Leidse raad noodgedwongen akkoord met Kalkarheffing; jWerkende Jongeren I in afwachting van „Cronesteijn" in het Marinecomplex Zelfstandige burgerraadsman: grote steun voor de inwoners Programma bejaarden Noorchvijk PAGINA 3DINSDAG 30 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT stad V LEIDEN Omdat wet nu eenmaal wet is, ging de Leidse "j gemeenteraad gisteravond met de grootste tegenzin (27 stemmen vóór, 8 tegen) akkoord met het voorstel van B -| en W tot wijziging van de Elektriciteitsverordening, - waardoor een heffing van 3 procent mogelijk wordt en die 1 afgedragen zal moeten worden ter dekking van de uitga ven van de Staat in verband met de ontwikkeling van een met natrium gekoelde snelle kweekreactor in Kalkar. Het voorstel werd door B en W zelf nog op een plaats gewij- - zigd: de verordening treedt in werking met ingang van 1 i september j.l., in plaats van oorspronkelijk 1 juli. Hand- 01 having van deze laatste datum was, aldus wethouder Els- geest van Financiën, om administratieve redenen niet 1 mogelijk. Tegen een achtergrond van witte spanlakens op de publieke tribu ne met ,,Stop Kalkar (Milieuak- tiecentrum Nederland)" hebben tal van raadsleden in vaak be wegen bewoordingen zich tegen de wetteljke extra heffing ver zet. Als „tegenzet" nam de raad met 19 tegen 15 stemmen een motie van communist Hoe ven aan, waarin B en W worden gevraagd een beroep te doen op de regering, de huidige.wet in te trekken en verdere medewer- Omöat de opgelegde heffing door velen gevoeld wordt als een in breuk op de autonomie van de gemeente diende KVP-er Corne- lissens een door alle fracties ge steunde motie in, welke door het college werd overgenomen. In deze motie wordt B en W verzocht, er bij de regering op aan te dringen, contact op te nemen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten m.b.t. de totstandkoming van een pro cedure, die de betrokken ge meenten betere waarborgen geeft in voorkomende gevallen van hun inzichten te doen blij ken. De motie zou voorts ter kennis worden gebracht van de Staten-Generaal, de minister president en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Economische Zaken. Oosterman van D'66 bleef zich verzetten (een PAK-meerder- heid ging tenslotte noodgedwon gen met „Kalkar" mee) tegen wat hij als een mogelijk groot gevaar zag: „met één Kalkar zijn we er niet", waarschuwde hij; „we moeten niet alles slik ken, ook al maakt men er een wet van". Hij stelde voor, de bijdragen an de snelle kweek reactor niet uit te voeren. Als d.t besluit door de raad was aanvaard, zou de voorzitter, burgemeester Vis, het voor ver nietiging hebben voorgedragen, maar dit was niet nodig, im mers de raad verwierp het voorstel-Oosterman met 20 te gen 15 stemmen. Wel werd zijn voorstel overgenomen om op de elektriciteitsrekening de toeslag „3 procent Kalkar" apart te vermelden. Gerkema (PSP) - „We moeten niet tégen windmolens vechten, maar ervóór, omdat deze ener gieopwekking onschuldiger is dan dé Kalkarmethode" - kwam ook met een voorstel. Hij wilde op alle mogelijke manieren steun verlenen aan degenen die zcuden weigeren de 3 pet. te be talen indien maatregelen tegen hen zouden worden genomen. Het voorstel werd echter met 21 tegen 12 stemmen verworpen. Een zich tegen de kweekreactor kerend amendement van het PAK werd eveneens verworpen, met 20 tegen 15 stemmen. Verder dan het gedwongen aan vaarden van de Kalkar-heffing kwam de raad niet. Na ruim orie uur debatteren besloot, men de behandeling van een systeem van beleidsvoorbereiding (waar voor zeer ambtelijke belangstel ling bestond) tot volgende week maandagavond uit te stellen. Een vluchtig opgemaakte inven tarisatie door burgemeester Via j maakte duidelijk, dat in eerste instantie al zo'n twee uur met praten heen zou gaan. Er was nog één opmerkelijk (per soonlijk) feit gisteravond. Dat was niet de benoeming van fi- nanciën-directeur