groot gemis, want Boskamp en Schoenmaker bleven ver onder de maat. Na enkele gevaarlijke Feyenoord- aanvallen en enkele levensgrote missers, was het dan toch Wery, die in vrijstaande positie onhoudbaar inschoot, maar toen was er al bijna veertig minuten gespeeld! Het Leids elftal hield zich goed en hield óat zo tot aan de rust, Na de hervatting zag het er spoe dig donker uit. Jansen was ver dwenen, Nijssen was gekomen, het Leids elftal ongewijzigd en het tweede doelpunt er ai na 8 minuten. Even dreigde paniek, vooral toen Kristensen weer wonderbaarlijk knap soleerde, zie verder pag. 5 er een gemakkelijke oversiap- verbinding ontstaan tussen Lei derdorp, Leiden en Voorschoten en het winkelcentrum Leidsen hage (lijn 45). Bij do sneldienst Den Haag CS Liederdorp (lijn 49) wordt tij dens de spitsuren de frequentie opgevoerd tot een tien minuten dienst. In Voorschoten/Wasse naar is een goede aansluiting op het NS-net, Lijn 46 blijft nagc- voeg ongewijzigd. De nieuwe lijnvoering (48 en 45) brengt wel met zich mee dat er geen rechtstreekse verbinding Is tus sen Voorschoten en Wassenaar, maar de aansluitingen zijn goed. Lijn 43 (Den Haag HS Den Haag CS Wassenaar Oegstgeest—Leiden wordt door getrokken tot de Lange Mare. Tussen Leiden en Oegstgeest wordt een andere route gevolgd, waardoor de nieuwe univcrsi- teltswijk en Endegeest zullen worden opgenomen LEIDEN In Hot House zal a.s. vrijdag „Suite 4" optreden. De groep bestaat uit Wim Stolwijk (eiec'rlsche piano), Ronald Snij ders (fluit), Arnold Dooije- weerd (bas) en Max Bollemnn (drums). De muz-ek van „Suite 4" draagt duidelijke elementen van popin vloeden geschoeid op een klas sieke basis. Zij wordt gekend- merkt door speelse en subtiele Intriges. Het concert begint om 22.00 uur. Ombudsteam voor Leidse werkende vrouwen LEIDEN Als onderdeel van de Stichting Ombudsvrouw is on langs het ombudsteam „Wer kende vrouw" in Leiden gestart. Iedere maandagavond is het team te bereiken lusson 19.00 en 22.00 uur op telefoonnummer 21139. Brieven aan het ombuds team kunnen gestuurd worden aan: Postbus 106, Leiden. Het team is opgericht om aan werkende vrouwen adviezen te geven omtrent hun werksitua tie; om werkende vrouwen bij elkaar te brengen; om vrouwen voor hun eigen belangen en rechten te laten opkomen; om druk uit te oefenen op instanties die vrouwen van het kastje naar de muur sturen en om vol gend jaar een "zwartboek wer kende vrouw" samen te stellen. tan LEIDEN De leden van de raadscommissies stadsontwikkeling, 30 volkshuisvesting en openbare werken en van economische zaken hebben gisteravond in de raadzaal van het stadhuis vol interesse (en ook kritisch) geluisterd naar uiteenzettingen over het bouwplan voor het wijk- en winkelcentrum in de Merenwijk, een project dat ter hand is genomen door de Bouw- en Beleggingscorabinatie Mevo te Rotterdam. De toelichting werd gegeven door de Bulgaarse ar chitect ir. A. Ganev uit Capelle aan de IJssel. Mevo gaf begin fe bruari van dit jaar de architecten Ganev en Van der Pol (uit Heemstede) opdracht tot het ontwerpen van een winkelcentrum, wo ningen, kantoren en een garagebedrijf in het centrum van de Me renwijk. Daar in hetzelfde gebied volgens bestemmingsplan ook een wijkcentrum, sporthal en zwembad waren gepland, werd de archi tecten gevraagd terwille van de integratie een totaal plan voor het gebied te ontwerpen. komen. Men ziet het er wel van komen, dat terwille van de ex ploitatie men naar een kleiner programma toe zal moeten. De (terras)woningen zijn hoofdza kelijk bedoeld als tweekamer woningen voor bejaarden, vrij- ren zal zijn. Twee blokken wor den gebouwd als terraswonin gen, voorts is voorzien in een flatgebouw met vier en zes bouwlagen. Over de huurpriizen valt nog niets zinnigs te zeggen, aldus de architect. Het betreft een gebied van ca. 35 ha. Het programma van eisen behelst o.m. 7000 m2 aan win kels, 230 woningen, 7000 m2 aan kantoren, een garagebedrijf trum, een kindercrèche, biblio theek, een muziekschool en een gezondheidscentrum. De