Grote tegenstellingen binnen loonoverleg Olie- en benzineverbruik moet sterk omlaag Kissinger gaat in Caïro spreken over vrede in M.-Oosten CcidócSouAcmt Minder en eieren suiker eten Regering roept op tot zuinigheid WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 JEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat het kiezen van een autoloze zondag een willekeurige keuze geweest is. De regering is ervan overtuigd, dat er anders alternatieve mogelijkhe den te vinden zijn. Maar er moest, aldus minister Lubbers in zijn brief (aan de Tweede Kamer over beper kingen van het olieverbruik, snel een keuze gemaakt worden. Alterna tieve mogelijkheden vragen meer overleg en studie. Hij sluit echter niet uit, dat andere maatregelen op korte termijn afgekondigd kunnen [worden. Zeker, wanneer een vrijwil lige bezuiniging van het olie (benzi ne)-verbruik te weinig besparingen /oplevert. let Tiu afgekondigde rijverbod wil het ge- jbruik van motorrijtuigen zondags van 00.00 'uur 's nachts tot 24.00 uur 's avonds verbie den. De Tweede Kamer zou vandaag pro beren deze tijden te verschsiven. Een aan tal uitzonderingen zal worden toegestaan onder meer voor het openbaar vervoer, de gezondheidszorg, het autogebruik door in validen, gebruik van taxi's en enkele vor men van beroepsvervoer. Ook autobussen die ten behoeve van sportwedstrijden rij den zullen zijn vrijgesteld. Bromfietsers zijn geheel van het zondagrijverbod uitge zonderd. Het ontheffingenbeleid wordt uitgevoerd door de provinciale afdelingen van de Rijksver keersinspectie. De aanvrager zal daarbij de noodzaak van de ontheffing en de moge lijkheid van het gebruik van openbaar ver voer moeten aantonen. Zondagverbod is ook van toepassing op pleziervaartuigen, die door een motor worden aangedreven en op pleziervliegtuigen. Ministers Lubbers wijst er in zijn nota aan de Tweede Kamer op dat het dringend noodzakelijk is het benzineverbruik te beperken door minder van de auto en meer van de fiets of brom fiets gebruik te maken. Ook de auto thuis rijden, d.w.z. niet harder dan 100 km/uen te laten staan en het openbaar vervoer te kiezen. Voorts kan het benzineverbruik worden verminderd door minder snel te rijden, d.w.z. niet harder dan 100 km/u en ook een effioienter gebruik van de auto te maken door deze door meer mensen te la ten benutten. De regering wacht ef in hoeverre de oproep tot vrijwillige medewerking om niet harder te rijden dan 100 km/u resultaten zal ople veren. Wat betreft het brandstofverbruik voor verwarmingsdoeleinden zijn aanmer kelijke bezuinigingen mogelijk door de ka mertemperatuur lager af te stellen, de gor dijnen te sluiten en niet onnodig bepaalde vertrekken te verwarmen. De oproep van de regering om zuinig ge bruik van olieprodukten te maken moet ook gelden voor gas en electriciteit. De op wekking van electriciteit vindt namelijk voor een deel plaats met behulp van aar- dolieprodukten. Een besparing in het gas verbruik voor verwarminhsdoeleinden is eveneens gewenst om daarmee zoveel mo gelijk capaciteit vrij te maken voor eleotri- sche centrales en grote industriële verbrui- - A. In Parijs is een vluchtkoker gedemonstreerd die binnen een uur duizend mensen kan bevrijden uit hun benarde positie in een brandend huis. de legerplaats Nunspeet is gisteren een borstbeeld onthuld van wylen generaal Winkelman. De ont- Iulling geschiedde door minister Vredeling van Defensie en de dochter van de heer Winkelman. De pgerplaats Nunspeet zal voortaan „Generaal Winkelman kazerne" heten. ADVIES VOEDINGSRAAD DEN HAAG De Voedings raad heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne een advies uitge bracht over de hoeveelheid en de aard der vetten in de voe ding van de bevolking. De meerderheid van de raad be veelt een voedingspatroon aan dat naar haar verwachting het aantal gevallen van atheroscle- rose (aderverkalking) en de complicaties daarvan gunstig zal beïnvloeden. De regering heeft zich over de aanbevelin gen nog geen oordeel kunnen vormen. In de praktijk komen de aan bevelingen op het volgende neer: beperking van suikerrij- ke voedingsmiddelen, van alco holische dranken en de veelal daarbij gebruikte snacks, al thans wanneer deze soorten voedingsmiddelen