A. H. Visser *"t secretaris van de Commissie Begeleiding Organisatie Onder zoeker. (BOO), maar wel het vertrek van éénmansfractielid Wouter Kuyper van de fractie Kuvper. Hij ging heen als „een gedesillusioneerd man", maar wel in het bezit van de aller laatste gemeentelijke presse pa pier, die hem na lovende en kri tische woorden door de heer Vis ter hand werd gesteld. De heer Kuyper (die zijn slotgang onder applaus maakte) noemde de speelruimte in de raad beperkt, „de verhoudingen moeite-resul taat zijn deplorabel". Dit had hem doen denken aan het oude Rusland van vóór de revolutie. Hij sprak zelfs even wat Rus sisch. Kuyper hoopte dat zijn opvolger Van Rooyen (D'66) meer resultaten voor het heil van de stad zal bereiken. LEIDEN Leiden krijgt er weer een luchtkliever bij in vorm dit flatgebouw. Het wordt een kantoorpand met drie vleugels het komt te staan aan de Morssingel tegenover het Museum Volkenkunde. Daar zal het gebouw, waarvan de vleugels resp. uit 10.12 en 8 verdiepingen zullen bestaan, zich zeker thuis voelen te midden van de andere Leidse betongrootheden. De huidiga rijbaan van de Morssingel zal gaan verdwijnen. Daar voor in de plaats komt een voetgangersgebied, waarbij langs de Morssingel een fietspad wordt geprojecteerd. Doordat de eerste verdieping van het gebouw zal worden overkraagd kan mei tevens beschut wandelen. Verder zal er aandacht uurden besteed aan de aankleding van het gebied rondom het flatgebouw d.m.v. bomen, bestrating en straat- meubilair. De aanwezige parkeerruimte van ca. 110 auto's kan worden uitgebreid tot 230 beschikbare plaatsen. Onder de bestaan de bomen, die blijven staan, wordt in samenhang met het groen van de Morssingel een zogeheten „pauzetuin" gemaakt, met een oppervlakte van ca. 1.200 m2. Morgenavond organiseert het college van B en W egn hearing over deze plannentijdens welke de bewoners, bedrijven en instellingen in de omgeving van het nieuw te bouwen complex nader geïnfor meerd zullen worden. De avond wordt gehouden in de collegezaal aan het Stationsplein 12 en begint om 20.00 uur. Op de tekening stelt de donkere streep het water van de singel voor, terwijl de witte baan de voetgangerspromenade wordt. Linfes de reeds be staande flats rond het stationsgebied. REIDEN De Stichting Vorfning Werkende Jongeren krijgt voor maximaal twee jaar een deel van het voormalig Marinecom- plex aan h et Noordeinde in huur .In de tussentijd zal een schoolgebouw gezet moeten zijn V? in de Cronesteijnsepoider op de Pl! grond, die men van van Wijk p:| (EMS) heeft gekocht. De huur n van het Marinecomplex zal al in december kunnen ingaan, zo i heeft het college laten weten aan het raadslid Waal, die om na de nodige duidelijkheid ge- v vraagd heeft inzake C „rone- 11 steijn". '2,)p het vroegere Van Wijk-terrein q zouden volgens een oud plan 3.0S vier scholen gesticht worden. •Wj T.w. een gebouw voor de Stich- e's' ting Vorming werkende Jonge- B. en w. zijn optimistisch over sporthal ren, een streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs, een stichting MEAO en een MTS uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Beroepsonder wijs. Over deze laatste school bestaat echter veel onzekerheid, omdat het bestuur van deze school nog niet beschikt over een lokalenplan en het streeft naar tijdelijke huisvesting in „De Waard". Doordat die vierde school de eer ste tijd zeker niet zal worden gebouwd en de anderen in fasen zullen worden gerealiseerd, is het niet noodzakelijk, dat nu al de tennisvelden en het voetbal veld Van Wijk moeten worden opgeheven. De Vormingsschool en de MEAO zullen er in juli '74 staan, zo is de planning. De heer Waal had ook gevraagd of het mogelijk is, dat het scho lencomplex zal worden uitgerust met een zwembad en een sport hal, B en W laten zich niet uit over zwembad of een instructie- bad, maar zij achten met de be staande rijksnormen wel een reële