RAAD KEURT VOORSTEL TOT BOUW VAN WONINGEN IN „DE GOGH" GOED Allerheiligen oorzaak van hoge bloemenprijs Chr. Vrouwenbond nam woningnood onder loep Boskoop gaat in 1974 3 milj. meer uitgeven rijn- en veenstreek MARKTEN Bezwaren tegen de hoge huren „Advendo" demonstreert PAGINA 6 DINSDAG 30 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Viscollege HSV viste in de Ringviwrt te Sas- senheim. De vangst was ma tig. Uitslagen: 1. A. Does burg: 2200 gram, 21 stuks; 2. P. Wondergem2000, 23; 3 Laterveer: 150, 20 (groot- laterveer sr.: 1810, 16; 4. K. laterveer: 150, 20 (groot stoe voorn) en 5. G. Bontje: 1320, 11 (grootste blei). ZOETERWOUDE De deke nale raad, welke op toer beurt in een van de paro chies van het dekenaat Zoe- terwoude bijeenkomt, komt morgenavond bijeen in het zaaltje van de Christus Die- naarkerk. De vergadering is openbaar. Waarde buit inbraken 41 mille Twee auto's tier waarde van 34.600 gulden zijn het afgelopen week end gestolen uit een garage aan de Houtweg in Den Hag. Het is de pollit eoribekend hoe men de garage is binnengekomen. Uit het dashboardkastje van een geparkeerde au:o :n de Haagse Torens:raat is zondag 4200 gul den gestolen. Een schtderij, 26 pakken koffie en een standaard ter waarde van 2600 guiden zijn vorige Week gestolen uit een fabriek aan de Trekweg. Naaldwijk In een flink bezochte vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Noordwijk aan Zee. die geleid werd door presidente mevr. Van Tilburg- Van der Niet, sprak de heer Koek uit Leidschendam over de woningnood. Uit zijn betoog bleek, dat vooral in de grote steden nog een schrijnend tekort bestaat aan betaalbare hui zen voor de minder draagkrachtigen. Alleen mensen met grote inkomens zien nog wel kans een huis te kopen'. De heer Koek ging in op verschillende aspecten van det woningprobleem en besprak ook het ver schijnsel van de leegstaande huizencomplexen in verschillende plaatsen. Voor de grootste groep woningzoekenden blijken de huren van deze hui zen te hoog. Voorts kan worden vastgesteld, dat de meeste mensen de voorkeur geven aan eenge zinswoningen boven de flats. Op deze belangrijke causerie volgde een discussie, waarbij op verschillende punten werd inge gaan en daarbij rees ook de vraag of het niet zinvol zou zijn tan een commissie ynn vrouwen inspraak te geven over de inrichting van nieuw te bouwen volkswoningen. De volgende vergadering is vastgesteld op 22 no vember a.s. Mevr. Van der Laan zal dan spreken over „Euthanasie." Weinig animo vrijwillige brandweer LEIDSCHENDAM In antwoord op een vraag bij de schriftelijke beschouwingen over de gemeen tebegroting 1974 hebben b. en w. geantwoord, dat uit gesprek ken, die de brandweercomman dant met jonge mensen heeft ge had, steeds gebleken is dat niet veel belangstelling bestaat voor brandweeractiviteiten. Nadat gebleken was, dat bij op roepen in kranten en vereni gingsbladen geen enkele reactie werd ontvangen, is onder de be kendenkring van korpsleden een actie gevoerd, waarbij in 1968 en 1969 11 nieuwe leden werden geworven. De laatste jaren werd dezelfde methode toegepast, waarbij de resultaten echter steeds minder werden. In 1971 werden drie man aangeworven, die echter alle drie medisch werden afge keurd. In 1972-1973 kwamen er vier man bij, één is echter wegens ver huizing al weer vertrokken, een ander vertrekt waarschijnlijk binnenkort. Volgens burgemeester en wethou ders geeft men als reden op geen tijd te hebben in verband met hobby of studie, veel vrije tijd buiten de gemeente door te brengen, liever te kijken hoe de brandweer werkt dan daaraan zelf deel te nemen en tenslotte weten sommige jongeren van mensen die bij de brandweer werken ,,wat het is". Leidschendam koopt (school) grond terug LEIDSCHENDAM - Burgemeester en wethouders hebben de raad meegedeeld dat zij van plan zijn de grond die bestemd was voor de bouw van een techni sche lagere school aan de Veur- se Achterweg van de Stichting Katholieke Technische School Pius XII terug te kopen. De plannen