voorheen ge regeld werden gebruikt. Beperking van het gebruik van eieren tot gemiddeld twee h drie per persoon per week, matiging van het gebruik van lever, nier e.d. De bij voorkeur te kiezen voe- dingsvetten dienen relatief rijk te zijn aan meervoudig onver zadigde vetzuren. Op 't ogen blik zijn dit naast bepaalde (dieet)margarines en spijsoliën met een hoog gehalte aan li- nolzuur ook sommige halvari- nes, vet uit granen, vet uit sommige noten, vet van de meeste vissen en van sommige soorten gevogelte. De grote hoeveelheid linolzuur zal naar verwachting een relatief grote re behoefte aan vitamine e veroorzaken: dit kan worden opgevangen door ruim gebruik van volkorenbroodsoorten en bladgroenten. De meeste oliën met veel linolzuur zijn van na ture al vitamine-e-bronnen. Voldoende, doch niet overdre ven grote hoeveelheden vlees en vleeswaren dienen als dier lijke eiwitbronnen gehandhaafd te blijven, bij voorkeur in de vorm van mager vlees. Alle vissoorten en gevogelte zijn goede eiwitbronnen en bevat ten relatief slechts geringe hoeveelheden verzadigd vet. Melk, melkprodukten en kaas bevatten dat verzadigde vet wel, maar ook verscheidene belangrijke voedingsstoffen. Gebruik van halfvolle melk en magere melkprodukten en kaas wordt daarom aanbevo len. Consumentenbond: Nog steeds gevaarlijk speelgoed N HAAG - (ANP) Nog steeds i er gevaarlijk speelgoed op de fiarkt. Dat is de consumenten- iond gebleken na bezoeken aar peelgoedwinkels en speelgoed [delingen van warenhuizen. bond waarschuwt met n toor: - poppen en beesten met ïszittende ogen, - stapelringen aet.een torpedovormige dop, - j>eelgoed van hout waarvan het ppervlak splinters vertoont of taarvan de delen aan elkaar fespijkerd zijn, - rammelaars an hard plastic met kogeltjes [in, - fornuisjes met op sui- ïrklontjes lijkende esbit blok- >s ,- elektrisch speelgoed dat Onder transformator op het phtnet moet worden aaneeslo- ïn en - sDeelgoed met loodhou- pnde verf. - lalletfestival in het HOT 1 Haag Het HOT organiseert ui 13 t/m 18 november een llletfestival dat binnen één sek bekende balletgezelschap- ?n en nog weinig bekende Orkshop-balletgroepen uit bin- n- en buitenland zal brengen, it festival wordt geopend met Optreden van twee nieuwe Ne- rlandse workshop-balletgroe- 'n, t.w. het Wegtejater Am- ïrdam en het Penta Theater otterdam. Op 14 november Bedt het Tanz Forum Köln op, groep die hier reeds eerder te ïn was en die thans een nieuw ■ogramma brengt. Nieuwe bal- :ten breng ook het eerder in t HOT opgetreden Rotterdams Oncentrum, dat de voorselling n 15 november verzorgt. Het iderlands Dans Theater geeft ee voorstellingen, op 16 en 17 Vember. Op het programma tan „Moves" van Jerome Rob- 3 is en „Septet extra" van Hans ■n Manen, benevens Van Ma ns film „Ready Made", Ter Sluiting van het Balletfestival, ïedt op 18 november, voor het rst in ons land, de avant-gar- groep Strider uit Londen op. NEW YORK—TEL AVIF—CAIRO (Reuter—AP—UPI—DPA) Er is in verband met het Midden- Oosten een omvangrijke diplo matieke activiteit op gang geko men, waaruit te concluderen valt dat het alle partijen ernst is met het zoeken naar een be vredigende oplossing. De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Kissinger gaat volgen de week naar Cairo en mogelijk ook naar andere Arabische hoofdsteden, alvorens naar Pe king door te reizen. Premier Golda Meir van Israël komt donderdag in Washington aan voor besprekingen en in Wash ington zou vandaag Sadats speciale afgezant, Ismai Fahmi een gesprek hebben met Nixon nadat hij al enige conferenties met Kissinger heeft gehad. Naar verluidt stelt Fahmi zich zeer soepel op; in het algemeen krijgen waarnemers trouwens de indruk, dat de Arabische lan den beseffen dat zij concessies moeten doen en de staat Israël als een realiteit moeten erken nen. Ook van Israëlische zijde is gesproken over de noodzaak van het doen van concessies en het sluiten van compromissen, al is Israël niet bereid om zich zonder meer terug te trekken op de grenzen van voor 1967 of Je ruzalem prijs te geven. „Wij moeten verdedigbare grenzen hebben", aldus een woordvoer der. Het gesprek van Golda Meir zal waarschijnelijk wel gaan over de druk die de VS op Israël uit