kans aanwezig op een sporthal naast de gymnastieklo kalen, die al gepland zijn bij de scholen. De Stichting Vormende Werkende Op dit terrein in de wijk Cronestein komen in de toekomst scholen te staan. De sportvelden mogen voorlopig blijven. Jongeren, die op het ogenblik plm 430 cursisten heeft in het kader van de partiële leer plicht,zal met de tijdelijke inge bruikname van het Marinege bouw de vestiging aan de Hoge- woerd (boven Troef) kunnen verlaten. De Stichting blijft wel beschikken over de bovenverdie ping van de 2e Havenstraat 64a en het pand Apollolaan la. NOORDWIJ K De afdeling Noordwijk van de Alg. Bond van Bejaarden heeft voor de ko mende maanden een uitgebreid ontspanningsprogramma vastge steld. De eerste avond is inmiddels ach ter de rug. Het accordeonorkest D.S.V.P. uit Sassenheim onder leiding van de heer Van der Zwart speelde muziek van oost en west en na de pauze kreeg men prachtige natuurfilms uit Afrika te zien. D.S.V.P. besloot met een selectie meezingertjes, dat veel bijval genoot. Op 22 november wordt in het Li- do-theater „Jongens van de koopvaardij" opgevoerd, aan vang 8 uur nam. De kerstmid dag is vastgesteld op 12 decem ber a.s., eveneens in Lido, aan vang 2 uur. Op 9 januari a.s. viert de afdeling haar 20 jarig bestaan, 's Middags van 3 tot 5 uur is er een receptie in Lido, terwijl 's avonds in hetzelfde theater de Randstadspelers op treden. Op 19 februari a.s. komt ln Lido de Artiestencombinatie op be zoek, aanvang 8 uur nam., op 28 maart a.s. geeft de Mondaccor- deonclub „Concordia" haar tra ditionele concert, gevolgd door een film. Het winterprogramma wordt op 25 april a.s. besloten met een optreden van de Arties tenkring, waaraan de bekende zangeres Olga Lowina medewer king zal verlenen Klokkendieven waren actief LEIDEN In het weekend zijn weer verscheidene inbrekers op hun nachtelijke pad geweest. Uit drie woningen in het Mors- kwarticr werden geldbedragen gestolen (220, 305 cn 230) en een schakelaar van 500 gulden. In alle gevallen is men via de achterdeur binnen gekomen. In de nacht van zaterdag op zon dag is uit een pand aan de Hoge Rijndijk eer. antieke Frie se Stoeltjesklok weggenomen. De klok heeft een waarde van ongeveer 5000 gulden. Men ver schafte zich toegang via een ruit aan de voorzijde, die inge slagen werd. Aan dezelfde straat en op dezelfde manier werd uit een andere woning een Friese staartklok en een Zaanse klok ontvreemd. De waarde is LEIDEN - De heer C. v.d. Bijl, technische hoofdambte naar A bij de afd. Stedebouw en Gemeentewerken, viert in besloten kring op 1 novem ber zijn 25-Jarig ambtsjubi leum. Op 1 juli 1967 kwam de heer v.d. Bijl in Leidse dienst. Enquête over -vervoer en Vervoermiddelen 'OORSCHOTEN In de periode dj van 29 oktober t/m 16 november oo' a-s. zal in de gemeenten Voor- Vf schoten, Wassenaar en Zoeter- ™7meer een huisenquête gehouden S| worden om gegevens te verkrij- "gen voor een provinciaal ver- rhJvoer" en verkeersonderzoek, san waaraan al geruime tijd wordt i gewerkt. ™oewel in de enquête vragen voorkomen over enige priv-za- ken, zoals bijvoorbeeld het inko- imen, worden deze gegevens niet |J|op naam of adres verwerkt. Het igaat in het onderzoek niet om <s persoonlijke gegevens, maar om er>het verplaatsingsgedrag gekop- t -i pel aan algemene gegevens. H.ée enquête, die na verloop van Altijd herhaald en uitgebreid zal at'worden, moet basisgegevens le esveren voor de provinciaie ver- jvoer- en verkeersstudie en voor ^diverse verkeersstudies van rijkswaterstaat. "B. en w. meet er met twee l'ie! H maten hI sEIDEN De eigenaren en be woners van de huizen aan de .Rijn en Schrekade vinden dat !elldoor de gemeente Leiden, inza- ie ke de aansluiting van de huizen Sebp het nieuwe riool en de ver- Sfeoeding daarvoor, met twee ma- 5 tf-n gemeten wordt. Het ge meentebestuur gaat namelijk ^Van het standpunt uit dat alleen de onkosten vergoed worden die