van de stichting gaan zoals eerder meegedeeld niet door. Het is nog niet bekend waarvoor de grond nu zal worden be stemd. In het bestemmingsplan „Prinsenhof" is bebouwing, voor bijzondere doeleinden aan gegeven, kerk-, school-, wijk- en verenigingsgebouwen of iets dergelijks. Winkeliers Leidschendam willen twee koopavonden* LEIDSCHENDAM Evenals In de andere gemeenten van de Haagse agglomeratie zullen ook de winkels in Leidschendam op de woensdagen 28 november en 19 december 's avonds tot 9 uur geopend mogen zijn. Een verzoek daartoe van de On dernemers Vereniging Leidsen- hage, dat de instemming heeft van de Leidschendamse Onder nemers Vereniging. Het Dam- centrum en de Stompwijkse winkeliersvereniging .,De Dorpsketting", komt maandag a.s. in de raad. De winkels zullen dan op de za terdagavonden 1 en 22 decem ber gesloten zijn. Geen kerkhof in Zijlwatering? Wassenaar - In een toelichting op de begroting van de dienst Ge meentewerken delen burgemees ters en wethouders van Wasse naar mede, dat zij van de kerk besturen in de gemeente gege vens hebben ontvangen waaruit blijkt, dat de bestaande be graafplaatsen voorshands nog ruimte voor begravingen bie den. Mede in aanmerking genomen, dat het aantal crematies stijgt, vragen burgemeester en wet houders zich af, of de begraaf plaats, die in het z.g. recreatie plan Zijl watering was geprojec teerd, niet te ruim is opgezet. Indien volstaan kan worden met een kleinere begraafplaats zou deze niet meer geprojecteerd behoeven te worden in ..Zijlwa tering" doch wellicht elders in de gemeente. Daardoor zou in het recreatieplan Zijlwatering meer grond beschikbaar kunnen komen voor sport- en recreatie doeleinden. Een en ander heeft het college aanleiding gegeven Kinderboekenweek in Alkeniade-Oost ROELOFARENDSVEEN - In hel Dorpshuis De Alkeburcht wordt morgenmiddag een voorleesmid- dag georganiseerd door de bi bliotheek Alkemade-Oost. Dit in het kader van de kinder boekenweek. Voor de jongere schoolkinderen van 6 tot 8 lezen de leidsters van de bibliotheek voor van 15.00 tot 16.00 uur. De oudere jeugd van 9—11 en 12 tot 15 jaar kunnen met elkaar wed ijveren in voorlezen van 15.00 tot 16.30 uur. Na afloop zullen daar prijzen voor worden uitge reikt. Tot 11 november kunnen de kinderen tenslotte nog hun tekeningen inleveren. Ter Aar De R.K. Gymnastiekvereniging „Advendo" heeft afgelfr pen weekend haar 15-jarig bestaan gevierd met demonstraties in de gymzaal van de R.K. basisschool in LangSraar. Behalve de grote publieke belangstelling waren de voorzitter van de Sportraad Ter Aar, de heer A. Groeneveld en voorzitter Th. Otto van Altior er eveneens getuigen van hoe de kleuters op spontane wijze diverse sprookjes uitbeeldden. Ook de andere leeftijdsgroepen gaven blijk van hun vaardigheden. Tijdens wedstrijden, die gehouden werden in de Sportzaal „Over- bosch" te Den Haag heeft „Advendo" met 114 punten een tweede prijs gewonnen waarvoor zij als enige een ploeg in de groep 12-15- jarigen voor dit onderdeel had afgevaardigd. ALKEMADE De raad van Alkemade heeft het plan tot het bouwen van 23 woningwetwoningen in het bestemmingsplan „De Gogh" aan genomen. Met name de heer Van Duijkeren had nogal wat bezwa ren tegen de hoge huurprijs van 298,25 per maand. Hij hield een pleidooi voor zogenaamde kasko-woningen, waarin de uitvoering van het binnenwerk door de eigenaar wordt verricht. Ook de heer G. J. van der Poel propageerde het eigen woningbezit. .Vervolgens kwam op de gisteravond gehouden raadsvergadering de behandeling van de gemeentebegroting aan de orde. Uitvoerig ging burgemeester Smolders in op de woningbouwproblemen en waarom tot 1980 geen woningen gebouwd worden in Kaag en Nieuwe Wete ring. Zo spoedig mogelijk zal een aanvang gemaakt worden met het bouw rijp maken en de uitgifte van gronden voor het industrieterrein. Voor het geven van een betere bestemming aan de landbouwgron den zeggen B en W gaarne een suggestie hieromtrent te willen overnemen. „Arti" gaat actie voeren TER AAR De R.K. Afuziekve*-- eniging „Arti et Religioni", die in 1975 haar 55 jarig bestaan hoopt te vieren en een groeiend en bloeiend bestaan leidt, gaat een grote actie voeren om 30.000.