grote zaal kan ruimte bieden aan on geveer 250 personen. m2, een wijkcentrum De architecten menen, dat op dit 3600 m2. een sporthal (2000 ogenblik moeilijk te zetten valt welke realiseringskansen het ontwerp heeft, daar de realise ring van het wijkcentrum af hankelijk is van de subsidiëring die bovendien van uit de ver schillende departementen moet gezellen en alleenstaanden. De Bij de branchesamenstelling in m2) een zwembad en parkeer ruimte voor 400 auto's, De ar chitecten hebben gestreefd naar een zo groot mogelijke integra tie van de verschillende elemen ten; het centrum komt onmid dellijk tegen het grote wijkpark aan te liggen, waafdoor de rela tie park-centrum vergroot wordt. Het autoverkeer wil men zo veel mogelijk bij de ingangs- punten houden, teneinde kruisin gen van auto- en voetgangers verkeer te vermijden en ook om zo min mogelijk verkeer aan de parkkant toe te laten. Ook vindt geen grote concentratie van parkeerplaatsen plaats. De be reikbaarheid van het gebied per fiets wordt bevorderd en de wo ningen wil men situeren aan het park. In het overdekte winkelcentrum wordt in de uitgaande winkel straten het contact met buiten gehandhaafd door middel van lichtkoepels, lichtstroken e.d. deze wonin gen wil men ook als .ontmoe tingsplaats" zien. Bezwaren van commissieleden, dat deze plaatsen een luidruchtige concen tratie zouden zijn, wees ir. Ga nev van de hand, omdat hier veelal weinig sprake van kinde- het winkelcentrum wordt ge dacht aan: twee supermarkten (2000 m2), slagerij, chocolaterie en brood- en banketbakkerii, slijterij, groente- en fruitbedrijf, tabakszaak, delicatessenzaak, textiel- en kledingbedrijf, schoeisel, huishoudelijke artike len, woninginrichting en meube len, een postkantoortje, reisbu reau, bankinstelling, horecabe drijf, Chinees restaurant. Het gaat om ongeveer 40 winkels: „meer dan een wijkcentrum mag het niet wezen", aldus v houder Kret, die de bijeenkomst voorzat. Ir. Ganev zou het fijn vinden, als er in het centrum regelmatig een markt gehouden zou worden; ruimte daarvoor is er en de middenstandsbedrijven zouden van deze omstandigheid kunnen profiteren. Over de ge middelde vloeroppervlakte van de winkels van ca. 75 m2 1 VVD-er Langerak niet erg te spreken, hij achtte deze opper vlakte te gering om levensvat baar te zijn. Hoe dan ook, een indruk heeft men gisteravond wel kunnen krijgen van plan, dat in grote trekken een attractieve indruk heeft maakt. Over het vervolg zal nog wel het een en ander ge zegd moeten worden. modelwoning LEIDEN Wethouder Ham van Volkshuisvesting heeft gister middag een modelwoning van een complex van 138 eengezins woningen (In de sector woning wet) officieel geopend. Dit com plex is gelegen aan de Ketel meerlaan in de Merenwijk. De voorbereidingen tot deze bouw zijn uitgevoerd in nauwe samen werking tussen de Dienst Ge meentewerken Leiden, archltek- tenbureau Frans van Gillen (stedebouwkundige opzet), ar- chitektenbureau voor Industriële bouw Inbo BV (ontwerp van wo ningen), Dura woningbouw BV, de hoofdaannemer en woning bouwvereniging „Ons Doel", die de opdracht tot het bouwen van de woningen gaf. De bebou wingsdichtheid van het complex bedraag 47,5 woningen per ha. Volgens kontrakt dient de bouw in 275 werkdagen gereed te zijn. De huren zijn voorlopig vaslge- steld op 350,— per maand. Ge gadigden kunnen zich schrifte lijk wenden tot WBV „Ons Doel", Pioenhof 11, Leiden. Het wijkcentrum krijgt het ka- ger rakter van een groot multi-func- s tioneel dorpshuis, waarin ruimte 0 voor kerkelijke activiteiten is. ie evenals culturele ruimten voor Pre expositie, voor kunstenaars, handarbeid, een dienstencen- Deze maquette geeft enigszins een beeld van het ontwerp voor een w ijkcentrum, zoals de architecten Ganev en Van der Poll zich dit heb ben voorgesteld: boven ziet men het centrale wijkpark, waarmee het wijkcentrum-winkelcentrum een directe relatie heeft; midden- rechts twee blokken van terraswoningen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3