aavntstaan door vervan8ing van Toestaande aansluitingen door nieuwe. Alle andere aansluitin gen, zoals op een slootje achter do hüiioM ca 0p een oude, reeds bestaande, riolering, moeten door de eigenaren, c.q. bewo ners, betaald worden. Dit wordt een zeer onbillijke rege ling gevonden. De bewoners/ei genaren beargumenteren dit in een brief aan de gemeenteraad. Hierin maken zij o.a. gewag van het feit dat ze sinds jaar en dag rioolbelasting betaald heb ben er dat zij door het Hoog heemraadschap Rijnland ge dwongen worden nieuwe aan sluitingen aan te leggen. Boven dien wijzen de bewoners/eigena ren erop dat reeds vele kosten gemaakt zijn tengevolge van tij de lijke noodvoorzieningen en dat wethouder Piena (PvdA) destijds in de Raad gezegd heeft dat de gemeente de kosten voor dat deel, dat op haar ter rein ligt, voor haar rekening zal nemen. De betrokken bewoners verzoeken daarom de Raad an dere maatregelen te treffen. LEIDEN De Stichting Bij stand Buitenlandse Werkne mers „Rijn en Lek" organiseert a.s. vrijdagavond 2 november in de Stadsgehoorzaal een feest avond voor de Marokkaanse werknemers. Het feest wordt ge houden ter gelegenheid von hei einde van de maan<f Ramadan, dn vastenmaand voor de Mo hammedanen. Ook Nederlan ders, zoals kollega's, chefs, huisgenoten en vrienden van de Marokkaanse werknemers zijn welkom op deze avond, die een unieke kans biedt kennis te maken met een stukje Marok kaanse kuituur. De avond be gint om 20.00 uur en kaarten a f 5,- kan men krijgen op Dc,i- zastraat 34, dinsdag, woensdag en donderdag van 9.0017.00 u. en dinsdagavond van 19.30— 20.00 uur. Afgelopen vrijdagavond werd er in de Stadsgehoorzaal al een avond gehouden voor de Turk se gastarbeiders, een zeer ge slaagd feest, waarbij o.a. de zangeras Seima Ileri (foto) uit Brussel optrad. LEIDEN Het Bureau Voorlich ting van het stadhuis verstrekt ul enkele jaren uiteenlopende informatie aan iedereen die daar behoefte aan heeft. Maar het zijn niet alleen de advies- en hulpfunctie die de bureaule den bezig houden; de relaties van de gemeente Leiden be slaan een veel groter werkter rein. Per week komen ongeveer Verlichting van taak Bureau recreatief terrein. De raadsman verstrekt eenvoudige gegevens, geeft raad bij een door de be zoeker te nemen beslissing, ver leent eenvoudige diensten (b.v. het invullen van formulieren), bemiddelt bij het totstand bren gen van contact tussen bezoeker cn instantie. Me" eer en ander wordt een om vangrijk gebied van welzijns zorg bestreken, o.a. huisvea- tingszaken, Algemene Bijstands wet, sociale verzekeringen, Juri dische en justitiële zaken, finan ciële zaken, gezins- en persooa- lijke problemen, vrijetijdsbeste ding, wijk- en buurtopbouw enz. Een andere hoofdfunctie van deze raadsman is het signaleren van leemten in het voorzienin genpakket en van de voor de burger vaak onbegrijpelijke si tuaties in de maatschappij. 3e Welzijnsraad, waarbij de raadsman in dienst is, zal een begeleidingscommissie in het le ven moeten roepen. Deze uit zes personen bestaande commissie (vertegenwoordigers van Wel zijnsraad, deskundigen, een ge meenteraadslid en de chef van Bureau Voorlichting) zal o.a. de onafhankelijkheid van de raads man moeten waarborgen, goede werkomstandigheden dienen te bevorderen en de bevindingen van dt raadsman signaleren bij de desbetreffende instellingen en organisaties. De Welzijns raad is voorstander van een zo zelfstandig mogelijke raadsman. Voorlopig zal zijn operatieter rein een ruimte in het stadhuis zijr., later zal worden gestreefd naar uitbouw van het raadslle- denwerk door spreekuren in wij ken en buurten. Voorlichting Polichinelle G00 bezoekers aan de balie in formatie vragen op velerlei ge bied men zoekt er zelfs steun en advies bij de oplossing van tal van problemen. Het gevolg van een en amder is, dat Voor lichting aan andere taken nau welijks meer toekomt. Na voor bereidende