— bijeen te brengen voor de aanschaf 'van nie»we uniformen i.v.m. de jeugdige aanwinst en t.b.v. de vernieu wing en aanvulling van het in strumentarium. Een van haar eerste activiteiten, aldus voorzitter Gijs van Lam meren, zal een echte goederen veiling zijn, met notaris en af slager. aanstaande zaterdag T. november in het Parochiehuis te Langeraar. keeds vele bedrijven en particu lieren hebben hun medewerking toegezegd waardoor het moge lijk is geworden een catalcgu-, over de te veilen goederen, huis aan huis te laten bezorgen. Ook „levende have" zal er onder de hamer komen. Een gratis 'en voor iedere serieuze bezoeker met als hoofdprijs een fiets en mog vele andere prijzen. Inlich-1 tingen bij G. van Lammeren, Paradijsweg 7, Langeraar tel. 3986. Vbor wat betreft een bestem mingsplan opgenomen gronden bestemd voor kampeerdoelein- den, achtte burgemeester Smoi- Programma Studieklub bloementeelt in R'veen ROELOFARENDSVEEN Op vrijdag 2 nov. a.s. zal de studie- club Roelofarendsveen haar winterprogramma openen mei een voorlichtingsavond 's a- vonds half acht in de kantine van de bloemenveiling EMM- Roelofarendsveen. Door de heer J. de Jong van het consulentschap Aalsmeer-Am- sterdam zal een inleiding worden gehouden over „bestrijding en ontsmetting in de bloemen teelt". Op dinsdag 6 november eveneens om half acht in de kantine van de veiling wordt ge sproken door de heer P. C. Schenk over teeltproblemen bij de lelies. Voorts wordt er een rozencursus georganiseerd op 6 avonden, namelijk 13, 20, 27 no vember en 4, 11 en 18 decem ber. Deze cursus wordt gegeven door de heren W. Marsbergen, J. v. d. Kwaak en S. Broer, al len van het C.T. Aalsmeer-Am- sterdam. Ook deze avonden worden gegeven in de kantin» van de veiling 's avonds om half acht. Voor deze cursus kan men zich opgeven bij het be stuur van de studieclub. Parochie in Alphen begint actie voor gezinsbijdrage ALPHEN A.D. RIJN —De r.k. ders het onwaarschijnlijk dat dit reeds voor het komende sei zoen zal kunnen worden gereali seerd. Binnenkort zal de raad worden benaderd met een nota inzake kamperen op erven van boerderijen. Ook werd een toelichting gegeven op het personeelsbeleid en het werk van de Kagerzoomcom- missie. De werkzaamheden van de 'laatste zullen in de toekomst overgenomen worden door het in te stellen „Recreatieschap Noord en Zuid-Holland Piassen- gebied". De heer Rietbroek stelde namens B en W accoord te kunnen gaan met een motie aan de Staten Generaal, G.S. en de vereniging Ned. Gemeenten over de finan cieringsmiddelen van Alkemade. Voorts gaf wethouder Rietbroek een vergelijkend overzicht van de te innen belastingen in een aantal naburige gemeenten. Men is voornemens op het sport park van West-Alkemade een kleuterbadje te creëren. Voor het overige zal men aangewezen zijn op het Alkebad. De verbou wing van het badhuis ten behoe ve van de jongerensociëteit „Our House" zal binnenkort in de raad worden gebracht. Te vens werd de raadsleden ge vraagd uit te zien naar huisves tingsruimte voor de Rakkers, Gidsen en Kabouters, die thans in een voor afbraak bestemde huishoudschool zijn gevestigd. De verbouwing van de kleuterhof St. Anna heeft vertraging gekre gen door wijzigingen van de plannen waarbij gestreefd wordt naar een soberder oplossing. In tussen zijn nieuwe urgentiever klaringen aangevraagd voor de bouw van de nieuwe kleuter school St. Jozef, de Mariaschool en een gymnastieklokaal aan het Noordeinde. B. en W. zijn ervan overtuigd dat als er een mogelijkheid is tot stichting van een HAVO, het be stuur van de MAVO al het mo gelijke hiervoor zal doen. Aan het begin van de vergadering werd de heer Van der Meer als nieuw VGA raadslid beëdigd. Hij vdlgt de heer Van Ruiten op. HAZERSWOUDE De sloop van de oude R.K. lagere school in 't Zwaantje wordt voorbereid. Directeur