Da jan grote winnaar in de strijd DOE-HET-ZELFMARKT GROEIT NAAR 1 MLD. Ervin opnieuw naar rechter Scherpe kritiek op benoemingen Meerderheid voor; dienstplicht op J 8-jarige leeftijd Roof vanuit PTT-tent WOENSDAG 31 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II kopstukken van Israël. Er gaan zelfs Ook vandaag is het ingesloten Egyptische derde leger bevoorraad. VN-soldaten Russische makelij steken hier het Suez-kanaal over naar de oostelijke oever om medicamenten over te brengen. TEL AVIV Wordt Mosje Dajan na de verkiezingen van 31 december de nieuwe premier van Israël? Het heeft er alle schijn van, want zijn toch al waardevaste populariteit is hier sinds de oorlog van Grote Verzoen dag enorm gestegen. Een week geleden zag het er an ders uit. De beschermeling van Golda „leeuwin van Juda" Meir, kreeg er toen de schuld van dat Israël niet slagvaardig genoeg had gereageerd op de Arabi sche aanval. Justitie-minister Shapiro dreigde zelfs met aftreden als Dajan zijn militaire biezen niet pakte. Maar het getij is met de kracht van een vloedgolf gekeerd. Shapiro is gisteren zelfs afgetreden en Mosje moet blijven net als Artis. Zestig procent van de Israëlische bevolking heeft gisteren tijdens een bevolkingsonderzoek zijn absolute vertrouwen uitge sproken in de defensie van het land; dat is de helft meer dan vorig jaar. De wonderen zijn de wereld nog niet uit sinds Mozes door de Rode Zee trok en sinds zijn verre nazaat genet-aal Yariv met het Suezkanaal hetzelfde in omgekeerde richting deed. Juda heeft zijn nieuwe leeuw gevonden. „Ik zie hem hier vaak, als er vergaderingen zijn," zegt de receptioniste van het sjieke Dan-hotel in Tel Aviv verlekkerd. „In burger stelt hii niks voor. Maar in gevechtspak waw. wat Roddel In deze sfeer zit het er dik in, dat de kop van Dajan het tegendeel gaat doen van vallen. Ook het feit dat hij na een tumultueus liefdesleven ten koste van zijn eerste vrouw nu sinds een half jaar een dege lijk tweede huwelijksleven leidt, speelt een rol in de roddelgemeente bij uitstek, die het kleine Israël met zijn drie miljoen inwoners nu eenmaal is. Toch zullen er. Wemneer het tellen van de letterlijke doden ge beurd is, in figuurlijke zin de nodige koppen sneuve len, zeker bij de Israëlische inlichtingendienst. Het land zal dan, niet meer gepreoccupeerd door het vege lijfsbehoud, publieke opheldering eisen over het echec dat er aanvankelijk voor de strijdkrachten dreigde. Er dient een zwart schaap gevonden te worden dat ver antwoordelijk kan heten voor het aanzienlijke verlies aan materieel en prestige, maar vooral aan mensenle vens, dat Israël ondanks zijn overwinning geleden heeft. En dat Is niet helemaal redelijk, want de schuld ligt ten dele bij Israël zelf. Natuurlijk is er de kwestie van het moderne moordtuig waarover de Arabieren opeens niet alleen bleken te beschikken, maar waar mee ze nog konden omgaan ook. Alle deskundigen hier in Tel Aviv zijn ervan overtuigd, dat aan de oor log grootscheepse militaire oefeningen in Egypte en Syrië moeten zijn vooraf gegaan, want met name het oversteken van het Suezkanaal via niet minder dan elf bruggen, is, logistiek gezien, een uiterst ingewikkelde operatie.en ook het doeltreffend schieten met Sam-ra- ketten vergt de nodige praktische ervaring. Deze oefe ningen zijn aan de snuffelneus van de Israëlische in lichtingendienst (eens de meest gevreesde ter wereld) ontgaan. Men weet tot op de dag van vandaag met schaamrode kaken niet eens waar ze in hemelsnaam plaats gevonden zouden kunnen hebben. Dat is uiter aard een ernstige blunder. een deskundige bij uitstek op het gebied van de Jood se volksziel. Hij zegt: „We hebben de afgelopen jaren te veel naar binnen gekeken en te weinig naar buiten. We waren midden ln een eenheidscrisis verzeild ge raakt. De jonge generatie begreep het doordrommen van de oude generatie over net neilig land van Israël niet. De bloeiende popcultuur had maling aan de star heid van het zionisme. Er