besprekingen heeft inmiddels de Welzijnsraad Lei den zijn steun toegezegd door het inschakelen van een specia le functionaris, die burgerraads man wordt genoemd. Het minis terie van CRM is in beginsel bereid een dergelijke functiona ris te subsidiëren. De gemeente raad moet volgende week maandagavond op voorstel van b en w met de aanstel ling van een burgerraadsman aoor de Welzijnsraad akkoord gaan. De burgerraadsman heeft tot taakj in direct contact de burgers be hulpzaam te zijn en hen in stant te stellen een zo goed mogelijk gebruik te maken van bestaan de rechten en voorzieningen op maatschappelijk, cultureel en| in LAK LEIDEN Samen met het com bo Peter Stoops brengt Robert Kreis zaterdag 3 november a.s. zijn cabaret „Polichinelle" in het LAK-theater. Vanaf het moment, dat Robert Kreis (24) zijn opleiding aan de Haagse Kunstacademie afsloot in 1969 heeft hij samengewerkt met componist en tekstschrijver Peter Stoops (28). In het afgelo pen jaar oogstte het tweetal met „Polichinelle" zoveel succes, dat er al snel enkele buitenland se optredens klaar lagen, o.a. in Oost-Duitsland cn Parijs. Ook was het tweetal goed voor een optreden in het TV-programma „Voor de vuist weg" van Wil lem Duys. Een aantal nummers uit „Polichi nelle" zijn geïnspireerd op de periode 19201940, de tijd van de stomme film, met tevens een terugblik op het amusemertsie- ven uit de dertiger jaren. De voorstelling in het LAK-theater aan het Levendaal begint om 20.15 uur. Prijzen tentoonstellin"; tuinieren LEIDEN Onlangs heeft de uit reiking plaats gevonden van de prijzen, behaald op de gezamen lijke tentoonstelling ln bloemen, planten, groenten en fruit, die door de tuingroepen Oostvliet, Roomburg en OTV met mede werking van Mater Sprenger op 29 cn 30 september gehouden werd in de kantine van Vakop leiding voor Volwassenen in de Roosenveltstraat. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de commissie, de heer H. Cambier aan de vol gende personen: Dahlia's: le prijs N. Renswou (wisselpla quette), 2e prijs N. v. d. Burg; Chrysanten: Ie prijs H. v. d. Poll (wisselbeker), 2e prijs N. v. d. Burg; Potplanten: le prijs G. v. Veen (wisselbeker). 2e prijs H. v. d. Poll; Andere bloe men: le prijs W. J. Schelvis (wisselplaquctte), 2e prijs N. v. d. Burg; Bloemstukjes: le prijs mevr. Oerlemans (wisselbekcr), 2e prijs mej. A. Vorst: Bloem stukjes kinderen: le prijs mej. A. Vorst (wisselbeker), 2e prijs Rob v. Hooveo; Bloemstukje Exotische bloemen: le prijs mevr. Oerlemans (v/isselbeker), 2e prijs mevr. Oerlenans; Groenten Ic prijs W. J. Schelvis (wisselbeker), 2e prijs N. Rens wou, 3e prijs N. v. d. Burg. Fruit: le prijs H. B. Kijzer (wisselbeker), 2e prijs N. Rens wou, 3e prijs J. v. Hooven. Lezing over de komeet van Kohoutek LEIDEN In de serie „Popu- la Ir-wetenschappelijke lezin gen", georganiseerd door de Leidse Sterrewaeht voor het nletwctonschappclijk personeel en andere belangstellenden, zal op 27 november a.s. Dr$. F. P. Israël een lezing houden over „De Komeet van Kohoutek". Deze lezing is ingelast, omdat in januari van het komende jaar deze komeet een spectaculaire verschijning zal zijn aan het fir mament. Vragen als: Wat zijn eigenlijk kometen, waar komen ze vandaan epz. komen aan de orde. Speciale aandacht zal worden besteed aan deze ko meet van Kohoutek. Tengevolge van zijn grote helderheid zal de komeet lange tijd aan de hemel te zien zijn. Vpor fotografen zal hij dan een dankbaar object zijn. Tijdens de lezing zal der halve ook worden ingegaan op de vraag hoe en wanneeer deze komeet het beste te zien en te fotograferen zal zijn. De lezing begint om 15.15 uur en wordt gehouden in de lollcgezaai van de Leidse Sterrewaeht. Duur van de lezing 1 \/2 uur. Alle belangstellenden^ zijn welkom. Alleen toegang na plaatsbespre ken. Dit kan telefonisch via nummer 0171040745. tst. 38.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3