gemeentewerken W. R. Soeters deelde tijdens de vergadriing overigens mee dat hieraan nog enkele problemen kleven, gezien het feit dat een gedeelte nog eigendom van de gemeente is. In Duitsland en Oostenrijk Ss 1 november een bij uitstek R.K. feestdag gebleven en wordt tevens de herdenking der doden op 2 november nog steeds in ere gehouden. Dit in tegenstelling tot Nederland waar de betekenis, omreden deze dag niet meer als zondag wordt gevierd, sterk is teruggedrongen. Voor eerstgenoemde landen betekende dit dat er traditioneel weer een bijzonder goede vraag naar de bloemen was. met het gevolg sterk oplopende prijzen. BSj sommige bloemensoorten kon men zelfs van vrij duur spreken. Met het opraken van de buitenchrysanten zag het er aanvankelijk naiar uit dat de betekenis van de chrysanten in het aanvoerpatroon sterk zou verminde ren. De toevloed van de kaschrysanten is echter de laatste dagen sterk toegenomen, zodat een gevarieerd aanbod voor goede prijzen kon worden afgezet. Vooral de geplozen stuks chrysanten waren bijzonder in trek en kwamen tot hoge noteringen. Bij de jaarrondchry- santen liepen kwaliteit en vanzelfsprekend dan ook de kwaliteit nogal uiteen. De prijs lag vaak niet veel hoger dan de hoogste noterin gen voor de tros van de normale cultuur. Blijkbaar hebben de kwekers naar deze periode toegewerkt, want zowel anjers als rozen waren ruimer in aanvoer. Ook hiervoor betaalde de handel belangrijke hogere prijzen, welke soms zelfs aan de Kerstweek deden denken. De kwaliteit van de anjers is in vele gevallen gelukkig weer aanmerkelijk beter dan enkele weken geleden. Bij de rozen werd voor Ilona de hoogste notering verkre gen. Irissen komen nog steeds in vrij grote partijen voor de klok. De prijs is voor de kweker nu wel veel plezieriger, al zal niet voor iedereen de gemaakte stroppen goed ge maakt kunnen worden. Voor Liatris werd zelfs tot bo ven de vijf gulden per bos betaald, terwijl de aanvoer van kasfreesia iets toeneemt. Van belang in de groep diversen zijn o.m. Nerine Bowdenii, Lelies, Gerbera, Strelitzia, en bij de potplanten o.a. Cyclamen, Begonia en Potchrysanten. Nog maar korte tijd en wij zullen weer aandacht aan de bolgewassen moeten besteden. Op enkele veilingen worden reeds tulpen en hyacinten aangevoerd, maar dit is uiteraard nog van geringe be tekenis. parochie van de Heilige Geest te Alpben a/d Rijn-Ridderveld, voor eenderde participerend ir« het kerkelijk- en gemeenschap centrum „De Bron", gaat in no vember trachten middels huis bezoek de parochianen meer te betrekken bij de deelname aan het reeds bestaande instituut van Gezinsbijdragen. In de Nederlandse kerkprovincie dienen de jaarlijkse Gezinsbij dragen steeds meer de basis te vormen voor regelmatige in komsten voor de parochies. In het bijzonder geldt dit voor de jonge, nog groeiende parochie in Ridderveld. Naast de zuiver kerkelijke activiteiten wil zij j haar aandeel in het proces van samenlevingsopbouw in de nieu we wijk, o.a. jeugd- en bejaar- denwerk, financieel zeker stel len. BOSKOOP In het komende jaar zijn de uitgaven van de gemeente drie miljoen meer dan in 1973. Dit houdt in dat wanneer de raad de begroting goedkeurt er verschillende belastingen worden verhoogd. Met name zal dit de straat-, riool- en personele belasting treffen. De raad was als steeds zeer zuinig gestemd en het voorstel een kre diet beschikbaar te stellen voor een ontwerp-bestemmingsplan in de Nessepolder (zie foto), werd weer ingetrokken. In de Nessepolder is bovendien een ruilverkaveling op handen. Tevens vond men Stad en Landschap, die het bestemmingsplan zou voorbereiden veel te duur. Het zou aanbeveling verdienen een plaatselijk architectenbureau in te schakelen Over de kosten van de gemeenschappelijke vuilver branding kon men evenmin vrolijk zijn. De heer Geleijnse dacht dat samenwerking met de VAM goedkoper zou uitvallen. Het ziet er toch naar uit dat de reinigingsrechten opgetrokken zullen moeten worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6