Autoloze zondag op 4 november Ministerraad ongerust over politieke situatie fblijmaker LAGERE INKOMENS STIJGEN SNELLER Andreiko had Ton Sijbrands varianten willen kopen Separatisten van Quebec if* verliezen Groot aantal Nederlanders hamstert weer benzine verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. jertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15; kwartaal 27,76;jaar 108,20. - Losse nummers 35 cent TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.20 uur Onedinlijn; 21.10 uur Zoen van de juffrouw; 21.25 uur Wie, wat, waar; 21.55 uur Achter het nieuws. Ned. II: 19.05 uur Wereldcircus; 20.21 uur Zuster op de Kof fie; 21.10 uur Oorlog en vrede; 21.5 uur Waar gebeurd. DINSDAG 30 OKTOBER 1973 WOLKENVELDEN. Overwegend droog weer met wol kenvelden. Zwakke tot matige wind, eerst uit noordelijke, la ter uit uiteenlopende richtingen. Min. temp. omstreeks 6 maar in het noordoosten enkele gra den lager. Maxima morgen on geveer 11 graden. (Van sportredactie) DEN HAAG De match om de wereldtitel dammen tus sen Ton Sijbrands en Andris Andreiko is in een heel ander daglicht komen te staan. Voor de aanvang van de tweekamp zou de Rus contact hebben gezocht met Harm Wiersma om nieuwe openingsvarianten te kopen raison van enkele duizenden guldens. Dit feit wordt door de uitdager niet ontkend, maar An dreiko stelde v/el dat Harm Wiersma hem benaderd had. Het organisatiecomité heeft dit schandaal tijdelijk in de doofpot gestopt en zou na afloop van de match ruchtbaarheid aan deze zaak geven. Wereldkampioen Ton Sijbrands, die in eerste instantie onbekend was met dit geval maar later toch werd inge licht, heeft in het.verdere verloop van de match zijn consequenties getrokken. grote overwinnaar van de kiezingen in Qubec, premier Ro- bert Bourassa, met zijn dochtei jng Michelle, na het vernemen dao uits'ns- is. 1QNTREAL (UPI/Rtr) De li- berale partij van premier Ro bert Bourassa in de Canadese provincie Quebec heeft een gro- ze te overwinning behaald bij de Verkiezingen van gisteren. De 1 laatste berichten spreken van een absolute meerderheid van 54 procent en een aantal zetels van 97 op een totaal van 110. De separatistische Parti Québé- cois won 30 procent van de stemmen, maar slechts 5 zetels. Zélfs de leider van de partij René Lévesque, verloor zijn ze tel. f 'it de uitslagen blijkt, volgens po litieke waarnemers in Montreal, dat de bevolking van het in gro te meerderheid Franssprekende Quebec, niet uit het Canadese staatsverband wenst te treden. N. V. V.-bestuurder Nederland krijgt rekening gepresenteerd ROTTERDAM (ANP) De posi tie van Rotterdam als grootste havenstad ter wereld is nu af hankelijk van hoe de publieke opinie in Nederland zal reage ren op de botsing tussen het heilige principe en de heilige koe." Dat is de mening van de heer Wim Vijg, bestuurder van het NVV-distrikt Zuid-West-Ne derland. „Nederland heeft de neiging zich uit te spreken over elk pro bleem waar ook ter wereld. Voor de eerste keer in de histo rie hebben we daarvoor de re kening gepresenteerd gekregen: de olieboycot door de Arabische staten. De kern van de zaak is nu: zijn we bereid die rekening te betalen? Zo ja, dan zullen de gevolgen van de olieboycot nau welijks te voorspellen zijn." In 1972 werden er in Rotterdam 303 miljoen ton goederen omge slagen. Bijna tweederde hiervan (190 miljoen ton) bestond uit ruwe olie en daarvan afgeleide produkten. De EEG is voor 25 procent van zijn olie-aanvoer aangewezen on het distributie centrum Rotterdam; De dreigende maatregelen ter beperking van het benzineverbruik levert een dumphandelaar in Sliedrecht