geoefend hebben het bestand te aanvaarden en toe te laten dat het ingesloten derde Egyptische leger bevoórraad wordt zonder dat Egypte zich wilde vastleg den op de uitwisseling van rijgsgevangenen. Dajan zei in et Israëlische parlement, dat een uitwisseling van gewonde krijgsgevangenen overeengeko men was, maar van Egyptische zijde is verklaard, dat Israël zich meer eerst van de westelij ke oever van het kanaal moest terugtrekken. Syrië blijft princi- pieel weigeren over wat dan ook met Israël te onderhande len. De Sovjet-Unie is bezig met zijn eigen vredespogingen. Het heeft de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie van Arafat uitgenodigd voor een internationale vredes conferentie voor het Midden- Oosten. huis in de omsingelde stad Suez t DEN HAAG De commissie uit de Stichting van de Arbeid die een centraal akkoord voor 1974 moet voorbereiden is op zulke fundamentele tegenstellingen gestoten dat zij het bestuur van de stichting heeft gevraagd zelf een aantal problemen op te ruimen. Het bestuur zal waarschijnlijk morgen reeds bijeenkomen. nu knopen moet doorhakken." Op slechts kleine onderdelen heeft men in de commissie vorderin gen gemaakt. Grote tegenstel lingen zijn er echter nog geble ven op 't gebied van de omvang ,Wij zijn een technische voorbe reidingscommissie", zo ver klaarde commissie-voorzitter Bavinck gisteren na de zoveel ste vergadering, „en nadat wij diepgaand over de voorstellen van vakcentrales en werkgeversder initiële loonsverhoging, de hadden gesproken, bleek over- wijze van prijscompensatie en eenstemming niet mogelijk. We een eventuele drempel in die gaan dit rapporteren aan onze compensatie. Ook de prijspara- opdrachtgevers, het bestuur van graaf in het akkoord stuit nog de Stichting van de Arbeid, die op moeilijkheden, al lijken deze minder groot. Leden van de commissie Bavick toonden zich gisteren na afloop van de vergadering weinig opti mistisch over het alsnog berei ken van resultaten. Velen zien eeD centraal akkoord met harde afspraken al niet meer zitten. De vakcentrales, die 2,5 procent contractverbetering vroegen en zelfs 3 procent als er in de prijscompensatie een „drempel" zou worden gelegd, wezen het aanbod van de werkgevers van de vorige week van 2 procent (niet te verhogen met een door hen begeerde „drempel" in de compensatie) resoluut af. De werkgevers schijnen gisteren 2,25 procent geboden te hebben, maar de vakcentrales vonden dit een onvoldoende tegemoetko ming. Levensgroot ligt er voorts nog het vraagstuk van de inko mensnivellering via de prijs compensatie, waaraan de vak beweging zwaar tilt en waaryan de werkgevers niet willen we ten. Een element van onzekerheid is gisteren binnengetreden door de oliecrisis. De boycot zal onge twijfeld haar invloed doen gel den op werkgelegenheid, bedrij vigheid en pril',ontwikkeling en het is maar de vraag, zo kan men horen verluiden, of het in- flatiebestrijdingsbeleid van deze regering een succesvolle periode tegemoet gaat. Koppelverkoop met verivacht resultaat POLITIEK EINDHOVEN LOOPT STORM tegen de benoeming van de socialist mr. Van der Lee tot burgemeester van de Philips-stad. Dit vinden we begrijpelijk inzoverre het op de democratie toegespitste kabinet-Den Uyl zich geen zier blijkt aan te trekken van het nog steeds sterk- afgetrokken inspraakregeltje dat bij benoemingen voor gemeenteraden en Provinciale Staten geldt. Bovendien staat nu wel vast, dat deze benoeming onderdeel vormt van een politieke deal, anders gezegd van koppelverkoop bij een reeks benoemingen op hoge gemeente- en provincieposten. In hoe verre daarbij ook nog de benoeming van een nieuwe minister op landbouw betrokken is, moet vandaag of morgen blijken. Zo'n koppelverkoop is politiek wel begrijpelijk, maar daarom niet minder afkeurenswaardig. Eén stap verder en we zitten in Neder land met je reinste handjeplak-methodiek. LOS VAN DEZE ASPECTEN is de Eindhovense benoeming nu ook weer niet zo onbegrijpelijk; na de voor de KVP noodlottige verkie zingsuitslagen der laatste jaren, lag voor de hand dat ook Limburg en Brabant moeten wennen aan het verschijnsel dat in het zuiden niet altijd politiek bij de christen-democratie aangesloten burgers op de hoogste posten