ontstond druggebruik, de KoloïllsCrCIl criminaliteit nam toe. welvaart. Ons nationaal inkomen steeg bijna met het dubbele van wat in andere landen gebruikelijk is. Het ging ons voor de wind en we raakten vervreemd van het zionistische ideaal. We waren niet langer gedreven door de bezorgdheid dat 25 jaar Israël niet het einde betekende van de Joodse tragedie." Overmoedig Jaloers Maar de oorzaak ervan ligt waarschijnlijk ten dele bij het feit dat de waakzaamheid in heel Israël sinds de zesdaagne oorlog van 1967 massaal was verslapt. Overmoedig geworden door de snelle en gemakkelijke overwinning van toen, door de Barlev-linie ook die voor het eerst veilige grenzen beloofde te garanderen, door de steeds groeiende welvaart tenslotte, richtte het volk zijn aandacht meer en meer op zichzelf. Ik heb daarover gesproken met het 70-jarige oud-parle mentslid Eliezer Livney die grote bekendheid geniet als filosoof en auteur. Hij schreef onder meer „Israël en de crisis in de westerse samenleving", en geldt als Bovendien gingen de gevestigde Israëli's met jaloerse ogen opkijken tegen de bevoorrechte, steeds groeiende groep emigranten, vooral uit Rusland. Dat waren er afgelopen jaar 56.000. Ze krijgen voorrang op de uni versiteiten, ze krijgen voorrang bij de huisvesting een teer punt in een land dat nog steeds 12.000 wonin gen heeft waar meer dan vier personen op een enkele kamer moeten leven. Ze kosten de staat Israël per ge- van 150.000 pond aan reisgeld, scholing, infrastructuur en inpassing in de werkgelegenheid. Onder meer door deze factoren betaalt de Israëliër gemiddeld 23 pro cent belasting over zijn inkomen. Dat gaf scheve ogen ontevredenheid. Anderzijds kwam er dank zij die zelfde emigranten (38 procent ervan zijn academici) Zo verklaart een wijs, ervaren man als Eliezer Livney de nalatigheid waaraan Israël in deze vierde oorlog sinds zijn bestaan de zware verliezen te wijten heeft. Uit persoonlijke waarneming zou ik er nog een prak tisch feit aan willen toevoegen. Israël is de in 1967 be zette gebieden gaan koloniseren. Daarmede vergrootte het onnodig de haat van de Arabieren en dus hun vechtlust. Bovendien moest Israël om te kunnen kolo niseren, de bezette gebieden voorzien van een infra structuur. Er kwamen wegen waar nooit wegen waren geweest. Er kwam water waar nooit water had ge vloeid. Er kwam electriciteit waar niemand van elek triciteit had gehoord. Het was ook dank zij deze, ob een presenteerblad aangeboden faciliteiten, dat de vij and met name op de hoogvlakte van Golan rijt» aanvankelijke, spectaculaire successen kon boeken. Niet voor niets roept heel Israël: „Dit is een oorlóg waaruit we lessen moeten trekken." mxm jDEN HAAG - Minister de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) I heeft gisteren in de Tweede Ka- i mer scherpe kritiek te verduren gekregen op het benoemingsbe- leid van het kabinet. Bij de be- j handeling van de begroting van binnenlandse zaken grepen eni ge kamerleden de kans aan om I grote vraagtekens bij dat benoe? mingsbeleid te plaatsen. "Vol- strekt onjuist", noemde de KVP de benoeming van de socialist Van der Lee tot burgemeester van Eindhoven. Ook de benoe ming van prof. Van der Grinten tot commissaris der koningin in Noord-Brabant ondervond in de Tweede Kamer kritiek. In navolging van fractievoorzitter 1 Andriessen zei Fievez (KVP) de verontwaardiging over de noeming van een socialist tot burgemeester van Eindhoven te delen. De kwaliteiten van mr. Van der Lee staan hier buiten; onjuist is de wijze waarop die I benoeming tot stand is geko- Opmerkelijk was de scherpe kri tiek van mevrouw mr. Goud- I smit (D'66). Zij wees erop dat de benoeming van prof. Van der Grinten „een donderslag bij hel dere hemel" is. Prof. Van der Grinten is als commissaris van de koningin in Brabant zo maar 1 uit de lucht komen vallen. De inspraak van de gemeenteraad t van Eindhoven is een „wassen neus" gebleken. Het is helemaal niet nieuw, dat bij de benoe ming de partijpolitiek over heerst, maar het is wel jammer dat dit kabinet op de oude voet is voortgegaan, zei mr. Goud smit. I- Verhoogd cursusgeld ongedaan gemaakt 1LKMAAR (ANP) Minister van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft de ver hoging van de cursusgelden voor de avondopleidingen voor N-akten ongedaan gemaakt. De verhoogde tarieven voor de las- i cursussen heeft hij verminderd let tarief voor de N-akten was ge- komen van 120 op 250 per 'jaar, wat nu ongedaan is ge maakt. Het tarief voor de las cursus kwam van 30 cent op 1 gulden per les en zal nu 50 cent gaan bedragen. 