goede zaken. Zijn jerrycans vliegen de deur uit. Terlouiv (D'66): Kabinet Den Uyl steeds meer rooms-rood" MIDDELBURG (ANP) „Het kabinet-Den Uyl gaat steeds meer op een ouderwetse rooms- rode coalitie lijken". Dit zcl drs. Terlouw, fractievoorzitter van D'OG In de Twede Kamer gister avond in Middelburg. Ten aanzien van het programma „Keerpunt" zijn teveel conces sies gedaan. Het streven van D'66 naar een progressieve re gering heeft de partij veel stem men gekost, maar gezien het re sultaat vraagt de heer Terlouw zich af of dit een dergelijk of fer wel waard geweest is. Ook deed de fractievoorzitter een felle aanval op de Rotterdams© gemeentefractie van D'66. Te rugtrekking uit de Statenverkie zingen is een beslissing die niet door D'66, maar door de kiezers moet worden genomen, aldus da heer Terlouw. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland krijgt een autoloze zondag. Deze gaat in op zondag 4 november. Dit is, met nog enkele andere maatregelen, vandaag door het kabinet-Den Uyl besloten. De regering hoopt daarmee het gebruik van olie (benzine) aanzienlijk te beperken. Een aantal personen en instellingen krijgt een vrijstelling van het rijverbod op zondag. Vele Nederlan ders hebben, vooruitlopend op de beperkende maatregelen, reeds gehamsterd. Jerrycans vlo gen en vliegen bij de handelaren de deur uit: vijftienduizend per week. Intussen vroeg Nederland zich vanmorgen nog af, hoe de regeringsmaatregelen zouden uitpak ken. Vooral, omdat na de besluiten van van daag nog meer mogelijkheden aanwezig zijn. Zeker is "Vchter wel, dat de ruim 2 miljoen autobezitters het meest getroffen zijn. Aan de hand van de Distributiewet kan de rege ring allerlei maatregelen nemen om het oliever- bruik sterk te beperken: een autoloze zondag, maximumsnelheden voor het gemotoriseerde ver keer, minder verbruik van olieprodukten op an der gebied. Of een totaal distributiesysteem voor iedereen. Deze keer zullen, zo menen deskundigen, uitzon deringen gelden voor: bepaalde groepen artsen en het ziekenvervoer. bromfietsen en misschien ook voor motorrijders, openbaar vervoer (spoorwegen, busdiensten goederenvervoer en voorlopig ook de industrie. Grote ongerustheid heerst ook onder de duizenden tuinders, die op oliestook aangewezen zijn. Moch ten zij niet uitgezonderd worden, dan worden ern stige stroppen gevreesd voor hen, maar ook voor de consumenten. Voor Rotterdam komen moeilijke weken aan, om dat een groot aantal werknemers direct betrok ken is bij de olie-aanvoer cn doorvoer via de Rotterdamse haven. Rotterdam onderhandelt hierover reeds met de regering. Tot aanstaande vrijdag brengt Prins Claus een bezoek aan de najaarsoefening van een Ne derlands eskader in het westelijk deel van de Middellandse Zee. Per helicopter vloog hij naar de kruiser „De Zeven Provinciën". Met een hijslier werd hij aan boord van de krui ser neergelaten. Minister Lubbers: Van e r verslaggevers NICE (AFP) Een rechter in Nice gaat 17.000 politiedossiers napluizen om er achter te ko men hoeveel tien politiemannen tussen februari 1971 en juli 1972 precies hebben gestolen. Vijf dagen geleden kwam de zaak iaan het licht. Het zou om in to taal honderdduizenden franks gaan. UTRECHT Bij de honorering van arbeid mort in aanmerking worden genomen, dat al enige ja ren het reëel beschikbare inkomen van de lagere inkomensniveaus sneller stijgt dan bij hogere. uoor het inkomens beleid. Met deze uitspraak op de vergadering van het Ne derlands katholiek ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf liet minister Lubbers (Economische Zaken) gisteren wel een heel an der geluid