benoemd zullen worden. Natuurlijk is dat vervelend, maar de schuld hiervan moet men niet in de eerste plaats bij een regering of minister, maar bij de kiezers zoeken. Waarschijnlijk zouden gemeenteraadsverkiezingen in Eind hoven nu al een andere samenstelling van de Raad opleveren dan de stemverhouding rond de motie tegen mr. Van der Lee nu heeft opgeleverd. Bovendien is deze burgemeester van Dordrecht nu ook weer niet zo n uitgesproken socialist dat zijn benoeming een uitdaging aan het adres van de Eindhovense gemeenschap mag heten. Als nu André van der Louw of om het in een andere hoek te zoeken mr. Van Mierlo daar benoemd was BOVENDIEN MOET DE KVP - zeker meer dan de ARP - duidelijker gaan beseffen dat ze niet zo royaal zit in geschikte kandidaten die zich onmiddellijk bereid verklaren om kandidaat te staan voor openbare functies waar de lusten niet altijd tegen de lasten opwe- De kwaliteit van de Kamerfracties beweegt zich amper weer in een opwaartse lijn; de vlucht naar het bedrijfsleven in haar hoogste ge lederen is zeer groot, wat niet alleen verklaard kan worden door de behoefte aan economisch meer aantrekkelijke werkomstandigheden. De moraal is in elk geval: bij komende verkiezingen is een frisse en krachtige aanpak van de christen-democratie noodzakelijk. Op zoek naar de' gaatjes? HEEFTmet haar regering- de Nederlandse burgerij de gevolgen van een Arabische olieboycot aanvankelijk luchtig opgenomen, mo menteel dringt de ernst van de situatie tot de gemeenschap door. In volle ernst? Dat is nog maar de vraag; wie afgaat op koffie- en borrelpraatjes moet wel de indruk krijgen, dat we met zijn allen weer bezig zijn de gaatjes te zoeken in de maatregelen welke de overheid in het algemeen belang probeert te treffen. Op langere termijn zal de overheid beslist niet met de auto-loze zon dag kunnen volstaan, als iedereen van maandag 00.01 uur tot zater dag 23.59 probeert de schade van 24 uur niet-rijden in te halen. Wat er in de andere 6 maal 24 uur beperkt wordt, zal beslissend zijn voor onze economische weerstand tegen een onrechtvaardige uitslui tingsmaatregel. Zelfs de „botte bijl" van Arie Groeneveld helpt in zo n situatie niet) we moeten het hebben van begrip en de overtuiging dat alleen na tionale solidariteit kan voorteomen, dat ongerief of tegenslag echte ellende gaat worden. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen w» luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-w warmtelront H hoge-drukgebied hewdkrig sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied «cqk regen onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een hogedrukgebied, dat van Engeland naar de Noordzee trok, deed boven onze omgeving de wind naar noord tot noordoost ruimen. Met deze stroming drong gisteren via de Duitse Bocht een zwak front ons land binnen' Dit ging vergezeld van veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Inmiddels breidde het hogedrukgebied zich sterk uit naar Noorwegen en Zweden, zodat boven deze lan den een nieuw gebied met hoge barometerstanden ontstond. Laatstgenoemd systeem, dat nu bepalend wordt voor de circula tie boven onze omgeving, koerst zuidwaarts en wordt morgen bo ven de Oostzee verwacht. Met iets toenemende winden, die rui men naar oost tot zuidoost, wordt dan langzamerhand wat drogere lucht naar ons land ge voerd, waarmee de kans op op klaringen toeneemt. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Droog weer met opklaringen en in de nacht plaatselijk mist. Wei nig verandering in temperatuur. Wersvooruitzichten in cijfers. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min. temp.: van 1-5 gr.; WEERRAPPORTEN Amsterdam geh. bew. Bill BnreVlona* Berlijn Loenrno Luxemburg Madrid Malaga iRlnnhnel Los Polniai geh. bew. geh. bew. iw. bew. Chileense communiste in Nederlandse ambassade SANTIAGO (AFP) G'ady« i.lu- In de Nederlandse ambassade be rin, voormalig secretaris gene raal van de communistische Jeugd- in Chili, heeft haar toe vlucht gezocht in de Nederland se ambassade in Santiago, vonden zich eveneens de voor malige communistische pari», mentariërs Julieta Campusaror Mireye Baltra en Orlando Mil- las.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13