'P: roces tegen mensen smokkel w j&RLIJN (AFP) - In Oost-Ber- [lijn is gisteren een proces be gonnen tegen drie Westberlij- ners die er van worden beschul digd illegaal Oostduitsers naar het Westen te hebben vervoerd. i C beklaagden zouden er grot* ;eldbedragen mee hebber, vpr- 'iend. Zij zouden bij hun men sensmokkel een ingenieus sy steem gebruikt hebben dat rte letectors die de Oostduitse grenspolitie gebruikt uitscha kelt. Het proces zal waarschijn lijk een week duren, het vonnis 'wordt niet voor maandag ver wacht. Beklaagden kunnen van vier tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld worden. Streekvervoer met geraamd tekort van 117 miljoen Utrecht (ANP) - Het economisch bureau voor het weg- en water vervoer raamt het tekort in het streekvervoer voor 1974 116,9 miljoen. Het bureau heeft in opdracht van de KNVTO een rapport opgesteld. Het rapport Is inmiddels toege zonden aan minister Westerterp en aan de vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat in Tweede en Eerste Kamer. Als rijksbijdrage voor het streek vervoer is op de begroting van Verkeer en Waterstaat een be drag van 113,2 miljoen uitge trokken. Het bureau is bij zijn berekening uitgegaan van een loonkosten stijging van 10 pet. Als dit per centage oploopt tot 13, stijgt het geschatte tekort tot 121,4 mil joen. Het EBW verwacht dat het aantal reizigers volgend jaar ten op zichte van 1973 met 2,7 pet zal teruglopen en dat de gemiddel de opbrengst per reiziger in 1974 zal stijgen met 6 pet. Uit de cijfers voor de jaren tot en met 1977 blijkt dat het bureau het tekort voor 1975 op 134,7 miljoen raamt en dat voor 1976 en 1977 op respectievelijk 153 en 168,2 miljoen. Andere bestemming Pacht hotel ..De Grebbe één gulden RHENEN (ANP) - Het uit 1396 stammende hotel "De Grebbe" aan de voet van de Grebbeberg in Rhenen, dat met ingang van 1 november a.s. wordt gesloten omdat de pachter aan de eige naar mr. J. Deen te Rhenen geen 10.000 per jaar meer pacht wilde betalen heeft een andere bestemming gekregen. Het pand is per 1 november voor 10 jaar verhuurd aan de stich ting mens en kind, die zich on der meer ten doel stelt jeugdige vrouwen met jonge kinderen op te nemen en deze kinderen op te vangen als de moeders gaan werken. In tegenstelling tot de aanzienlijk hogere pacht die in eerste instantie van de hotelei genaar werd gevraagd, is de huur door de eigenaar thans vastgesteld op slechts één 'gul den per jaar. Mr. Deen ver klaarde uit menslievende over wegingen tot deze huurverlaglng te hebben besloten. hangbrug over de Bosporus is gisteren het voetgangersverkeer opge- ISTANBOEL Drie uur nu de openstelling van de niei schort nadat onvoorziene trillingen waren opgetreden. De trillingen deden zich voor toen de massa nieuwsgierigen niet o p de voetpaden bleef maar zich op het wegdek begaf. Voetgangers zullen nu pas op de nieuwe brrug worden toegelaten wanneer de afbouw over anderhalve maand voltooid is. Van een onzer verslaggevers derschrljft dc conclusie van 4® commlssle-RIJckevorsei. DEN HAAG Een grote meer- dcrheld van het Nederlandse Tegenstanders van het vervroegen volk Is voor het Invoeren dienstplicht voor 18-jarlgcn. Tot deze grote meerderheid behoren ook dc dlrekt betrokkenen: aan staande dlenstplichtingen en af zwaaiers. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het Nlpo in opdracht van staatssecretaris Mommersteeg van Defensie ge- van de dienstplichtige leeftijd zijn vooral studenten, die uitstel van eerste oefening gekregen hebben. Van de afgezwaaide dienstplichtigen Is 78 procent voor de vervroegde leeftijd, van de aanstaande dienstplichtigen (wel gekeurd) vindt men 65 pro cent tot de voorstanders. DEN HAAG (ANP) - De om vang van de bestedingen in de doe-het-zeif markt maakt deze tot een der snelst groeiende van ons land. Dit valt op te maken uit het feit, dat de totale detail handelsomzet, die in 1961 nog maar circa 100 miljoen beliep, in 10 jaar tijd verachtvoudigd is. De verwachting is dat de omzet dit jaar verder zal toenemen tot rond 1 miljard. Dit meldt het Amsterdamse bureau Ecoplan. „In'1971 beliepen de consumptieve bestedingen aan doe-het-zelf ar tikelen voor de man (hout, verf, behang, ijzerwaren en gereed schappen, vloerbedekking, lijm en kit e.d.) circa 800 milioen. Verdeeld over de belangrijkste artikelgroepen waren die beste dingen als volgt verdeeld: hout en houtwaren 125 miljoen, verf en verfartikelen 140 miljoen, ijzerwaren en gereedschappen 205 miljoen, vloerbedekking 150 miljoen, behang 112 mil joen, lijm en kit 21 miljoen en diversen 50 miljoen. Voor de komende jaren schat men de jaarlijkse stijging op 10 pet. doe-het-zelf-artikelen Het op de Nederlandse markt ver- gegeven, doet zich ook voor op het gebied van behang. Deze groei is des te opmerkelijker, omdat de muurverven een ster ke groei vertoonden en een zeer groot aantal nieuwe wandbekle- dingsprodukten op de markt is gekomen .Overigens valt er een verschuiving naar duurdere be- hangsoorten waar te nemen, vooral bij de import. handelde hout is in hoofdzaak Van dc totale verkopen v,„ |j2er. Koningin Jordanië in verwachting AMMAN (Reuter) Koningin Alia van Jordanië, vrouw van koning Hoessein, verwacht ln mei van het volgend jaar haar eerste kind, zo heeft het hof in Amman bekendgemaakt. Hoessein en Alia trouwden op 24 december van het vorig jaar, vlak nadat de koning zich had laten sche den van zijn Engelse vrouw, prinses Moena (Toni Gardiner). afkomstig van import, 1972 een waarde had van bijna 1 miljard gulden. Hierbij was voor 526 miljoen aan naald hout. De invoer van naaldhout beliep vorig jaar 54 procent van de totale houtimport, terwijl die in 1971 nog 60 procent bedroeg. Deze daling is vooral toe te schrijven aan de toenemende belangstelling voor, en de con currentiedruk van het hardhout, waarvan de importen zich in voortdurend stijgende lijn be vinden Volgens Ecoplan hebben de Nederlandse houtkoperiien de veranderingen op de hout markt echter onvoldoende on derkend en, op een enkele gun stige uitzondering na, de pnor- me mogelijkheden die de doe- het-zelf markt biedt nog maar nauwelijks benut. De verfindustrie boekte in 1972 een omzet, inclusief export, van 530 miljoen (fabrieksprijzen) tegen 505 miljoen in 1971. Het aandeel daarvan voor de doe- het-zelf markt is voor verleden jaar berekend op 21,3 procent. De expansieve groei die de gehele doe-het-zelf markt te zien heeft waren en gereedschappen 1971 van naar schatting ƒ205 miljoen, is het merendeel te vinden in de hoek van gereed schappen met een aandeel van 150 miljoen en dan nog voor namelijk betrekking hebbende op elektrische gereedschappen, waaraan alleen al 110 miljoen gulden werd uitgegeven. Rekening spaarloon bij RPS AMSTERDAM (ANP) - In ver band met de mogelijke effectue ring van de spaarloonregeling heeft de Rijkspostspaarbank een nieuw type rekening ingesteld. De nieuwe rekening, waarop door de werkgever ingehouden of toegekende bedragen van op grond van een spaarloonreke ning kunnen worden ingelegd, krijgt de naam van „Spaarloon rekening" en geeft een rente van 6,5 procent, aldus de RPS. KOPENHAGEN (AP) Tegen de tijd dat de winkels gingen sluiten kwam er voor een wijn handel ln Kopenhagen vorige week een vrachtwagen aangere den en daaruit stapten enkele lieden die op het trottoir ervoor een werktent van de Kopcn- haagse PTT gingen opzetten. Om die