horen, dan men vaak van vakbondszij de hoort. De problematiek die aan de orde was, was de inko menspositie van de zelfstandige ondernemers. Volgens de ondernemers blijft die achter bij de loonontwikkeling van de werknemers. Het ge waardeerde ondernemersloon is het inkomen uit arbeid. Hier is een gelijkwaardige ontwikkeling met vergelijkbare inkomens van werknemers het uitgangspunt, aldus de minister. Daarbij is het zijns inziens goed om aan te tekenen, dat de laatste jaren, bij de geringe reele groei fan net vrije besteedbare inkemen per werknemer, al leen de lagere loontrekkers erop vooruit zijn ge gaan. De wat hoger gesalaricerden in bedrijven weinig of niets. De minister wees er wel op, dat juist in het midden- en kleinbedrijf de lagere in komens in de knel blijken te zitten. Bestrijdings middelen in melk DEN HAAG De Consumenten bond heeft bij een onderzoek be strijdingsmiddelen in de In Ne derland geproduceerde melk aangetroffen en vindt, dat er maatregelen moeten worden ge nomen. Er werden 25 monsters volle melk onderzocht, die gespreid over het hele land waren ingekocht In tien hiervan zijn resten \*in bestrijdingsmiddelen gevonden. Het ging om aldriri. dieldrin, dde en ddt. Al betrof het gerin gere hoeveelheden dan de be strijdingsmiddelenwet toestaat, toch vindt de Consumentenbond het aanwezig zijn van resten van bestrijdingsmiddelen „in ze kere zin alarmerend". Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De minister raad, verontrust over de politieke situatie rond de olie, heeft zich vanmorgen i beraden over de maatrege len, die nodig zijn in ver- band met de olieboycot van de Arabische landen ten opzichte van Nederland. Dit beraad mondde uit in het opstellen van een nota aan de Tweede Kamer, waarin de regering haar maatregelen op het gebied van autoloze zondagen en distributie van olieproduk ten bekend maakt. Deze nota bereikte de Kamer omstreeks het middaguur. Het was vanmorgen het plan, dat de Kajner vanmiddag om twee uur direct een discussie over dit onderwerp zal houden, maar het werd later op de ochtend niet uitgesloten geacht, dat de discussie naar een later tijdstip zou moeten worden verschoven, omdat de Kamer nog onvoldoen de gelegenheid zöu hebben ge had, de nota te bestuderen. In de nota wordt de indiening van een raamwet aangekondigd, d o de mogelijkheid schept voor het olieverbruik beperkende maa:- rege'.cn te nemen. Tevens zal worden ingegaan op de gevol gen, die de olieboycot voor Ne derland heeft, zowel wat betreft de werkgelegenheid in het Rot-1 terdamse havengebied als wat betreft de consequenties (min-j der accijns ontvangsten) voor de schatkist. Ook Lyb'ë heeft z:ch bij die Ara- b;sche landen aangesloten, die de olie-uitvoer naar Nederland boycotten. Intussen reist de spe- c'ale gezant van Neder'and thans langs detzet Arabische lan den, om het werkel'jk po'it'ek standpunt van ons land ten op- z ch.e van de m dd:n-Oos'en- kwes::e nader toe te l'chten. M n s er Van der Stee! van Bu- teniandse Zaken heeft h erovc: vanmorgen opn'cjw n het open baar gesproken. De Arab'sche landen willen namelijk eers: een goede politieke regeling voor het m dden-Oosten-conflic., voordat zij hun boycot naar Ne derland willen herzien. Egyptische soldaten brengen In Russische amflhlevoertuigen levens middelen naür het Derde leger dat door de Israëli's werd omsin geld. Een wel bijzondere 'blljmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. BON Woonplaats: Sluur deze bon in open envelop, zonder postzeQel, naar; antwoordnummer 349, Leiden. i 4-kleurenballpoin Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1