tent heen werden paal tjes geplaatst waarop bordjes stonden waarop het publiek werd gevraagd, ln verband met werkzaamheden, even om te lo pen omdat er gerepareerd werd. Toen het donker werd, werden er rode waarschuwlngsllchtjes geplaatst en geen mens die er kwaad van dacht. Zaterdagavond laat waarschuw den buren de politie dat er in de buurt van do wijnhandel „ge heimzinnige geluiden" werden gehoord. „De buren dachten dat die geluiden onder een kruide nierszaak va..daan kwamen en daar hebben we alles geïnspec teerd, maar er was niets aan -de hand." Enige uren later reed de vrachtwagen die er nog steeds was blijven staan, weg, maar de tent werd niet afgetakeld en stond er maandagmorgen nog. Die ochtend was nog vrij nieuw toen de wijnhandelaar de politie moest opbellen om te melden dat dieven in zijn kelder huis hadden gehouden. Er was voor (omgerekend) aan 10.000 dollar wijn en cognac verdwenen, en het beste wat er in huls was. „Ze hebben het goedkopere spul laten staan," aldus de gedupeer de. De politie zei naderhand dat tent, borden en lampen alle van de PTT waren „geleend" nog voor dat iemand daar iets had ge merkt. krijgsmacht, zoals in de Grond wet als volgt omschreven is: „alle Nederlanders. daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der on afhankelijkheid van het Rijk on tot verdediging van zijn grond gebied." Studenten, die inmiddels uitstel van dienstplicht gekregen helj- ben, zijn In meerderheid 05 procent voor afschaffing van de dienstplicht. Her login van Windsor niet uitgenodigd bij huwelijk prinses Anne LONDEN (AFP) - Dc hertogin- weduwe van Windsor Is niet uit genodigd voor het huwelijk van prinses Anne van Engeland met kapitein Mark Phillips, zo heeft Buckingham Palace bekendge maakt. Hoewel het niet met zoveel woor den werd gezegd, neemt men in Londen aan, dat de weduwe van de om harentwil afgetreden ko ning Eduard de achtste, om leeftljds- en gezondheidsredenen toch niet naar Londen zou heb ben kunnen komen. De hertogin van Windsor heeft Anne voorts maar één keer vluchtig gezien, en wel in mei 1972 op de begrafenis van de hertog. Een andere overweging van Buc kingham Palace kan zijn ge weest het feit dat de hertogin van Windsor voor ze met Edu ard trouwde tweemaal ge scheiden was. Zo blijkt dc graaf van Harewood, volle neef van koningin Elizabeth, ook niet voor de bruiloft van 14 november uit genodigd te zijn. Ook hij is een gescheiden en hertrouwde man. WASHINGTON, (Rtr/UPI) De vaardingen van de president Senaatscommissie voor de affai- dwingend voor te schrijven. Watergate heeft besloten op- Deze maatregelen zullen vandaag het Congres. de affaire onderzoekt. Sirica zelf vergaderde gisteren De juridische commissie van het nieuw naar de rechter te gaan om toegang te krijgen tot Nixons op de band opgenomen geheime gesprekken over de Watergate-affaire. Commissie voorzitter Sam Ervin verklaar de gisteren dat de commissie wettelijke maatregelen zal voor stellen, die de federale recht banken zouden toestaan dag- in de vorm van een wetsont werp worden ingediend en kun nen binnen twee dagen worden aangenomen, aldus Ervin. Rechter John Sirica had zich op 17 oktober niet bevoegd ver klaard om Nixon te dwingen de bandjes af te staan, omdat die jurisdictie alleen verkregen kon worden via wetgeving vanuit met advocaten van Nixon en ex-aanklager Cox over de proce dure voor de ontvangst van de presidentiële bandopnamen, die Nixon sinds vorige week ineens wil afstaan. Het gaat om negen tapes waaruit Sirica kan vast stellen of bepaalde stukken rele vant zijn voor het onderzoek en overgedragen zouden moeten worden aan de Grand Jury die Afgevaardigden heeft haar voorzitter uitgebreide be voegdheden gegeven om getui gen en documenten onder straf bedreiging op te vorderen voor het onderzoek naar de vraag of de president in staat van be schuldiging moet worden ge steld. 111 leden van het Huis Rebben om het onderzoek ge vraagd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11